1448 találat a(z) munkaviszony cimkére
Bt. beltag jogviszonya
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Bt. beltagja csak társas vállalkozóként lehet biztosítva a bt.-ben, vagy munkaviszonyban is állhat? Máshol nem biztosított. Ha lehet munkaviszonyos, ki lenne a munkáltató, és ezt hol kell leszabályozni (társasági szerződés...)? Válaszát előre is köszönöm! Szabóné Tóth Adrienn
Beltag munkaviszonya az új Ptk.-ban
Kérdés
Ajz új Ptk. hatálybalépéséig a beltag munkaviszonyának kérdését rendezte a Gt. (ha a társasági szerződés tartalmazta, lehetett munkaviszonyban). Tartalmaz-e valamilyen szabályt erre a kérdésre a 2014. március 15-én hatályba lépett új Ptk., és ha igen, mit?
Járulékfizetés II.
Kérdés
Tisztelt Széles Imre! Köszönöm válaszát. Egy kiegészítő kérdésem lenne. Munkaviszonyban lenne a masszőr tevékenység. Az ügyvezetést hogyan lehetne megoldani, hogy ne kelljen járulékot fizetni?
Az öregségi nyugdíj elengedhetetlen feltétele
Cikk
Az öregségi nyugdíj megállapításának elengedhetetlen feltétele a biztosítási jogviszony megszűnése. Mi a helyzet a tagi jogviszonnyal, a válaszott tisztségviselői és a megbízási jogviszonnyal? Az Adózón olvasójának kérdésére Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.
Szociális szövetkezet
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunknál felmerült annak lehetősége, hogy a munkavállalók egy részét egy szociális szövetkezet biztosítsa számunkra. Kérdezném, hogy ez milyen jogviszonyban jöhet létre, vonatkoznak-e a munkavállalóra a munka törvénykönyvének szabályai, milyen járulék- és adófizetési kötelezettségek állnak fenn? Köszönöm segítségét.
Kettős állampolgárságú ügyvezető járulékfizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem segítségét: egy betéti társaság beltagja román és magyar kettős állampolgár. Romániában munkaviszonnyal rendelkezik, Magyarországon személyesen közreműködik. Az elmúlt évben jövedelmet nem vett ki a bt.-ből, utána a minimálbér után megfizettük a járulékokat. 2014-ben havonta tagi jövedelemben részesül, ezután az szja- és járulékfizetés megtörténik. Kérdéseim: - úgy gondolom hogy a beltagság biztosítotti jogviszonyt teremt -, helyesen jártunk-e el, amikor itt a járulékokat megfizettük annak ellenére, hogy jövedelemben nem részesült, vagy nem kellett volna, ha rendelkezünk a román munkaviszony igazolásával? Amennyiben jövedelmet vesz fel, annak járulék- és szja-vonzata terheli a vállalkozást? Válaszát köszönöm.
Egyszemélyes kft.
Kérdés
Ha egy egyszemélyes kft. alapító okiratában nincs benne, hogy az ügyvezetői tevékenység munkaviszony keretében is ellátható, akkor kell-e ezt módosítani és a cégbírósághoz is elküldeni? Vagy elegendő egy jegyzőkönyvben és munkaszerződésben rögzíteni, hogy munkaviszonyban kívánja ellátni a tevékenységét? Az ügyvezető, aki egyben a kft. munkájában személyesen is közreműködik, 23 éves, és úgy tudom, hogy tagi jogviszonyban a 25 év alattiakat érintő szocho-kedvezmény nem vehető figyelembe.
Külföldön dolgozik, külföldi dolgozik Magyarországon: hol kell adót fizetnie?
Cikk
Mitől függ, hogy külföldi munkavégzés esetén hol kell adót fizetnie az embernek? A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) tájékoztatót adott ki az OECD Modellegyezményének értelmezéséről.
Ügyvezető munkaviszonyban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-nek két tulajdonosa van, 50-50 százalékos tulajdonrésszel. Az egyik tulajdonos az ügyvezető, csak ő végez munkát (a másik magánszemély csak tulajdonos). Eddig az ügyvezető tagi jogviszonyban, 30-as kóddal volt bejelentve, jövedelme 230 eFt bruttó. Az ügyvezetést megbízási jogviszonyban, juttatás nélkül végezte. Május 1-jétől a tagi jogviszony jövedelmét le akarja csökkenteni 100eFt-ra. Az ügyvezetést pedig munkaviszonyban végezné, bruttó 130eFt-ért. Megteheti? Vagy másik megoldásként: tagi jogviszonyban marad bruttó 100eFt-ért, ügyvezetést megbízási jogviszonyban végzi nulla forintért, és a kft. alkalmazza munkaviszonyban 130eFt-ért. Mindkét megoldás járható? Köszönöm. Tisztelettel: P.Mária
Mezőgazdasági őstermelő
Kérdés
A kérdésem az lenne, hogy kell-e járulékot fizetnie egy kezdő mezőgazdasági őstermelőnek, aki nem egyéni vállalkozó, de van heti 36 órát meghaladó jogviszonya? Illetve, ha már nem kezdő, és volt árbevétele a már meglévő jogviszony mellett, kell-e a bevétele (20 százalék egytizenketted része) után járulékot fizetni? Segítségét előre is köszönöm!
Dolgozó nyugdíjasok: itt vannak a járulékfizetés részletes szabályai
Cikk
Sokszor felmerül az a kérdés, milyen járulékokat kell fizetni akkor, ha a nyugdíjas dolgozik. Az alábbiakban összefoglaljuk a foglalkoztatott és a vállalkozást folytató nyugdíjasok járulékfizetését.
Egyszerűsített foglalkoztatás II.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábbi kérdésemet szeretném megismételni, mert nem biztos hogy egyértelműen tettem fel. A korábbi kérdésem így szólt: "Kft. megbízási szerződést kötött egy magánszeméllyel. A munkaügyi hivatal ellenőrzése során a revizor a megbízási szerződést átminősítette munkaszerződéssé azzal, hogy a munka jellege nem teszi lehetővé a megbízási szerződés alkalmazását. A kft.-nek a 1041T nyomtatványon visszamenőleg munkaviszonyt kellett bejelentenie, illetve a 1408-as bevallást önellenőriznie kellett. Azonban ugyanez a munkavállaló alkalmi munkavállalóként volt bejelentve az önellenőrzött hónapokra ugyanennél a kft.-nél. Kell-e bármit csinálni az alkalmi munkavállalással amiatt, hogy munkaviszonnyá alakult a foglalkoztatás?" Kiegészítés: A munkaügyi ellenőrzés visszamenőleges hatállyal a korábban kötött megbízási szerződést átminősítette munkaszerződéssé. A megbízási szerződés mellett volt egy egyszerűsített foglalkoztatott (efo) is. Azonban a visszamenőleges hatályú munkaszerződés-kötéssel az a helyzet állt elő 2014 januárjában, hogy a munkáltató és a magánszemély között létesült egy munkaviszony (megbízási szerződés átminősítése révén), és azzal párhuzamosan több napra szóló efo-jogviszony is fennállt. Míg az első szerződés teljes januárra, az efo-szerződések január egyes napjaira szóltak. Az ellenőrzés kötelezte a munkáltatót arra, hogy az összes bejelentést, adóbevallást módosítsa a fentiek értelmében. Kell-e visszamenőleg bármit is tenni az efós foglalkoztatással? Köszönöm, CSK
Egyszerűsített foglalkoztatás
Kérdés
Kft. megbízási szerződést kötött egy magánszeméllyel. A munkaügyi hivatal ellenőrzése során a revizor a megbízási szerződést átminősítette munkaszerződéssé azzal, hogy a munka jellege nem teszi lehetővé a megbízási szerződés alkalmazását. A kft.-nek a 1041T nyomtatványon visszamenőleg munkaviszonyt kellett bejelentenie, illetve a 1408-as bevallást önellenőriznie kellett. Azonban ugyanez a munkavállaló alkalmi munkavállalóként volt bejelentve az önellenőrzött hónapokra ugyanennél a kft.-nél. Kell-e bármit csinálni az alkalmi munkavállalással amiatt, hogy munkaviszonnyá alakult a foglalkoztatás? Köszönöm, ha válaszolnak, üdvözlettel CSK
Szocho-kedvezmény érvényesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2012.08.01-től foglalkoztatunk munkaviszonyban egy személyt, aki előtte ebben a társaságban beltag volt, majd kilépett, és munkavállaló lett. A beltagság előtt (2011.11.02.) szintén alkalmazottként dolgozott ebben a bt.-ben. Kérdés, hogy 2012.08.01-től alkalmazottként munkaviszonyban, gyes mellett, mikortól érvényesíthetjük visszamenőleg a szocho-kedvezményt? A 3 év 2012.08.01-től indul, és lehet a kedvezményt érvényesíteni? Vagy csak 2013.01.01-től? És meddig? A gyes lejárata 2012. okt. 22. Nagyon köszönöm előre is a válaszát.
Bt. kültagjának járulékai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyesen lévőként belépnék egy bt.-be kültagként, kérdésem, milyen járulék és egyéb adóvonzata van ennek? Személyesen közreműködnék, alkalmi munkavállalóként tehetem, vagy mindenképpen munkaviszonyban kell? Van ennek valamilyen minimuma vagy csak a ténylegesen felvett jövedelem? Ha lejár a gyes, változik valami? Ha esetleg elkezdek dolgozni 6 vagy 8 órában mellette? Nagyon köszönöm előre is válaszát! Tisztelettel: Ivett