10 találat a(z) göngyölítés cimkére
Változások a társadalombiztosítási ellátásokról szóló törvény szabályaiban Cikk
2023. november 30-án jelent meg a Magyar Közlönyben az egyes adótörvények módosításáról szóló 2023. évi LXXXIII. törvény, amely – többek között – módosította a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvényt (Tbj.). Írásunkban a Tbj.-re vonatkozó változásokat ismertetjük.
Továbbvihető áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2018. évben havi áfás volt, 2019.01.01. nappal kilépett az áfakörből. Szezonális jellege miatt 2018 utolsó hónapjaiban következő időszakra átvihető követelése keletkezett az áfában. Kérdésem az lenne, hogy mivel a visszaigénylési jogosultság nem nyílt meg, de jelenleg nem áfás, ezzel a bent maradt áfával hogyan rendelkezhet? Lehetősége lesz-e az elévülési időn belül, ha újra áfás lesz, a göngyölítés szabályait alkalmazva továbbvinni? Köszönettel: Fazekasné
Kellemetlen fordulat: amikor magasabb a járulékalap a vártnál Cikk
Főszabály szerint az egyéni vállalkozó a kivét (az átalányadózó esetében az átalányadó alapja), míg a társas vállalkozó a tagi jövedelem után köteles megfizetni a szociális hozzájárulási adót, illetve az egyéni járulékokat. Mindez a biztosított (tehát kiegészítő tevékenységet folytatónak nem minősülő) és többes jogviszonyban nem álló vállalkozók vonatkozásában annyival egészül ki, hogy a havonta fizetendő szociális hozzájárulási adó alapja nem lehet kevesebb, mint a minimálbér (garantált bérminimum) 112,5 százaléka, az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulék havi alapja nem lehet kisebb, mint a minimálbér (garantált bérminimum) 112,5 százaléka, és végül a 10 százalékos nyugdíjjárulék alapjának el kell érnie a minimálbér (garantált bérminimum) összegét.
Családi adókedvezmény – göngyölített adószámítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi helyzetben kérem a segítségét. Egy munkavállaló nyilatkozatot adott le év elején arról, hogy 660 000 Ft/hó összegben kéri a családi adókedvezmény figyelembevételét, melyet egyedül érvényesít. Adóalapja 150 000 Ft/hó. Március hónapban nyilatkozott arról, hogy nem kívánja igénybe venni a családi adókedvezményt. Véleményem szerint március hónapban már szja-t kell vonnom tőle göngyölített adószámítás mellett, annak ellenére, hogy a fennálló családi adókedvezmény összegéből még lenne mód adókedvezmény érvényesítésére. Kérem szíves megerősítését vagy cáfolatát. Köszönettel: K. A.
Áfaarányosítási módszer választása Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Egy cég 2015-ben nyíltvégű pénzügyi lizing szerződés keretében beszerzett egy személygépjárművet, amelyet az ügyvezető magáncélra is használ. 2015 évben a számlákban lévő áfát az útnyilvántartás szerinti vállalkozási célú kilométer és a futott kilométer arányában vonta le. Ezt az arányszámot göngyölítve minden hónap végén megállapította és a számlán szereplő áfát, ezzel beszorozva megkapta a göngyölített levonható áfát és ebből kivonta az előző havi bevallásokban már érvényesített levonható előzetes áfarészeket. Év végére megkapta az addigi vállalkozás érdekében megtett kilométerek arányszámát. Ez a konkrét esetben 91 százalék. Kérdésem, hogy 2016 évben, év közben, használhatja ezt az előző évi arányszámot ideiglenes arányszámként a havi bevallásaiban, az áfatörvény 5 sz mellékletének (9 a.) pontjában foglaltak szerint, majd év végén az utolsó bevallási időszakban elvégezve a végleges arányszám megállapítását és a bevallásban elvégezve a korrigálást az ideiglenes és a végleges levonható áfa között? Válaszát előre is köszönöm.
Neta egészségmegőrző program Kérdés
Tisztelt Szakértő! A neta-törvény 8. § (4) pontjához szeretnék bővebb magyarázatot, pontosítást kérni. 1. Az egészségmegőrző programok saját szervezésűek kell, hogy legyenek, vagy lehet kapcsolódni egy rendezvényhez szponzorként, és ennek a költségei (kóstoltatott termék, reklámfeliratok elhelyezésének költsége, médiaköltség, ügynökségi díj) elszámolhatók? 2. Az adó-megállapítási időszakonkénti elszámolhatóság kizárja az éves göngyölítés lehetőséget egy havi bevallást teljesítő cég esetén? 3. A program alatt érthetők-e a médiában egészséggel kapcsolatos tartalmak: i. gyártásának költsége, ii. adásba, nyomtatásba helyezésének költsége, az az a média költsége. iii. ilyen jellegű tartalmak szponzorációja? Köszönettel várjuk megtisztelő válaszukat!
Havi bevallásnál ezer forintra kerekítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! A havi 08-as bevallás lapjain ezer forintra kerekítve valljuk be a járulékokat. Alkalmazni kell-e a göngyölített kerekítés módszerét éven belül hónapról hónapra, avagy kizárólag hónapon belül kell a kerekítést elvégezni? Van-e ebből a szempontból eltérés az adózót terhelő, illetve a magánszemélyektől levont adók, járulékok tekintetében? Milyen jogszabály mely paragrafusa rendelkezik erről? Köszönöm a választ!
Nyílt végű lízingelt személygépkocsi áfaelszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-mnél nyílt végű lízingelt személygépkocsi áfájának elszámolásához kiküldetési rendelvényt használunk, melynél szeretnénk hivatalos- és magánhasználat alapján arányosítani az áfát. Elfogadható-e a megtett kilométerek alapján, vagy a kilométer*üzemanyag az alapja az arányosításnak? Havi bevallók vagyunk, így elég-e havonta arányosítani, vagy év végéig göngyölíteni kell? Csak a tőketörlesztés+áfa, ami arányosítható a felhasználás alapján, vagy az üzemanyag (gázolaj), alkatrészek és egyéb üzemeltetéssel kapcsolatos költségek is (például téli gumik)? Hogyan számlázzuk ki a magánhasználatot, hogy ne kelljen arányosítanunk? Milyen költségeket érvényesítsünk a számla összegének meghatározásakor (minden az adott hónapban felmerülő költséget, például törlesztés, üzemanyag, karbantartás)? Köszönettel: Géczi Sándorné
Áfaarányosítás Kérdés
Egy társaság januártól-júniusig áfaköteles tevékenységet végez. Az időszakos bevallásaiban a fizetendő és levonható áfa egyenlegét bevallja, és befizeti. Júliusban a befektetései között nyilvántartott üzletrészt értékesít, amely magas értékesítési ára miatt nem tekinthető eseti jellegűnek. Ezt követően a társaság az áfatörvény 123. § előírásait követve alkalmazza az arányosítást azoknál a beérkező számláknál, melyeknél nem határozható meg, hogy áfaköteles vagy áfamentes tevékenység érdekében merült fel. Júliustól kezdve a göngyölítés módszerét alkalmazva, bevallási időszakonként meghatározott arányszám figyelembe vételével, számolja el az arányosítva levonható áfát. Kérdésem az, hogy visszamenőleg kell-e korrigálni az első félév megosztással nem érintett bevallásait, és így a megosztással nem érintett időszakban elszámolt levonható áfa 100 százaléka levonásban maradhat? A választ előre is köszönöm.
Göngyölített családi adókedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az adótörvényből nem tudom levezetni azt a gyakorlatban felmerülő kérdésemet, ami a kollégáimat is megosztja, hogy nevezetesen a ki nem használt előző hónapok gyermekkedvezmény maradványát, egy évközi magasabb jutalomnál a számfejtésnél igénybe vehetem, vagy csak év végén az éves adóelszámolás keretében? 1988 óta az volt az szja alapelve, hogy munkavállalók esetében, a havi lehetőségekkel élve kell kiszámolni, az szja-t, és a lehető legkevesebb évvégi adókülönbözetet hagyni a foglalkoztatottnál. Itt az lehet a legnagyobb probléma például egy üzletkötő esetében is, hogy van a havi fix bére, mondjuk 150 ezer forint, és van 3 gyermeke, negyedévenként kapja meg a bérhez kötődő jutalékot, akkor miért is kellene adót és járulékokat fizetnie, és majd 10 hónap múlva visszakapnia? Ez az én álláspontom, de mivel a letöltött nagy bérprogramok sem kezelik ezt egységesen, ezért kérem segítsen értelmezni a családi adókedvezmény idevonatkozó adó- és járulékelőlegeknél alkalmazható módszereket. Üdvözlettel.