43 találat a(z) időszakos elszámolású ügylet cimkére
Időszakos elszámolású ügyletek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállakozás folyamatos szolgáltatást nyújt ügyfeleinek, előre meghatározott összegben. 2016. január 1-jétől hogyan alakul a teljesítés időpontja az alábbi esetben: az elszámolási időszak 2016. január 1-31., a fizetési határidő az elszámolási idòszak utolsó napja, a számlakiállítás dátuma január 21. Várom szíves válaszukat! Köszönettel.
Bérleti díjhoz kapcsolódó rezsiköltségek teljesítési ideje Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaság áfa hatálya alá bejelentett bérleti díjat számláz ki időszakos elszámolású ügyletként. A bérleti díj fizetési határideje – a szerződés szerint – a tárgyhónap 10. napja. Ennek megfelelően 2016-os ügyleteknél az áfatörvény szerinti teljesítési időpont a számlakiállítás napja, ezt a napot írjuk a számlára teljesítési időpontként, egyben a fizetési határidőt a tárgyhó 10. napjával jelöljük. (A számlát mindig a fizetési határidő előtt állítjuk ki.) A szerződés szerint a bérelt ingatlanhoz kötődő előző havi fogyasztáshoz kapcsolódó áthárított rezsi kiszámlázása az adott hónapot követő hó 25. napjáig esedékes. Ezt eddig is külön számláztuk, megvárva az előző havi fogyasztásról beérkező rezsiszámlákat (víz, gáz, áram). A 2016. évi rezsiköltség kiszámlázásánál milyen teljesítési határidőt kell a számlán megjelölnünk, ha a szerződés változatlanul él, tehát a bérlő rezsifogyasztását az adott hónapot követő hó 25. napjáig köteles kiegyenlíteni, és ezen a szerződésen nem kívánunk változtatni? Lehet-e változatlanul külön kezelni a bérleti díjat, illetve a hozzá kapcsolódó rezsi számlázását? Segítségét köszönöm.
Időszakos elszámolású ügyletek: az a fránya teljesítési időpont! Cikk
Mit kell feltüntetni teljesítés időpontjaként a számlán a 2015. utolsó negyedévére vonatkozó elszámolású ügyletekről kiállított számlán – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László, adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.
2016. januári számla Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Cégünk évek óta szerződés alapján nyújt szolgáltatást a megrendelőjének, aminek az elszámolása negyedévente történt a negyedévet követő hónap 12-én. Így a számlázásnál az áfában a teljesítés időpontja a fizetési határidő volt eddig. Kérdésünk: mivel 2016. 01. 01-től megváltozik az időszakos elszámolású ügyletek teljesítési időpontja, így a 2016. 01.12-ei elszámoláskor a 2015. 10. 01-2015. 12. 31. közötti időszakról kiállított számlában a teljesítés időpontjaként 2015. 12. 31-ét kell feltüntetni? Válaszukat előre is köszönöm.
Időszakos elszámolású ügyletek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállakozás folyamatos szolgáltatást nyújt ügyfeleinek, előre meghatározott összegben. 2016. január 1-jétől hogyan alakul a teljesítés időpontja az alábbi esetben: az elszámolási időszak 2016. január 1-31., a fizetési határidő február 10., a számlakiállítás dátuma az időszak utolsó napja? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.
Teljesítés dátuma időszakos elszámolású ügylet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Partnerünk étkeztetési és idősgondozási tevékenységet is végez. Az étkezéstérítést havonta előre számlázza, a gondozási díjat utólag, elszámolás alapján. Az egyszerűség kedvéért és takarékossági szempontból a két tételt – tárgyhavi étkezés és előző havi gondozási díj – egy számlán számlázza ki a társaság minden hónap 5-én 15-ei fizetési határidővel. Ha jól értelmeztük a változást, az étkezéstérítés esetében – mivel a fizetési határidő és a kiállítás megelőzi a teljesítési időszak végét – a kiállítás dátuma az áfa dátuma, míg a gondozásnál, ahol a számla fizetési határideje és a kiállítás dátuma a teljesítést követő 30 napon belüli dátum, a fizetési határidő az áfa dátuma. Ha a két szolgáltatást továbbra is egy számlán szeretnénk kiszámlázni, 2016. évtől milyen áfadátumot kell a számlára írnunk? Válaszukat előre is köszönöm!
Pénzforgalmi áfakörből kilépés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg a pénzforgalmi áfakörbe tartozó bt. 2016. 01. 01-től visszalépne a "hagyományos" áfakörbe. A cég időszakos elszámolású ügyleteket végez (folyamatos szolgáltatás). A számlát a 2015. decemberi hónapról 2015. december végén állítja ki, a fizetési határidő 2016. január, így a teljesítés dátuma is 2016 január. Ebben az esetben ez a számla még pénzforgalmi áfával adózik, vagy már a hagyományos áfamóddal? Én úgy gondolom, hogy még a pénzforgalmi áfával – mert az időszak és a számla kelte is még decemberi –, és csak a 2016. januárban kiállítandó 2016. februárban esedékes számla fog a hagyományos áfával adózni. Jól gondolom? Az átjelentkezési határidő 2015. 12. 20-a, a 15T201T nyomtatványon?
Időszakos elszámolású ügylet, előleg Kérdés
Az ügylet leírása: Két magyar adóalany egymásnak reklámszolgáltatást nyújt. Az ügyletet egy évre kötik (január 1–december 31.), forgalmi adó szempontjából időszakos elszámolású ügyletként (58. § szerint) kezelve. Az elszámolási időszak utolsó napja minden év december 31. Az elszámolási időszak alatt négy alkalommal, minden negyedévben ugyanakkora (fix)összegben számlát (a szerződés szerinti elnevezés: „előleg”) állítanak ki egymás felé, melyet kölcsönös beszámítással (kompenzálás) egyenlítenek ki. A tényleges teljesítések (reklám megjelenések) nem feltétlenül egyeznek meg az egyes negyedéves számlázáskor, a tényleges teljesítések elszámolása (különbözet) december 31-én történik meg. Kérdéseim (a 2015. évi áfaszabályok szerint): 1. Értelmezhető-e az áfa-tv. szerint bármilyen formában az 58. § szerinti időszakos elszámolású ügylet esetén az 59. § szerinti előleg? 2. A fenti időszakos elszámolású ügylet(ek)ről kiállított „előleg”-számlák önálló teljesítésnek minősülnek-e és a fizetési esedékesség lesz az adófizetési kötelezettség keletkezésnek a napja? 3. A 15 napon belüli számla kiállítási kötelezettség az áfa szerinti teljesítési időponttól számítandó? (itt a fizetési esedékesség napja) 4. A tényleges teljesítések év végi összesítésekor felmerülő negatív előjelű) különbözet az elszámolási számlában (december 31-ei időpont szerinti) érvényesíthető? Kell-e módosítani az év közben kiállított „előleg”-számlákat?Például 4 * 100 = 400; a tényleges teljesítés 390, különbség -10.
Időszakos elszámolású ügyletek – fordított áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégcsoportunk munkaerő-kölcsönzéssel is foglalkozik, így 2015. 01. 01-től minket is érint az áfatörvény fordított adózásra vonatkozó rendelkezése. Azonban a legtöbb partnerünknél folyamatos teljesítéssel állítjuk ki a számlákat, tehát a december hónapban történt teljesítés a számlán úgy fog kinézni, hogy a számla kelte 01. 06., a fizetési határidő 01. 21., és ez a teljesítés dátuma is. Így viszont számomra nem egyértelmű, hogy a fordított adózás hogyan érinti ezt az elszámolást, hiszen maga a teljesítés még december hónapban történt, csak az időszakos elszámolás miatt ez a számlán másként látszik. Ilyen esetben hogyan kell kiállítani a számlát? Meg kell osztani a teljesítést? És ha igen, akkor milyen szabályok szerint? Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Végh Bernadett
Áfaügy: amit tudni kell az időszakos ügyletek új szabályozásáról Cikk
Fél évük van a könyvviteli, könyvvizsgálati és adótanácsadási szolgáltatással foglalkozóknak, egy évük pedig mindenki másnak, hogy felkészüljenek az időszakos elszámolású ügyleteket érintő legújabb áfatörvénybeli változásra. Nézzük meg röviden, melyek ezek az új szabályok.
Áfás – nem áfás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy társaság, amely azzal foglalkozik, hogy ügyfelek nevében befektetési aranyat vásárol, és ad el. Ezért a szolgáltatásért díjat kér, az első ilyen díj már a szerződéskötéskor felmerül, mint szerződéskötési díj. Az első kérdésem az lenne, hogy ez áfakörbe tartozik-e? Áfa szempontjából külön kell-e vizsgálni a számlavezetési díjat, a szerződéskötési díjat és az esetleges jutalékokat, amelyek a társaságot illetik meg az eladások és vételek után? Az ügyfél számláján végrehajtott tranzakciókról és elszámolt díjakról kibocsátható egy számla, ami az egész éves elszámolást tartalmazza? Az áfa törvény 58. §-a változtat azon, hogy kiállítható-e évi egy számla, ha ezt a szerződésben rögzítik? Válaszukat megköszönve, maradok tisztelettel!
Általános forgalmi adó időszakos elszámolás II. Kérdés
Előző kérdés folytatása: Alvállalkozó minden egyes számlához az adott számlázási időszakban elvégzett munkáról olyan részletezettségű kimutatást köteles készíteni, hogy abból az elvégzett teljesítések mennyisége egyértelműen követhető, megállapítható legyen." Az építőiparban ismeretes a részteljesítés szakaszonként. Ezek tipikusan az 57. §-ba sorolható teljesítések. Jelen szerződésnek is részét képezi egy ütemezési terv, amelyet hetente egyeztetnek. Nem részletezi a szerződés, hogy az 58. § szerint időszakonként számolnak el. Az viszont kiolvasható a fenti szerződésszövegből, hogy havonta, teljesítményarányosan, részszámla benyújtásával számolnak el. A kérdés, hogy ez az áfatörvény melyik §-a szerinti számlázásnak minősíthető? Időszakos, 58. § szerinti – a havi elszámolás miatt –, vagy az ügylet tárgya szerint természetben osztható részteljesítés szerinti, vagyis az 57. §-nak megfelelően történjen a számlázás? (Megítélésem szerint a betonacél helyszíni szerelése nem lehet egy ügylet tárgya szerint osztható teljesítés, mivel a szerelés egyszerre több helyszínen is folyik. Így véleményem szerint időszakos elszámolásról van szó, és az 58. § szerint kell számlázni.) Mivel a Vállalkozó addig nem hajlandó fizetni, amíg nem dől el, melyik § szerint kell számláznunk, ezért kérném mihamarabbi tájékoztatásukat, Önök hogyan ítélik meg ezt az ügyletet a fenti információ birtokában. Sürgős válaszukat előre is megköszönöm!
Általános forgalmi adó időszakos elszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alább leírt, szerződésből kimásolt pontok alapján szeretném tájékoztatásukat kérni, hogy e tevékenység az áfatörvény 58. §-a szerint időszakos elszámolásúnak minősül-e: "A szerződés tárgya Vasbeton műtárgyak betonacél gyártásának, helyszínre történő szállításának, valamint helyszíni szerelésének (segédanyagokkal együtt) teljes körű elkészítése Alvállalkozói Szerződésben rögzített vállalási ár ellenében. (Háttér információ – nem ez a kérdés –:építésszerelési tevékenység, hatóságiengedély-köteles, nyilatkozat szerint fordított áfakörbe tartozik.) Fizetési feltételek Az Alvállalkozó teljesítés-igazolás mellett a Vállalkozó megrendelő felé pénzügyi ütemezésével összhangban munkarészenként, munka ütemenként havonta teljesítményarányosan jogosult részszámla benyújtására, de maximum a munka mérnök által Vállalkozó részére leigazolt százalékának megfelelő mértékben. A teljesítésigazolás kiállításának alapja az egyes építési helyszínekre kiszállított anyagok Vállalkozó által szállítóleveleken leigazolt átvett és beépített mennyisége alapján az Alvállalkozó által összeállított és a Vállalkozó képviselője által igazolt felmérési napló, valamint, hogy az elkészült munkák a Mérnök részéről elfogadásra kerüljenek azaz az Alvállalkozói teljesítés a generál számlában érvényesíthető legyen. (kérdés első rész)