324 találat a(z) megbízási díj cimkére
Megbízási szerződés Kérdés
Tisztelt Adózóna! Megbízási szerződésem van 2014. 01. 01-től 2014. 12. 31-ig tartó időszakra, havi 20 000 forint megbízási díjjal. Egy összegben kértem a számfejtést az időszak végén, amit a napokban megtesznek. Kérdésem: érvényes-e a minimálbér 30 százalékánál alacsonyabb megbízási díjra vonatkozó tb-szabály, miszerint nem jött létre biztosítási jogviszony, ezért nem kell tb-járulékot fizetnem? A kifizetőnek a 27 százalék szochót be kell fizetnie. És mit kell még fizetnie? Mivel az összeget januárban számfejtik és fizetik ki, helyes-e a 1508-as bevallás alkalmazása? Köszönettek: Kun Edit
Internetes munka és dropshipping munka adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem két típusú internetes bevételnek az adózásairól szól. Az egyik a a grafikus munkáim által befolyt jövedelem. Logókat, könyvborítókat tervezek, és szeretnék csinálni egy weboldalt, ahol a szolgáltatásomat árulom. Ehhez nem kell kiváltanom a vállalkozói igazolványt, vagy igen? Mennyit, és hogyan kellene adóznom utána? Számlát kell adnom utánuk? És mi van abban az esetben, ha nagyobb internetes platformokon keresztül dolgozom (Fiver, oDesk) klienseknek a világ minden tájáról? Ezeket is ugyanúgy kell adóznom? Ezek egyszeri megbízásos munkák, de jövedelmem folyamatosan van belőlük, szóval gondolom ez üzletszerű tevékenységnek számít. A másik típusú bevétel a dropshipping kereskedelem lenne. Ez úgy működik, hogy felveszem külföldi gyárakkal a kapcsolatot, az ő termékeiket hirdetem, és adom el a vásárlóknak különböző oldalakon, például az Ebayen. Viszont az árut nem én postázom, hanem a gyár postázza a vásárlóknak, akiket én vonzok nekik a címükkel együtt. Az árrés viszont engem illet, és ebből van a jövedelmem. A gyártól én kapok számlát, ami szükséges a bevalláshoz, és én is tudnék kiállítani angol nyelvűt (bár a vevőhöz való eljutása nem tudom, hogyan oldható meg.) Ehhez már mindenképp szükséges lenne a vállalkozás gondolom, de milyen tevékenységi körben? (Internetes csomagküldő szolgálat?) Ezt a tevékenységet hogyan kell adózni? Miket kellene esetleg még tudnom a külföldre való eladásokkal kapcsolatban? Köszönöm!
Megbízási díj adó- és járulékvonzata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély terjesztői szerződést kötött egy céggel, amely a könyvét értékesíti, példányonként meghatározott összeget kap bevételként. Ezzel szemben természetesen vannak költségei is a magánszemélynek. A költségek nagy része – ami több százezer forint – idén év végén keletkezett. A bevételek nagy része pedig jövő évben lesz esedékes. Ilyenkor a költségeket le lehet vonni a bevételből, ha nem ugyanazon évben vannak, de ugyanarra a megbízásra szólnak? Ha havonta készül számla az eladott példányok szerint, akkor havonta kell figyelni, hogy a minimálbér 30 százalékát eléri, vagy összeadódnak a bevételek? Milyen adó- és járulékvonzatai vannak, ha nem éri el, illetve, ha eléri a minimálbér 30 százalékát? A cégnek, amellyel szerződött, milyen kötelezettségei vannak, be kell-e jelentenie a magánszemélyt a T1041-esen? Illetve a magánszemély felé kell-e adnia az adózással kapcsolatos bármilyen nyomtatványt? Köszönöm a válaszokat.
Vezető tisztségviselő megbízási szerződéssel Kérdés
Kedves Szakértő! Kétszemélyes kft.-ben az egyik tag és ügyvezető jogállása júliusban társaságiszerződés-módosítás miatt megváltozott: már nem tag, hanem csak ügyvezető (a másik fél tag+ügyvezető maradt). Emellett egyéni vállalkozó, ahol a járulékait megfizeti a szabályok szerint. Kérdésem: Ha július óta megbízási jogviszonyban végzi az ügyvezetői tevékenységét, be kell-e jelenteni biztosítottként a 14T1041es nyomtatványon, és jelentenem kell-e havonta a 1408as nyomtatványon, ha a megbízási díj összege havi 5.000 forint? Nulla forintos megbízási díj esetén (ha ez lehetséges) kell szerepeltetnem az ügyvezetőt a 1408-as bevallásban? Segítségüket előre is köszönöm.
Szabad foglalkozás - kettős adóztatás elkerülése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A legtöbb kettős adóztatást elkerülő egyezmény tartalmazza a "szabad foglalkozásra", illetve a nem önálló munkára vonatkozó szabályokat. Szlovákia és Magyarország közötti egyezményben ezek a XIV. és a XV. cikkek. Az lenne a kérdésem, hogy a belföldi kft. által magánszemélynek fizetett megbízási díj (nem munkaviszony keretében természetesen) melyik cikk alá tartozik? Ha ez a fajta kifizetés is a XV. alá tartozik, akkor a XIV. cikk alá (szabad foglalkozás) kizárólag az egyéni vállalkozások tartoznak? (A megbízási díj tanácsadói munkára, szoftveres support munkára vonatkozik). Előre is köszönöm!
Megbízási díj Kérdés
Egy magyar illetőségű kft. által német illetőségű, Németországban munkaviszonnyal rendelkező magánszemélynek kifizetett megbízási díj a magyar-német kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény 15. cikke alapján értelmezhető-e "más hasonló kifizetés"-nek? Ha nem, akkor milyen típusú jövedelemnek minősül? Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli a magyar vállalkozást a részére kifizetett megbízási díj után?
Megbízási díj járulékkötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ezek szerint én rosszul tudtam, mivel a minimálbér 30 százalékát el nem érő megbízási dijból származó jövedelem után 27 százalékos egészségügyi hozzájárulást fizettettem. Azonban a NAV tájékoztatóban azt olvasom, hogy ilyen esetben nem százalékos ehót, hanem szociális hozzájárulási adót kell fizetni. Mióta van ez így? Mi a helyzet a kivás vállalkozásokkal, amelyek eleve nem fizetnek szociális hozzájárulási adót, de az ilyen kifizetések nem képezik a kiva alapját sem, mert nem minősülnek tb-járulék alapot képező kifizetéseknek?Nekik akkor semmit sem kell fizetni az szja-n kívül? Üdvözlettel várom szíves válaszát.
Biztosított bejelentése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném, szíveskedjenek segíteni, hogy be kell-e jelenteni, illetve beküldeni a 1041-es nyomtatványt abban az esetben, ha megbízási szerződéssel fizetünk ki valakinek például könyvelési díjat havonta a minimálbér 1/3 részénél kevesebb összegben? A megbízási dij megállapításánál kell-e óraszámot meghatározni?
Versenybíró díjazása Kérdés
Egy közhasznú egyesület a magyar bajnoki versenyrendszerben csapatot indít. Az egyesület tagja az országos szakszövetségnek, ezáltal nevezhet a bajnokságba. A bajnoki idény sorsolását és a játékvezető kiküldését az országos szakszövetség végzi. A bírói díj a mérkőzés napján, a hazai pályán szereplő csapatot terheli (ez a dij a szakszövetség által megadott bruttó játékvezetői dij). A kifizetésre a szövetség által rendszeresített formanyomtatvány kitöltése alapján kerül sor. A bírói díj 5-15 ezer forint közötti összeg/mérkőzés. Kérdések: a kiküldő és a kifizető személye ez esetben eltérő, ilyenkor erre az egy napra keletkezik-e a versenybírónak (a versenybíró nem egyéni vállalkozó) biztosítási jogviszonya? Az egyesület által kifizetendő bírói díjat milyen levonások terhelik? Mennyi költség vehető figyelembe a bruttó bírói díjból? A bruttó bírói díj után terheli-e a kifizetőt a 27 százalékos egészségügyi hozzájárulás? Milyen bevallási és adatszolgáltatási kötelezettsége származik a kifizetőnek a versenybírói díj után? Válaszukat előre köszönjük
Kiva alapja Kérdés
A kisvállalati adót szabályozó 2012. évi CXLVII. törvény 20. § (1) bekezdésének b) pontja és a 20. § (3) bekezdése szerint az adó alapját növelik azon személyi jellegű kifizetések, amelyek az 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) szerint járulékalapot képeznek. A Tbj. 5. §-a (1) bekezdésének g) pontja értelmében, amennyiben megbízási szerződés alapján a kifizetett megbízási díj összegéből az szjaelőleg-alap számításánál figyelembe vett jövedelem nem éri el a minimálbér 30 százalékát, a megbízott személy nem biztosított, ezért a megbízási díját nyugdíj- és egészségbiztosítási járulék nem terheli. Ebben az esetben a megbízási díj összegét a kisvállalati adó alapjában sem kell figyelembe venni, illetve ebből a szempontból hogyan értelmezendő a Tbj. 4. § k) pontja, ezen belül különösen a 2. alpont? Laluska Pál
Tehergépkocsivezető alkalmazás feltétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdéseim a következők: 1. Igaz-e, hogy 2014. 09. 01. után csak azok vezethetik egy kereskedelmi cég saját teherautóját, ha valamilyen (általunk még nem ismert) vizsgát tesznek? Ezt most egyik ügyfelünk mondta, hogy 2 gépkocsivezetője is vizsgára készül, melynek díja 100.000.- Ft/fő. Ha van ilyen akkor kérném, hogy melyekre vonatkoznak. 2. Egy 100 százalékos külföldi tulajdonú kft.-nél ügyvezetőváltás volt, egy nyugdíjas hölgy lett a képviselő. Kérdésem: lehet-e 0 forintért megbízási díjjal elszámolni? Tisztelettel: Géczi Sándorné
Megbízási jogviszony Kérdés
Tisztelt Cím! Családi napközi vezetőjének (kisegítő) foglalkoztatása esetén lehetséges-e megbízási szerződést kötni nulla forintos díjjal?
Ingatlan és jelzálog Kérdés
Egy ingatlan értékesítésével foglalkozó vállalkozás részére egy magánszemély 12 millió forint megbízási díjat utal, hogy részére megfelelő használt lakóingatlant találjanak.( A cég az általános szabályok szerint adózik, nem jelentkezett be az eltérő szabályok szerinti például bérbeadás, stb. tevékenység áfásan történő számlázásra.) Kell-e számlát kiállítani az átutalt megbízási összegről? Ha kell számlát kiállítani, az minek minősül? Előlegnek? Kell-e áfát számolni rá? „A cég” egy társaság felszámolási árverésén továbbértékesítési céllal egy új, lakáscélú ingatlant vásárol. A lakás 30 millió forint értékű, a kifizetett árverési ár 10 millió forint. „A cég” a 10 millió forint után fordított adózással megfizeti az áfát, majd jelzálogot vesz fel az ingatlanra 20 millió forint értékben. Ezután el szeretné adni az ingatlant „B cégnek” terhelten 10 000 (tízezer) forintért. Megteheti-e, és ha igen, milyen áfakötelezettség terheli az eladó „A céget” és a vevő „B céget”? Ha B cég az ingatlan után kifizeti a jelzálogot, és eladja 25 millió forintért, milyen adókötelezettsége fog keletkezni az áfában?
Családi kedvezmény megbízási díjjal szemben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érvényesíteni lehet-e a családi adókedvezményt rendszeres megbízási díjjal szemben? A kifizetőnek be kell-e ezt előzetesen jelentenie az adóhatóságnak? Üdvözlettel várom válaszát.
Személyi jellegű kifizetések a kisvállalati adóalapban Kérdés
Betéti társaságunk a hatályos jogszabályi előírásoknak megfelelően jár-e el, ha a kisvállalati adó (kiva) alanyaként a személyi jellegű kifizetéseket az alábbiak szerint veszi, illetve nem veszi figyelembe a kiva alapjának meghatározása során? 1. Megbízási díj – megbízási szerződés szerint 1.1. a kifizetés nem egyéni vállalkozónak történik, az szja-előleg alapját képező jövedelem összege: kiva-alap; 1.2. a kifizetés egyéni vállalkozónak történik, a számla ellenértéke: nem kiva-alap. 2. Szerzői díj – felhasználási szerződés szerint 2.1. a kifizetés nem egyéni vállalkozónak történik, 2.1.1. a személyes munkavégzés utáni díjrésznek a szja-előleg alapjaként figyelembe vett jövedelemrésze: kiva-alap; 2.1.2. a vagyoni (szerzői jogi védelem alatt álló) jog felhasználásának ellenértékeként kifizetett díjrész: nem kiva-alap (de ezt a díjrészt, mint járulékalapot nem képező jövedelmet, egészségügyi hozzájárulás terheli); 2.2. a kifizetés egyéni vállalkozónak történik, a számla ellenértéke: nem kiva-alap. Laluska Pál (Iurisperitus Bt.)