14 találat a(z) nyugdíj összege cimkére
A nap kérdése: mennyiben befolyásolja az utolsó évek keresete a nyugdíj összegét? Cikk
A hatályos törvény "nők 40" szabálya szerint, ha egy munkavállalónak a kedvezményes nyugdíjba vonuláshoz még 28 hónapja van hátra, mennyire fontos az, hogy mennyit keres a még hátralévő időszakban? Van ennek jelentősége a nyugdíj összegének megállapításakor, vagy már szinte mindegy, mennyi a keresete az utolsó 28 hónapban, nagyságrendekkel már nem emeli a várható nyugdíj összegét? Jól gondolom, vagy nagyon is fontos még ez az időszak is, hogy mennyi a jövedelem, vagy csak töltse ki a szolgálati időt, mindegy már, hogy mennyit keres? – kérdezte olvasónk. Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.
Szolgálati idő részmunkaidő esetén Cikk
Hogyan számítódik a nyugdíj esetében a részmunkaidős foglalkoztatás? 6 és 5 órás foglalkoztatás teljes szolgálati időnek minősül, vagy csak arányosan? Olvasónk kérdéseire Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.
Így kaphatnak több nyugdíjat a katások Cikk
Számos cikkben foglalkoztunk már azzal a problémával, hogy a kisadózó egyéni vállalkozó rendkívül alacsony társadalombiztosítási ellátási alapja (jelenleg havi 108 000 forint) milyen mértékben rontja a nyugdíj alapjául szolgáló havi átlagkereset összegét. További – a nyugellátás összegét mindenképpen hátrányosan befolyásoló tényező – hogy a minimálbér összegét el nem érő ellátási alapra tekintettel a kisadózó esetében is alkalmazni kell a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) 39. szakasza szerinti arányos szolgálati időre vonatkozó szabályokat.
Nyugdíjösszeg-számítás Kérdés
Katázás hatása a saját jogú nyugdíjra – ilyen összegekre lehet számítani Cikk
A katás vállalkozások elterjedésével gyakran merül fel kérdésként, hogy a főállású kisadózás a nyugdíjazás során hátrányosan érintheti-e a vállalkozót. Írásunkban példák segítségével mutatjuk be, milyen havi nyugdíjösszegekre lehet számítani.
Kisadózó szolgálati ideje Kérdés
Tisztelt szakértő! Megjelent egy írás nemrégiben, amiben "riogatják" a katás vállalkozókat. Ebben ez olvasható: kettős veszedelem fenyegeti a társadalombiztosítási nyugdíjuk tekintetében. Egyrészt a nyugdíjszámítás során a figyelembe vehető szolgálati idejük rövidebb lesz, és e rövidebb (arányosított) szolgálati idő alapján kell majd megállapítani azt a nyugdíjszorzót, amellyel a számított nettó életpálya átlagkeresetüket meg kell szorozni a nyugdíj összegének meghatározásához. Másrészt e számított nettó átlagkeresetet is csökkenti a katás időszakban beszámítható kereset nagyon alacsony összege. Jól gondolom hogy ez félrevezető? Kétféle szolgálati idő van: a jogosultsághoz szükséges szolgálati időnél 1 év az 1 év, még akkor is ha minimálbéres, részmunkaidős vagy katás az illető. Ennek a szolgálati/jogosultsági időnek akkor van jelentősége, ha valaki a nyugdíjkorhatár előtt (nők 40 évével) megy el, vagy ezt nézik, amikor megvan-e a minimum 15 vagy 20 év szolgálati idő. Ha a nyugdíjkorhatárral megy el, akkor nincs jelentősége. A nyugdíj összegének kiszámításához másképp számolják az éveket és ennél számít, hogy ha a mindenkori minimálbérnél kevesebb a nyugdíjjárulék-alap (például az 50 ezres katásoknál). Kérem, hogy tegyük tisztába ezt, mert az ügyfeleink teljesen kiborultak, hogy most akkor kinek van igaza. Köszönettel
Rokkantsági ellátásból öregségi nyugdíjba Kérdés
A kérdésem az lenne, ha valaki 1999 júniusa óta rokkantnyugdíjas, addig az időpontig megszerezte a 20 év szolgálati időt a felsőoktatási tanulmányait is beszámítva, 2007 augusztusa óta dolgozik a rokkantsági nyugdíj/ellátás mellett, számára hogyan állapítják meg a nyugdíj összegét? Betegsége miatt csak részmunkaidőben tud dolgozni, a jövedelme nem éri el 2012. óta a minimálbért. Mire számíthat? Mit vesznek figyelembe és hogyan a számításoknál?
Nyugdíj: főállású kisadózó szolgálati ideje. Példával Cikk
A főállású kisadózó a nyugdíjjogosultsághoz teljes szolgálati időt szerez, azonban ha csak a havi 50 ezer forintos átalányadót fizeti, a nyugdíj összegének kiszámításakor arányosítják a szolgálati időt, ezért kisebb ellátásra számíthat.
Nyugdíjelőleg Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megtudni, milyen előírás van a nyugdíjelőleg nagyságának megállapítására? Amit az ügyintéző gondol, avagy egy megközelítő "kerek" szám, vagy az előlegből nem is lehet következtetést levonni a majdani nyugdíjra? Köszönettel.
Ők készülhetnek a nyugdíjra milliós fizetéssel Cikk
A hatvan év feletti korosztályban a bankvezérek kapják a legmagasabb fizetést, havonta bruttóban több mint 1,4 millió forintot – írja a napi.hu.
Nyugdíj összegének ismételt megállapítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünkben egy jelenleg 67 éves férfi 2008 januárja óta öregségi nyugdíjas dolgozó, illetve egy jelenleg 61 éves nő 2012. november óta a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjában részesülő dolgozó szeretné kérni a nyugdíjának ismételt megállapítását, mivel a fenti időpontok óta folyamatosan rendelkezett/rendelkezik biztosítási jogviszonnyal. Milyen papírokat kell beadni a nyugdíjfolyósító igazgatósághoz? Milyen nyomtatvánnyal tudom igényelni az ismételt megállapítást? A honlapukon sajnos nem találtam semmit. Kösznöm!
Dupla nyugdíj, dupla táppénz? Ellátások többes jogviszonyban Cikk
Mennyi táppénz, terhességi gyermekágyi segély, gyed jár annak a munkavállalónak, aki több helyen is biztosított, s hogyan veszik figyelembe a többes jogviszonyt a nyugdíjba menetelhez szükséges szolgálati idő, valamint a nyugdíj kiszámításánál?
Az állami nyugdíj összege magánnyugdíj-pénztári tagság esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ebben az évben jogosultságot szereztem a a "nők 40" nyugdíjba vonulási lehetőségre. Kérdésem, hogy az állami nyugdíjamat hogyan számítják majd ki, tekintettel arra, hogy magánnyugdíj-pénztári tag vagyok? A magánnyugdíjpénztárba 1991.01.31-én, a "75 % állami és 25 % magán" konstrukcióba léptem be. Tagságom azóta is folyamatos. Munkaviszonyom 40 éven át szintén folyamatos volt, és mindig alkalmazottként dolgoztam/dolgozom. Szeretném tudni, hogy az ONYF által kibocsátott határozatban szereplő jövedelmekből lehet-e valamire következtetni az állami nyugdíj tekintetében vagy sem? Válaszát előre is köszönöm.
Ennyiből élnek a nyugdíjasok, ez lesz januártól Cikk
Csaknem havi kétezer forinttal több nyugdíjat kapnak a nők a 40 év jogosultsági idő alapján az öregségi nyugdíjasoknak járó átlagos összegnél. Az utóbbit viszont havi 84 ezer forinttal meghaladja a korhatár alatti volt fegyveresek havi 197 ezer forint feletti ellátása.