SuperBanner/7502 (970x90) 990px felett

261 találat a(z) nyílt végű pénzügyi lízing cimkére

ContentBanner/7504 (600x120) (a magasság eltérhet néha) 990px felett

Nyílt végű pénzügyi lízing esetén a maradványértéktől eltérő eladási ár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. nyílt végű pénzügyi lízing keretében lízingelt gépkocsi vevőjeként egy autókereskedő céget jelölt meg. A lízingből visszavett autót a lízing cég 1 millió forintért (maradványérték) számlázta ki az autókereskedő cégnek, az autót visszaadó kft. a 2 millió forint piaci értékű személygépkocsi értékkülönbözetét (1 millió forintot) kéri az autókereskedő cégtől vételi jog átengedése címén. A kérdésem: – Jogszerű-e az értékkülönbözet ilyen jogcímen történő számlázása? – Hogyan jelenik meg az ügylet a könyvelésben? A vételi jog átengedése tekinthető ebben az esetben a beszerzési ár részének az autókereskedő cégnél? Értékesítés esetén a készlet kivezetése a tényleges beszerzési áron történik, ami ténylegesen 2 millió forint az autókereskedőnél. – Ha magánszemély adná át ugyanilyen feltételekkel a vételi jogot az autókereskedő cégnek, milyen bizonylatot fogadhat be az autókereskedő cég a különbözetről? Válaszát tisztelettel megköszönöm. B. Szabó Ilona

Fejlesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az, hogy a fejlesztési tartalék feloldható-e nyílt végű pénzügyi lízing útján megszerzett tárgyi eszköz teljes vételárával szemben (gépjármű) a szerződés megkötésével, a tárgyi eszköz birtokba adásával egy időben, vagy esetleg az éves díjaknak megfelelően évente bizonyos összegben? A lízingszerződés futamideje 4 év. A másik kérdés, hogy, ha a fenti lehetséges, akkor a társasági adóban (értékcsökkenés) növelő tételként milyen összeget kell beállítani? Köszönöm szépen.

Maradványértékes nyílt végű pénzügyi lízing = tárgyi eszköz? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kérdésre feltett válasz szerint a nyílt végű, maradványértékes pénzügyi lízinget beruházásként kell elszámolni, és a könyvekben tárgyi eszközként felvezetni (T 1 Befejezetlen beruházások – K 4 Hosszú lejáratú kötelezettségek T 1 Üzemi/egyéb berendezések, gépek, járművek – K 1 Befejezetlen beruházások (aktiválás) T 4 Hosszú lejáratú kötelezettségek – K 4 Rövid lejáratú kötelezettségek (törlesztés) T 4 Levonható áfa – K 4 Rövid lejáratú kötelezettségek (levonható áfa elszámolása – ha van) T 4 Rövid lejáratú kötelezettségek – K 3 Elszámolási betétszámla/Pénztár (lízingdíj fizetése) T 8 Fizetett kamatok – K 3 Elszámolási betétszámla/Pénztár (kamat elszámolása)). Milyen bizonylat alapján történik a gépjármű tárgyieszköz-nyilvántartásból történő kivezetése, ha a futamidő végén a vállalkozás nem vásárolja meg maradványértéken a gépjárművet? Válaszát köszönöm. B. K.

Nyílt végű pénzügyi lízing vételi jog Kérdés

Egy kft. nyílt végű pénzügyi lízing keretében lízingelt egy személygépkocsit. Az áfát levonásba helyeztük. A lízingszerződése lejárt. A kft. élni kíván vételi jogával. Ez jár-e bármilyen adókockázattal? Esetleg átminősítheti-e a NAV, hogy ez nem lízing volt, hanem adásvétel, és jogtalanul igényeltük vissza az áfát. Mi a helyes eljárás ez esetben? Milyen könyvelési teendőink vannak, ha az autó a cégben marad?

Maradványértékes nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. egy 5 100 000 forint plusz áfa értékű személygépjárműre maradványértékes nyílt végű pénzügyi lízinget szeretne kötni. Maradványérték: 615 000 forint. A kezdő részlet 2 600 000 forint plusz áfa. A magánhasználatot kiszámlázzák. Melyek az adott ügylet kontírozási tételei, és milyen összeggel? Válaszát előre köszönöm. B.K.

Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

A lízingbe vevő szempontjából nézve: Nyílt végű pénzügyi lízingnél személygépkocsi esetében, ha a lizingbeadó átszámláz az autóra vonatkozó szervízelési költséget, valamint alkatrészvásárlás költségét, úgy gondolom, ugyanaz a szabály vonatkozik rá, mint a saját tulajdonú személyautóra, tehát ilyen címen nem vonható le áfa az alkatrészek esetében, és 50 százalékban levonható a szerviz (javítási) költség esetében? Köszönöm szépen.

Mezőgazdasági őstermelő személygépkocsi lizingje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Áfakörbe bejelentkezett mezőgazdasági őstermelő nyílt végű pénzügyi lízingszerződés keretében személygépkocsit szerzett be. Kérdésem, hogy a mezőgazdasági őstermelő esetében is lehetőség van-e a lízingdíj áfavisszaigénylésére a vállalkozás érdekében felmerült használat arányában? Amennyiben igen, mi a teendő az első nagyösszegű lízingdíj esetében, amikor még nem ismert a hivatali és a magánhasználat mértéke? Köszönettel: Vadkerti Ilona

Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk nyílt végű pénzügyi lízing keretében személygépkocsit vásárol. Az első részlet megfizetésének időszakában jelentős lesz a magánhasználat, azonban a további bevallási időszakokban minimális. Az áfalevonást az első részlet vonatkozásában a megfizetés időszakának magánhasználatával kell arányosítani? Teljes mértékben elszámolható-e az áfa abban az esetben, ha a magánhasználatot megtéríti a társaságnak a magánszemély, amelyről a cég számlát állít ki, és megfizeti utána sz áfát? Köszönettel: Ferenczné Savanya Anett

Áfakockázatok pénzügyi lízingnél: levonható-e a forgalmi adó? Cikk

Az áfatörvény 2012. január 1-jétől kezdődően nem korlátozza az adóalanyok adólevonási jogát a személygépkocsi bérbevétele vagy nyílt végű lízingjének vonatkozásában. Ez azt jeletni, hogy az adóalanyra a bérleti vagy lízingdíjban áthárított áfa az általános szabályok szerint helyezhető levonásba. Cikkünkben részletezzük a vonatkozó előírásokat.

Magánhasználat Kérdés

Lizingelt (nyílt végü pénzügyi )személyautót az ügyvezető korlátlanul használ. A cégautóadót a cég megfizeti, A magánszemély használót sem nyilvántartási, sem adófizetési kötelezettség nem terheli (szja-törvény 1. számú melléklet 8.37.) A lizingdíj áfalevonhatósága minek a függvénye, mi a bizonylata? Tisztelettel.

Nyílt végű pénzügyi lízingelt személygépkocsi megvásálása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk nyílt végű pénzügyi lízingel egy személygépkocsit. Az üzemi célú használat (kb. 70 százalék) arányában levonjuk a lízingdíjak áfatartalmát. Amennyiben társaságunk a személygépkocsit a maradványértéken megvásárolja, akkor csak a maradványérték, mint személygépkocsi-ellenérték áfatartalma nem vonható le, vagy utólag felmerülhet az adóhatóság részéről, hogy eleve személygépkocsi-beszerzés volt a cél, és utólag vissza kell fizetni a korábban "kvázi" bérleti díjnak az üzemi célú használattal arányosan levont áfatartalmát is? Ha nem társaságunk, de társaságunk munkavállalója fogja megvenni maradványértéken az autót, akkor felmerülhet-e a lízingügylet adásvétellé minősítésének a lehetősége (Art. 1. § (7) bekezdés alapján), és az áfa-visszafizetési kötelezettség?

Nyílt végű pénzügyi lízing – áfavisszaigénylés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk nyílt végű pénzügyi lízing keretében személygépkocsit lízingel. Az egyes törlesztő részletek áfáját abban az arányban vonja le, amilyen arányban a gépkocsit az adóköteles tevékenységéhez használja, mindezt útnyilvántartással támasztja alá. Problémát jelent azonban az első lízingdíj, amit induláskor kell fizetni, amely az összes lízingdíj 40 százaléka. Itt nem tudunk használatot bemutatni. Hogyan lehet az áfát visszaigényelni? 1.Vélelmezni a későbbi használatot? 2. Semmit nem visszaigényelni, majd utólag a használat átlaga alapján? 3. Visszaigényelni, s utólag korrigálni, azaz fizetendőként beállítani a magánhasználatra esőt? Köszönöm válaszukat.

Nyílt végű pénzügyi lízing lezárásának számviteli teendői Kérdés

Milyen számviteli teendői vannak a nyílt végű pénzügyi lízing lezárásának akkor, ha a lízingtárgyat visszaadjuk, maradványértéken megvásároljuk, illetve harmadik felet jelölünk ki vevőnek? Kinek milyen bizonylatkiállítási kötelezettsége van? Milyen könyvelési lépésekből áll ez a számviteli esemény?

Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Tisztelt Szakértők! Számos feltett kérdésre elolvastam az Önök válaszait, de sajnos teljes körűen nem tudtam megbizonyosodni az alábbi ügylet kapcsán. Cégünk nyílt végű pénzügyi lízing szerződést kötött 3 évre, melynek tárgya egy személygépkocsi. Az ügylet az alábbiak szerint megfelelően van-e vezetve a könyvekben? Számla szerint: Vagyonszerzési illeték és egyéb költségek T161 K454 Számviteli bizonylaton nettó vételár T161 K 448 (tartalmazza a regisztrációs adót) Számla szerint az első lízingdíj, önerő: T 448/466 K 454 - önrész, Regisztrációs adó T448 K 454 Aktiválás: T142-161 Első kamat, aktiválás után számlázva T 872 K454 A futam idő alatt esedékes lízingdíjak T 448/466 K 454 és T 872 K 454 Vagy közbe kell iktatni a 479 rövid lejáratú kötelezettségű számlát? Illetve további kérdésem még, hogy a személygépkocsit a cég ügyvezetője használja, nem elkülöníthető a céges és a magánhasználat. Természetesen a vállalkozás a cégautóadót megfizeti. 100 százalékban visszavonható a fentiek figyelembevételével a teljes áfatartalom a bérleti díjra hivatkozva? Társasági adóban hogy van lehetőségem összhangba hozni az értékcsökkenést, ha 20 százalékot enged a társasági adó, de a lízingszerződés 3 évre szól, és még bizonytalan, hogy a 3. év végén a társaság megveszi-e a személygépkocsit? 20 százalékos leírási kulcsot alkalmazok, és ha nem kerül kifizetésre a végső részlet, akkor a fennmaradó 40 százalékos értékcsökkenést úgymond nem áll módunkban elszámolni? Köszönöm segítő közreműködésüket. Tisztelettel: Birincsik Andrea

Nyílt végű pénzügyi lízing előlegének elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem nyílt végű pénzügyi lízing keretében vásárolt egy személyautót, azért, hogy az áfa levonható legyen. Ha jól tudom, ebben az esetben nem termékértékesítésről beszélünk, hanem szolgáltatás igénybevételéről, ezért válik levonhatóvá a személyautó beszerzését terhelő áfa. A segítséget abban szeretném kérni, hogy számviteli szempontból hogyan kell lekönyvelni az előleget, illetve a törlesztőrészleteket. Nyilvántartásba kell-e venni a gépjárművet, ha igen, akkor hogyan? Ha nem kerül beruházásként, tárgyi eszközként nyilvántartásba a vásárláskor, akkor mikor tudjuk ezt elszámolni, illetve a hozzá kapcsolódó értékcsökkenési leírást? Az ilyen autó után kell-e cégautóadót fizetni? Köszönöm szépen Krcsik Eszter

Megjelent az „Adóellenőrzésről érthetően” című webinárium videófelvétele
Megjelent az „Adóellenőrzésről érthetően” című webinárium videófelvétele

Szerezzen releváns ismereteket a NAV-ellenőrzések főbb szabályairól, az adóellenőrzés és hatósági eljárások során szerzett gyakorlati tapasztalatokról szakértő előadóinkkal! Ez a...

Adózási határidők szeptember 23. és 29. között
Adózási határidők szeptember 23. és 29. között

Adózási határidők a NAV tájékoztatása szerint.

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban
Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
RightBanner/7503 (300x250) 990px felett
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 April
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink

Körbevezetjük a megújult Adózónán!

Kattintson a gombra, és megmutatjuk, hol találja az oldal főbb funkcióit.

MégseTovább
Jogszabályok és jogi segédletek

Ide kattintva könnyedén kereshet a közteherviseléssel kapcsolatos jogszabályok, NAV-, illetve APEH-tájékoztatók, egyéb hivatalos szabályozási dokumentumok között! Könnyen elérheti innen a legfontosabb jogszabályokat is.

MégseTovább
Kalkulátorok A-tól Z-ig

Kalkulátorainkat megújítottuk, de a számítások továbbra is megbízhatóak, szakértőink ellenőrizték. Előfizetőink saját eredményeiket elmenthetik, könnyedén kinyomtathatják.

MégseTovább
Segítség a gyakorlatban!

Tekintse át, mások milyen kérdésekre keresik a választ, és mit tanácsoltak szakértőink. Előfizetőként Ön is kérdéseket tehet fel, amelyre rövid időn belül személyre szabott válasz születik.

MégseTovább
Határidők és szakmai események tára

Folyamatosan frissülő naptár szolgáltatásunk segít utánanézni a befizetési, bevallási, adatszolgáltatási határidőknek, megtalálja a részleteket, tájékoztatást kap konferenciákról, oktatásokról. Előfizetőink e-mailben is kérhetnek emlékeztetőt.

MégseTovább
Aktuálisabb témáink

Kategóriáink mintegy rovatként gyűjtik magukba szakmai cikkeinket, egyéb tartalmainkat. A jobb szélső linkre kattintva megtalálja további kategóriáink listáját is.

MégseTovább
Mi történt, amióta legutóbb nálunk járt...

Rendszeres látogatóként ezekre az ikonokra kattintva megtalálja a legutóbbi itt járta óta keletkezett cikkeinket, a közelgő eseményeket, vagy előfizetőnkként az Önnek szóló személyes üzenetek listáját.

MégseTovább
Legyen partnerünk!

Ha regisztrál nálunk és igénybe veszi előfizetőknek biztosított szolgáltatásainkat, számos hasznos funkcióval segítjük szakmai munkáját a mindennapokban. Ide kattintva tájékozódhat, miért érdemes előfizetővé válni!

Tovább