7 találat a(z) lakóingatlan értékesítése cimkére
Lakóingatlan – értékesítés, birtokbaadás, áfa, tulajdonjog Kérdés
Hasznos alapterület: az ötszázalékos áfakulcs alkalmazása Cikk
Lakóingatlan értékesítése során gyakran felmerülő kérdés, hogy milyen helyiségek esetén alkalmazható az 5 százalékos áfakulcs, illetve hogyan vizsgálandó a hasznos alapterületre vonatkozó feltétel. Írásunkban az erre vonatkozó szabályokat mutatjuk be.
Ötszázalékos lakásáfa: átmeneti szabályok a kivezetéshez Cikk
Mit tartalmaznak az áfatörvénynek az ötszázalékos lakásáfa kivezetésére vonatkozó átmeneti rendelkezései és az azokat értelmező NAV-tájékoztató? Hogyan kell kezelni az áfa szempontjából az áthúzódó ügyleteket? Írásunkból megtudhatja.
Lakóingatlan értékesítése utáni adózás Kérdés
2017 áprilisában a házassági vagyonközösséget megszüntető szerződésben rögzítettük, hogy házastársam – lakásunkban fennálló – 1/2 részét 11 millió forintért tulajdonomba adja. (Az összeg kifizetése akkor megtörtént.) Ez után az ingatlan tulajdoni arányai: édesapámé 1/2 az enyém ½. A szerződés kitér arra is, hogy szülőm ajándékozni kívánja tulajdonát nekem és ennek megtörténte után én az ingatlant értékesíteni kívánom. Amennyiben az eladási ár a 22 millió forintot meghaladja, úgy az ezen felüli rész 50%-át „házassági vagyonközösség elszámolása jogcímen” volt házastársamnak átadom. 2018-ban megtörtént az ajándékozás, a szerződésben 11 millió forintban került meghatározásra az ½ rész értéke. Az 1/1 tulajdoni arányú lakást a napokban 30 millió forintért eladtam. (A 30-22 millió forint különbözetének fele – 4,0 millió forint – házastársamat illeti.) Kérdésem: hogyan alakul az adóm? Helyesen-e, az alábbi számítás? A 2018-as ajándékozással szerzett ½ rész után a bevételem 15,0 millió forint. A költségem 11,0 millió forint. Az adóalapom 4,0 millió forint. Az adó ennek 15%-a? Vagy a költségem a 15,0 millió forint bevétel 75%-a, ezért az alap 3,75 millió forint? A volt házastársamtól 2017 áprilisában megvásárolt ½ tulajdoni rész költsége 11,0 millió forint volt 2017-ben, illetve további 4 millió forintot fogok neki még kifizetni. A kérdés az, hogy az utólagos elszámolású 4,0 millió forint is a költségem része? Azaz ennek az ½ résznek a bevétele 15,0 millió forint és költsége 11,0+4,0=15,0 millió forint, vagy csak 11,0 millió forint a költsége, mert az utólagos elszámolás nem számít bele?
Lakóingatlan-eladás szja-fizetési kötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy házaspár 1/3 és 2/3 tulajdoni arányú, 2014. évben vásárolt ingatlanját a 2017. évben értékesítette. A vásárlási érték 14 500 000 Ft volt összesen, az eladási ár 21 500 000 Ft. Még a 2017. évben költözés miatt új ingatlant vásároltak 22 500 000 Ft értékben, 1/2 és 1/2 arányban.Kérdezném, hogy ilyen esetben az új ingatlan vásárlása befolyásolja-e a fizetendő adó nagyságát az ingatlan eladásán keletkezett jövedelem tekintetében, vagy azt teljesen figyelmen kívül kell hagyni? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Gyenes Ferenc
Lakóingatlan értékesítése Kérdés
A 2016-os év folyamán értékesítettem a tulajdonomban lévő 2 db lakóingatlant. Az egyik ingatlan szerzési értéke 4 millió Ft volt és 3,5 millió forintért sikerült értékesíteni. A másik ingatlan szerzési értéke 2 millió Ft volt és 3,8 millió Ft-ért sikerült értékesíteni. Mindkét ingatlan öröklés kapcsán került tulajdonomba a 2016-os évben és még ebben az évben eladásra is került. Összevonható-e az szja bevallásban a két ingatlanértékesités? Én úgy gondolom, hogy nem, és csak a nyereséggel értékesített lakóingatlan jövedelmét kell szerepeltetni a bevallásban. Várom szíves válaszukat. Köszönettel.
Ingatlanértékesítés tulajdoni lap alapján Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogyan kell eljárni számlázáskor az ingatlanértékesítés, illetve ingatlan-bérbeadás esetében, ha egy adott helyrajzi számon fekvő ingatlanon a tulajdoni lap szerint több, egymástól eltérő, lakó, illetve nem lakó funkciójú épület található, azaz az ingatlan rendeltetése vegyes, és az eladó nem tette teljes körűen adókötelessé az ingatlan értékesítését/bérbeadását? Például: – a tulajdoni lap szerint az ingatlan kivett lakóház, udvar, üzem, raktár; – az adásvétel (avagy a bérbeadás) áfa alanyok között jön létre ; – az eladó/bérbeadó a nem lakóingatlan értékesítésére/bérbe adására adókötelezettséget választott, a lakóingatlan-értékesítésre/-bérbeadásra nem választott adókötelezettséget; – eladó/bérbeadó nem áll felszámolás alatt. köszönettel: Szekeres Zsolt