6 találat a(z) készenléti jellegű munkakor cimkére

24/48 órás beosztásban dolgozó portások bérezése, szabadsága Cikk

Hogyan kell kalkulálni a munkaidőkeretben, 24/48 órás beosztásban foglalkoztatott portások bérét, illetve a szabadságát? Olvasónk kérdéseire dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Munkaidőkeret – készenléti jellegű munkakör Kérdés

Tisztelt Szakértő! Intézményünkben 5 portást foglalkoztatunk úgy, hogy egymást váltva (mindig csak egy portás lát el szolgálatot) dolgoznak 24 órában. Van megállapodás a készenléti jellegű munkakörről, illetve 24 órás foglalkoztatásról. Mivel a munkakörük jellege megengedi, ezért vasárnapra és munkaszüneti napra rendes munkaidő osztható be számukra? A pótlékról olyan megállapodás van, hogy azt az alapbér magában foglalja. Kérdésem az lenne, hogy a fentiek szerint helyesen járunk-e el? További kérdésem az lenne, hogy ezeket a portásokat csak munkaidőkeretben lehet foglalkoztatni 24 órában? A munkaidőkeret meghatározható-e úgy, hogy 3 hónapra az átlagos 6 szolgálatot (144 óra) meghaladó 7 szolgálati időt tervezünk be havonta, így a háromhavi keretük nem 432, hanem 504 óra lenne annak érdekében, hogy az esetleges helyettesítéseket el lehessen látni. Jogszerű-e az a megoldás, hogy amennyiben helyettesítésre nem volt szükség, akkor a munkaidőkeret lejárta előtt a kötelezően teljesítendő keretet 432 órára módosítjuk annak érdekében, hogy nem legyen hiányuk a munkaidőkeret leteltekor, így ne kapjanak kevesebb bért. Ha a munkaidőkereten felül végezne munkát valamelyikük, akkor kell-e valamilyen plusz összeget kifizetni a dolgozónak, ha van megállapodás a pótlék alapbéresítéséről? A munkaidőkeretben a szabadságot és a keresőképtelenséget ledolgozott időként tartjuk nyilván.

Készenléti jellegű munkakör – munkaszüneti nap Kérdés

Tisztelt Szakértő! Intézményünkben 24/96 beosztásban dolgoznak portások készenléti jellegű munkakörben, 12 órás napi munkaidő alkalmazásával. Ebben az esetben teljes munkaidős foglalkoztatásnak lehet-e tekinteni a portások foglalkoztatását? Munkaszüneti napra a portásoknak rendes munkaidőt el lehet-e rendelni? Ebben az esetben kell-e fizetni pótlékot? Ha a minimálbérnél magasabb alapbérük van, amit szerződésben úgy kezelünk, hogy az a pótlékokat is magában foglalja, akkor jogszerű-e az a megoldás, hogy helyettesítés esetén a plusz szolgálatra csak az alapbért fizetjük?

Agyonhajszolt munkavállalók: a munkaidőkeret rémségei Cikk

Jelentősen átalakította a munka- és a pihenőidő szabályait a 2012. július 1. napjától hatályba lépett új munka törvénykönyve (Mt.). A hatályos rendelkezések nem csupán a 40 órás munkahetet nem vésik kőbe, adott esetben a munkavállaló akár heti 72 óránál többet is dolgozhat. A munkáltató ráadásul a munkaidő-beosztást, melyet egy héttel előre legalább egy hétre köteles (elvben) elkészíteni, négy nappal korábban akár módosíthatja is.

Szabadság nyilvántartása, elszámolása, pihenő idő Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltatóm teljes munkaidős bejelentés mellett a napi munkaidőt 12 órában határozta meg. A készenléti jellegű munkakörre tekintettel a beosztás szerinti munkaidőt legfeljebb 24 órában, a heti munkaidőt 72 órában határozta meg. A munkáltató 3 havi időkeretben foglalkoztat. Mivel 24/48 munkarendben (munkaidő/pihenőidő) dolgozunk, így a havi munkaidő 240-264 óra között változik havonta. A folyamatos munkarendből adódóan én 3 nap alatt 24 órát dolgozom, és 48 órám van, hogy kipihenjem magam a következő munkanapra. Egy normál munkarendben dolgozó 3 nap alatt szintén 24 órát dolgozik és 48 óra pihenő idő illeti meg. Viszont neki van egy szombati heti pihenőnapja és egy vasárnapja azaz 2 x 24 = 48 órája, ami az én esetemben teljesen elvész. Ez alapján semmilyen pótlék, illetve kompenzáció nem jár nekem? A szabadság-elszámolás tekintetében a munkáltató az éves szabadnapjaim számát a szerződés szerinti napi 12 órával szorozza, viszont a szabadság kiadása során a munkaidő-beosztás szerinti napi munkaóráimmal, azaz 24 órával csökkenti, ebből adódóan viszont fele annyi szabadnapot biztosít, mint amennyi szerintem törvényileg megilletne. Ez így helyes, vagy ha téved, akkor, hol van az ő elszámolásában a hiba. illetve mit kellene kijavítania? A törvény az alap és pótszabadságok számát munkanapban határozza meg. Kérhetem a munkáltatómat, hogy mivel minden beosztás szerinti munkanapon 24 órát dolgozunk, a szabadságunkat ne órában tartsa nyilván, hanem munkanapban, és abban is adja ki, illetve számolja el? Ön szerint ez által kiküszöbölhető lenne ez a fajta „szabadságfelezés”? Válaszát köszönöm.

Készenléti jellegű munkakör pótlékai Kérdés

A munkavállaló telepőr munkakörben, napi 8 órás, heti 40 órás munkaidővel, 4 havi munkaidőkeretben van foglalkoztatva, készenléti jellegű munkakörben .A munkaidőkeret átlagában a munkaideje nem haladja meg a heti 40 órát. Beosztása szerint napi max. 12 órát dolgozik. Ha a beosztása este 10 és reggel 6 közé esik, kell-e neki éjszakai pótlékot fizetni? Illetve ha a beosztása szombat vagy vasárnapra, illetve ünnepnapra esik (reggel 7-től este 7-ig, vagy este 7-től reggel 7-ig) kell-e neki a hétvégére illetve ünnepnapra pótlékot fizetni?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink