779 találat a(z) szja-bevallás cimkére
Átalányadózó nyugtaadás elmulasztása Kérdés
Átalányadózó egyéni vállalkozó elmulasztotta a nyugtaadást, amiért mulasztási bírság kiszabásával büntették 2014 évben. A határozatban nem szerepel, hogy az átalányadózói körből törlik, és az adóhivatali törzsadat-nyilvántartásban továbbra is átalányadózói bevallás típuskóddal szerepel. Kérdésem a Tisztelt Szakértőhöz, hogy jelen esetben az egyéni vállalkozónak az átalányadózás szabályai vagy a vállalkozói jövedelemadózás szabályai szerint kell elkészíteni az szja-bevallását? Köszönettel: Eberhardt Károly
Külföldön biztosított egyéni vállalkozó adózása Magyarországon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz: Egy Magyarországon életvitelszerűen élő egyéni vállalkozónak a főállása Ausztriában van. Az Ausztriából kért A1-es igazolás alapján Magyarországon nem fizet maga után járulékot, mivel külföldön biztosított. Kérdésként merült fel, hogy a magyarországi egyéni vállalkozásból származó jövdelmét hogyan adózza le? A vállalkozói jövedelmét is az osztrák adóbevallásban kell feltüntetni és leadózni? Úgy gondoltuk, hogy a 13-as bevallásban a 13-as lapok kitöltése mellett feltüntetjük a külföldi keresetet is (a 1353-es bevallásban 44. sor volt), az osztrák bevallásban pedig csak a munkabérét adózza le. Viszont egy másik külföldi vélemény szerint ez nem szabályos. Másik kérdés a tájékoztató 44. sorára vonatkozik: gyakran előfordul, hogy a külföldi bruttó jövedelem nemcsak bért, hanem költségtérítés bevételét is tartalmazza, vagy egyéb külföldön adómentes juttatást. Ezeket is fel kell tüntetni ebben a sorban? Válaszukat köszönjük.
Devizával kereskedik? Ezért számít, mi van szilveszterkor a számláján Cikk
Sok magánszemély foglalkozik manapság devizakereskedéssel, kihasználva az internet adta „pénzügyi lehetőségeket” is. Ugyan az ehhez kapcsolódó adó megállapításának és befizetésének határideje 2015. május 20-a, mivel a magánszemélyek devizakereskedéssel kapcsolatos számláit 2014. december 31-én lezárják, érdemes már most tisztában lenni az adózási következményekkel.
Szja-önrevízió Kérdés
Tisztelt Adózóna! 2008. évben egy magánszemélynek csak bérleti díjból származott bevétele, melyet szja-bevallásában elkülönülten adózó (forrásadós) jövedelemként bevallott. Kérdésem: módosíthatja-e önellenőrzéssel a bevallását oly módon, hogy a bérbeadásból származó bevételét a bevallásában önálló tevékenységként származó jövedelemként vallja be, így az összevonandó jövedelem közé kerül be a jövedelme, így utólag adókedvezményt (súlyos fogyatékosság kedvezményét) érvényesíthet, tekintettel arra, hogy az elkülönülten adózó jövedelmek után nem vehetett igénybe adókedvezményt? Vagy mivel a 2008-as bevallása benyújtásakor úgy döntött, hogy elkülönülten adózó jövedelemként vallja be a bérbeadásból származó bevételét, így ezt a döntését már önellenőrzéssel nem változtathatja meg? Köszönöm válaszukat!
Ingatlan-értékesítés Kérdés
Az alábbi kérdésben szeretném a segítségét kérni: 1.) Üdülő telek vásárlás időpontja: 1999. 2.) Földszint: 2004-ben ideiglenes használatbavételi engedély, mivel csak az alsó szintre kért a magánszemély használatbavételi engedélyt, ezért adtak ideiglenest. 3.) Tetőtér: 2011-ben végleges használatbavételi engedély, amiben leszögezték, hogy: "az ideiglenes használatba vételi engedély kiadása (2004. év) óta szerkezetépítés nem történt„, ezt a NAV határozat is figyelembe vette, az alábbi módon: „2004. évben helyszíni szemle történt, melynek során megállapítást nyert, hogy az ingatlan szerkezetkész. Rögzíti továbbá, hogy 2011. évben ismét szemle történt, ahol megállapítást nyert, hogy 2004. óta szerkezetépítés nem történt. Az ingatlan üdülőépület jellege a szerzést követően az építkezés során nem változott meg. 4.) A telek beszerzési ára illetékkel együtt ismert (3 852 000 forint), a kétszintes ingatlan építésének bekerülési értéke viszont nem ismert, bizonylatok az anyagköltségekről sincsenek. A 2012. évi szja-bevallásban az alábbi módon szerepel a megállapított jövedelem: – Eladási ár: 50 millió forint. – Az szja-törvény 62. § (3) alapján a 75 százalékos szabályt alkalmaztam, mivel nem álltak rendelkezésre az építés, bővítés kiadásai. – Bevétel: 50 millió forint – (50 millió * 75 %) = 12,5 millió forint. – Jövedelem: Megszerzés évének 1999. évet tekintve 80 százalékkal csökkenthető a bevétel, így 2,5 millió forint a jövedelem összege. – Szja: 2,5 millió forint * 16 % = 400 ezer forint. Helyesen számoltam-e ki az szja-összegét? A beszerzés éve 1999?
Külföldinek fizetett jogdíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Külföldi illetőségű (román) magánszemély magyar kifizetőnek nyilatkozhat-e arról, hogy egy már kész újságcikk felhasználási jogáért részére fizetendő összeg utáni adófizetési kötelezettségének külföldön tesz eleget? A kettős adóztatás elkerüléséről megkötött 1996. évi XCIX. évi tv 13. cikk 1. és 2. pontja szerint ezt a jövedelmet (szerzői jogdíj) mindkét ország adóztathatja. Keletkezik-e a magyar kifizetőnek az ilyen jogdíj kifizetése után adólevonási és/vagy bevallási kötelezettsége, vagy elfogadható-e a magánszemély nyilatkozata? Az Art (4. sz. melléklet 3.) szerint nem kell az adót levonni, bevallani és megfizetni, ha nemzetközi egyezmény szerint a bevétel nem adóztatható belföldön, és a külföldi illetőségű magánszemély illetőségét igazolja. Szükséges-e kifizetés előtt az illetőségigazolás? Bevallási kötelezettség esetén a XX08-as bevallás mely sorai alkalmazandók? Köszönettel. Visokai Zsuzsanna
Mezőgazdasági őstermelő csekély összegű támogatásának elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő csekély összegű támogatásnak minősített támogatást kapott tanyagazdaság fejlesztéséhez. Hogyan kell ezt a támogatást a 2014. évi adóbevallásában szerepeltetni? A döntés 2013. novemberi, a kiutalás 2014-ben történt, az elszámolásban vannak 2013. évi és 2014. évi számlák is (vetőmag, gép). Köszönettel.
Alkalmi munkavállaló itthon, egyéb munkaviszony Ausztriában Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar állampolgár Ausztriában dolgozik, rendszeresen. Magyarországon egy magyar cégnél egyszerűsített foglalkoztatás keretében végzett idén 3 nap munkát. Ausztriában adózik. Az adóbevallásában kell-e szerepeltetnie az alkalmi munkavállalásból származó jövedelmét?
Lakás bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy lakás bérbeadása esetén kell-e adóelőleget fizetni, ha igen, és nincs előző évi adat, mi alapján, és mikor? Természetes személynek hogyan kell bevallani, az év végi szja-bevallásban lehetséges ez? Köszönöm előre is, üdvözlettel: Andrea
Munkahelyteremtő beruházási támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét kérném az alábbiban. Áfakörös egyéni vállalkozó a munkaügyi központtal kötött megállapodás alapján 4 400 000 forint vissza nem térítendő munkahelyteremtő beruházási támogatásban részesült. A támogatás összege a teljes beruházás nettó összegének a 69,44664 százaléka. A beruházás teljes költsége 6 335 800 forint plusz áfa. Egyéni vállalkozó a pénztárkönyvben hogyan könyveli helyesen az eseményeket, milyen nyilvántartásokat vezet, áfa és szja-bevallásokat hogyan készíti el? Köszönöm a segítségüket. Tisztelettel: Kné
Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés
A 1153-as bevalláson a magánszemély az 1. soron 990 340 forint bérjövedelem és 170 000 forint egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelmet vallott be (természetesen felbruttósítva). Az egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelmet nem is kellett volna bevallani szerintem, mert akkor az évi 840 000 forintos korlát volt, jól tudom? Lehet ezt önellenőrzéssel visszakérni?
Külföldi munkavállalás esetén szja-bevallás készítése Kérdés
Május végétől december végéig 40 órában dolgozom egy bécsi cégnél, itt van az ideiglenes lakcímem is. Ebben az esetben vannak-e kötelezettségeim a magyar adóbevallást illetően, ha nem volt otthon előtte jövedelmem (ösztöndíjat kaptam)? Ugyanez a cég januártól egy új szerződést kötne velem, amelyet úgy hívnak, hogy Werkvertrag, azaz vállalkozási szerződés. Ennek az lenne a lényege, hogy nem vagyok helyhez kötve, tehát a magyar lakhelyemről dolgoznék. Ebben az esetben milyen szabályok szerint kell adóznom? Egyáltalán Magyarországon leszek adóköteles? Milyen adókulccsal kell számolnom, ha a munka mellett még diák státuszom lesz? Mennyi adminisztrációval fog ez járni? Van-e esetleg valamilyen módszer/tanács, amellyel egyszerűbb lehet az életem? Előre is köszönöm a segítséget!
Fiatal gazda támogatása Kérdés
A fiatal gazdálkodóknak induló támogatásra (MVH ) több ügyfelem sikeresen pályázott. A pályázat során kb. 10 millió forint összeget lehetett nyerni, melyet gazdaság létrehozásához kellett felhasználni egyéni vállalkozóként. A pályázati pénzt több éven keresztül állítottuk be az szja-bevallásban bevételek közé, annak megfelelően, hogy milyen ütemben történt a megvalósítás. A eset: van olyan ügyfél, aki a pályázati pént nem használta fel teljes mértékben, például a 10 millióból csak 2 milliót költött el a tényleges tevékenységre. A megvalósítási idő lejárt. Az MVH kötelezte a teljes pályázati pénz visszafizetésére (10 millió), eközben az egyéni vállalkozást megszüntette, s most munkabérletiltás van folyamatban (ez mind 2014-es esemény). Ez esetben hogyan, mi alapján kell önellenőrizni az szja-bevallást? Egyéni vállalkozóként keletkezett 10 millió forint visszafizetési kötelezettség, ezt a munkabérből tiltják le körülbelül 20 éven át... B eset: A teljes támogatási összeg felhasználásra került, elhatárolt támogatási összeg nem szerepel az egyéni vállalkozó könyvelésében. De az MVH felé nem történt meg a korrekt elszámolás, ezért az MVH jogerősen kötelezte az ügyfelet a teljes összeg visszafizetésére. Az egyéni vállalkozás szintén megszüntetésre került. Ebben az esetben, hogyan alakulnak az szja-bevallások? Önellenőrizni kell?
Szakmai gyakorlat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni. Egy felsőfokú képzéshez kötelező, 6 hetet meghaladó szakmai gyakorlat (heti bér a minimálbér 15 százaléka) esetén, ha jól tudom, a minimálbér alatt adó- és járulékmentes a kifizetett összeg. Az Mt. szerint jár a szabadság is, de a gyakorlat végén milyen igazolást adunk ki neki? Mt. szerint munkaviszony, de tb szerint nem jogviszony, hisz nincs járulékfizetés, akkor nem is kell neki kiállítani tb-kiskönyvet? Az szja-bevallásban fel kell-e majd tüntetnie a tanulónak az így megszerzett jövedelmet, ha az nem szja-köteles? Válaszát előre is köszönöm!
Bérbeadás adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély a 2008. évi személyi jövedelem adó bevallását nem nyújtotta be, és most szeretné pótolni. Volt neki bérbeadásból származó jövedelme, tőzsdei ügyletből származó is. A bérbeadásra alkalmazhatja-e az önálló tevékenységből származó jövedelem szerinti adózást, ahol a tételes, illetve a 10 százalékos költséghányaddal számolhatja ki a jövedelmet. Vagy csak az elkülönülten adózó jövedelemként (Szja tv. 74. § 1. bekezdés) alkalmazhatja?