7 találat a(z) kereső tevékenység cimkére

Rokkantsági ellátás megállapítása Kérdés

Egy cégünknél munkaviszonyban álló dolgozónk egészségi állapotának mértéke 27 százalékos, 2018. 06. havi komplex minősítés alapján. A rokkantsági ellátás megállapítására beadott kérelemre hozott határozat szerint jogosult rokkantsági ellátásra, ha a keresőtevékenysége megszűnik vagy keresőtevékenységet nem folytat, s az egyéb feltételeknek megfelel. Kérdésem: ha a munkaviszonyt a 07.03. napon közös megegyezéssel megszüntetjük, majd 07.04-én a munkavállaló beadja a rokkantsági ellátás iránti kérelmet, kéri az ellátás megállapítását 07.04. naptól, csatolja a munkaviszony megszűnéséről az igazolást, aztán 07.05-én új munkaszerződést kötünk vele, nem kizáró ok-e a rokkantsági ellátás megállapításánál? Jól értelmezem, hogy a rokkantsági ellátás megállapításhoz csak a fenti ellátásra vonatkozó kérelem beadásának napján nem állhat munkaviszonyban? Ha beadta a fenti ellátás iránti kérelmet, a következő naptól cégünk újra alkalmazná a munkavállalót. Jól tudom, hogy a rokkantsági ellátás melletti keresőtevékenység egyetlen korlátja a 2011. évi CXCIX. tv. 13. § (1) bekezdés d) pontja, mely szerint megszűnik a rokkantsági ellátásra való jogosultság, ha az érintett keresőtevékenységet folytat, és az ebből származó (egészségbiztosításijárulék-alapot képező) jövedelme három egymást követő hónapban meghaladja a minimálbér 150 százalékát, azaz a 138 000 x 150% = 207 000 forintot? Azaz ha három hónap alatt összesen a fenti jövedelem nem haladja meg a 621 ezer forintot, akkor nincs akadálya, hogy 4 órás munkaviszonyban újra foglalkoztassuk a magánszemélyt?

Rokkantsági ellátás melletti kereseti lehetőség Kérdés

Ügyfelem 2011. 12. 31-éig III. csoportos rokkantsági nyugdíjban részesült. 2012. 01. 01-től rehabilitációs éllátást állapítottak meg számára. 2015. április 20. napján történt felülvizsgálat alapján határozattal rokkantsági ellátást állapítottak meg részére, 2015. augusztus 01. napjától kezdődően. A határozat szerint az ellátást megszüntetik, ha keresőtevékenységet folytat, és a jövedelme három egymást követő hónapban meghaladja a minimálbér 150 százalékát. Ügyfelem kata hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó, havi 25 ezer forint kisvállalkozói adót fizetett eddig. Jelenleg kettő kérdésem van: kata hatálya alatt hogyan kell a jövedelmet megállapítani, és a rokkantsági ellátás mellett is kiegészítő tevékenységet folytatónak minősül-e az illető? Köszönettel!

Mi szükséges a rokkantsági ellátáshoz? Kúria-döntés a kereső tevékenységről Cikk

A jogszabályok helyes értelmezése szerint kereső tevékenységet folytatónak kell tekinteni az egyéni vállalkozói igazolvánnyal rendelkező egyéni vállalkozót, függetlenül attól, hogy ténylegesen kereső tevékenységet folytat-e vagy sem – mondta ki ítéletében a Kúria.

Ezt is tudni kell a nyugdíj előtti segélyről Cikk

Befolyásolja-e a nyugdíj előtti álláskeresési járadék, illetve segély alacsony összege a majdani nyugdíjellátást, s lehet-e munkát vállalni a nyugdíj előtti segély folyósítása mellett? – kérdezték olvasóink. Winkler Róbert nyugdíjszakértőnk válaszolt.

Őstermelő munkanélküli ellátása Kérdés

Őstermelő vagyok. 15 év munkaviszony után a közelmúltban megszűnt a munkaviszonyom. Bejelentkeztem a munkaügyi hivatalba munkanélkülieknek járó ellátásra. Az előadó felvette az adataimat, de bizonytalanságban hagyott, mert véleménye szerint nem vagyok jogosult ellátásra, mert az őstermelésből származó bevételem több mint 600 ezer forint (valóságban 2,4 millió forint). Véleményem szerint a megfelelő törvényekből nem ez olvasható ki. Az 1991. évi IV. törvény szerint az őstermelői tevékenység akkor minősül kereső tevékenységnek, ha az abból származó bevételt a személyi jövedelemadóról szóló szabályok szerint a jövedelem kiszámításakor figyelembe kell venni. Az Szja törvény 78/A. § (4) bekezdése szerint esetemben nyilatkozhatok, hogy az adóévben nem volt mezőgazdasági kistermelésből jövedelmem, feltéve, hogy rendelkezem a törvényben továbbiakban leírt feltételekkel. A számlákkal rendelkezem, és 2013. évben nyilatkoztam, majd 2014.évi bevallásban is nyilatkozom. Kérdésem, véleményük szerint kereső tevékenységet folytatok-e ebben az esetben?

Ápolási díj vállalkozás mellett Kérdés

Ügyfelem gyermekével a testvére van ápolási díjon, ő azonban már nem tudja vállalni a továbbiakban. Emiatt sajnos az ügyfelem kénytelen ápolásira menni, aki jelenleg főfoglalkozású egyéni vállalkozó. Kérdésem, hogy egyéni vállalkozás mellett lehet-e ápolásin, valamint ha ez nem lehetséges, milyen keresőképes tevékenységet lehet folytatnia, és hány órában, mivel az ápolásiból nem tudnak megélni. Köszönöm a választ.

Őstermelés kereső tevékenységnek minősül-e GYED szempontjából? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy az alábbi problémám megnyugtató megoldása érdekében kérdéseimre válaszolni szíveskedjen. Jelenleg heti 40 órát elérő főállású munkaviszonyban dolgozom, mellette mezőgazdasági őstermelői tevékenységet folytatok. Önállóan rendelkezem őstermelői igazolvánnyal. Kérdésem:1. Önállóan őstermelői igazolvánnyal rendelkezve ez a tevékenység kereső tevékenységnek minősül- e?Ebben az évben babát várok. Jogosult leszek-e a TGYS és a GYED ellátásokra szülés után, amennyiben önállóan őstermelői igazolvánnyal rendelkezve végzek őstermelői tevékenységet?2. Amennyiben gyermekem születéséig önállóan őstermelői tevékenységet folytatok és gyermekem megszületése után az őstermelői tevékenységet szüneteltetem akkor az ez évben erre a pár hónapra a használt mezőgazdasági területek után járó gázolaj jövedéki adó és esetlegesen az MVH-hoz beadott területalapú támogatásra kifizetendő összegeket - várható kifizetésük ez év decembere és következő év első hónapjai - jogosan megkaphatnám-e? Ezen összegek elszámolása kereső tevékenységnek minősül-e?3. Ha a férjemet bevonom az őstermelői tevékenységbe és közös őstermelői igazolvánnyal rendelkezünk, a férjem minden munkát elvégezne helyettem, az én így megszerzett bevételem - tevékenységem kereső tevékenységnek minősül-e?4. Ha a férjemmel közös őstermelői igazolványunk lenne, lehetek-e én a főlapon megnevezve, a férjem adatai pedig a belső lapon szerepelnének? 5. Lehetek- e családi gazdaság tagja? Ezen tevékenység kereső tevékenységnek minősül-e?Tisztelettel:Balázsiné Szabó Marianna

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink