32 találat a(z) mezőgazdasági termelő cimkére

Főállású mezőgazdasági termelői státusz mellett másik állás? Kérdés

Tisztelt Adózóna! A 2015-ben elnyert fiatal gazda támogatás ideje most érkezett a negyedik évhez, amikor főállású mezőgazdasági termelővé kell válni (ezt vállaltam). A 2015-ös közlöny 59. száma így fogalmaz: (http://www.kozlonyok.hu/nkonline/MKPDF/hiteles/MK15059.pdf) Néhány módosítás a 2017-es közlöny 225. számában: (http://www.kozlonyok.hu/nkonline/MKPDF/hiteles/MK17225.pdf) "főállású mezőgazdasági termelő: az a személy, aki nem rendelkezik munkaviszonyból vagy más nem önálló tevékenységből származó jövedelemmel és a mezőgazdasági termelő tevékenységből származó árbevétele meghaladja az összes árbevételének 50%-át;" Korábban olvastam más fórumokon olyat, hogy 36 órát el nem érő munkaviszony lehetséges, de én erről semmi hivatalos infót nem találok a 2015-ös pályázatra vonatkozólag. Szóval a kérdésem, hogy a főállású mezőgazdasági termelői státusz mellett lehetséges egyáltalán máshol dolgozni, és ha igen, milyen feltételek mellett? Köszönöm előre is!

Üzemanyag áfája – bérelt mezőgazdasági gépek II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az azonos című kérdésre kapott válasz nyomán a következőt szeretném még kérdezni: Milyen igazolással kell a vállalkozónak igazolni a mezőgazdasági területein a munkák elvégzéséhez bérelt eszközök üzemanyag-felhasználását?

Mezőgazdasági termelők tao-kedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás (kft.), amely sertések bérhizlalásával foglalkozik, nagy értékű ingatlan, illetve épületgépészeti berendezés beruházást valósít meg javarészt hitelből. Kisvállalkozásnak minősül. A társasági adó által meghatározott feltételeknek megfelel mind a kamatkedvezmény, mind a 7. (1) zs tekintetében. A törvényt azonban a vonatkozó közösségi jogszabályokkal együtt kell alkalmazni. Ha a közösségi jog nem teszi lehetővé a kedvezmény alkalmazását, akkor nem jogosult a kft. a kedvezményre. Az általános csoportmentességi rendelet, a de minimis rendelet, a mezőgazdasági de minimis rendelet, esetleg egyéb vonatkozó jogszabályok alapján jogosult-e sertés bérhizlalást végző gazdasági társaság tao kedvezményekre? Ha igen, akkor a tao-bevallásban a 02-01 lapon melyik oszlopban kell szerepeltetni a kedvezményt? Hány euro felső korláttal kell számolni, amennyiben jogosult? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Őstermelőből egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék érdeklődni azzal kapcsolatosan, hogy egy jelenleg nem főállású őstermelő, ha az őstermelői tevékenységét 2016. december 27-étől egyéni vállalkozóként szeretné folytatni – ugyanazon tevékenységi köröket meghagyva, ugyanazon eszközök továbbvitelével, melyek jelenleg az őstermeléshez kapcsolódnak, nincs továbbvihető veszteség –, megteheti-e? Az őstermelői státuszban is áfás volt, és áfás egyéni vállalkozóként menne tovább. A változás az lenne, hogy eddig alkalmazott volt, és nem főállású őstermelő, de 2017-től főállású egyéni vállalkozó lenne, az őstermelői igazolványát pedig leadná, és ezt a tevékenységét meg is szüntetné 2016. december 26-ától. Viheti-e tovább az áfakötelezettségét/vagy -követelését? Kell-e záróbevallást beadnia, vagy úgymond jogfolytonosan viheti tovább a vállalkozását egy magasabb vállalkozási formában? A változás szükségessége egy pályázathoz kapcsolódik, ahol egyéni vállalkozóként folytathat mezőgazdasági tevékenységet. Még abban is szeretném kérni a segítséget, hogy mik lehetnek egy ilyen átalakulás buktatói, mire kell adózóként odafigyelnünk? Sajnos jogszabályi hivatkozást a "jogfolytonos" továbbvitelről nem találtam, csak éppen fordított irányú változásra találtam meg a lehetőséget, tehát azt, hogy egyéni vállalkozóból lehet őstermelő. Köszönöm válaszukat. Tisztelettel: Törökné

15 millió euró a magyar gazdáknak az EU-tól Cikk

Visszatérít az Európai Unió 435 millió eurót a közvetlen kifizetésekre jogosult európai gazdáknak, a válságtartalék terhére. Ebből az összegből a magyar gazdáknak mintegy 15 millió euró jár – derül ki az Európai Bizottság ma hatályba lépett végrehajtási rendeletéből.

Fiatal mezőgazdasági termelők támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértől! A következõ néhány problémában szeretném a részletes segítségét kérni. Egyéni vállalkozó ügyfelünk 2015. év végén az MVH fiatal mezõgazdasági termelõk indulásához kapott vissza nem térítendõ támogatást. A támogatás 2015 decemberében érkezett meg. A tényleges tevékenységet 2016 januárjától folytatja. A gazdálkodás során keletkezett termékeket értékesíti (korábban áfamentesen, az értékhatár átlépése után áfával terhelten). – A tevékenységhez kötõdõ kiadások összegét a kifizetés idõpontjában a támogatásból feloldjuk, és az adóba beszámító bevételek között szerepeltetjük. Így a keletkezett kiadásokkal szemben a támogatási összeg szerepel bevételként. Emellett viszont még az értékesítés árbevétele is a bevételek között szerepel. Tehát így jelentõs nyereség képzõdik a vállalkozás nyilvántartásaiban, ami adóalapot képez. Véleményük szerint is így kell helyesen eljárni? – A tevékenység során kifizetett áfát adóba be nem számító költségként tartjuk nyilván. Ezt is a vállalkozás számlájáról fizeti ki természetesen. Ennek az összegnek megfelelõ támogatást is fel kellene oldani és adóba beszámító bevételként nyilvántartani? De akkor az áfa összegének megfelelõ támogatási összeg után még a vállalkozói nyereségadót is megfizetnénk. Így az adó után adófizetés keletkezne? Ebben kérnék útmutatást. Hasonló a kérdés az év folyamán megfizetett szja-elõleg és ehoelõleg vonatkozásában is. Segítségét előre is köszönöm.

Gazdaságátadási jövedelempótló támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A mezőgazdasági termelők gazdaságátadásához igényelt támogatás (121/2012. (XI.28.) VM rendelet) személyijövedelemadó-alap-e?

Földvásárlás Kérdés

Mezőgazdasági egyéni vállalkozó vagy őstermelő vásárolt külterületi szántóföldet és gyepet. Mivel a föld nem értékcsökkenthető, így költségnek elszámolható-e a kifizetett vételár?

Mezőgazdasági egyéni vállalkozó kisvállalkozói adókedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértők! Szeretném mezőgazdasági egyéni vállalkozónak figyelembe venni a kisvállalkozói (kamat) kedvezményt. Az szja-törvény 13. számú melléklete szerint: a 250 főnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató egyéni vállalkozó – kivéve a tevékenysége alapján mezőgazdasági, vadgazdálkodási, erdőgazdálkodási ágazatba vagy halgazdálkodási ágba sorolt egyéni vállalkozó – 2000. december 31-ét követően megkötött hitelszerződés (ideértve a pénzügyi lízinget is) alapján tárgyi eszköz beszerzéséhez, előállításához pénzügyi intézménytől igénybe vett hitel kamata alapján adókedvezményt vehet igénybe. A kivéve mezőgazdasági... a létszámra vagy általában erre a kedvezményre vonatkozik? Ugyanis a 12. pontban azután részletezi, hogy milyen de minimis támogatásnak minősül a fenti kedvezmény, és ott benne vannak a mezőgazdaságiak is. Ezért nekem nem egyértelmű, hogy ki, és miért kivétel. A vállalkozó 2014-ben és 2015-ben lízingszerződéssel vett gépeket. A fentiek szerint ezek kamatának a 60 százalékát elszámolhatjuk-e adókedvezménynek? Válaszukat köszönöm.

Támogatás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, fiatal mezőgazdasági termelő indulásához EMVA-ból megítélt támogatást 2015. december hónapban kiutalták. Az egyéni vállalkozói engedélyt 2015 októberében adták ki. A vállalkozó tevékenységet 2015. évben még nem végez. Kérdésem, hogy a kapott támogatást milyen mértékben kell bevételként figyelembe venni a 2015. évi 1553 bevallásban? Segítségüket köszönöm. Üdvözlettel: Makovsky Zoltán

Mezőgazdaság - konstrukció - áfa Kérdés

Általános forgalmi adó előlegével kapcsolatban lenne kérdésem. Egy mezőgazdasági termelő kompenzációs megállapodást köt egy belföldi céggel és ennek keretében szerzi be a gabona megtermesztéséhez szükséges alapanyagokat (növényvédőszert, vetőmagot ...). A termelő az input anyagokról számlát kap, melyen a fizetés módja konstrukció vagy halasztott. Így a termelő az ellenértéket képező termékeket hónapokkal a learatott gabona átadása előtt megkapja. Kérdésem: a vegyszer, vetőmag leszállítása vagyoni előny szerzésének minősül-e, és a mezőgazdasági termelő állítson ki róla előlegszámlát? A termelő a gabona értékesítésére a belföldi fordított adózás szabályait alkalmazza. Amennyiben előlegszámla kiállítása indokolt, akkor a termelő az előlegszámlán átháríthatja a partnerére az előleg áfájának megfizetését (lehet-e az előleg is fordított adózású)?

Ekáerszám kérése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági termelő a saját terményét beszállítja egy bértárolóba. Kell-e ekáerszámot kérnie, ha később annak értékesíti a terményt, akinél bértárolja, tehát szállítás és árumozgatás nem történik, mert az áru már a tárolóban van? Válaszát előre is köszönöm.

Kacifántos tb-szabályok: hogyan lesz nyugdíjuk az őstermelőknek? Cikk

Hogyan lehetnek biztosítottak a mezőgazdasági termelők, és szerezhetnek nyugdíjjogosultságot?

Mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalany Kérdés

Tisztelt Szakértő! A NAV honlapján a következő leírást találtam az áfatörvény XIV. fejezetével kapcsolatban: Mikro- és önálló vállalkozásnak minősülő, mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanyok: [áfatörvény 197. § (1) bekezdés a) pont] A mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalany csak akkor minősülhet az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: áfatörvény) XIV. fejezete szerinti különleges jogállású adóalanynak, az áfatörvény 197. § (1) bekezdés a) pontja szerint, ha a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Kkv.) rendelkezései szerint egyúttal mikro- és önálló vállalkozásnak minősül, vagy annak minősülne, ha a Kkv. hatálya alá tartozna. A jogszabály értelmében azon adóalanyok esetében is meg kell vizsgálni, hogy a Kkv. szerint mikro- és önálló vállalkozásnak minősülnek-e, amelyek egyébként nem tartoznak a Kkv. hatálya alá (nem egyéni illetve társas vállalkozások). A kérdésem az lenne, hogy az adóalany egyéni vállalkozó (mellette nem őstermelő) választhatja-e ezek szerint a különleges jogállást az áfa szempontjából? (A törvényben leírtaknak egyébként megfelel, mikrovállalkozás, kizárólag a mellékletben leírt mezőgazdasági tevékenységet folytat.) Az egyéni vállalkozói tevékenység bejelen- tésére szolgáló nyomtatványon is választható ez a lehetőség az adózási módok között. Köszönöm.

Telephely-e? Kérdés

Egy kft. székhelye "A" településen, telephelye "B" településen van. A kft. mezőgazdasági növénytermeléssel foglalkozik. Az általa bérelt földterületek A, B, és C településhez is tartoznak helyrajzi szám szerint. Kell-e C településre is helyi adót fizetni? A helyi adó törvény 52. § 31. pontja szerinti telephely fogalmába szerintünk beletartozik a bérelt földterület is. A kft. mezőgazdasági növénytermeléssel foglalkozik, mely tevékenységet különböző településekhez tartozó bérelt földterületen tudja csak végezni, mint például C település, a tevékenységi köre minden településen 011101 Gabonaféle termesztése.. Az Art. 178. § 27. pontja szerint telephely az a hely, ahol az adóköteles tevékenységet folytatják, ideértve különösen a vállalkozó állandó üzleti (üzemi), termelő-, szolgáltató tevékenységének helyét függetlenül attól, hogy a telephely a vállalkozás székhelyétől különböző közigazgatási területen található. Elnézést, de már elég régóta várunk válaszra.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink