32 találat a(z) szlovák állampolgár cimkére

Szlovák állampolgárságú magyarországi egyetemista foglalkoztatása megbízási jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szlovák állampolgárságú, magyarországi egyetemen hallgató kollégát foglalkoztatunk megbízási jogviszonyban. Szlovákiában azt mondták neki, jelentkezzen ki, ha a magyarországi jogviszonya alapján biztosítottnak minősíti. Napidíj van meghatározva neki és hónap végén a ledolgozott napokra számfejtjük a juttatását (3187 Ft/nap). Kérem szíves segítségüket, hogy milyen feladataink vannak a bejelentésen kívül, illetve hogy valóban ki kell jelentkeznie a hazájában? Köszönettel:

Szlovák állampolgár magyarországi munkavégzésének járulékterhei Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy projektben, egyszerűsített foglalkoztatás keretében 5 napig foglalkoztatott szlovák állampolgár (csakis ezért utazott ide, az 5 nap leteltével hazatért) után keletkezik-e a magyarországi munkáltatónak járulékfizetési kötelezettsége a szlovák társadalombiztosítás felé? A díjazás nem haladta meg az adómentes összeget. Változik-e a válasz, ha E104-es nyomtatványt hoz, vagy ha A1-est vagy? Ha egyiket sem? Válaszukat előre is köszönjük !

Szlovákiában vállalkozó, Magyarországon munkaviszonyban dolgozó biztosítása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Szlovákiai lakcímmel rendelkező szlovák állampolgár Szlovákiában vállalkozói tevékenységet folytat. Jól gondolom, hogy ha ezt a személyt Magyarországon teljes munkaidős munkaviszonyban alkalmaznák (úgy, hogy ezzel párhuzamosan folytatná a vállalkozói tevékenységét is Szlovákiában), akkor Magyarországon lesz biztosított (tehát járulékfizetési kötelezettsége itt keletkezik)?

Szlovák állampolgár osztaléka utáni eho - önellenőrzés Kérdés

Tisztelt Horváthné Szabó Beáta! Korábban már kaptunk megerősítő választ Öntől, hogy ha szlovák állampolgár a magyar cégéből osztalékot vesz ki, akkor csak az szja-t kell megfizetnie, hogyha rendelkezik igazolással a külföldi biztosítotti státuszáról. A korábbi könyvelője ezzel ellentétben 2017-ben ehót is fizettetett vele. Ha olyan igazolást hoz, ami a 2017-es évre is vonatkozik, akkor jól gondolom, hogy önellenőrzéssel visszakérhetjük a tévesen megfizetett ehót? Válaszát előre is köszönöm!

Milyen járulékot vonjunk? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk (magyar kft.) a győri telephelyén szlovák állampolgárt szeretne foglalkoztatni munkaszerződéssel napi 6 órában. A szlovák férfi Szlovákiában egyéni vállalkozó. Milyen járulékot kell tőle vonni a magyar cégünknek? Köszönöm: Maróthiné

Uniós állampolgár foglalkoztatása megbízási szerződéssel Kérdés

A magyar kft. szlovák állampolgárral (magánszemély) kíván megbízási szerződést kötni Szlovákiában elvégzendő feladatok ellátása céljából. Kérdés, hogy a magyar cégnek milyen adózási, járulékfizetési kötelezettségei keletkeznek az ügylet kapcsán, ha a megbízási díjat kifizeti? Milyen bejelentési kötelezettségei keletkeznek a társaságnak és a szlovák állampolgárnak Magyarországon?

Külföldi (szlovák) magánszeméllyel kötött megbízási szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Pénzügyi, adózási, könyvviteli tevékenység elvégzésére Magyarországon bejegyzett kft. megbízási szerződést köt egy szlovák állampolgárságú magánszeméllyel, akinek az állandó tartózkodási helye Szlovákiában van. A megbízottnak Szlovákiában (e megbízási szerződésen kívül) határozatlan idejű (napi 8 órás) bejelentett munkaviszonya is van (munkavállalóként). Kérdésem, hogy mi a teendője a megbízónak, milyen bejelentési kötelezettség, adó- és járuléklevonási, illetve -befizetési kötelezettsége van? A megbízottra vonatkozóan ugyanez lenne a kérdésem, mit kell bejelentenie, igazolnia, hol adózik stb.? Mi lesz a könyvelés alapdokumentuma, hiszen magánszemélyként számlát nem tud kibocsátani? Kérem, az áfavonzatát is taglalni szíveskedjen. Még nincs eldöntve a munkavégzés helye, de a munka jellegéből adódóan Szlovákiában végezhető, mindenesetre a magyarországi munkavégzés időtartama sem egyben, sem megszakítva nem éri el a 183 napot. Kérném szíves visszajelzését mindkét eshetőségre, nevezetesen, ha Szlovákiában vagy, ha Magyarországon történő munkavégzéssel látja el a megbízást. Megtisztelő válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel.

Külföldi iroda Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben szeretném a segítségét kérni. Van egy nonprofit EGTC-m (Európai Területi Társulás), amelynek Magyarországon van a telephelye, és most Szlovákiában nyitna egy irodát. Következő kérdéseim lennének: 1. A munkavállaló szlovák állampolgár, őt gondolom, foglalkoztatni lehet, járulékokat a magyar NAV-nak kell vallani, ugye? Úgy állapodtak meg, hogy bruttó 900 euró a fizetése. Minden hónap 31-ei árfolyammal ki kell számolni, mennyi forintban a bruttó fizetése? És annak a nettóját euróban elutalni neki? 2. Alkalmazott szlovák rendszámú autójára kiküldetést, munkába járást elszámolni lehet-e? És ezt forintban vagy euróban kell kifizetni? 3. Cafeteria: adható e cafeteria a munkavállalónak? SZÉP-kártya és készpénz cafeteria formában? Ezt is euróban kell kifizetni? Hol tudok ezeknek a dolgoknak alaposan utána nézni? Segítségét előre is köszönöm. Zsuzsa

Külföldi munkáltató, magyar munkavégzési hely, külföldi alkalmazott Kérdés

Magyarországon bejegyzésre nem kötelezett külföldi vállalkozás (szlovák sro) 183 napon túl foglalkoztat magyarországi munkavégzési helyen szlovák állampolgárokat, akik a foglalkoztatás alatt Magyarországon biztosítottak. (Szlovák munkaerő -kölcsönző cég ad kölcsönbe magyar vállalatnak szlovák illetőségű alkalmazottakat, akik a fizetésüket az SRO-tól kapják) Bejelentésük és járulékbevallásuk a 16T1041INT és 1608INT nyomtatványokon rendben megtörtént. Hogyan alakul a szlovák állampolgárságú alkalmazottak szja-előleg megállapítása (levonása, befizetése), illetve az szja-bevallása a Magyarországról munkaviszony keretében származó jövedelemmel kapcsolatban?

Szlovák állampolgár A1 igazolás nélkül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk szlovák állampolgárt kíván alkalmazni, aki nem rendelkezik A1-es igazolással, és nem is szeretne azt igényelni. Mint munkáltató igényeltünk a foglalkoztatásához taj számot, de elutasították a kérelmünket, azzal az indokkal, hogy a magánszemély másik EGT-államban is rendelkezik – ez bizonyára Szlovákia – kereső tevékenység alapján fennálló biztosítási jogviszonnyal. A1-es igazolást továbbra sem hajlandó kérni az érintett, egyéb nehézségekre (hazautazás stb.) hivatkozik. Körülbelül 2 héttel ezelőtt kapott cégünk egy értesítést, amelyben megállapítanak a leendő munkavállaló részére taj számot, de jelzik, hogy az érvénytelen, és egészségügyi szolgáltatás igénybevételére nem jogosít. Azonban felszólítanak, hogy a T1041-es nyomtatványon haladéktalanul jelentsük be a munkaviszonyt, és a bejelentést igazoljuk. Mivel továbbra is alkalmazni szeretnénk a munkavállalót, kérdésünk, hogy a fent leírtak alapján milyen járulékot vonjunk tőle, illetve fizessünk utánna, azt melyik állam felé rendezzük, illetve az szja-levonás és elszámolás hogyan történik? Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó

Szlovák állampolgár magyarországi katás vállalkozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szlovák állampolgár egyéni vállalkozást katás vállalkozást alapított Magyarországon. Németországban tervez takarítást végezni magánszemélyek részére. Hogyan számlázzon? Magyar EU-s adószámmal? Kell-e német adószámot kérnie saját részére? Mire kell figyelnie a kinttartózkodás idejének tekintetében? Hol fog adózni: Magyarországon vagy Németországban? Köszönettel.

Szlovák állampolgár – családi ház építése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Generálkivitelezéssel foglalkozó cégem magyarországi telephelyen új családi házat épít (180 négyzetméter) szlovák állampolgárnak. Kérdésem, hogy ebben az esetben milyen áfakulccsal számlázzuk ki a munkadíjat?

Beszámolókészítés Kérdés

Magyarországon bejegyzett kft. székhellyel, telephellyel rendelkezik Magyarországon. Tulajdonosi kör: 70 százalékban Szlovákiában bejegyzett cég – amely Magyarországon nem rendelkezik sem székhellyel, sem telephellyel –, 30 százalékban egy szlovák állampolgár. Milyen beszámolót kell készítenie a cégnek, kell-e könyvvizsgáló? Ebben az esetben kapcsolt vállalkozás? Várom válaszukat! Üdvözlettel: FVM

Szlovák állampolgárságú magánszeméllyel kötött munkaszerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A társaság egy szlovák állampolgárságú, magyarországi tartózkodási hellyel rendelkező magánszeméllyel fog munkaszerződést kötni heti 40 órás foglalkoztatással. Kérdésem a következő: milyen társadalombiztosítási és adózási szabályok vonatkoznak erre a tervezett foglalkoztatásra?

Osztalékelőleg fizetése szlovák állampolgárnak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szlovák állampolgár részére osztalékelőleg kifizetésénél hogyan kell eljárni? Amennyiben illetőségigazolással rendelkezik, a 1508-as bevalláson az A-lap 8. sorában a fizetendő adó (az osztalék bruttó összegének 5 százalékát, ha a haszonhúzó olyan társaság, amelyik az osztalékot fizető társaság tőkéjének legalább 25 százalékában közvetlen tulajdonosa) összegét feltüntetve kell beküldeni a 1508-as bevallást? Év végén kiadni részére egy igazolást, M30-ast, ami alapján a személyijövedelemadó-bevallását elkészíti Szlovákiában? Vagy igényelni részére adóazonosító jelet, és a 1508-as bevallás M-es lapján is szerepeltetni, mint osztalékelőleget? Ez az osztalékelőleg külföldi és belföldi állampolgárokra egyaránt vonatkozik? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink