221 találat a(z) katás vállalkozás cimkére

Kata és áfahatár Kérdés

Hogyan kell kiszámítani a kata és az áfafizetési határt? Tevékenységét 10.11-én kezdő katás bevétele:1.465.000.- Katába belefér, mert 3*500.000=1.500.000 alatt van, Hogyan kell meghatározni az áfát? 21+30+31= 82 nap 365 nap 6.000.000 82 nap 1.347.945.-, akkor az utolsó számláit mikor ezt a határt átlépte, már áfásan kell kiállítania? Hogyan kell ezt a határt értelmezni, ha év közben szünetelteti az egyéni vállalkozását a katás vállalkozó. Ott is napra kell számítani az áfát? A probléma abból adódik, hogy nem pont hónap fordulónapkor kezdi a szüneteltetetés után a tevékenységet, hanem mondjuk 9-én. Illetve a hónap napjai is eltérnek.(28,30,31) Előre is köszönöm.

Behajthatatlan követelés Kérdés

Kedves Szakértő! A következő kérdésben szeretném a segítségét kérni: egyéni vállalkozó 2012. év folyamán számlázott egy kft.-nek, amely a tartozását nem egyenlítette ki. A cég már jó ideje felszámolás alatt áll, a tartozás behajtására nincs lehetőség. Önellenőrizheti-e ügyfelem személyi jövedelemadó és áfa tekintetében az adott adóévet? (A személyi jövedelemadó azért érinti, mert a be nem folyt bevételt is beérkezettnek kellett tekintenie a katára való áttérés miatt). Válaszát előre is köszönöm!

Katás vállalkozó jövedelme Kérdés

Kedves Szakértő! Katás egyéni vállalkozó pályázatot nyújtott be eszközbeszerzésre. A pályázat keretében pénzügyi tervet kell készítenünk. A 200 000 forint összegű vállalkozói kivét összegét számviteli szempontból milyen költségek között lehet elszámolni, milyen sorban lehet szerepeltetni? (Mivel itt csak bevételi nyilvántartás van.) Köszönettel várjuk mielőbbi válaszukat.

Kata 1 millió forint feletti számlázás egy partner felé Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni ügyvéd állami szervnek (ügyészségnek) számláz évi 1 millió forint feletti összeget, nyilvánvaló, hogy ott nem áll munkaviszonyban. Megteheti hogy 1 millió forint felett számláz, és mindkét fél bejelenti a NAV felé a tényt, további teendő nincs? Van-e bármilyen jogkövetkezménye ennek az eljárásnak az ügyvéd rovására? Válaszát előre is köszönöm.

Kata – iparűzési adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni ügyvéd 2014.10. 02-án alakul, rögtön katás. Idén iparűzési adó szempontból választhatja még a tételes 2,5 millió forint után fizetendő adót? Nem jelentkezett be 10. 02-a után 15 napon belül ez alá. Segítségét kérném, hogy jól értelmezem-e a szabályt: – Alakulástól számított 15 napon belül (2014-re) vagy január 15-éig (2015-re) be kell jelentkeznie a tételes adó alá, különben azt nem választhatja. – Ha 10.17-éig nem jelentkezett be, akkor idénre már nem alkalmazhatja a tételes adózást. – Körülbelül 625 ezer forint bevétel felett (10.02-12.31 közötti időszakra) érdemes lenne/lett volna bejelentkeznie idénre, ezt megteheti még? – Ha január 15-éig bejelenti tételesadó-fizetési szándékát, akkor 2015-ben korlátlan bevétel esetén Budapesten 50.000 forint iparűzési adót fizet, tehát ha 2,5 millió forint feletti bevételre számít, akkor érdemes bejelentkeznie. Válaszát előre is köszönöm!

Megbízási díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mint katás adózó megbízott könyvelő szeretném, ha segítséget kapnék. Alapítványoknál a felajánlott 1 % szja elszámolásakor sajnos már csak az összeg 25 százaléka számolható el működési költségre. Az 1996. évi CXXVI. törvény 7. § (10) bekezdésében meghatározott költségek szerint sajnos a könyvelési díjról kiállított számlát nem lehet elszámolni. Ha viszont megbízási szerződést kötnénk, máris bekerülne a személyi jellegű kiadások közé, míg a könyvelésről szóló számla csak az igénybevett szolgáltatások között van. Kérdésem: 1. Lehet-e ilyen szerződést kötni a főállású katás adózás mellett? 2. Be kell-e jelenteni a 14T1041 nyomtatványon, ha járulékköteles a megállapított összeg? 3. Kell-e tb-kiskönyvben beírni, ha a kifizetett összeg alapján egészségbiztosítási és nyugdíjjárulék-kötelezett (azaz, ha biztosított időszaknak is minősül)? 4. Megemeli-e a katánál figyelembe vett szolgálati (365 nap helyett 303 napot) idejéhez az összeget (81 300 forint és a minimálbér arányosítása miatt)? Köszönöm a segítséget és a választ.

Megjelent a decemberi VálaszAdó Cikk

Bőven adott témát a szakértőknek az Országgyűlés elé terjesztett, majd november 18-án el is fogadott adótörvény-módosítási csomag.

Kata vállalkozás szüneteltetése Kérdés

2014. november 1-jétől katás vállalkozó egyidőben 36 órás munkaviszonnyal rendelkezett, de november 28-ával megszűnt a 36 órás munkaviszonya. Ilyenkor főfoglalkozásúnak minősülne? De tudja előre, hogy decemberben már nem folytat katás tevékenységet. Munkanélkülire jelentkezne. Megtarthatja-e a katás egyéni vállalkozását a későbbiekre, illetve decemberre mit kell fizetni: 25 vagy 50 ezer forintot. Meddig kell jelezni a változást a NAV felé: december 15-éig vagy január 12-éig? Köszönöm válaszát.

Katások, figyelem! Nagyon fontos változást hoz 2015 Cikk

Az Országgyűlés által elfogadott adótörvényeket módosító törvény több ponton is változást hoz a jövő évtől a kisadózók tételes adójában, vagyis a katában.

Egyéni vállalkozás ingatlan-bérbeadás kapcsolat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretnénk tanácsot kérni: kereskedelemmel foglalkozó egyéni vállalkozó mellékkeresetként a saját nevén lévő üzlethelyiséget bérbe adta, és egyéni vállalkozóként leszámlázta. Az ingatlan nincs a tárgyi eszközei között, értékcsökkenést nem számol el, viszont – mint telephely – szerepel a vállalkozói igazolványában. A vállalkozó most úgy döntött, hogy szeretne jövőre katás lenni, ezért kitöröltetné a telephelyet a vállalkozásából, és az üzletet, mint magánszemély adná bérbe, és megfizetné a forrásadót. A kérdésünk az lenne, hogy ez így lehetséges-e, szét lehet-e választani a bérleti díj szempontjából a magánszemély bevételét az egyéni vállalkozás bevételétől? Amennyiben lehetséges a továbbiakban magánszemélyként bérbe adnia az üzlethelyiséget, kell-e a NAV felé ezzel kapcsolatosan bármit bejelenteni? Válaszukat előre is köszönöm.

Katás vállalkozó járulékfizetés Kérdés

1. Ha egy magánszemély egy bt.-ben beltag, ugyanakkor társas vállalkozó egy kft.-ben, megteheti-e azt, hogy a bt. bejelentkezik a katába, ott fizeti a havi 50 000 forint katát, és a kft.-ben nem fizet járulékot, csak, ha személyes közreműködésért díjazást kap? 2. Ha egy magánszemély egyszemélyes kft. tulajdonosa, ugyanakkor katás egyéni vállalkozó, az egyéni vállalkozásában megfizeti a katát, mentesül-e a tb-járulék fizetés alól a kft.-ben? Üdv, Fix Kft.

Katások és az iparűzési adóbevallás: itt vannak a fogódzók Cikk

Mely esetekben, és milyen határidővel kell egy katás adózónak iparűzési adóbevallást benyújtania? Kell-e például év közben (15 napon belül) beadni a bevallást, ha az egyéni vállalkozó szünetelteti a tevékenységét, vagy elegendő ezt megtenni a következő év január 15-éig? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértőnk válaszolt.

Rokkantsági ellátás Kérdés

Rokkantsági ellátást állapítottak meg nekem. Keresőtevékenység-e, és belefér-e a 150 százalékba az eva vagy a kata szerinti vállalkozásból a kata, eva megfizetése után maradó összeg kivétele?

Letiltás kisadózó vállalkozó jövedelméből Kérdés

Tisztelt Szakértő! Idén újonnan indult betéti társaság egyedüli, főállású kisadózó (katás) beltagjával szemben végrehajtói végzést kapott jövedelemből való letiltásról. A 2012. évi CXLVII. törvény a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról 10. § (3) bekezdése szerint "Más jogszabályok alkalmazásában, különösen az Art. szerinti jövedelemigazolás kiállításának szempontjából a kisadózó jövedelmének a kisadózó vállalkozás utolsó, a megszerzett bevételről tett nyilatkozatában feltüntetett bevételének 60 százaléka, több tag esetén annak fejenként egyenlő része, de legalább a minimálbér minősül." Hogyan értelmezhető a 1994. évi LIII. a bírósági végrehajtásról szóló törvény a beltag jövedelmére? Fenti esetben foganatosítható-e letiltás az üzletvezetésre jogosult kisadózó beltag tekintetében, ha igen, milyen módon, és milyen jövedelemre vonatkozóan?

Könnyen ráfázhat a könyvelő, ha adótanácsokat is osztogat Cikk

A könyvelői munka – „hivatalosan” számviteli szolgáltatás – összetett tevékenység, sok mindent magába foglal. Kérdés, hogy vajon az adótanácsadás is e körbe tartozhat-e? Az alábbi, a valóságban is megtörtént eset tanúságait ajánlom minden könyvelő figyelmébe.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink