1490 találat a(z) szocho cimkére

Osztalékelőleg Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdés kapcsán merült fel kérdésem: https://adozona.hu/kerdesek/2018_10_9_Osztalek_eloleg_2018_ncq A 2018. évi várható eredmény terhére szerintem csak osztalékelőleg fizethető közbenső mérleg alapján. Osztalékelőleg esetén csak, ha osztalékká válik, akkor van ehofizetési kötelezettség. Osztalékká viszont csak 2019-ben válik, így ekkor már a szochofizetési kötelezettség fog belépni. Üdvözlettel.

Bt.-beltag szochokedvezménye Kérdés

Betéti társaság személyesen közreműködő beltagja 2011. 12. 31-én III. csoportos rokkantsági nyugdíjra volt jogosult és jogosult most is. Szükséges-e kiváltania a rehabilitációs kártyát, hogy a társaság a szochóból kedvezményt érvényesíthessen?

Nyugdíjas osztalék utáni járuléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jól értelmezem, ha teljes jogú nyugdíjas munkaviszonyban osztalékot vesz fel, csak 15 százalék szja-fizetési kötelezettsége lesz 2019-től? Köszönöm megtisztelő válaszát!

Osztalék utáni eho vagy szociális hozzájárulás Kérdés

2018. évben osztalékelőleg lesz kifizetve, amely után megfizetjük a 15 százalék szja-t. 2019-ben végleges osztalékká válik, de 2019-ben már nem lesz eho, csak szociális hozzájárulási adó (szocho), és más feltételekkel. Kérdésem: 2018-as osztalékelőleg után 2019-ben már nem ehót (14%),hanem az új szochotörvény szerint kell megfizetni az adót?

Eho helyett szocho: Így változik jövőre az osztalék közterhe. Kérdés

Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló fenti témában írt cikkével kapcsoltban szeretnék további két kérdést feltenni, amelyek a szocho felső korlátjára vonatkoznak. 1. A felső korlát meghatározásánál minden esetben a minimálbért kell figyelembe venni, vagy előfordulhat, hogy egyes esetekben a garantált bérminimummal kell számolni? Olvastam ugyanis olyan véleményeket, hogy a társaság tevékenységének jellege dönti el, hogy melyikkel kell számolni. Például. ha egy gazdasági társaságnál munkaviszonyban lévő segédmunkás, egy másik számviteli szolgáltatást nyújtó társaságnál tag, és onnan kap osztalékot, akkor a felső korlát meghatározásánál mivel kell számolni? 2. A nyugdíjas tagok esetében mit kell figyelembe venni a felső korlát meghatározásánál? A törvényben, de a cikkben is az szerepel, hogy a szochót addig kell megfizetni az osztalék után ameddig a magánszemély jövedelme el nem éri a minimálbér 24-szeresét. A 2019-es évtől kezdve a nyugdíjasok után sem a munkaviszonyból, sem a tagsági jogviszonyból származó jövedelmük után nem fizetnek szochót . Ettől függetlenül, ha a nyugdíjas jövedelme már eléri az említett felső korlátot, nem kell már szochót fizetnie az osztalék után? Köszönettel: Lovász János

Drágább lesz céges üdülőben pihentetni a dolgozókat Cikk

Kft. vásárol egy üdülőt, az áfát visszaigényli, mivel bevételszerzés céljából vette az ingatlant. Ha a tulajdonosok és a dolgozók is igénybe veszik üdülésre az ingatlant, akkor természetbeni juttatásban részesülnek? Más megítélés alá esik tulajdonos, illetve a dolgozó? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A lakás áfájáról, a szocho mértékéről és a nyugdíjemelésről is szó volt a mai kormányinfón Cikk

Változik-e a lakásáfa szabályozása, mikor csökken a szocho, emelik-e novemberben a nyugdíjakat? Egyebek közt ezekről a kérdésekről is beszélt a mai kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.

2019. évi szochomaximum számítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2019. évre vonatkozóan a társas vállalkozó éves tagi jövedelme 2.172.000 forint. Egyéni vállalkozóként nincs kivett jövedelme, de megfizeti havonta a garantált bérminimum x112,5% = 2.436.756 forint/év után a szociális hozzájárulási adót. Az éves adóköteles jövedelem tehát 2.172.000 forint, a szociális hozzájárulást adó alapja 4.608.756 forint, és a megfizetett adó 898.707 forint lesz. Kérdéseim: Változatlan garantált bérminimum esetén 2019. évben maximum 4.332.000 forint jövedelemig kellene a szociális hozzájárulási adót megfizetnie? Mivel a törvényi előírás nem a fizetendő összeg, hanem a jövedelem maximumát határozta meg, jelen esetben mi számít bele ebbe a jövedelembe, a teljes szociális hozzájárulási adó alapja, vagy csak a tényleges tagi jövedelem? Az egyéni és társas vállalkozók esetében hogyan kell számolni a maximum alapot, ha van jövedelemkivét, és ha nincs, és hogy a szociális hozzájárulási adó alapja magasabb a jövedelemnél? Fenti példánál maradva osztalék kifizetéskor a maximum alapból ténylegesen mi vonható le, mennyi a még fizetendő adó ? Válaszát előre is köszönöm!

Hallgatói munkaszerződés részmunkaidőben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk hallgatói munkaszerződést köt kötelező gyakorlat letöltésére egy felsőoktatási hallgatóval, az egyetemmel együttműködési megállapodásunk is van. A hallgatói munkaszerződés szerint napi 4 órában foglalkoztatjuk a hallgatót, havi bruttó 110 ezer forint munkabér-kifizetés mellett. A munkabér havonta nem haladja meg a minimálbért, azonban ha arányosítjuk 8 órásra, akkor felette van. A kérdésünk a következő: szja-t, szochót kell-e számfejtenünk a hallgató bruttó bére után? Válaszukat előre is köszönöm!

Külföldi munkáltató Kérdés

Tisztelt Erdős Gabriella! Szerintem helytelen választ adott itt: https://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Kozterhek_kulfoldi_szervezet_hazai_munkaval_ZFB3MQ#comments Szerintem a Tbj. 56/A § és az ezen alapuló 1808INT bevallás lenne a helyes eljárás.

Nyugdíjas munkavállaló osztalék utáni szociális hozzájárulás fizetési kötelezettsége Kérdés

Hogyan alakul jövőre a nyugdíjas munkavállaló osztalék utáni szociális hozzájárulás fizetési kötelezettsége? Figyelembe veheti-e csökkentő tételként a szociális hozzájárulási adóalapot nem képező munkabérét?

Rokkantsági ellátás melletti szocho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozóként biztosított vagyok, de 2016.03.01-től rokkantsági ellátásban is részesülök. Jelenleg a havi bruttó fizetésem három egymást követő hónapon keresztül nem haladja meg a minimálbér 150 százalékát, mely után mindig megfizetem a 19,5%-os szociális hozzájárulási adót. Jár-e részemre a 2011. év CLVI. törvény 462/A szakaszában foglaltak szerint szochokedvezmény, mely alapján nem kellene szociális hozzájárulási adó fizetnem? Válaszát előre is köszönöm: J.L.

Mi lesz az egészségügyi hozzájárulás helyett 2019-től? Cikk

A jövő évtől – illetve egészen pontosan a 2019. előtt keletkezett jövedelmek utáni egészségügyi hozzájárulás (eho) megfizetése után – elfelejthetjük a társadalombiztosítás fedezeti rendszerének első, elismerten adónak és nem járuléknak minősített elemét, az ehót, amely „jogelődjét” a tételes ehót is figyelembe véve, kereken 22 évig volt a közteherviselési rendszer része.

Új osztalékadó-szabály Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jól értjük-e, hogy abban az esetben, ha az osztalék jogosultjának nincs semmilyen más, szocho-alapot képező jövedelme, akkor a 450 000 Ft. helyett a maximum szocho-fizetési kötelezettség a mindenkori minimálbér/garantált bérminimum havi összegének 24- szerese alapul vételével számított szocho-összeg, ami jelenleg kb. 645 ezer Ft, és ez egyszeri alkalommal, az osztalékfizetés időpontjában is teljesíthető? Köszönettel.

Szocho-fizetési kötelezettség jövedelem-maximuma osztaléknál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy az ekhós jövedelem 2019-ben beleszámít-e az osztalék után fizetendő maximum szocho kötelezettségnek szempontjából a szocho törvény szerinti jövedelemmaximum értékébe? Köszönöm előre válaszát. Üdv

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink