881 találat a(z) költség cimkére
Gyed alatt munkát végző alkalmazott kedvezményes helyi közlekedési bérlete
Kérdés
Gyed mellett munkát vállaló alkalmazottként dolgozó kismama kedvezményesen vásárolhat utazási bérletet helyi relációban. Az a kérdés, hogy a vállalkozás milyen feltételek mellett tudja részére megtéríteni a kedvezményes bérlet árát, valamint hogy ez a vállalkozásban elszámolható-e költségként járulékmentesen?
Védőital
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég hidegkonyhai ételeket gyártó csarnokában a dolgozóknak az ivóvíz fogyasztása ballonos vízgépekkel van megoldva. Az élelmiszergyártás miatt nagyon szigorúak az előrások, így az alkalmazottak saját ételt és italt nem vihetnek be az üzembe, a csapvizet csak mosogatásra használhatják, abból nem ihatnak (fogyasztásra alkalmas a víz). Az ásványvíz védőitalként elszámolható és ennek megfelelőlen adómentesen adható? Az ehhez kapcsolódó egyéb költségek, vízgép, ballon díja is adómentesen elszámolhatók? Köszönöm Pötörke Gyuláné
Duplán, többszörösen elszámolhatja ezeket a költségeket
Cikk
Az államilag támogatott tevékenységek, célok kapcsán a magyar társasági adórendszer már korábban is lehetővé tette bizonyos költségek többszörös figyelembe vételét. A cégek az ilyen költségeket egyszer leírhatják számvitelileg, majd az adóalapból még egyszer (vagy akár többször is) levonhatják kedvezményként – olvasható a LeitnerLeitner blogjában.
Rendezvényszervezés áfája
Kérdés
Adott egy önkormányzat által alapított kft., amely az EU-tól kap pályázaton nyert támogatást arra, hogy munkavállalóknak ajánlja, XY munkahely miért jó, az adott település miért jó. Azonban a kérdés, hogy az ilyen rendezvények kölségeinek áfája levonható-e? Bevétele ebből nem származik a kft.-nek. Költségek között gondolok például eszközökre, szoftverekre, bútorokra, telefonokra, szkennerre, nyomtatóra, projektorra, irodabérleti, közüzemi díjra. TANULMÁNYOK – ezt különösen kiemelném, mert nem kis összegről lenne szó – bérköltség, szállás, repi, ezek természetesen áfalevonásra nem jogosító költségek. A hangsúly a fentebb felsorolt költségeken van. És a lényeg, hogy ebből a tevékenységből a kft.-nek bevétele nem származik. Segítségét előre is köszönöm.
Reprezentáció?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves segítségét. Egyházi fenntartású általános iskolai oktatási intézmény vagyunk. Augusztus hónapban a határon túli testvér iskola tanulóinak (kb. 40 fő) egyhetes nyári tábort szerveztünk.A tábor programjában szerepelt mozi, vármúzeum, strandlátogatás és az ehhez kapcsolódó személyszállítás, amelyek számlái az iskola pénztárából kerültek kifizetésre. A fenti számlák után milyen adófizetési kötelezettség terheli az intézményt? Reprezentációnak minősül? Köszönöm a segítséget.
A városi (helyi) járatokon használható gyűjtőjegy elszámolhatósága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben lenne szükségem a válaszára: a városi (helyi) járatokon használható gyűjtőjegyről kapott számla elszámolható-e költségként egy egyéni vállalkozás számára? Válaszát előre is köszönöm.
Katás egyéni vállalkozónál bevétel-e?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, katás adózó, közösségi adószámmal rendelkező magyar adóalany szolgáltatást számlázott egy szintén közösségi adószámmal rendelkező spanyol cégnek. A szerződésben átvállalták a repülőjegyének a térítését az elvállalt munkadíjon felül, melyet számlázni is kértek a magyar vállalkozótól. Kérdésem, hogy a fenti tétel bevételnek számít-e a 2016.06.16-ai katatörvény módosítás alapján, miszerint "nem számít a kisadózó vállalkozás bevételének a költségek fedezetére vagy fejlesztési célra folyósított támogatás"? A magyar adóalanynak kell-e névre szóló számlával rendelkezni a repülőjegyről, amennyiben ez a költségekre kapott támogatásnak minősíthető? Köszönöm válaszát!
Ingatlanforgalmazás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlanforgalmazással foglalkozó kft. használt, rossz állapotban lévő lakásokat vásárol, ezeket felújítja, majd értékesíti. A lakást áruként tartjuk nyilván, a felhasznált anyagokat és igénybe vett szolgáltatásokat az 5-ös számlaosztályban számoljuk el, majd év végén, illetve a felújítás befejeztével átvezetjük a saját termelésű készletek közé. A kérdésünk arra vonatkozna, hogy ez az elszámolás helyes-e, illetve a lakások értékesítésig felmerülő rezsi költséget, a felújításkor elhasznált eszközök például: ecset, fólia, tisztítószer …stb. értékét, a vásárláskori ügyvédi munkadíjat elszámolhatjuk-e tárgyévi költségként? Válaszát előre is köszönöm.
Mezőgazdasági egyéni vállalkozó földvásárlása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági egyéni vállalkozó elszámolhatja-e költségei között a földvásárlást, szerződésben 5 évre vállalja a mezőgazdasági művelését? Továbbá a földhivatali igazgatás szolgáltatási díjat és az ügyvédi költséget? Válaszát előre is köszönöm.
Két kft. közös ingatlantulajdona III.
Kérdés
http://adozona.hu/kerdesek/2016_4_14_Ket_kft_kozos_ingatlantulajdona_tws http://adozona.hu/kerdesek/2016_4_26_Ket_kft_kozos_ingatlantulajdona_2_rde Kedves Hunyadné Szűts Veronika! A korábban feltett kérdésemmel kapcsolatban szeretném még a segítségét kérni. A két kft. megvásárolta a kiszemelt ingatlant, amelyet, mint írtam, bérbeadással szeretnének hasznosítani. Elképzelésük szerint az egyik kft számlázná ki a teljes bérleti díjat, az ő nevére érkeznének a rezsi számlák, ezen cég képviselője intézné az ingatlannal kapcsolatos ügyeket. A másik kft.-vel úgy állapodnának meg, hogy ingatlanhasznosítás címén tartana igényt a másik tulajdonos egy meghatározott pénzösszegre, amely nem feltétlenül az elért hozam fele, mivel a másik fél egyfajta csendestársként tevékenykedne. Kérdésem, hogy köthet-e olyan megállapodást a két cég, hogy kizárólag az egyik fél szedi a hasznokat, viseli a költségeket, esetleges károkat, az ingatlan másik tulajdonosa pedig egy kialkudott juttatásban részesül? Köszönöm szépen a segítségét! Vágner Emília
Szolgáltatás adományba
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan lehet megoldani szabályosan az alábbi gazdasági eseményt? Egyesület egy rendezvényt hoz létre. Támogatói nem pénzt adnak, hanem egy-egy fellépő tiszteletdíját fizetik ki, de nem az egyesületnek szeretnék, hanem közvetlenül a fellépőnek számla ellenében. A fellépő arra vállalkozik, hogy az egyesület által megrendezésre kerülő rendezvényen fellép. A fellépő a támogatónak fog számlázni. Ez így helyes? Vagy az egyesületnek kell szerződnie a fellépővel? Milyen "jogon" tartózkodik majd ott a rendezvényen a fellépő, amennyiben a támogatóval kell szerződnie, és nem az egyesülettel? Az egyesület miről állít ki a támogatónak igazolást? A fellépés értékéről? A támogató (ha egyéni vállalkozó, ha cég) rendelkezni fog egy fellépésről számlával, ami az igazolás alapján azért lett megrendelve, hogy azt rögtön adományként továbbadja? Ebben az esetben a vállalkozók azt (bármivel is foglalkoznak) leírhatják költségként? Köszönöm!
Bt. átalakulása kft.-vé könyvelési lépései, költsége
Kérdés
Például adva van egy "A" Bt., vagyona csak készpénz (7 millió forint)és eredménytartaléka pozitív (5 millió forint). Ezt szeretnénk egyszemélyes kft.-vé alakítani. Kérem ennek átalakulás utáni könyvelési lépéseit, és a kb. várható költségeit tájékoztatásul megadni szíveskedjenek.
Családi gazdaság tagjai
Kérdés
Egy családi gazdaság öt fő magánszemély taggal közös őstermelői igazolvány birtokában gazdálkodik. A családi gazdaság tételes költségelszámolás szabályai szerint számol el. Év végén mind a bevételeket, mind a költségeket egyenlő arányban felosztják egymás között. Az így számított bevétel támogatások nélkül nem éri el a 8 millió Ft/fő bevételt. Kérdésem, hogy a tételes költségelszámolások mellet a családi gazdaság tagjai külön-külön igénybe vehetik-e a 40 százalékos költségátalányt, bevételarányosan?
Elektromos cégautó "tankolása"
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk elektromos autót vásárolt az ügyvezetőnek, aki éjjel, otthon tölti fel azt. Hogyan számolható el a cégnél az "üzemanyag"? Milyen bizonylatok használandóak? Válaszát előre is köszönöm.
Egyéni vállalkozó ehója
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónál a vállalkozói osztalékalapot terhelő 14 százalékos ehót el lehet-e költségként számolni?