97 találat a(z) időszakos elszámolás cimkére

Időszakos elszámolásnál az áfa teljesítési időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Számítástechnikai és egyéb szolgáltatási tevékenységeket (weboldal programozás, képfeldolgozás, tanácsadás, kiadványtervezés stb.) nyújtó alanyi adómentes bt. egyik ügyfele felé összesített számlát bocsát ki – a szerződésben nincs konkrét hivatkozás arra vonatkozóan, hogy időszakos elszámolásban vagy fizetésben állapodtak meg – az adott időszak során teljesített órákról, mennyiségekről. Fenti időszak hol pár napot, hol egy-egy hónapot ölel fel. Ebben az esetben kötelező alkalmazni az áfatörvény időszakos elszámolású ügyletek teljesítési időpontjának meghatározására vonatkozó rendelkezést? Van mód arra, hogy a felek az adott havi szolgáltatásokról külön-külön szerződjenek, és amikor az eladó teljesített, a vevő visszaigazolja, az a nap lesz a teljesítési időpont (ekkor általában a számla is kiállításra kerül, így a teljesítés időpontja és a számla kelte megegyezik)? Illetve amennyiben a megbízási szerződés így szól, akkor az áfa szerinti teljesítési időpont meghatározásra kerülhet e szerint is: Megbízott megbízási díjra jogosult, melynek összegét havi elszámolásban, a tárgyhavi utolsó munka átadásának dátumával, mint teljesítési dátummal jogosult kiszámlázni. A megbízási díj összege az adott hónapban elvégzett munkák alapján egyedileg kerül megállapításra. Köszönettel:

Alanyi mentességre történő átlépés Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. november 30-án kiállított, áfát tartalmazó, időszakos elszámolású ügyletről szóló számla teljesítési időpontja (fizetési határideje) 2017. január 29. A vállalkozó 2017. évre alanyi adómentességet választott. Hogyan alakul az áfafizetési kötelezettsége, bevallása?

Áfa időszakos elszámolás 2017 Kérdés

Kérem a segítségüket az áfatv. 304. § (1) bekezdésének értelmezésével kapcsolatosan: amikor az adóalany és vevője a termékértékesítés során időszakos elszámolásban állapodnak meg, ezért a 2016. novemberi és decemberi szállításokról kibocsátott számlák fizetési határideje 2017. január, így az 58. § (1) a), b) pontok szerinti elszámolás alapján a számlák teljesítésének időpontja 2017. január 1-jét követő időpontra esik. A termékértékesítésekről a számlák kiállítása 2016-ban megtörtént, természetesen a számlákon a kiállítás időpontjában érvényes áfakulcsokkal (18%). Kérdésem: a fent említett értékesítések esetében az áfatv. 2017-től hatályos rendelkezései alapján, figyelemmel a 304. § (1) bekezdésben leírtakra, az adó mértéke helyesen került feltüntetésre 18%-kal, vagy - az akkor még nem ismert - 5%-ot kell alkalmazni? Ha az új szabályt kell alkalmazni - 5%-ot -, akkor a 2016-ban kibocsátott számlákat helyesbíteni kell? Köszönöm segítségüket. Tisztelettel: Tóth Jánosné

Időszakos elszámolású, belföldi fordított adózású ügylet – számlahelyesbítés II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! A korábban feltett, azonos című kérdésemet pontosítanám. A számla befogadója a fizetendő és a levonható áfa összegét az áfatörvény 60. paragrafusa szerint állapította meg, és vallotta be. A számla kiegyenlítése megtörtént 05. 23-án. A javítás úgy történne, hogy A eset: az eredeti, hibás számlát sztornózzák, és helyette új számlát állítanak ki. Az áfatörvény 58. §-a szerint teljesítés esetében az új számlán milyen dátumokat (áfateljesítés időpontja, fizetési határidő) kell kfeltüntetni, ha azt novemberben állítják ki? Az eredeti adatok: számviteli teljesítés: 2016. április; áfateljesítés: 2016. 04. 30.; számla kelte: 2016. 05. 06., fizetési határidő: 2016. 05. 20. B eset: ugyanazon az áprilisi számviteli teljesítésű számla esetében számlával egy tekintet alá eső okiratot bocsát ki (2016 novemberében) a szolgáltató cég. Ebben az esetben mik lesznek a helyes dátumok? A számlával egy tekintet alá eső okirat kelte adott (a mindenkori kibocsátás dátuma). Milyen áfateljesítési időpont és milyen fizetési határidő szerepeljen az okiraton? Megerősítést kérek (törvényi hivatkozással), hogy az említett számviteli teljesítésű szolgáltatásnál sem a sztornózott, illetve a később kiállított új számla esetében, sem a később kiállított okirat esetében nem változik sem az áfateljesítés időpontja, sem a fizetési határidő? A számla befogadójának nem keletkezik önellenőrzési kötelezettsége?

Időszakos elszámolású, belföldi fordított adózású ügylet – számlahelyesbítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Április havi számviteli teljesítésű, időszakos elszámolású ügyletnél, számlahelyesbítés esetén a fizetési határidő, és az áfateljesítés időpontja változik-e abban az esetben, ha a helyesbítő okirat kiállítása novemberben történik? Fordított adózás alá tartozó (áfaalany partnerek közötti) ügylet, szerződés szerint havonta kerül elszámolásra az adott időszakra vonatkozó teljesítés. A számla kiállítása hibásan történt, hiányzik a vevő adószáma, és a számla áfateljesítési időpontja nem az áfatörvény 58. paragrafusa szerinti. A javítás úgy történne, hogy A eset: az eredeti, hibás számlát sztornózza a szolgáltató cég, és helyette új számlát állít ki. Az áfatörvény 58. paragrafusa szerinti teljesítés esetében az új számlát milyen dátumokkal (áfateljesítés időpontja, fizetési határidő) kell kiállítani, ha a helyesbítő számla novemberben kerül kibocsátásra? Az eredeti adatok: számviteli teljesítés: 2016. április; áfateljesítés: 2016.04.30.; számla kelte: 2016.05.06.; fizetési határidő: 2016.05.20. B eset: ugyanazon áprilisi számviteli teljesítésű számla esetében számlával egy tekintet alá eső okiratot bocsát ki (2016. novemberében) a szolgáltató cég. Ebben az esetben mik lesznek a helyes dátumok? A számlával egy tekintet alá eső okirat kelte adott (a mindenkori kibocsátás dátuma). Milyen áfateljesítési időpont és milyen fizetési határidő szerepeljen az okiraton? A segítséget előre is köszönöm.

Ezek a gyűjtőszámla feltételei, így oldható meg a helyesbítés Cikk

A gyűjtőszámla nem tévesztendő össze az időszakos elszámolással, a számla helyesbítésére többféle megoldás is létezik. Ismertetjük.

Időszakos elszámolású ügylet – számlahelyesbítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Fordított adózás alá tartozó, munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó cég és áfaalany partnere között havonta kerül elszámolásra az adott időszakra vonatkozó teljesítés. A számla kiállítása hibásan történt, hiányzik a vevő adószáma, és az áfateljesítési időpont nem az áfatörvény 58. §-a szerinti. A javítás úgy történne, hogy az eredeti, hibás számlát sztornózza a kölcsönző cég, és helyette új számlát állít ki. Az áfatörvény 58. §-a szerint teljesítés esetében az új számlát milyen dátumokkal kell kiállítani? Az eredeti adatok: számviteli teljesítés: 2016. április; áfateljesítés: 2016.04.30.; számla kelte: 2016.05.06., fizetési határidő: 2016.05.20. A segítséget előre is köszönöm.

Időszakos elszámolású számlák javítása II. Kérdés

A válaszból úgy ítélem meg, hogy a válaszadó nem vette észre, hogy két bizonylatról és mindkettő javításáról van szó. Ezt azért gondolom így, mert a válaszában a dátumok keverednek. Egyébként a cég számlázó programot használ, ami módosító számla kibocsátására is alkalmas. Kérem, a válasznál ennek a figyelembe vételét. Valamint kérem a kérdésünkre konkrét választ legyen szíves adni.

Időszaki elszámolás – teljesítés időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szerződés szerint 2016. júliusban számlázza ki a vállalkozás a 2015. áprilistól 2016. júniusig terjedő időszakra vonatkozó szolgáltatásnyújtást. A kérdésem az, hogy mi lesz ez esetben az áfa, illetve a számla teljesítési időpontja, mivel az 58. § szerint meghaladja a 12 hónapot az elszámolási időszak? Köszönettel: Égei Emese

Időszakos elszámolású importszolgáltatás elszámolása Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Külfölditől igénybe vett belföldi, úgynevezett főszabály szerinti teljesítésű helyű, időszakos elszámolású szolgáltatás esetén az áfatörvény 55-59. §-ában meghatározott teljesítési időpontban kell az adóalanynak az adót megállapítani és a számla kelte szerinti árfolyamot kell alkalmazni? Sajnos erről a témáról nagyon keveset lehet olvasni és megoszlanak a vélemények az új 58. § alkalmazásáról, azaz közösségi szolgáltatás igénybevétele esetén mit kell teljesítési időpontnak tekinteni? Válaszukat előre köszönöm!

Időszakos elszámolás teljesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Cégünk fuvarozást végez: megbízónk esténként közli a másnapi fuvarokat (van amikor van, van, amikor nincs ) és következő hónap elején kiállítunk 1 db számlát a havi összes fuvarról. Eddig teljesítésnek a hónap utolsó napját írtuk be és fizetési határidőnek a teljesítéstől számított 60. napot. Most visszaküldték nekünk a számlát, hogy írjuk át a teljesítést: májusi számlák esetében július 30-ára, a fizetési határidőre. Van a számlán a számla kiállítás dátuma, teljesítés és fizetési határidő: értelmetlennek látjuk a májusi számlák esetében a júliusi teljesítést, főleg hogy a fizetési határidő is szerepel. Mit jelent ilyenkor a teljesítés? Valamint kérdezem, hogy ez a szabály alkalmazható, vagy kötelező? Ugyanis a másik cég, akinek szintén így számlázunk, nem lépett fel ilyen igénnyel. Köszönöm előre is válaszát

Időszakos elszámolás, fizetési esedékesség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az Adó-és Vámértesítő 2016/3. számában megjelent 24/2016 adózói kérdés válasz értelmezésében kérnem a segítségét: 24. Az időszakos elszámolású ügylet teljesítési időpontjának meghatározása a fizetési esedékesség ismerete hiányában. A címben szereplő "fizetési esedékesség ismeretének hiánya" mit jelent? Milyen esetben fordulhat elő, hogy nem ismert a fizetési esedékesség? Internetszolgáltatóként a havidíjak számlázásánál a szerződésünkben a fizetési határidő úgy van megjelölve, hogy az a számlakiállítástól számított 14 nap. Úgy gondoljuk, hogy mivel a számlák kiállítása és a megtérítés esedékessége is a szolgáltatási időszak utolsó napját megelőzi, ezért a teljesítés napja a kiállítás napja. Egyik vevőnk nem hajlandó a számlánkat befogadni e fent említett NGM-állásfoglalásra hivatkozva, szerinte az ügyletnél nem ismert az esedékesség. Köszönettel.

Áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kéréssel fordulok Önhöz, hogy az alábbi témában szíveskedjen útmutatást adni. A és B belföldi illetékességű áfa alanyok határozott idejű szerződést kötöttek egymással – a 2016. évi betakarítással szűnik meg a szerződés. A szerződés földterületek művelési munkálataira (műtrágyaszórás, reptillezés, vetés, szükséges növényvédelem, gyomirtó kiszórása, betakarítás, termény átvételi helyre szállítása..egyéb műveléshez szükséges folyamatok) köttetett. A szerződés szerint a megbízás folyamatos munkavégzést jelent, a megrendelő teljesítésigazolással igazolja az elvégzett munkákat, az elszámolás folyamatosan, meghatározott időszakonként (havonta) történik. "A" társaság a szolgáltatási számlákat a hónap utolsó napjával (havi rendszerességgel), mint teljesítési nappal állította ki, halasztott fizetéssel. "B" társaság nem fogadja be a számlákat, véleménye szerint a szerződésben foglalt szolgáltatás időszakonként történő elszámolás, így az az áfatörvény 58. §-a alá tartozik, és a teljesítés dátumát e szerint kéri megállapítani. Nem tudjuk eldönteni, hogy melyik álláspont a helyes, ebben kérnénk segítségüket. (Ahol a szerződésre hivatkozunk, ott az abban foglalt szófordulatokat használtuk a kérdés feltevésekor.)

Időszakos elszámolású ügylet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk vízautomatákat bérel egy kft.-től. A szerződés szerint mindig előre számláz, a fizetési határidő 30 nap. Az április havi bérleti díjat a következőképpen számlázta le: Kelt: 2016. 04. 01 Időszak: 2016. 04. 01-04. 30. Fizetési határidő: 2016. 04. 30. Teljesítési dátum: 2016. 04. 30. A főszabály értelmében így helyes a számla véleményem szerint, viszont a szerződés értelmében a 30 napos fizetési határidő 2016. 05. 01. lenne. Így viszont későbbi a fizetési határidő, mint az elszámolási időszak utolsó napja. Akkor viszont a teljesítési határidő 2016. 05. 01. lenne. A kérdésem az lenne, hogy visszaküldjem-e a számlát a fizetési határidő miatt, vagy befogadható így? Válaszát előre is köszönöm!

Áfafizetési kötelezettség keletkezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás időszakos elszámolású számlát állít ki. A számla kelte: április 30., a teljesítés június 29., a fizetési határidő július 31. A vevő a számlát május 20-án teljes egészében kifizeti. Mikor keletkezik áfafizetési kötelezettsége a kibocsátónak, és mikor helyezheti levonásba a vevő a forgalmi adót? Az én értelmezésem szerint erre az 59. paragrafus előírását kellene alkalmazni, a NAV-revizor szerint viszont ez nem előleg, ezért csak a teljesítés időpontjában kell áfát befizetni, és akkortól lehet levonásba is helyezni. Kinek van igaza? Köszönettel: Bertháné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink