27 találat a(z) közös őstermelői igazolvány cimkére

Mezőgazdasági őstermelői tevékenység közös őstermelés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Kérdésem arra irányulna, hogy közös ősternelői igazolványt szeretne kiváltani a család, mely 3 fő. Egy személy, akinek a nevén futna az értékesítés, valamint a számlák a nevén kerülnének kiállításra, bejelentkezett decemberben 2016. 01. 01-jétől az áfakörbe. A többiek (másik két fő) külön regisztrációs számmal rendelkezik, a földek szét vannak regisztrálva az MVH nyilvántartásban. A jogszabály azt írja, hogy a közös őstermelés esetén mindenkinek egyforma adózási formában kell szerepelnie, mind az szja, mind az áfa vonatkozásában. Mivel a másik két személyre számla nem került kiállításra, csak támogatás érkezhet a nevükre, van-e tennivaló az áfa tekintetében? Működik-e úgy a tevékenység, hogy például a területalapú támogatás a feleség nevére érkezik, a bevételek elszámolása pedig a férj nevén történik, és a bevalláson minden osztódik háromfelé ? Lehet, hogy kicsit cifrázva írom a témát, de jelenleg ezekben a kérdésekben nem látok tisztán. Köszönettel várom válaszukat !

Közös őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem főállású őstermelő bevonhatja-e közös őstermelői tevékenységbe a nem biztosított házastársát anélkül, hogy ő főállású őstermelő lenne (vagyis fizetnie kellene kezdőként a minimálbér után)? A házastárs piacon szeretne árusítani, ezt őstermelői igazolvány hiányában milyen formában teheti meg? Egyszerűsített foglalkoztatás, esetleg megbízásos jogviszony díjazás nélkül szóba jöhet?

Közös őstermelő támogatása Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! Nagyon köszönöm az előző kérdéseimre tett részletes válaszait. Az alábbi kérdések még nem teljesen tisztázottak számomra. A közös őstermelők szerkezet-átalakítási és átállítási támogatást kaptak. Ennek keretében (szerződés szerint) a megvalósítandó műveletek: ültetési munka (szőlőfajtaváltás) és támrendszer-létesítés. Kérdésem, hogy a támrendszert külön kell-e nyilvántartásba venni az ültetvénytől? Ehhez több részletben folyósították a támogatást, és még 2016. évben is fognak folyósítani támogatást. Időközben folyamatosan érkeznek a munkálatokról és anyagokról a számlák. Kérdés, hogy a kapott támogatásokat melyik évben kell bevételként figyelembe venni? Az Ön által adott válaszban a bevétellel szemben ugyanannyi költséget lehet érvényesíteni, mint a kapott támogatás. Ezt mikor tehetem meg? Az Adózónán megjelent 2012. 12. 26-én dr. Marosi Andrea Amortizáció elszámolása mezőgazdasági őstermelőnél cikkében arról ír, hogy az ültetvény üzembehelyezésének időpontja a termőre fordulás. Akkor elképzelhető, hogy most bevételként figyelembe veszem a hozzá kapott támogatást, költségként ugyanennyit értékcsökkenés címén. de majd a valós értékcsökkenést csak például 3 év múlva kezdem meg? Köszönöm!

Közös őstermelői igazolvány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelővel kapcsolatos kérdéseim: 1. Az őstermelőnek az igazolványán (rajta kívül) még másik két személy (férj, gyermek) szerepel. Ettől ez már közös őstermelői igazolványnak minősül? (NAV-tájékoztató szerint ez egy nyilatkozat, hogy közös lesz az őstermelői igazolvány.) 2, Ha közös őstermelői igazolványuk van, kötelező a bevétel megosztása, vagy úgy is lehet dönteni, hogy csak egy személy ad be erről bevallást, stb.? 3. Egy adószámuk, egy regisztrációs számuk van. Csak az adószámmal rendelkező személy nevében megy be áfabevallás. Helyes-e ez így? 4. A NAV tájékoztatója szerint a közös őstermelésnél egyforma adózást kell választaniuk. Ezt be kell külön valahová jelenteni, vagy csak az adóbevallásban látszik ez? 5. A közös őstermelői igazolványnál a nemleges nyilatkozatadáshoz a 4 millió forintos bevételt hogyan vizsgálom? A fenti esetben a határ 3-szor 4 millió forint, vagy összesen 4 millió? A 20 százalékot kitevő számlánál a beruházásokat is figyelembe veszem, vagy csak az arra elszámolt értékcsökkenést? 6. Eddig élt a nemleges nyilatkozattételi lehetőséggel. Az ebben az időszakban létrehozott beruházások után az értékcsökkenést elszámoltnak kell tekinteni? Ha 2015-re már tételes költségelszámolást választ, innen lehet folytatni az értékcsökkenés-elszámolást? 7. A fejlesztési célra kapott támogatása mikor minősül bevételnek? Adott évben, amikor folyósítják, vagy az értékcsökkenés elszámolásának évében? (Az értékcsökkenéssel megegyezően,vagy milyen összegben?) Köszönöm!

Átalakulás Kérdés

Adott egy átalányadózó, áfakörös őstermelő, aki a szüleivel közös őstermelői igazolvány birtokában gazdálkodik. Adószámmal és igazolvánnyal csak ő rendelkezik. Földterületek és állatok vannak az ő nevén és az édesapjáén is. Mindketten rendelkeznek tenyészetkóddal és regisztrációs számmal. Minden bevételükkel (támogatásokat is beleértve) közösen (3 fő) számolnak el. Most azt tervezik, hogy családi gazdaságot hoznak létre, úgy, hogy bevennék maguk mellé a gazdálkodó két kiskorú gyermekét. Kérdésem: lehet egy családi gazdaságnak olyan tagja a gazdaság vezetőjén kívül, akinek van saját tenyészete, saját területei, melyek után saját névre kap támogatásokat? Ha igen, akkor az, ugyanúgy a családi gazdaság közös bevétele, mint azok a támogatások, melyek a gazdaság vezetője nevére szólnak? Ha nem, akkor szétválnának és két külön családi gazdaságot alapítanának még idén. Ebben az esetben, hogyan kell eljárniuk? A közös őstermelői igazolványt leadják, és mindketten új igazolványt váltanak ki? Az eredeti gazdának ugye megmaradna az adószáma, csak az édesapjának kell újat (eddig nem is volt neki) kérnie? Tárgyévet követően a februári szja-bevallásban hogyan kell elszámolniuk? Kérem szépen, hogy lehetőség szerint minél gyorsabban válaszoljanak, mert a gazda szeretne a lehető leghamarabb és legegyszerűbben bővülni. Válaszát előre is köszönjük! Tisztelettel: Ván Barna/ Ván Iroda Kft.

Magánszemély – lábon álló erdő értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két kérdést szeretnék feltenni: 1. Ha egy magánszemély, akinek erdő van a nevén, az erdőből a fát lábon állva szeretné értékesíteni, hogyan kell az értékesítés után adóznia? 2. Magánszemély, aki közös őstermelői igazolvány birtokában átalányadózóként adózik, a nevén lévő erdőből a fát lábon állva, magánszemélyként értékesíti. Hogyan kell adóznia az értékesítés után? Válaszát előre is köszönöm! Sutka Bálintné

Őstermelő év közben váltás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Érdeklődni szeretnék, hogy amennyiben egy őstermelő az őstermelői igazolványa birtokában önállóan (kompenzációs felárat választott) végezte tavaly és részben idén (2014-2015) a tevékenységét, majd idén márciusban megszűnt az őstermelői igazolványa és közös őstermelésbe kezett az édesapjával, úgy miként működik az eddigi időszakban felmerült költségek áfavonzata? Tehát a megtermelt termény leadásának időpontjában már csak a közös (áfás, tehát nem kompenzációs feláras) őstermelői igazolvány birtokában arra tudja leadni a terményt, de miként kell elszámolni az addigi időszakban felmerült költségek áfáját? A közös igazolványhoz kapcsolódóan egyszerre kell levonni a kapcsolódó áfát, mivel a bevétel is áfás lesz? Köszönettel: Bartek Anett

Közös őstermelői igazolvány Kérdés

Közös őstermelői igazolványunk van a lányommal. Ez esetben 50-50 százalékban megbontva kell kérnünk a költségszámlákat, a gázolaj-visszatérítés is így megoszlik kettőnk között?

Őstermelő adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés megoldásában kérem segítségét. Adott egy magánszemély, aki egy belföldi kft.-nek 50 százalékban tulajdonosa. Ebben a társaságban heti 40 órában munkaviszonyban dolgozik. Ugyanez a magánszemély őstermelő is. Az őstermelői igazolvány a magánszemély nevére szól, melyen az édesanyja neve is szerepel, közös őstermelői igazolványról van szó. Mint őstermelő az áfa szempontjából "8" kód kompenzációs rendszer mellett alanyi mentességet választott, és a "7" kód az áfatörvény XIV. fejezete alapján mezőgazdasági tevékenységnek minősülő tevékenységet folytat, és kompenzációs felár megtéríttetésére tart igényt. 2014-ben 7 millió 700 ezer forint értékben értékesített, felvásárlási jegyen. Kérdéseim: 1. Értékesíthetett-e a kompenzációs rendszerben felvásárlási jegy befogadásával, vagy számlát kellett volna kiállítani az értékesítésről? 2. Ha számlát kell kiállítania, akkor az édesanyja része (50 %) értékesíthető-e felvásárlási jegyen, vagy a teljes értékesítésről számlát kell kiállítani? 3. A teljes értékesítés esetén átlépi-e az alanyi áfamentesség határát, vagy a bevételt kétfelé kell/lehet osztani az édesanyjával, és így még az alanyi áfamentes határon belül mara? Válaszát köszönöm.

Családi gazdaság foglalkoztatotti jogviszony Kérdés

Juhász Tibor Úr 2014. 12. 03-ai válaszában közöltekhez kapcsolódva a családi gazdasággal kapcsolatosan lenne kérdésem. A családi gazdaság működése során folyamatosan legalább egy családtag teljes – 8 órás jogviszonyban történő – foglalkoztatásának kell megvalósulnia. Ez munkaviszonyt jelent (ugyanis a közös őstermelői tevékenység időszakában az igazolványba bejegyzett családtagok egymással munkaviszonyba nem állhatnak, vagy ez a családi gazdaságra nem érvényes, igaz nem kell az őstermelői igazolványon szerepelni a tagoknak)? Mi a helyzet akkor, ha a férj a családi gazdálkodó, és ő is, meg a tszintén ag felesége is heti 40 órában főfoglalkozási jogviszonyban állnak egy kft.-nél, és még tag a 3 éves kisfiuk (ekkor hogyan kell érteni a 8 órás foglalkoztatotti jogviszonyt)? Köszönettel.

Közös őstermelő biztosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közös őstermelői igazolvány alapján folytatja őstermelői tevékenységét az édesanya és a fia, aki jelenleg nappali tagozatos középiskolai hallgató, érettségizni 2015 júniusában fog. A fiú 2014. november 18-án betöltötte a 18. életévét. Az édesanya heti 36 órát meghaladó munkaviszonyban áll. Kérdésem az, hogy a gyermek 2014. november 18. napjától biztosított őstermelőnek minősül-e, és kell-e utána járulékot fizetni, illetve '58-as bevallást adni, valamint a T1041-es nyomtatványon bejelentkezni? Évek óta folyamatosan van érvényesítve az őstermelői igazolvány és egyszerűsített nyilatkozattal számolnak el (20 százalék költségszámlával rendelkeznek). Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Nagy Zoltánné

Őstermelő közös igazolvány, eho, értékcsökkenés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a 1353-as bevallással kapcsolatos: 35. sor. Közös őstermelői igazolvány 3 fővel. 1. fő: apa, aki 2013-ban 50 ezer forint ehót fizetett. 2. fő, a fia, aki 2x125 ezer forintot. 2013-ban még költségként elszámolható az eho. A törvényt úgy olvasom, hogy a költségeiket annyi felé kell osztani, ahányan vannak . Ebben az esetben például az apa bevallásában: 35. sor "a" oszlop 50 ezer forint, "b" oszlop ((50e+125e+125e):3)=100 eFt? Vagy "a" oszlop 50 ezer forint, és a "b" oszlopban is csak 50 ezer forint számolható el? Megteheti-e azt, hogy 2013-ra nem minden tárgyi eszközére számol el értékcsökkenést? Köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink