60 találat a(z) magáncélú használat cimkére
Cégautóadó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetre kérném a segítségét. Adott egy kft., amely üzleti kapcsolatban áll az egyik lakáskasszával. A kft. dolgozója végzi a pénzügyi tevékenységet. Ehhez a tevékenységhez a kft. a lakáskasszától személygépkocsit bérel, havi bérleti díj ellenében. A bérleti szerződés tartalmazza, hogy a gépjármű javítási költségeket a lakáskassza viseli, továbbá megfizeti a cégautóadót is. A kft. az üzemanyag vásárlásáról saját nevére kér számlát. Ahhoz, hogy az üzemanyagot el tudja számolni a kft., elegendő-e az üzemanyagszámla, illetve kell-e és milyen nyilvántartást kell vezetni a gépkocsi használójának? Terheli-e cégautóadó-fizetési kötelezettség a kft.-t abban az esetben, ha kizárja a magáncélú használatot, illetve ha nem? Válaszát előre is köszönöm!
Autópályamatrica-elszámolás II. Kérdés
Tisztelt Magos Zoltánné! Először is köszönöm szépen a válaszát! Az idézett jogszabályhelyet én is átolvastam, és éppen az utolsó mondat az, ami elbizonytalanított: "...kivéve, ha e törvény a hasznosítást, használatot, igénybevételt vagy annak lehetőségét adóztatható körülményként határozza meg”. Melyek azok a körülmények? Milyen arányban lehet a magáncélú, illetve a hivatalos használat? Vagy teljesen másra gondolt a jogalkotó? Segítségét előre is köszönöm! M. Erika
Személygépkocsi bérleti díj áfájának levonása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy belföldi társaság(kft.) személygépkocsit fog üzemeltetni tartós bérlet formájában. Levonható-e a bérleti díj előlegének áfája annak ellenére, hogy az autó átvétele még nem történt meg? A használatba vételt követően 100 százalékban levonható-e az áfa abban az esetben, ha az útnyilvántartásból megállapított magáncélú használatot áfával növelten kiszámlázzuk a magánszemély részére? Válaszukat előre is köszönöm.
Bt. gazdasági eseményeinek kontírozása 2. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi, megválaszolt kérdéshez szeretnék magyarázatul szolgálni: http://adozona.hu/kerdesek/2017_5_18_Bt_gazdasagi_esemenyeinek_kontiro_cnx 1. Valóban szabálytalanul történt a céges bankkártya használata magáncélra, és az összeg nem ismerhető el a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségként. Ezzel együtt továbbra is szükségem lenne a tétel kontírozására. Mindkét verzió könyvelési tételeit szeretném kérni, amit ön lehetőségként felvázolt. 2. A céges telefonszámlák (2016. 1-4 hó) azért nincsenek meg, mert a szolgáltató E-számlát állított elő, viszont kizárólag 1 évig tárolják a rendszerükben, eddig adnak lehetőséget arra, hogy letöltse a felhasználó. Ez nem történt meg, és utólag semmilyen módon nem lehet a számlákhoz hozzájutni. Mivel nincs meg a számla, viszont a bankszámlán megjelenik a levont összeg, ezért ezeknek a könyvelési tételeire is szükségem lenne. Válaszát ezúton is köszönöm!
Telefonszámla adózása Kérdés
A mobiltelefon szolgáltató SZJ 64.20.18 Egyedi hang-internet díjcsomagot számláz 18%-os áfával, amely 100%-ban „lebeszélhető”. Egyes beszélgetési tételeket a díjcsomagra hivatkozva jóváírnak, de ezek áfája már 27%-os. nettó bruttó áfa% (SZJ 64.20.18) 500,00 590,00 18% Kimenő hívás havidíj 300,00 381,00 27% Üzleti Mobilnet (SZJ 64.20.18) 5.500,00 6.490,00 18% SMS 15,00 19,05 27% mobil+vezetékes 188,13 238,9 27% Leforgalmazhatóság (alapja:5.500 Ft) -188,13 -238,92 27% Összesen: 6.315,00 7.480,00 1.) Levonható-e a számla teljes áfatartalma? A 124. § (3) korlátozásai között ugyanis nincs felsorolva az SZJ 64.20.18, és a díjcsomag internet-hozzáférés címén van számlázva, de ugyanakkor magában foglalja a beszélgetések díját is. 2.) Az Szja tv. 70. § b) pontból az „SZJ 64.20.18 Hang-internet díjcsomag” melyik felsorolt tételnek felel meg (amely után vizsgálni kell a magáncélú használatot)?
Telefonszámla elszámolása kizárólag tárgyi adómentes tevékenységnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy általam könyvelt, kizárólag tárgyi adómentes tevékenységet folytató vállalkozásnál, amely egyéb tevékenységre tekintettel nem jelentkezett be az alanyi mentes áfakörbe, a telefonszámla elszámolásánál az alábbi problémánk merült fel. Első kérdésként: ha a magáncélú telefonköltséget és a számlában szereplő parkolási költséget megtéríttetjük a munkavállalóval, akkor áfás számlát kell kibocsátani? Az áfabevallásban, a továbbhárított fizetendő áfából levonhatja-e a parkolási költség áfáját, tekintettel arra, hogy kizárólag tárgyi adómentes tevékenységet végez, vagy csak fizetendő adója keletkezik? Második kérdés: a parkolási díjat, ha nem téríti meg a munkavállaló, milyen adókulcsokkal adózná le? Megegyezik-e a magáncélú telefonköltség adózásával? Milyen jövedelemnek minősül? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel.
Telefonszámla elszámolása kizárólag tárgyi adómentes tevékenységnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy általam könyvelt, kizárólag tárgyi adómentes tevékenységet folytató vállalkozásnál, amely egyéb tevékenységre tekintettel nem jelentkezett be az alanyi mentes áfakörbe, a telefonszámla elszámolásánál az alábbi problémánk merült fel. Első kérdésként: ha a magáncélú telefonköltséget és a számlában szereplő parkolási költséget megtéríttetjük a munkavállóval, akkor áfás számlát kell kibocsátani? Az áfabevallásban, a továbbhárított fizetendő áfából levonhatja-e a parkolási költség áfáját, tekintettel arra, hogy kizárólag tárgyi adómentes tevékenységet végez, vagy csak fizetendő adója keletkezik? Második kérdés: a parkolási díjat, ha nem téríti meg a munkavállaló, milyen adókulcsokkal adózza le? Megegyezik-e a magáncélú telefonköltség adózásával? Milyen jövedelemnek minősül? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel.
Magáncélú telefonhasználat áfakötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szakmai fórumok, előadások vitatott kérdése a mai napig a vélelmezett magáncélú telefonhasználat áfakezelése. A társaság 70-30 megosztásban vonja le az áfát, bruttó 20% vélelmezett használatot téríttet a tagokkal, munkavállalókkal. Kell-e ebben az esetben áfát fizetni a vélelmezett használat után, és számlázni ezt a tételt, vagy elég az összeget követelésként előírni a magánszeméllyel szemben, és egyéb bevételként elszámolni? Értelmezhető-e itt a közvetített szolgáltatás, mert nem egy ténylegesen megvalósult, szolgáltatásról van szó? Köszönettel: Mlinár Jánosné
Céges gépkocsi magáncélú használat térítés áfája Kérdés
Céges gépjármű (személygápkocsi, benzin üzemű) magáncélú használatát a cég kiszámlázza a dolgozónak. A számla értéke a kilométerrel arányos üzemanyag-fogyasztásból és a 9 Ft/km átalányból tevődik össze. A kérdés, hogy mi lesz az áfa alapja? Az üzemanyagra is fel kell-e számítani az áfát? Az üzemanyag-beszerzés áfáját nem vonjuk le ezen gépjármú esetében. Amennyiben áfásan kell kiszámlázni, akkor az üzemanyag-beszerzésben lévő áfa ilyen mértékben levonható?
Telefonkészülék áfalevonása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk ügyvezetője 100 ezer forint plusz áfa összegért vásárolt telefonkészüléket a cég nevére, amit ő fog használni. A telefonszolgáltatás 30 százaléka nem lesz továbbszámlázva, vagyis a cég ügyvezetője a készüléket magáncélra is használni fogja. Kérdésünk: a telefonkészülék beszerzési számlájának 27 ezer forint összegű áfatartalma teljes mértékben levonásba helyezhető, vagy itt sem vonható le a 30 százalékos rész? Válaszukat előre is köszönöm.
Cégautó magáncélú használatakor figyeljen az áfára is! Cikk
Mitől függ, hogy a cégautó magáncélú használatakor miként kell kezelni az általános forgalmi adót? Számít-e, hogy a cég megtérítteti-e a magánhasználatot? Összefoglaltuk a törvényből adódó következtetéseket.
Telefonszámla adózása Kérdés
A telefonszámla magáncélú használata 20 százalék. Ennek az 1,19-szorosa után kellett 16 százalék szja-t és 27 százalék ehót fizetni 2015-ben. Az szja 15 százalékos változása itt is érvényesíthető-e? Illetőleg az adóalap 1,18-szorosa után kell-e fizetni 2016-ban?
Cégautóadó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2008. március 26-án vásárolt egy Ford Tranzit Combi típusú, 9 személyes autót. Személygépkocsiként kezelve az áfát nem igényelték vissza utána, és a cégautóadót is rendszeresen fizették. Most felmerült a kérdés, hogy ez után az autó után kell-e cégautóadót fizetni? Ha nem, az eddig befizetett adót önrevízióval vissza lehet-e kérni? Hogyan kell kétséget kizáróan bizonyítani, hogy magáncélú használat nem történt? Köszönettel: M.Z.né
Motoros ruha elszámolhatósága Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretném a segítségét kérni: egy kft. tulajdonában van egy 125 köbcentinél nagyobb motor. Az ügyvezető használja a munkájához, de a magánhasználatot sem zárom ki. A motort tárgyi eszközként nyilvántartjuk. Vásárolt a motorhoz ruházatot (motoros csizma, nadrág, kabát), táskát. Ezek összértéke durván 300 000 forint. Elszámolhatom-e a cégben költségként, illetve miután nem egy évig használ egy motoros ruhát, tárgyi eszközként kell-e nyilvántartásba vennem? Az áfatörvény 124. paragrafusa alapján a motor áfáját nem vontuk le, és a motorhoz kapcsolódó költségekből sem vonunk áfát.
Továbbszámlázott internetszolgáltatás adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunknak van mobilinternet-előfizetése, mely tartalmaz internethasználatot és telefon-előfizetést is. Nem vezetünk nyilvántartást a magán- és nem magáncélú használatról, ezért ezen telefonszámlák bruttó összegének az 1,19-szerese után meg kell fizetni a 16 százalék szja-t és a 27 százalék ehót. Azonban társaságunk bérel egy épületet, melyhez kapcsolódóan a vezetékes telefonköltséget és internet-szolgálatási díjat továbbszámlázzák részünkre. Az lenne a kérdésem, hogy a vezetékes internetszolgáltatásnál ez esetben is meg kell fizetnünk a 16 százalék szja-t és a 27 százalék ehót? Nem egyértelmű számunkra az szja-törvény szerinti meghatározás ebben az esetben. Mert elvileg kizárható a magáncélú használat nem mobil eszköz esetén társaságunknál. Válaszát előre is köszönöm!