2013 találat a(z) nyugdíj cimkére
Nők 40: kedvezményes nyugdíjazás Kérdés
Nők kedveményes, 40 év jogosutlsági idővel nyugdíjbavonulás feltétele, hogy azon a napon, amikor nyugdíjba vonul biztosítási jogviszonyban ne legyen. Például december 1-jétől a 40 év jogosulsági idővel nyugdíjba vonul, akkor november 30-án fizetés nélkülin van, ezzel a tb-nél ki kell jelenteni. Így jogosult igénybe venni a nyugdíjat december 1-jétől?
Nyugdíj melletti jövedelemmaximum Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kkt. képviselő tagja 1954. 05. 13-án született, így 2017. 11. 13-ától nyugdíjas, illetve kiegészítő tevékenységű tag lett. A cégben végzett munkájáért jövedelmet kap továbbra is. Ebben az esetben korhatárt betöltött nyugdíjasnak számít és nincs maximálva a felvehető jövedelme, vagy csak a 65. évét betöltve számít korhatárt betöltöttnek és addig a nyugdíj megtartása mellett maximálva van a felvehető jövedelem? Nem teljesen értettem meg, hogy az irányadó korhatárt betöltött mit jelent, azt, hogy amikor elmehet nyugdíjba (jelen esetben 63 év 183 nap), vagy amikor betölti a 65. évét? Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Törvényen „kívüli” tb-ellátások: fáziskésésben a jogalkalmazók Cikk
A társadalombiztosítás alaptörvényeként a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. (Tbj.) törvény szolgál. E jogszabály mindent tartalmaz, amit a biztosítási és járulékfizetési kötelezettségről, illetve az ezek által megalapozott ellátásokról tudni kell. Pontosabban, az 1998. évi hatálybalépésekor mindent tartalmazott, ugyanis az elmúlt csaknem húsz évben több olyan – alapvetően nem társadalombiztosítási – jogszabály is született, amely „önállóan” társadalombiztosítási jogállást, jogosultságot határoz meg.
Szolgálati idő elismerése Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1972-1975. között egy tsz-ben dolgoztam, és a társadalombiztosítási igazgatóságon nincsen róla semmi okirat. Kérdésem, hogyan lehet ezt a szolgálati időt elismertetni, ha a saját nyilatkozatom alapján nem fogadták el? Kérem tisztelettel, hogy tájékoztatni szíveskedjen.
Nyugdíj számítása tovább dolgozó korbetöltöttnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ismereteim szerint a nyugdíj összegét a nyugdíjkorhatár betöltéséig elért keresetből állapítják meg. Tegyük fel, hogy a vállalkozó átlagkeresete 200 ezer forint, s 45 év szolgálati idő után a nyugdíja 180 ezer forint lenne. Azonban folyósítást nem kér, korbetöltöttként dolgozik tovább. Variációk: 1./ Katás vállalkozóként folytatja tovább 36 hónapig, havi 75 ezer forint katát fizet. A 36 hónap elteltével kéri újból a nyugdíj megállapítását, ez utóbbi 36 hónap jövedelmére tekintettel a nyugdíj alapjául szolgáló átlagkeresete alacsonyabb lenne? 2./ Ha a korhatár betöltése után havi 400 ezer forint jövedelmet kapna, akkor a nyugdíj alapjául szolgáló átlagkeresete növekedne? 3./ Amennyiben a korhatár betöltése után ledolgozott 36 hónappal a háta mögött kéri a nyugdíjmegállapítást, annak összege szükségszerűen növekedni fog a korbetöltött időpontban megállapíthatóhoz képest a valorizációs szorzók miatt? (A korhatár után ledolgozott, 30 naponként járó 0,5 százalékos nyugdijnövelést most hagyjuk figyelmen kivül.) Válaszát előre is köszönöm.
Mi a teendő? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy 12.01-jétől korkedvezményes nyugdíjba vonuló dolgozó. Van egy jogos, a munkáltató által már elismert követelése. A munkáltató a MÁV, a követelés a készenléti jellegű munkakörhöz kötődik, és mivel ezreket érint, a számfejtés és a kifizetés ütemezetten történik. Az összeg 300-400 ezer bruttó, ami a megállapítandó nyugdíjat már befolyásolja. Mi van akkor, ha ez a kifizetés akkor történik, mikor már az ONYF megállapítja a nyugdíjat? Köszönettel.
Nyugdíjemelés 2018: itt az új kormányrendelet Cikk
Megjelent a Magyar Közlöny 200. számában a 2018. januári nyugdíjemelést szabályozó kormányrendelet, melynek rendelkezései szerint 3 százalékkal emelkednek a nyugdíjak, valamint a nyugdíjszerű ellátások.
Nyugdij-szüneteltetés Kérdés
2017. június 1-jétől igényeltem a nők 40-éves nyugdíját. 2017. május 31-éig a munkaviszonyban megszerzett jövedelmem 1 500 000 forint volt. Kiegészítő tevékenységet folytató nyugdijasként vállalkozói jogviszonyban 2017. június 1-jétől (a nyugdijigénylés időpontjától) 300 000 Ft /hó javadalmazásért tovább dolgozom. Esetemben hogyan kell figyelembe venni a jövedelemhatárt? (Az elmúlt 5 hónapra jún., júl., aug., szept., okt. kifizetésre került 1 500 000 Ft.) Mikortól nem lettem volna jogosult nyugdíjra? A jövedelemhatár túllépése miatt felvett nyugdíjat hogyan kell rendezni, hova kell visszafizetni? Várom megtisztelő válaszát.
Nyugdíj szüneteltetése Kérdés
Tényállás: 2017. január 01-jétől augusztus 15-éig a kereset: 1 929 000 forint volt. 2017. augusztus 16-ától igényeltem a nők kedvezményes nyugdíját, a munkaviszony megszüntetésre került 15-ével. 2017. augusztus 21-étől újból munkaviszonyban dolgozom, a munkabér összege: 190 000 forint bruttó. Kérdésem: a kereseti korlátba csak a nyugdíjazás időpontja utáni jövedelem számít bele, vagy év elejétől kell kell összeszámítani a járulék alapjául szolgáló jövedelmeket és akkor már október hótól szüneteltetni kellett volna a nyugdíjamat? Várom válaszukat. Köszönettel: Hné
Lehet, hogy decemberben vissza kell fizetnie nyugdíját? Szünetelő ellátás Cikk
2012. január 1-jétől kezdődően a társadalombiztosítás keretein belül saját jogú nyugdíj, valamint korhatár előtti ellátás megállapítására és folyósítására van mód. Saját jogú nyugdíjat az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött személyek, valamint nők esetében az úgynevezett „nők 40” kedvezményes nyugdíjában részesülő személyek kaphatnak. A nyugdíjkorhatárt még be nem töltött, de a külön jogszabályban meghatározott jogosultsági feltételekkel rendelkező személyeknek korhatár előtti ellátást folyósíthatnak.
Főállású őstermelő járulékfizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő, aki eddig nem őstermelőként volt biztosított, főállású őstermelővé szeretne válni. Ezzel kapcsolatban a következő kérdésekre szeretnék választ kapni: Ha 2017. decemberben jelentkezik be főállásúvá, akkor decemberben a minimálbér után fizeti meg a 22% szociális hozzájárulási adót, a 10% nyugdíjjárulékot és a 4% természetbeni, illetve a 3% pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, és nem kell fizetnie munkaerőpiaci járulékot, valamint szakképzési járulékot? 2017-ben az őstermelésből származó bevétele támogatással együtt kevesebb 8 millió forintnál. 2018-ban élhet a kistermelői kedvezménnyel? Ekkor 4% természetbeni járulékot, 10% nyugdíjjárulékot fizet a 2017. évi bevételének 20%-a után negyedévekre osztva, és nem fizet szociális hozzájárulási adót? Ez esetben táppénzre nem jogosult? A nyugdíjszámítás alapja az éves bevétel 6%-a? Egyéb nyugdíjszolgáltatásokra jogosult? Ha 2018-ban a minimálbér után szeretne nyugdíjjárulékot fizetni, ezt megteheti, vagy csak akkor, ha 7% egészségbiztosítási és 20% szociális hozzájárulási adót is fizet, melyek alapja szintén a minimálbér? Ha igen, ez esetben jár a táppénz? A nyugdíjszámítás alapja ez esetben is az éves bevétel 6%-a? Előre is nagyon köszönöm a válaszát!
Ezt üzeni a nyugdíjasoknak az államkincstár Cikk
A Magyar Államkincstár (MÁK) határidőben, a novemberi nyugdíjak utalásával egy időben kiküldte az egyszeri nyugdíj-kiegészítést, a nyugdíjprémiumot, illetve az egyszeri juttatás összegét is. A jóváírás a pénzintézeteknél november 10-én megtörtént, a nyugdíjasok számláján a pénzösszegek még azon a napon megjelentek, a posta pedig november 15-én kezdi a kézbesítést.
Végkielégítés – különadó – nyugdíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megszűnik a munkaviszony november 30-ával, közös megegyezéssel, korkedvezmény igénybevételével, ami lehetőséget nyújt a december 1-jével történő nyugdíjba vonulásra )illetve nyugdíjszerű ellátásra). Végkielégítést fizetnek, aminek az összege kb. ötmillió forint. Hogyan, illetve mikor kell a bejelentést megtenni az ONYF felé, hogy különadó ne terhelje a végkielégítést? Köszönettel!
Ma kezdődik a prémiummal és korrekcióval emelt nyugdíjak kifizetése Cikk
Kezdődik a prémiummal és a kiegészítő emeléssel megnövelt novemberi nyugdíjak kifizetése pénteken – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára egy budapesti sajtótájékoztatón.
Az állam feladata a tisztességes időskor biztosítása – mondja a magyarok többsége Cikk
A megkérdezettek 75 százaléka szerint az állam feladata a tisztességes időskor biztosítása, öt éve még csak az emberek 61 százaléka vélekedett így – írja pénteki számában a Világgazdaság az OTP Öngondoskodási Index legutóbbi felmérésére hivatkozva.