80 találat a(z) sztornó számla cimkére
Üdülő lakássá minősítése Kérdés
Ügyfelünk 2015. évben üdülőkomplexum építésébe kezdett. Időközben az építési engedély módosítását kezdeményezték az építésügyi hatóságnál. A kérelem eredményeként a hivatal az ingatlanok 60 százalékát átminősítette lakássá, a 40 százalék továbbra is üdülő funkcióban épül. Az építkezés előrehaladtával a megépült ingatlanok egy részére előszerződést kötött a cég a vevőjelöltekkel. Az előszerződésben bruttó vételárat fogalmaztak meg, melyből már történtek előlegfizetések az ütemezés szerint. Az előlegek befizetéséről a cég az aktuális építési engedély alapján, az üdülőkre vonatkozó 27 százalékos áfát magában foglaló előlegszámlákat bocsátott ki. Az építési engedély 2016. október 20-án módosult, mely alapján az ingatlanok jelentős része lakásként fog megépülni, melyekre már csak 5 százalék az áfamérték Mi a helyes eljárásrend ebben az esetben? Mi lesz a 27 százalékos mértékű beszedett áfával, amit természetesen már befizettek a költségvetésbe? Úgy gondoljuk, mivel megváltozott a szerződés tárgya, ezért felbontjuk a szerződéseket, és új szerződéseket írunk lakásépítésre. A kibocsátott előlegszámlákat lesztornózzuk, és a módosított építési engedély jogerőre emelkedésének napjával – mint teljesítési időponttal – új előlegszámlát bocsátunk ki, már a lakásokra vonatkozó 5 százalékos áfatartalommal. A sztornózás és új számlák kibocsátása miatt keletkező áfatöbbletet pedig visszaigényeljük a NAV-tól. Jó-e az elgondolásunk, esetleg van-e más megoldás a problémánkra? Köszönöm válaszát! Berki Zoltán
Időszakos elszámolású, belföldi fordított adózású ügylet – számlahelyesbítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Április havi számviteli teljesítésű, időszakos elszámolású ügyletnél, számlahelyesbítés esetén a fizetési határidő, és az áfateljesítés időpontja változik-e abban az esetben, ha a helyesbítő okirat kiállítása novemberben történik? Fordított adózás alá tartozó (áfaalany partnerek közötti) ügylet, szerződés szerint havonta kerül elszámolásra az adott időszakra vonatkozó teljesítés. A számla kiállítása hibásan történt, hiányzik a vevő adószáma, és a számla áfateljesítési időpontja nem az áfatörvény 58. paragrafusa szerinti. A javítás úgy történne, hogy A eset: az eredeti, hibás számlát sztornózza a szolgáltató cég, és helyette új számlát állít ki. Az áfatörvény 58. paragrafusa szerinti teljesítés esetében az új számlát milyen dátumokkal (áfateljesítés időpontja, fizetési határidő) kell kiállítani, ha a helyesbítő számla novemberben kerül kibocsátásra? Az eredeti adatok: számviteli teljesítés: 2016. április; áfateljesítés: 2016.04.30.; számla kelte: 2016.05.06.; fizetési határidő: 2016.05.20. B eset: ugyanazon áprilisi számviteli teljesítésű számla esetében számlával egy tekintet alá eső okiratot bocsát ki (2016. novemberében) a szolgáltató cég. Ebben az esetben mik lesznek a helyes dátumok? A számlával egy tekintet alá eső okirat kelte adott (a mindenkori kibocsátás dátuma). Milyen áfateljesítési időpont és milyen fizetési határidő szerepeljen az okiraton? A segítséget előre is köszönöm.
Költségátalány 40 euró Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégként minden számlát határidőben fizetek, de történt a közelmúltban, hogy az általam határidőben kifizetett számla összegét valamilyen okból visszautalták, és ezzel egyidejűleg a számlát lesztornózták. Röviddel ezután ismét kaptam egy csekket, vagyis, hogy a korábban visszautalt pénzt mégis fizessem be. Ez utóbbi esetben felszámolhat-e a fél késedelem miatt költségtérítést, mert ezt a számlát már egy félreértés miatt valóban késve fizettem be? Az eredeti számla összegét határidőben, az utólag módosított számla összegét pedig határidőn túl fizettem be. Úgy gondolom, hogy mivel eredeti számlát határidőben, az utólag mégis jónak titulált számlát viszont nem határidőben fizettem be, nem jogos a költségátalány. Vagy egy ilyen esetben akár egy számlára vonatkozóan többször is felszámító költségátalány? Előre is köszönöm a válaszát..
Sztornó számla Kérdés
Tisztelt Szakértő! Arra szeretnék választ kapni, hogy ha egy számlát már helyesbítettünk, de az ügyfél mégsem fogadja be, akkor sztornózni lehet csak, vagy helyesbítővel is lehet mínuszolni? Üdvözlettel.
Időszakos elszámolású ügylet – számlahelyesbítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fordított adózás alá tartozó, munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cég és áfaalany partnere között havonta kerül elszámolásra az adott időszakra vonatkozó teljesítés. A számla kiállítása hibásan történt, hiányzik a vevő adószáma, és az áfateljesítési időpont nem az áfatörvény 58. §-a szerinti. A javítás úgy történne, hogy az eredeti, hibás számlát sztornózza a kölcsönző cég, és helyette új számlát állít ki. Az áfatörvény 58. §-a szerint teljesítés esetében az új számlát milyen dátumokkal kell kiállítani? Az eredeti adatok: számviteli teljesítés: 2016. április; áfateljesítés: 2016.04.30.; számla kelte: 2016.05.06., fizetési határidő: 2016.05.20. A segítséget előre is köszönöm.
Vigyázat, könnyen áfacsalás részese lehet, ha erre nem figyel! Cikk
Másik cég nevére módosíttatná a vevő a kereskedő által kiállított számlát; felveti-e ez a fiktív számlázás gyanúját, hogyan kell javítani, sztornózni, helyesbíteni a számlát? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, okleveles adószakértőnk válaszolt.
Önellenőrzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! A vevő terméket rendelt, a raktár kiszámlázta azt, de menet közben mégsem mehetett ki az áru a telepről, azóta is raktáron van, az értékesítés meghiúsult, viszont a számlát nem érvénytelenítették (ez a 06. hó volt). Amikor ezt észrevették, elkészült a sztornószámla az eredeti számla teljesítési dátumával. Jól gondolom-e, hogy ez az utólagos adócsökkentésnek az az esete, amikor az érintett hónapot önrevíziózni szükséges az utólagos áfacsökkenés miatt? Köszönöm.
Eredeti vevő helyett új cég – számlahelyesbítés? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk kereskedelmi tevékenységet végez. Az egyik vásárló azzal hozta vissza az április havi számláját, hogy azt másik névre kéri kiállítani. Nem arról van szó, hogy elírás történt a névben vagy a címben, hanem egy teljesen új adóalany (cég) nevére kellene kiállítani a számlát. Szerintem ez felveti a fiktív számlázás gyanúját, mert az eredeti ügylet, az eredeti időpontban, a megadott felek között létrejött. Amennyiben nem jól gondolom, hogyan kell javítani, sztornózni, illetve helyesbíteni a számlát? Köszönöm!
Téves számla továbbszámlázása (áfa) Kérdés
A társaság a Google AdWords felületén hirdet. A hirdetés megrendelése közvetlenül a Google-nél történik, s a társaság előleget fizet a feladáskor. A felületet egy magyar társaság kezeli, amely a tevékenységéért szerződés alapján megbízási díjat kap. Ők kérik le a Google-tól a társaság nevére szóló számlát is. Sajnos az egyik számlamegkérés során tévedésből a saját nevük került a társaság neve helyett a számlára. Kértem, hogy a Google-nál intézzék a számla helyesbítését, s a társaság nevére szóló számla kiállítását. A válasz az volt, hogy a Google nem helyesbít. Hogyan lehetne ezt rendezni? A megbízott társaság továbbszámlázná a nevére szóló számlát, ami a mi társaságunkat illeti, de közösségi szolgáltatás továbbszámlázása címszóval áfamentesen megteheti-e? Vagy fel kell számítania a magyar áfát? A Google-nak fizetett előleg és ennek a számlának a fizetési rendezése összevezethető-e (most itt az áfától eltekintve), ha nem szabályos, mivel ebben az esetben csak a két cég állapodna meg ebben? A legegyszerűbb lenne a számla módosítása. Valóban megteheti a Google, hogy nem módosítja a számlát? Válaszukat köszönöm.
Devizás számla áfatartalma forintban Kérdés
Egyik magyar cégtől magyar ügyfélnek devizában kiállított áfás számlára az árfolyamot tévesen rögzítette a számlázó program. Ennek következtében az áfa forintban feltüntetett összege nem egyezett meg az MNB aznapi deviza-középárfolyamon számolt összeggel. Én mondtam neki, hogy attól még az MNB deviza-középárfolyamon számolt értéket kell könyvelni, hisz mindketten arra vagyunk bejelentkezve, erre az egyik szakmabeli kolléganőmtől ezt a tájékoztatást kaptam: "Az áthárított adót mindig fel kell forintban tüntetni, még akkor is, ha minden egyéb adatot külföldi pénznemben tüntetnek fel a devizában kiállított számlán. Így a fizetendő áfa és az előzetesen felszámított áfa azonos forintösszegben kerül elszámolásra a vevőnél és az eladónál is. Tehát a számlát kibocsátó választása alapján kerül átszámításra a devizában kiállított számla áfatartalma, vagy a választott hitelintézet eladási árfolyamán, vagy az MNB vagy az EKB árfolyamán." Emiatt szerinte sztornózni kéne a számlát, és újat kiállítani. Én viszont a fenti hivatkozást az áfatörvényben nem találom (számlán forintban feltüntetni az áfát). Kérem ebben a segítségüket, hogy mi a helyes eljárás ebben az esetben.
Sztornózás, új számla kiállítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tévesen kiállított, kézzel írott, utalásos számlát a vevő visszaküldte. A teljesítésről új számlát bocsát ki a partner. A számla kelte a tényleges kiállítás dátuma, a teljesítés dátuma az eredeti teljesítés dátuma. A szerződés értelmében a fizetési határidő, a számla kézhezvételét követő 30. nap. Ebben az esetben az eredeti számla fizetési határideje a fizetési határidő, vagy az újonnan kiállított számla kézhezvételét követő 30. nap? Segítségét előre is köszönöm.
Tárgyieszköz-értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk 2015 júniusában értékesített egy nyomdagépet partnerének. Az értékesített gépet a partnervállalkozás visszaadná. Mi a helyes eljárás: sztornó számla kiállítása a vevő felé, vagy a vevőnek kell részünkre visszaszámlázni a gépet? Ebben az esetben az eszközt új tárgyi eszközként kell a nyilvántartásba rögzíteni? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.
Összekevert számlatömbök Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy házaspár mindkét tagja bérbe adja a közös tulajdonukat képező ingatlanját. Mindketten számlát állítanak ki. Sajnálatos módon most vették észre, hogy év elejétől összecserélték az (átutalásos) számlatömböket , a feleség a férj, a férj pedig a feleség számlatömbjét használta a számlák kiállításakor. Kell-e, és ha igen, mit lehet tenni ebben helyzetben? Üdvözlettel várom szíves válaszukat.
Számlázás szerződés megszüntetése esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre szeretnék választ kapni: Ingatlan-adásvételi szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetése esetében mi a helyes eljárás a számla kiállításánál? Az adásvétel 2014. évben történt, a vevő részletekben fizetett (több mint 80 százalékát kifizette a vételárnak), a földhivatal a tulajdonjogot széljegyként bejegyezte. 2015. évben – 11 hónappal az adásvételi szerződés megkötése után – közös megegyezéssel megszüntették a szerződést, egymás között kölcsönösen elszámoltak. Ebben az esetben sztornó számlát állít ki az eladó? Ennek mi legyen a teljesítési időpontja, mivel a megszüntetés közös akaratnyilvánítás, amely alapján jövőre szűnik meg a szerződés, a teljesítési időpont a közös megegyezés megszüntetésének időpontja vagy az eredeti teljesítési időpont? Esetleg a vevő állít ki számlát? Köszönöm válaszukat. Nagy Magdolna
Téves előlegszámla Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem kapott 3 millió forint előleget. Az előlegszámlát 3 001 010 forintról állította ki, mert így volt kerek szám a számlaérték áfa nélkül. Múlt hónapban – mert havi áfás – 20-a előtt szembesültem a helytelen előlegszámlával. Megbeszéltem vele, hogy elmegy a partnerhez, és kijavítják a számlát, mert ő sem tudja lekönyvelni a helytelen összeget. A számla "kézi" számla volt, tehát javítható. Ezt nem tette meg ügyfelem, mert nem vette fel a telefont a könyvelő. Mi elküldtük az áfabevallást 3 millió forint előleges számlával, tehát nem a 3 001 010 forintos kiállított számlával, partnerünk viszont annak ellenére, hogy csak a 3 millió előleget utalta el, beállította az áfabevallásába a nagyobb összeget. Hogyan járunk el helyesen, ha szeretnénk javítani? 1. Küldök egy stornószámlát, és egy helyes számlát? A számlatömbben előrehaladtunk a dátummal, tehát augusztusi lehet a számla kelte, a teljesítési dátum marad június. Megtehetem, hogy nem önellenőrzöm a saját bevallásomat kétszer? 2. Mi van akkor, ha így hagyom, kérem a különbözetet, én önellenőrzöm, mert nem azt az összeget szerepeltettem, ami a számlán szerepel, hanem azt az összeget, amely összeg megjelent a bankszámlán?