36 találat a(z) nyugdíjas egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállalkozó, kiegészítő tevékenység, nyugdíjjárulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az új Tbj. (2019. évi CXXII.) törvény szerint a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó július 1-jétől csak szja-t fizet. A kérdésem az lenne, hogy minden saját jogú nyugdíjas egyéni vállalkozó kiegészítő tevénységet folytat-e? Én áfakörös egyéni vállalkozó vagyok, főállásban, öregségi nyugdíj mellett. Rám is vonatkozni fog az új törvény szerinti kedvezmény? Köszönöm a válaszát!

Áttérés katára és alanyi áfamentességre. Kérdés

Nyugdíjas, kiegészítő státuszú egyéni vállalkozó vagyok. 2020. január 1-jétől szeretnék alanyi áfamentes körbe, és bejelentkezni katára. Ezzel kapcsolatban milyen teendőim vannak, milyen határidőkkel ?

Nyugdíjas egyéni vállalkozó – jövedelemkivét járulékai Kérdés

Kérdésem a következő: egy 65. életévét betöltött nyugdíjas egyéni vállalkozó jövedelmet szeretne kivenni a vállalkozásából. Jól értelmezem-e, hogy ebben az esetben az egyéni vállalkozónak csak a 10% nyugdíjjárulékot és a 15% szja-t kell maga után megfizetnie? Márkus Jánosné

Nyugdíjas vállalkozó adózása Kérdés

Egy saját jogú nyugdíjas egyéni vállalkozó (fizeti a havi 7500 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot) október hónapban vállalkozói kivétről döntött. Ennek adó- és járulékterhei, valamint ezek bevallása és befizetése után érdeklődöm.

Nyugdíjas egyéni vállalkozó járulékfizetése Kérdés

Nyugdíjas egyéni vállalkozónő (nők 40 éves kedvezményes nyugdíjával ment nyugdíjba) jövedelmet szeretne kivenni a vállalkozásából. Kérdésem az volna, hogy rá is vonatkozik, hogy csak a 15% szja-t, valamint a havi 7500 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot kell megfizetnie, vagy egyéb járulék is terheli? Márkus Jánosné

Nyugdíjas egyéni vállalkozó szochokötelezettsége Kérdés

Nyugdíjas (kiegészítő tevékenységű) egyéni vállalkozó vállalkozói kivétje – ami után szja-t és nyugdíjjárulékot fizet – beszámítható-e a szocho maximális alapjába? Helyesen gondolom-e, hogy ha az évközbeni kivét a 3 millió 576 ezer forintot meghaladja, már nem keletkezik szochofizetési kötelezettség a vállalkozói osztalékalap után?

Kiegészítő (nyugdíjas) egyéni vállalkozó családi kedvezménye Kérdés

Kiegészítő, nyugdíjas egyéni vállalkozó 3 gyermeke utáni családi adókedvezményt az összevont adóalapba tartozó jövedelme nem fedezi, kérdés, hogy a vállalkozói kivét után bevallott nyugdíjjárulék igénybe vehető-e járulékkedvezményként, tekintettel a kiegészítő tevékenységre? Köszönöm a választ és várom! Üdv. Káldi Éva

Nyugdíjas egyéni vállalkozó – 2018 szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy nyugdijas egyéni vállalkozó 2018. 11. 06. napján megszüntette a vállalkozását. Ugyanettől a naptól kezdve adószámos magánszemélyként egy cégnek bérbe ad egy ingatlant. Kérdésem: a 2018-as szja-bevallás elkészítésére és a beadásra vonatkozik. Két külön bevallás kell-e: egy a vállalkozás megszüntéig (2018. 11. 06.) és egy mint adószámos magánszemély (2018. 11. 06 –12. 31), vagy pedig egy bevallásban kell az egész évi bevételeivel elszámolnia? Köszönettel.

Nyugdíjas egyéni vállalkozó osztalékalapja után fizetendő adók Kérdés

Tisztelt Adózóna! Nyugdíjas egyéni vállalkozó jövedelmet nem vesz ki a vállalkozásából, májusban a személyi jövedelemadó bevallásában megállapítjuk a vállalkozói osztalékalapját, ami után személyi jövedelemadót fizet. Kérdésünk az, hogy kell-e 19,5% szociális hozzájárulást fizetni a vállalkozói osztalékalap után? Üdvözlettel: Szűcs Ildikó

Iparűzési adó megosztása 2016 – nyugdíjas egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó székhelye a lakcíme és üzlete, telephelye egy másik településen van. Iparűzési adóját komplex megosztással arányosítanánk. Eszközei 100%-ban a telephelyen. Az alkalmazott bére is a telephelyre számít bele. Az egyéni vállalkozó nyugdíjas, így maga után csak a havi 7050 Ft-ot fizette. Példa számokkal: összes eszközérték 200 ezer Ft a telephelyen, összes személyi jellegű ráfordítás 195 000 Ft, ebből 85 ezer Ft egyéni vállalkozói egészségbiztosítás. A kérdésünk, hogy a székhelyen a személyi jellegű ráfordításnak 85 ezer Ft + (500 000 Ft x10%)-át vegyük, azaz 135 ezer Ft-ot? Vagy csak a 85 ezer Ft-ot? Ha 135 ezer Ft-ot, akkor a telephelyen 195000-135000= 60 ezer Ft-ot? Az önkormányzatoktól eltérő válaszokat kaptunk. Kérem szíveskedjenek a példával levezetni a választ. Köszönjük segítő válaszukat!

Egészségügyi szolgáltatási járulék Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egészségügyi szolgáltatási járulék fizetési kötelezettség öregségi nyugdíjas egyéni vállalkozó esetében szükséges-e, ha nem szünetel az egyéni vállalkozása, de nem működik, számlákat nem ad ki, és nem fogad be? Előre is köszönöm szíves válaszát! Üdvözlettel, Kálmán Csaba.

Nyugdíjas egyéni vállalkozó járulék Kérdés

Nyugdíjas egyéni vállalkozónak vannak járulékfizetési és adózási kötelezettségei? Mezey Róbert

Katás nyugdíjas foglalkoztatása Kérdés

Cégünk nem főállású (nyugdíjas) katás egyéni vállalkozót foglalkoztatna, heti 20 órában, mérnöki munkakörben, munkaszerződéssel. A szerződés határozott idejű. Kérdésem a következő: hogyan alakul ebben az esetben a foglalkoztatott járulékfizetési kötelezettsége? Munkaviszonya alapján a bruttó összeget 10 százalék nyugdíjjárulék, 4 százalék természetbeni egészségbiztosítási járulék, 16 százalék szja és 27 százalék szociális hozzájárulási adó terheli? Ebben az esetben érvényesíthető az 55 év felettiekre vonatkozó szociális hozzájárulási adókedvezmény? Vagy: az a helyes, hogy szja-előleget nem vonunk utána, csak a 10 százalék nyugdíjjárulékot, mert az adót katásként maga megfizeti? Egyáltalán milyen jogviszonyban alkalmazhatunk nyugdíjas egyéni vállalkozót (munkaviszony, megbízási jogviszony)?

Szünetelő egyéni vállalkozás Kérdés

Két és fél éve szünetelő nyugdíjas egyéni vállalkozónak kell-e adóbevallást (nullást) beadni a NAV-nak, ha igen, milyen határidővel? A nyugdíjas egy kft.-nél tulajdonos, és bért is vett fel 2014-ben, így szja-bevallást be fog adni a májusi határidővel. Választ várva köszönettel.

Nyugdíjas egyéni vállalkozó és kft.-tulajdonos Kérdés

Nyugdíjas egyéni vállalkozó lettem. A havi 25 ezer forinton kívül mit kell még fizetnem, ha három kft.-ben ügyvezető vagyok, és mindegyikben résztulajdonos is? Van-e fizetendő közteher, ha a kft.-kben személyes közreműködésem is szükséges, de pénzt nem veszek fel?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink