419 találat a(z) munkaidő cimkére
Vállalkozás és munkaviszony gyes alatt: munkaidő, járulékok
Cikk
Több kérdés is érkezett a gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) alatti keresőtevékenységre és tb-terhekre vonatkozóan. A kérdésekre alapozva összefoglaljuk a gyes folyósítása alatt folytatott munkaviszony és vállalkozás esetén alkalmazandó szabályokat.
Munkaközi szünet mint a munkaidő része
Kérdés
Az intézményben 40 órás a heti hivatalos munkarend, amely a munkaidőt és a napi 20 perc munkaközi szünetet tartalmazza. A munkaközi szünet az Mt. általános szabályaitól eltérően – munkavállaló javára eltérően – része a munkaidőnek. A munkahét általános beosztása következő: hétfőtől-csütörtökig 7.30–16.00 óráig, pénteken 7.30–13.30-ig. A munkáltató rendelkezhet-e a fentiek szerint, erre lehetőség van-e, jogilag megfelelő-e ez a rendelkezés? Köszönöm válaszukat!
Tanulók étkezési szünete
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A tanulószerződéssel foglalkoztatott diákok esetében, akik 7 vagy 8 órát vannak nálunk naponta gyakorlaton, a 20 perc étkezési szünet beletartozik-e a gyakorlati idejükbe vagy azon felül kell a 7-8 órát munkával tölteniük? Válaszát előre is köszönöm!
Van, ahol már 4 napos a munkahét
Cikk
Az online végezhető új szakmák megjelenése és a munkavállalók preferenciáinak változása nyomán Magyarországon is előtérbe került az otthoni munkavégzés.
Ezek a részmunkaidő szabályai
Cikk
Részmunkaidő esetén a napi munkaidő mértékére nincs megállapított minimum: akár napi vagy heti 1 órára is létesülhet a munkaviszony, és a munkaidő tartamának nem kell egész órának lennie. Hogyan kell kiadni a szabadságot, betegszabadságot annak a munkavállalónak, aki például csupán heti egyetlen napot dolgozik? Miért előnyös a részmunkaidős foglalkoztatás sajátos típusa, a munkavégzés behívás alapján? Melyek a részmunkaidő sajátos szabályai? Írásunkból megtudhatja.
Munkaszerződés módosítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó vegyeskereskedést üzemeltet. A kérdéses alkalmazott itt van 1992-től főállású munkaviszonyban. A vállalkozónak évek óta stagnál a bevétele és mindennapi likviditási problémái vannak. Mivel a forgalom gyenge, így a dolgozó napi munkaidejét négy órában szeretné meghatározni, amihez a dolgozó nem járul hozzá. A munkavállaló 2019 decemberében tudna elmenni a nők 40 éves kedvezménnyel nyugdíjba. Elmondása szerint járt a munkaügyi tanácsadáson valamelyik központba és azt tanácsolták neki, hogy mondjon ő fel, és az indoklásba írja bele, hogy a munkaidő-csökkentéssel hátrányos helyzetbe kerül, és akkor köteles a munkáltató végkielégítés szabályait alkalmazni. A vállalkozó nem elküldeni akarja, csak csökkenteni a munkaidejét. Ha végkielégítést kell fizetni, "bezárhatja az ajtót". A dolgozó 1961-es születésű, így még szerintem nincs védett korban sem, mivel az öregségi nyugdíj korhatárt 2025-ben éri el. Mit tud tenni a vállalkozó ebben a helyzetben? Ha valóban így van, hol találom a törvényben? Mielőbbi válaszát megköszönve, tisztelettel : Szabóné
28 órás munkahét! Csak kiharcolta a legnagyobb német szakszervezet
Cikk
Több hétig tartó sztrájksorozatával elérte a legnagyobb német szakszervezet a 28 órás munkahét intézményének bevezetését a fém-, és elektronikai iparban.
Munkaidő, pihenőidő
Kérdés
Tisztelt Cím! 12-14 órás munkaidővel hány egymást követő napon lehet a munkavállalót dolgoztatni? A munkaidő hajnali 4 óra és hajnali 5 órakor kezdődik felváltva egymás után. Ha munkavállaló 4 órakor kezd és 18 órakor fejezi be a munkát, akkor a következő napon kezdhet-e hajnali 5-kor? Három egymást követő napon ilyen időbeosztással lehet-e dolgozni? Mi a szabályos foglalkoztatás ilyen munkaidő mellett? A munkaszerződés heti 40 órás munkaidővel és egyenlőtlen időbeosztásra kötötték. Az éjszakai pótlékot köteles-e fizetni a munkáltató? Köszönöm a választ: Zsu
Rehabilitációs ellátás melletti munkavégzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy rehabilitációs ellátás mellett hogyan lehet munkát vállalni? Hány órában, illetve milyen maximális bérezés mellett? Válaszukat előre is köszönöm!
Ügyvezető jogviszonya plusz járulékai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kivás kft.-ben 50 százalékos tulajdonos egyben ügyvezető is. Kérdésem a következő: 1: Máshol van főállása 8 órás, a kft.-ben ingyen ügyvezető (lehet?), de időszakosan végez más irányú munkát is a kft.-ben. Ezt megteheti eseti megbízási szerződéssel? Illetve milyen kötelező járulékvonzata van? 2: Nincsen máshol semmilyen munkaviszonya, ebben az esetben mi az a minimális munkaidő, illetve munkabér, amiben neki bejelentetten dolgoznia kell, ennek milyen járulékköltségei vannak? Esetleg elég lehet, ha az egészségügyi járulékot megfizeti maga után? Válaszát előre is köszönöm.
Gördülő sztrájkot szervez a legnagyobb német szakszervezet
Cikk
Huszonnégy órás sztrájkot szervez a legnagyobb német szakszervezet, az IG Metall, a 250 üzemet érintő akció kedd este kezdődik és pénteken ér véget.
Négynapos munkahét
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Néhány munkavállalót napi 10 órás, négynapos munkarendben szeretnénk foglalkoztatni. Kérdésünk, hogy ez megoldható-e általános munkarendben? Amennyiben csak munkaidőkeret vagy elszámolási időszak alkalmazásával lehetséges, foglalkoztatható-e a többi, heti ötnapos munkarendben dolgozó munkavállaló továbbra is általános munkarendben, azaz többféle munkaidőbeosztás előfordulhat-e egy munkáltató gyakorlatában? Köszönettel és tisztelettel. Scharf Zsuzsanna
Reprodukciós eljárás alatti munkavégzés alóli mentesülés mikéntje
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2012. év I. törvény (Mt.) 55. § (1) bekezdés (b) pontja alapján a munkáltató köteles elengedni a munkavállalót a kezelésekre, melyre bér nem illeti meg. Kérdésem az lenne, hogy nálunk havi 173 óra a kötelező munkaidő, és különböző műszakok vannak, az intézetben töltött idővel csökkenthető a kötelező óraszám, vagy azt le kell dolgoznom máskor? Vagy esetleg ez fizetés nélküli szabadságnak minősül? Ha 7-15-ig tartó műszakból délig vagyok az intézetben akkor ez 8 órának számítható-e, vagy csak az ott töltött 5 óra számít, mivel aznap már nem tudok bemenni dolgozni? Köszönettel.
Bekeményít a legnagyobb német szakszervezet, ennyit akarnak dolgozni
Cikk
Figyelmeztető sztrájkot tartott ma a legnagyobb német szakszervezet, az IG Metall, amely a többi között azt követeli, hogy vezessék be a 28 órás munkahetet.
Munkaidőkeretben foglalkoztatott bére
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a háromhavi munkaidőkeretben foglalkoztatottak bérkifizetéséhez kapcsolódik. Ha a munkáltató háromhavi munkaidőkeretben foglalkoztatja a dolgozót, és az első hónapban csak a munkaidő 3/4-ét tölti le, amelyet a másik két hónapban ledolgozik, akkor az első hónapra mennyi bért kell számfejteni részére? A következő két hónapra mennyi bért kell számfejteni részére? Összesen nem lépi túl a háromhavi munkaidőkeretet, pont annyit dolgozik, csak nem arányosan a hónapokban.