114 találat a(z) rezsiköltség cimkére

Bérbeadás – szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély ad bérbe ingatlant magánszemélynek. A szerződés szerint a bérleti díjon felül fizetendő a rezsi. A bérbeadó minden hónapban számlát állít ki a bérleti díj plusz a rezsiről. Kérdésem az lenne, hogy az szja-bevallásban az adó alapja csak a bérleti díj vagy a bérleti díj plusz a rezsi? Illetve, ha a rezsi is az alapja az szja-nak, akkor abból is érvényesítem a 10 százalékos költséghányadot, vagy az 100 százalékban adóalap? Köszönöm.

Bérbeadott lakás rezsiköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. lakást vásárolt bérbeadás céljából. Havonta számlázza a bérleti díjat, és továbbszámlázza a járulékos költségeket (gázdíj, áramdíj, vízdíj, csatornadíj, közös költség). A járulékos költségek könyvelésére többféle megoldást is találtam a szakirodalomban. Kérem írják meg, hogyan kell könyvelni helyesen a továbbszámlázott rezsiköltséget, illetve a továbbszámlázott közös költséget? Üdvözlettel: Tulogdi Mária

Önkormányzati támogatás áfája Kérdés

Nonprofit gazdasági társaság vagyunk, cégünk 100 százalékban önkormányzati tulajdonban van. Az önkormányzattal közhasznú megállapodást kötünk a közfeladatok ellátására – a szerződést 10 évre szeretnénk megkötni. Feladataink többek között: köztemetők, közutak fenntartása, nem veszélyes hulladék gyűjtése. A társaság a közfeladatok ellátásáért, a közszolgáltatásért ellenszolgáltatást kap támogatás formájában, amelyről nem készülne számla, hanem a támogatási megállapodásban meghatározott összeget kapjuk havi bontásban, amivel elszámolunk. Ezen kívül a társaság működési támogatást is kap az önkormányzattól, havonta egyenlő részletekben, amivel szintén kötelesek vagyunk elszámolni. Társaságunk ezen kívül az önkormányzatnak és egyéb más intézményeknek, egyedi megrendelés alapján szolgáltatásokat nyújt, amely szolgáltatásokról számla készül. Kérdésünk az áfa elszámolására vonatkozik. – A közhasznú megállapodás alapján közszolgáltatásért kapott összeg (támogatás, ellentételezés) áfásnak minősül-e, be kell-e utána fizetni az áfát, illetve az ezzel szemben felmerülő költségek, beszerzések áfája visszaigényelhető-e? – Kardinális kérdés, hogy a társaság a közfeladatok ellátására támogatást kaphat-e az önkormányzattól, vagy az ellátott feladatokat számláznia kell, mivel azok szolgáltatásnyújtásnak minősülnek? – A telephely rezsiköltségeinek (általános vállalatirányítási költségek) áfája milyen mértékben igényelhető vissza, milyen módszer alkalmazható, ehhez milyen nyilvántartás szükséges?

Bérleti díj, közüzemi számlák Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély több lakással rendelkezik, amiket bérbe szeretne adni. Jól gondolom, hogy mivel több lakás bérbeadásáról van szó, adószámos magánszemély nem lehet, hanem valamilyen vállalkozási formában kell a bérbeadási tevékenységet folytatni? Másik kérdésem, hogy ha a közüzemi számlákat nem íratják át a bérbevevők nevére (de a rezsiköltséget kifizetik a bérlők), akkor a bérbeadónál ez is bevételnek fog minősülni, és ki kell majd azt számláznia? Illetve mi a helyzet akkor, ha átíratják a közüzemi számlákat a bérbevevő nevére, és úgy fizeti be a számlákat? Válaszukat előre is köszönöm!

Lakáskölcsön-törlesztés levonása adóalapból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként van egy lakásom, amit albérlőknek adok ki. A rezsit minden hónapban odaadják, amit a bérleti díjjal együtt leszámlázok, és a számlákat én fizetem ki a szolgáltatók felé. Ezt költségként elszámolom az év végi szja-bevallásban, így jövedelemként tulajdonképpen a bérleti díj marad meg, ami után adózok. Viszont a lakás bérbeadásán nem igazán keletkezik jövedelmem, mert a bérleti díjat teljes egészében befizetem a lakásra évekkel korábban felvett jelzálogkölcsönre, amit még a lakás megvásárlásához vettem igénybe. Eddig ezt nem csináltam, de az jutott eszembe, hogy a kölcsönre befizetett összegeket én elszámolhatom-e költségként a bevallásomban? Úgy gondolom, hogy ez végül is a lakás fenntartásával kapcsolatos kiadás, de nem vagyok benne biztos, hogy ezt megtehetem-e. Előre is nagyon köszönöm válaszát!

Ingatlanbérlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy ha az ingatlanomat egy cég kiveszi bérleti használatba, akkor, ha én magánszemély vagyok, hogyan kell a NAV felé bevallani ezt az ügyletet abban az esetben, ha a cég fizeti a rezsiköltséget? Várom válaszát.

Lakásvásárlás munkásszálló céljára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszát az alábbi kérdésre. A vállalkozás lakást szeretne vásárolni munkásszálló céljára. A munkásszállót azok a munkavállalók vehetnék igénybe, akik a munkahelyüktől 100 kilométernél távolabb laknak. Egyértelmű, hogy a lakásvásárlásra és -felújításra fordított anyag-, illetve kivitelezői számlákból az áfa nem vonható le. A lakásrezsi áfája levonható? Terheli a a céget más adókötelezettség (például szja, vagy eho)? A munkavállalók részére a lakhatás ingyenes lenne, a cég a rezsiköltséget sem téríttetné meg. Ebben az esetben a munkavállalókat terheli adókötelezettség? Köszönöm válaszát.

Rezsielszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. nevére szeretnénk lakóingatlanként nyilvántartott lakást vásárolni a közeljövőben. A lakásban teljes mértékben irodai tevékenység folyna. Kérdés, hogy a rezsiköltségek, amennyiben a cég nevére szólnak a számlák, áfa levonásával elszámolhatóak lesznek? A felújítás áfája csak akkor lenne levonható, ha nem lakóingatlan lenne a lakás besorolása? A közelgő törzstőke-emelési kötelezettségbe (a jelenlegi törzstőke 500 ezer forintról 3 millióra történő emelése) beszámíthatna valamilyen formában az ingatlan értéke? Válaszát előre is köszönöm!

Rezsiköltségek elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekre szeretnék választ kapni. Cégünk kft. formájában működik a székhelyként használt ingatlan, ahol a működés zajlik, az egyik ügyvezető tulajdonában van, az ingatlan használatért jelenleg nincs bérleti díj. A székhelyként működő ingatlanban magánszemélyként is életvitelszerűn ott élünk, csak egy részét használjuk a cégünk működtetéséhez. A számlák a tulajdonos nevére vannak kiállítva, nem a cég nevére. Egyelőre a közüzemi számlákat nem kívánnánk átíratni a cég nevére.Kérdéseim: elszámolhat-e a cég közüzemi költséget a tulajdonos nevére kiállított számla alapján, ha igen, akkor milyen módon? Szükséges-e bérleti/haszonkölcsön szerződés a tulajdonos és a cég között? Számláznia kell-e a tulajdonosnak a cég felé a rezsiköltségeket? Szükséges-e ehhez magánszemélyként adószámot kiváltania a tulajdonosnak? Keletkezik-e a tulajdonosnak adófizetési kötelezettsége, amiatt, hogy a cég fizeti a számlák egy részét? Milyen mértékben hárítható át a rezsi költsége a cégre? Kérem szíveskedjen leírni, milyen lehetőségek vannak, hogy a közüzemi díjak jogszabályszerűen elszámolhatóak legyenek a cégben. Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

1 2 3 4 5 6 7 8

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink