777 találat a(z) tárgyi eszköz cimkére

Tulajdonos ingatlanának bérbeadása cégként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy kft., amely ingatlan-bérbeadással foglalkozik. Ebből az egyik ingatlan nem a cég nevén van, hanem az egyik tulajdonosén. A kérdésem az lenne, hogy ha van a cég és a tulajdonos között egy megállapodás, hogy az ingatlant a cég adja bérbe, akkor ezt a cég így megteheti anélkül, hogy ez az ingatlan a tárgyi eszközei között nem szerepel? Válaszát előre is köszönöm.

Tárgyi eszköz értékesítése tulajdonjog-fenntartással Kérdés

Tisztelt Szakértők! Ügyfelem korlátolt felelősségű társaság (kft.), amely egy nagy értékű nyomdagépet vásárolt. Ügyfelem a vételár felét előlegként kifizette, erről az eladó előlegszámlát bocsátott ki a banki jóváírás napját szerepeltetve teljesítési időpontként. A gép birtokbaadása, beüzemelése megtörtént, a nyomdagép üzemel. Az értékesítésről készült adásvételi szerződés szerint a kft. a vételár második felét 12 havi részletben fizeti meg az eladónak. A szerződében kiemelik, hogy mindaddig, amíg a kft. ki nem fizeti a teljes vételárat, addig a nyomdagép az Eladó kizárólagos tulajdonát képezi. Az Eladó nem hajlandó kiállítani a számlát a nyomdagépről, mivel arra hivatkozik, hogy a kft. még nem fizette ki a vételárat, így nem is szerzett tulajdont felette. Mindezen túl az Eladó az esedékes részletekről áfás számlát kíván kiállítani. Álláspontunk szerint a teljes vételárról kellene kiállítani a számlát, amelyen teljesítési időpontként a birtokbaadásnak kellene szerepelnie, az egyes részleteket pedig nem kell számlázni, mivel ott már csak a vételár részletekben történő megfizetése fog történni! Kérjük a szíves iránymutatását a számlázásra vonatkozóan! Köszönettel, Kiss Zoltán

Meglévő tárgyi eszköz egyéni vállalkozás megszűnésekor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozói igazolvány birtokában működő családi gazdaság elhatározta megszűnését. Mi a teendő a vállalkozásba vásárolt tárgyi eszközökkel? Keletkezik-e utánuk áfafizetési kötelezettség, ha az egyéni vállalkozó tulajdonában maradnak? Ki kell-e számláznia saját magának az eszközöket piaci értéken? Hogyan kell értelmezni az szja-törvényben leírtakat, miszerint bevétel a kisösszegű tárgyi eszközök leltári értéke? Ezek nullára leíródtak. Akkor mi számít ezeknél leltári értéknek? A nagy értékű tárgyi eszközök – például traktor –, amelyeket megtart a tulajdonában, akkor semmilyen összegben nem növelik a megszűnéskori bevételt?

Tárgyi eszköz beszerzési értéke Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft. beszerzett egy gépet Amerikából, melyhez pályázatot is nyert. A felek abban állapodtak meg, hogy az eszköz beszerzési számlán szereplő értéke annak leszállításáig minden egyéb, utólag felmerülő költséget is tartalmaz. Sajnos a szállítási szerződésben ezt nem rögzítették, ezért a kft. külön megbízási szerződést kötött a szállítóval ezen költségek számla ellenében történő megtérítésére. Fentiek alapján a pályázatban bekerülési értékként csak az amerikai szállító által kiállított számla ellenértéke lett feltüntetve, így a pályázati menedzser szerint a tárgyi eszköz kartonon is csak ez az összeg szerepelhet. Az eszköz beérkezéséig az alábbi költségek merültek még fel: vám, vám ügyintézés, szállítás, mely költségek tudomásom szerint a számviteli törvény előírásai alapján az eszköz beszerzési értékét növelik. A vámolást, szállítást a kft. intézte, a vámhatározat és a számlák a kft. nevére szólnak, melyeket ki is fizetett. Kezelhetőek ezek a költségek felmerülésükkor közvetített szolgáltatásként, vagy ebben az esetben is (hogy ezek a költségek utólag meg fognak térülni és árbevételként kerülnek a könyvekbe) az eszköz beszerzési értékét növelik? Segítségüket előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kukla Lászlóné

Tárgyi eszközre vonatkozó különös szabályok Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Kérdésem a tárgyi eszközre vonatkozó különös szabályok alkalmazására vonatkozik, ezen belül is a figyelési időre, mely ingó tárgyi eszköz esetében 60 hónap, ingatlan tárgyi eszköz esetében pedig 240 hónap. Ennek a jogszabályi résznek az értelmezésével vannak nehézségeim. Van egy vállalkozás ( szolgáltatás, szépségipar) amely értékesíteni szeretné a szalonban lévő tárgyi eszközeit. Az eszközök beszerzésére zömmel 2012-2014 között került sor. Az eszközök beszerzésekor a vállalkozás az áfát levonásba helyezte. (Az eszközök beszerzése teljes mértékben az adóalany adóköteles tevékenységét szolgálja, ahhoz kapcsolódik, mentes tevékenysége nincs.) Az eszközeit áfásan fogja rövidesen értékesíteni. Az áfatörvény 134-136 §-a alapján tételesen, eszközönként vizsgálnom kell azt, hogy az adott eszközt, mely eladásra kerül, mikor szerezte be a vállalkozás, és abban az esetben ha a figyelési időn belül került értékesítésre, akkor a hátralévő hónapokra el kell végeznem áfában a kiigazítást? Például: 2013.08.01-jén vásárolt a vállalkozó egy gépet 236.220 + 63.780 Ft-ért, melynek az áfáját levonásba helyezte. 2017.09.01-jén megtörténik a gép értékesítés 200 e Ft + áfa értékben. A bezerzés és az eladás között eltelt idő: 49 hónap. Levonásba helyezve beszerzéskor: 63.780 Ft. Ha a figyelési időből indulok ki akkor 63780 / 60 hó x 49 hónap = 52.087 Ft, tehát ezt az áfát jogosult a vállalkozó levonásba helyezni.A maradék 11.693 Ft-ot be kell fizetnie?

Tárgyi eszköz értékesítése Kérdés

Egyik ügyfelünk (egy bt.) olyan tárgyi eszközöket szeretne értékesíteni, amelyeket korábban áfamentesen vásárolt. (Az eladók áfamentes magánszemélyek voltak.) Ügyfelünk áfaalany. Az említett tárgyi eszközöket áfásan vagy áfamentesen lehetne értékesíteni?

Tárgyi eszköz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. vásárolt egy polcrendszert, amely több elemből áll. A számlán szereplő tételek: állványkeret 12 darab, gerenda 60 darab, bruttó összeg 678 180 forint. Hogyan kell könyvelni? Egy darab tárgyi eszközként mint polcrendszer? Előre is köszönöm a válaszát.

Ingatlanértékesítés áfavonzata Kérdés

Kérem, szíveskedjenek szakvéleményt adni a következő két kérdésünkre. Társaságunk tulajdonában van több mint 20 éve, és tárgyi eszközként van nyilvántartva egy lakóházi ingatlan, melyet értékesíteni szeretnénk. Az ingatlant értékesíthetjük-e áfamentesen? További kérdésünk, hogy egy másik ingatlanunkat, amely 15 éve van a tulajdonunkban, értékesíthetjük-e arányos áfa (75 %) számlázásával?

Költségelszámolás ingatlan bérbeadásakor magánszemélyeknél Cikk

Magánszemélyként is lehetőség van-e tételes költségelszámolásra, illetve az amortizáció kapcsán a bevételek csökkentésére ingatlan-bérbeadás esetén, akár adószámosként, akár adószám nélküliként, vagy az csak egyéni vállalkozókra élhetnek ezzel a lehetőséggel? – kérdezte olvasónk. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.

Főkönyv, mérleg Kérdés

Kedves Adózóna! Alábbi kérdésre keresem a választ: Átvettem egy cég könyvelését idén tavasszal. A cég 2015. évi teljes könyvelési anyagát az előző könyvelő nem bocsájtja rendelkezésére a cégnek. Tulajdonképpen az elmondása szerint elégette. Sem főkönyv, tárgyieszköz-kimutatás, kartonok nem állnak rendelkezésemre, így nem tudom a 2016. évi főkönyvet megnyitni, ezáltal a 2017. év is teljesen nyitó nélküli még. A tárgyi eszközök között van sok CNC gép stb. Mi ebben az esetben a teendő, mert a 2016. évi mérlegét, eredménykimutatását is közzé kell tennem már régen. Köszönettel: Horváth-Krivanek Tímea

Családi gazdaság tárgyi eszköz értékesítése Kérdés

Családi gazdaságunk régi nulla értéken nyilvántartott kombájnt beszámíttatott egy új zárt végű lízingkonstrukcióban megvásárolt kombájnba. Az szja törvény alapján a régi kombájn értéke megjelenik-e bevételként és ezáltal befolyásolja-e a kedvezményes kistermelői 8 milliós értékhatárt, vagy van arra mód, hogy az új kombájn értékét csökkentsük vele úgy, mint ahogyan a pénzügyi teljesítés is történt és az értékcsökkenés ezután a csökkent érték után történne a következő években. Válaszukat tisztelettel köszönöm.

Klímaberendezés beszerzése Kérdés

Egy kft. klímaberendezést vásárol (mely 2 kültéri és 6 beltéri egységből áll ), az erről szóló számla tartalmazza a beszerelési költségeket, a régi rendszer lezárását, a berendezések lebontását, elszállítását, vezetékek csatornába helyezését, a falvésést, a törmelék elszállítását. Kérdésem: a klímabeszerzés és minden költsége aktiválandó az ingatlanra, vagy kezelhető az eszköz az ingatlantól független tárgyi eszközként? Utóbbi esetben a klímaberendezéseket egyenként (azaz 8 darab klíma berendezés) kell felvenni a nyilvántartásba, vagy az egészet egy egységnek kell tekinteni ? Ez esetben milyen értékcsökkenéssel lehet számolni ?

Alanyi adómentes cég tárgyi eszköz értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. január 1. napjától a vállalkozás alanyi adómentességet választott (előtte áfakörös volt). 2002. évben vásárolt egy tehergépkocsit, amit most 2017. évben szeretne értékesíteni. Kérdés: áfás számlát kell hogy kiállítson a tehergépkocsi értékesítéséről? És ezen negyedévtől vissza kell lépni az áfakörbe? Minden ügylet az áfa hatálya alá fog esni ezt követően? Hogyan kell helyesen eljárnunk? Köszönettel:

Tárgyieszköz-átsorolás Kérdés

Tisztelt Adózóna! A tevékenységben nem használt tárgyi eszközöket szeretném átsorolni a készletek közé. Több variációt olvastam. A tárgyi eszköz Br: 1700 eft. écs: 1700 e ft. Ennek átsorolása 1/ T 139- K132 1.700 e ft T 261- K139 1.700 e ft 2/ T 261- K132 1.700.e ft T139 - K261 1.700 e ft A kettes pontban – mivel a készletnek nincs egyenlege – ebben az estben csak analitikában tartom nyilván? Vagy ezt az egészet hogyan könyvelem, melyik a helyes? Köszönöm: Pánti Etelka

Ingatlanvásárlás Kérdés

T. Szakértő ! Kft. önkormányzattól vásárolt 24 millió forintért ingatlant. Ebből 8 millió forintot kifizetett. A többit 12 havi részletekben fizeti, az adásvétel szerződés alapján. Számla nincs. Tárgyi eszközként kell felvenni? Mennyi az értékcsökkenési elszámolás, 2 százalék? A könyvelésben hogyan kell rögzíteni? Év végén az értékcsökkenési elszámolás a teljes összegre történik, vagy csak a kifizetett összegre? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink