72 találat a(z) haszonélvezeti jog cimkére
Haszonélvezeti jog értéke, ha ajándékba kapta Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni. Magánszemély 2012-ben ajándékba kapta édesanyjától egy 10 millió értékben (testvére kapta az ingatlan tulajdonjogát) meghatározott ingatlan haszonélvezeti jogát. Eladásra került az ingatlan, és a haszonélvező lemondott a haszonélvezetről 6,9 millió forintért. A 2015. évi adóbevallás elkészítéséhez kérném segítségét a haszonélvezeti jog költségének meghatározásához. Köszönettel.
Haszonélvezet értékesítésének adója Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérem segítségét. Egy lakás egy magánszemély 1/1 tulajdonában áll 2008 óta. Semmilyen teher, haszonélvezet nincs rajta. A magánszemély eladja egy kft.-nek a lakás 10 évre szóló haszonélvezeti jogát a lakás forgalmi értékének 50 százalékáért. Keletkezik-e a magánszemélynek emiatt (szja) adófizetési kötelezettsége, vagy sem? Válaszát előre is köszönöm!
Haszonélvezeti jog elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemre kérem, hogy szíveskedjenek tájékoztatást adni. Ingatlan-bérbeadási tevékenységet folytató, korlátolt felelősségű társaságnak kettő tagja van. A tagok a saját tulajdonukat képező ingatlanokra (lakások, üzletek, műhely) – 10 éves határozott időtartamra – ingatlan-haszonélvezeti jogot alapítanak, és azt a kft.-re átruházzák. (Garzonlakásokra 8 millió, üzletekre 12 millió, műhelyre 11 millió forint ellenértéket állapítanak meg, szerződések alapján.) A kft. az ilyen módon átruházott ingatlanokat bérbe adja vállalkozások és magánszemélyek részére a bérbeadási főtevékenységének keretében. A szerződések értelmében a haszonélvezeti jog ellenértékét a kft. – mint az ingatlanok haszonélvezeti jogának jogosultja – hároméves egyenlő részletekben fizeti ki a tulajdonosok (a kft. tagjai) részére. A kft. az ingatlanok utáni haszonélvezeti jogot milyen módon számolhatja el a számviteli, illetve a társaságiadó-törvény alapján? Immateriális javak módjaként alkalmazhatná-e a kedvezőbb, 6 év alatt 16,67 százalékos amortizációt, vagy csak az épületekre, ingatlanokra vonatkozó 2 százalékos értékcsökkenési leírással élhet? A szíves válaszadását előre is köszönöm, tisztelettel: Strausz Tibor Adózóna előfizető
Haszonélvezeti jog értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlanhasznosítással foglalkozó kft. (áfa szempontjából mentes, bérbeadás és értékesítés terén sem jelentkezett be különleges áfára) egyik lakóingatlanára haszonélvezeti jogot alapít ellenérték fejében (visszterhesen) 5 évre (2016. 01. 01-től 2020. 12. 31-ig), 2015. 12. 15-ei teljesítéssel, továbbá egy másik ingatlanán holtig tartó haszonélvezeti jogot adott el szintén 2015. decemberi adásvételi szerződés keltezéssel úgy, hogy a birtokbaadás is ebben az évben megtörténik. Kérdésünk, hogy a haszonélvezeti jogok értékesítését számlázhatja-e áfamentesen, illetve az ellenértéket mikor kell a bevételek között szerepeltetnie? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Simonné
Haszonélvezeti jog megosztása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lehetőség van-e a haszonélvezeti jog megosztására a haszonélvező és a tulajdonos között abban az esetben, ha az ingatlan tulajdonosa jelenleg kettő kiskorú? Az egyik szülő a haszonélvezeti jog birtokosa. Az egyik kiskorú márciusban már nagykorú lesz. A szülő, illetve a leendő nagykorú gyremek szeretné a haszonélvezeti jogot megosztani, mivel csak így lehet kedvezőbben az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmet megosztani. Kell-e ezt a földhivatali nyilvántartásba bevezetni? Előre is köszönöm a válaszát.
Haszonélvezeti jog illetéke Kérdés
Kérdésem, hogy egy gyermek a saját tulajdonú lakására haszonélvezeti jogot jegyeztet be az édesanyja javára. Kell-e ez után illetéket fizetni?
Haszonélvezeti jog elszámolása Kérdés
"A" Kft.-től "B" Kft. tehermentes ingatlant vásárolt. (Fordított adózás alá esik az ügylet az áfa szempontjából). Mivel "B" Kft. nem tudja az ingatlant kifizetni, ezért már az ingatlanadásvételi-szerződésben nevesíti "C" Kft.-t, amelynek a vételárral megegyező összegben eladja az ingatlan haszonélvezeti jogát 20 év határozott időtartamra. Kérdésem: B Kft.-nek kell-e számlázni a haszonélvezeti jogot C Kft. felé? Ha igen, akkor milyen dátummal és milyen áfavonzattal? B Kft. könyveiben mennyi lesz az ingatlan értéke? Az eredeti vételárral megegyező összeg vagy nulla a haszonélvezeti jog értékesítése miatt? Válaszát előre is köszönöm.
Ingatlant örökölt? Így számítsa ki az eladásból származó jövedelmet Cikk
Hogyan kell kiszámítani az örökölt, haszonélvezetti joggal terhelt, és később értékesített ingatlanból származó jövedelmet? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné szakértőnk válaszolt.
Haszonélvezeti jog értékesítése osztalék-kifizetés fejében Kérdés
T. Adózóna! Van egy kft., akinek van egy ingatlana (telek és rajta egy raktárépület), a kft. két tagjának pedig van elfogadott, de ezidáig ki nem fizetett osztaléka. Az ingatlan haszonélvezeti jogát a cég a két tulajdonosra ruházná és az osztalék fizetési kötelezettséggel kompenzálásra kerülne. A haszonélvezeti jogot áfásan kiszámlázzuk, az osztalék bruttó értékének adóterhét levonjuk (16% szja, 14% eho a 450 ezer ft-os plafonig, és természetesen befizetjük az adóhatóságnak), a fennmaradó összeget kompenzáljuk. Kérdésem: hogyan könyveljük a haszonélvezeti jog értékesítését? Bevételként egyéb bevétel, viszont hogyan jelenik meg az ingatlan és az épület értékében? Csökkentjük a nettó vagy a bruttó bekerülési értékeket, egyéb ráfordítással szemben? Válaszukat köszönöm!
Jogalap nélküli gazdagodás visszatérítése Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz: 1998-ban külterületi ingatlanok (termőföldek) vásárlására került sor az alábbi konstrukcióban: a vevői oldalon két személy volt, egy állagvevő, aki szerzőképes magyar állampolgár és egy Magyarországon bejegyzett gazdasági társaság, amely a haszonélvezeti jogot vásárolta meg. A vételár megoszlása az állagvevő és a haszonélvezetijog-vevő között 10-90 százalék volt a haszonélvező javára az ingatlanok megvásárlásakor. A haszonélvezeti jog, mint vagyonértékű jog a társaság könyveiben szerepel. A haszonélvezeti jogot és a tulajdonjogot a földhivatal az ingatlan-nyilvántartásba is bejegyezte. Az ingatlan 2014. évben értékesítésre került nagykorú magyar állampolgárok részére. A haszonélvezeti jog jogszabály által történt megszüntetése folytán az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. tv. 72. § (3) bekezdésében foglalt számítási szabályra tekintettel a haszonélvezeti jogot a vételár 25 százalékában határozták meg. Ugyanakkor az állageladók 1998-ban a vételár 10 százalékát fizették ki a tulajdonjogért. Az ügyben kaptunk egy jogi szakértői véleményt, amely szerint a 2014-ben eladó (eredetileg állagvevő magánszemélyek) jogalap nélküli gazdagodás címen a vételár 65 százalékának a visszatérítésére kötelezettek. Kérdés: ez a visszatérítés áfaköteles-e? Ha igen, akkor a számlát milyen címen állíthatjuk ki? Köszönettel: Trembeczky Magdolna könyvelő
Bérbe adja ingatlanát? Ezt is érdemes tudnia Cikk
Egy lakástulajdonos édesapjának haszonélvezeti joga van az ingatlanon. A tulajdonos bérbe adja a lakást. A bérleti szerződésen ő szerepel, mint bérbeadó. A számlát is ő állítja ki. A hasznosítás jogáról a haszonélvező lemondott. Van lehetőség ennek a megváltoztatására, és meg lehet-e tenni év közben? Ezentúl 50-50 százalékban szeretnének részesedni a bérleti díjból. Módosítani kell a bérleti szerződést (a bérbeadó nemcsak a tulajdonos, hanem a haszonélvező is)? Elegendő-e, ha csak az szja-bevallásban jelenik meg a fele-fele bérleti díj, és továbbra is a tulajdonos állítja ki a bizonylatokat? A közüzemi számlák a tulajdonos nevére szólnak. Azt is átszámlázza a bérbevevőnek. A bevételből költségként levonja. A haszonélvező számolhat-e a 10 százalék költséghányaddal? Olvasónk kérdésére Surányi Imréné válaszol.
Az APEH válaszol: ingatlan, illeték, cégautó Cikk
Ha vásárolok egy új 1600 köbcentiméter feletti személygépkocsit cégautónak, akkor milyen adók terhelik 2009-től? A GYED-ből az APEH levonhatja az szja-elmaradást, tartozást? A haszonélvezeti jog után is kell adót fizetni, ha eladunk egy ingatlant? Olvasói kérdések.