274 találat a(z) fordított adózás cimkére

Fordított áfás számlatételek Kérdés

Társaságunk építésiengedély-köteles épület kivitelezésére adott megbízást generálkivitelező cég részére. Mindkét társaság áfakörbe tartozik. Az alábbi példa szerint történt a számlázás és a kifizetés: 1. Szerződésünk szerint 09.18-án 20 millió forint előleget fizettünk, melyről a vállalkozó előlegszámlát állított ki fordított áfásan. 2. A 10. hónapban kiállította a végszámlát (a számla kelte: 10.19., a teljesítés napja 10.19.), a munka értéke összesen 30 millió forint. Erről a következő számla készült: Építés-szerelési munka 30 000 000 Ft, áfakulcs FAD – Előleg: -20 000 000 Ft, áfakulcs FAD Összesen adóalap: 10 000 000 Ft, áfakulcs FAD A 10 millió forintot 11.05-én fizetjük. A kérdések az adott ügylettel kapcsolatban: 1. kérdés: Helyesen járt-e el a cég, hogy a kifizetett előlegről fordított áfás számlát állított ki? 2. kérdés: Helyesen járt-e el, ha a teljesített szolgáltatás számlázásakor, egy számlán, de külön-külön fordított áfás tételként tüntette fel a teljesített szolgáltatás szerződés szerinti összegét, és a teljesítésbe ment előleget (előleglevonás) is, melynek köszönhetően a számla végösszege (egyben a fizetendő összeg) a teljesített szolgáltatás értékének előleggel csökkentett összegét fogja tartalmazni? 3. Melyik bevallási időszakban, milyen összeget kell bevallani?

Fordított adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Negyedéves áfabevalló bt. 2018. 06., 07., 08., és 09. hónapokban (ezekre a hónapokra vonatkozó teljesítéssel) egyenes adózású számlákat állított ki építési szolgáltatásról, mint alvállalkozó. A számlák kiállítása és pénzügyi rendezése után azonban kiderült, hogy az ügylet fordított adózás alá esik. A tévesen áfa felszámításával kiállított számlák helyett 2018. 10. 04-én elkészítették a "mínuszos" számlákat, illetve a fordított adózású számlákat is, A számlákon az eredeti teljesítési időpont szerepel, a számlák kelte 2018. 10. 04. A papír alapú számlákat az online rendszerben rögzítette a cég. Kérdésem, hogy a mínuszos, illetve a fordított adózású számlákat a 2018. 3. negyedévre vonatkozó bevallásban szerepeltethetjük-e? Illetve a 2018. 6. havi teljesítésű egyenes adózás helyett kiállított mínuszos számlát (mivel a fizetendő adó csökken, ez már 2. negyedévben bevallásra került, de a helyes számla csak 10. 04.én került kiállításra) melyik időszakban számolhatjuk el? Az adóhatósági telefonos ügyintéző azt mondta, hogy a még be nem vallott, egyenes adózású számlákat a 3. negyedévben és a mínuszos és fordított számlákat a 4. negyedévben a 10. havi kiállítás miatt. Ez azonban jelentős hátránnyal jár, mert be kellene fizetni az áfát a 3. negyedévre, ugyanakkor a vevőnek is vissza kellene fizetni a tévesen felszámított fizetendő adót, mert a számlák pénzügyi teljesítése megtörtént. Előre is köszönöm szíves válaszukat.

Áfa – számla-adatszolgáltatás Kérdés

Szeretném kérdezni, hogy a fordított adózású számlákról kell-e adatot szolgáltatni az online számla-adatszolgáltatásban? Például építőipar, ahol van áthárított áfa, de nem a kiállító fizet.

Külföldre számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországi székhelyű cég szoftverfejlesztést számláz Liechtenstein-be. A számlát hogyan kell kiállítani, fel kell rá számolni az áfát, vagy a fordított adózás szabályai vonatkoznak rá? Válaszukat előre is köszönöm.

Fordított adózás előleg esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdéssel fordulok önhöz: Építőipari cég fordított adózás alá eső kivitelezésben vesz részt, a munkálatok előrehaladtával előlegszámlát állított ki fordított áfásan. A munkálatok végével a végszámla kiállításakor felmerült a probléma. A megbízó szerint az előlegszámlák áfakörösek és a végszámla kerül csak fordított adózás hatálya alá és ebben a számlában kell kompenzálni az áfa összegét is. Ezen kérdés tisztázásában kérnénk segítségét. Ennek kapcsán viszont van még egy kérdés: részszámla és részteljesítések esetén is igaz lehet ez a felvetés, amit a megbízó állít? Segítségét előre is köszönöm.

Külföldön végzett bérmunka Kérdés

Magyar termelő cég gyártói tevékenységéhez vásárol alapanyagot Németországból. A megvásárolt alapanyag nem kerül közvetlenül Magyarországra, mert előtte egy szintén német cég bérmunkát végez rajta. A bérmunka elvégzése után kerül a termék a termelő magyar céghez, Magyarországra. Mindkét ügylet során készül számla, ahol mindkét esetben a magyar cég a vevő. Áfa szempontból, hogy kell számláznia a két német társaságnak? Lehet-e mindkét ügylet unión belüli és ennek megfelelően fordított adózás alkalmazása a helyes, illetve csak a második ügylet minősíthető unión belülinek? Válaszukat előre köszönöm. Tisztelettel!

Új lakóingatlan áfa Kérdés

Társaságunk társasház építésére kapott építési engedélyt. A társasházat egy fővállalkozóval szeretnénk megépíttetni, a lakások értékesítését pedig társaságunk végzi. Ezzel kapcsolatban szeretnénk a következő kérdésekre választ kapni. 1.) A vevők és társaságunk között létrejövő értékesítési szerződés alapján új lakóingatlanok (hasznos alapterület értékhatáron belüli) értékesítése történik. Jól gondoljuk, hogy 5 százalék áfa adómérték terheli ezt? 2.) Függetlenül attól, hogy kész és használatbavételi engedéllyel rendelkező lakások vagy félkész, szerkezetkész állapotban lévő lakások értékesítésére kerül sor a lakások eladására 5 százalék áfa alkalmazandó? 3.) A társaságunk a fővállalkozóval új lakóingatlan megépítésére köt vállalkozási szerződést. Jól gondoljuk, hogy ezen szerződés fordított adózás alá esik, a fővállalkozó számlái után a fizetendő adót, 5 százalék adómértékkel társaságunk fizeti meg? Az 5 százalék adómérték kész vagy szerkezetkész új lakóingatlan értékesítése esetén is alkalmazandó? 4.) Az épület bekerülési értékének optimalizálása miatt bizonyos anyagokat társaságunk tervez beszerezni. Az anyagok számláit 27 százalék áfa terheli. Kérdés, hogy ezen beszerzések utáni áfát társaságunk visszaigényelheti-e. Ezen beszerzések beépülve az épület bekerülési értékébe plusz profitot rákalkulálva 5 százalék adómértékkel kerülnek a lakóingatlan értékesítésének keretében kiszámlázásra. Ezen kérdésünk az áfatörvény 10. § d) pontjának értelmezésére kérdez rá. Mit jelent pontosan " abban az esetben is, ha.."?

Katás bt. ingatlant értékesít, ezt kell tudni az áfáról Cikk

Katás bt. értékesítené a korábban, még nem katásként, fordított adózással vásárolt ingatlanát, hogyan kell számláznia? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

Fordított adózás Kérdés

Alvállalkozói státuszban szerződünk egy kivitelezési munkára. A szerződés szerint a kivitelezéssel érintett épület NEM "építési engedély köteles" ezért nem esik a fordított adózás hatálya alá. Ugyanakkor az Evangélikus Egyháznak mint Megrendelőnknek úgynevezett "Örökségvédelmi Engedélyt" kellett kérni melyet a Vas Megyei Kormányhivatal ki is adott. Nem tudjuk, hogy a nevezett engedély kiadásával nem vált-e mégis építési engedély kötelessé a kivitelezési munka, hiszen ez esetben is hatósági engedélyről beszélünk. Megtisztelő válaszukat előre is köszönjük.

Változások az áfatörvényben, mutatjuk a tervezett új szabályokat Cikk

A számlázóprogramok online bekötéséhez kapcsolódó átmeneti szabályokat, a fordított adózásra, valamint az egyablakos rendszerre vonatkozó változásokat, a tartós tejek áfakulcsának csökkentését eredményező, illetve az alanyi adómentes adózók számára kedvező módosításokat is tartalmaz a nemrégiben a parlament elé terjesztett adótörvénycsomag.

Építésvezetési munka építésiengedély-köteles ingatlannál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építésvezetési munkát számláz egy vállalkozó olyan munkára, mely építésiengedély köteles.Fordított adózás alá tartozik-e? Köszönettel Hné

Forditott adózás az építőiparban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építőipari cég üzemcsarnokot épít, és erről az I. részszámlát 2018.03. hónapban kiállítja, forditott adózással. Az ezzel szemben felmerült acélszerkezet számláit egyenes adózással lekönyveltük 2018. 02. hónapban. Az áfát levonásba helyeztük. A munkával kapcsolatosan felmerül még egy számla, melyen "gépbérlet kezelővel "szerepel, és áfásan van kiállítva. A hozzá kapcsolódó szerződésen meg van jelölve, hogy gépi földmunkát tartalmaz, és a helyrajzi szám, ahol a csarnok épül. Kérdésem, hogy a számlán szereplő egyenes adózású számlát beállíthatom-e, vagy forditott számlára kell javíttatnom?

Utazási iroda Kérdés

Tisztelt Szakértő! Utazási iroda más, közösségen belüli (nem magyarországi) utazási irodák utazási csomagjait értékesíti belföldön. A csomagokhoz más szolgáltatást nem tesz hozzá, csak a saját jutalékát és jutalékkal növelt áron adja tovább. A vevők egyfelől belföldi utazási irodák, akik maguk is továbbértékesítik a szolgáltatást, másrészt pedig magánszemélyek, akik az áfatörvény 15. fejezete alapján utasnak minősülnek. Kérdéseink: 1. Közvetített szolgáltatásként az általános szabályok szerint adózik-e az ügylet, vagy az áfatörvény 15. fejezete alá kell sorolni? 2. Áfa szempontjából hogyan kell kezelnünk a bejövő számlákat és a kimenő számlákat? Vonatkozik-e a bejövő számlákra a fordított adózás? Ha igen, jogosultak vagyunk-e áfalevonásra? Üdvözlettel: Kaszab Éva

Késett fordított adózású számla Kérdés

Tisztelt Adózóna! Áfaalany őstermelő (negyedéves áfabevalló) a második negyedévi áfabevallásában szerepeltetett fordított adózású vetőmagbeszerzésről számlát (a számla teljesítési ideje 2017.05.31.). Kapott két számlát nemrégiben, az egyik egy helyesbítő számla, melynek a teljesítési ideje 2017.07.30., és a korábbi számla – melynek a teljesítési ideje 2017.05.31. – helyesbítése (ez szerepel a második negyedévi bevallásban), a számla kelte 2017.10.26., a fizetési határidő pedig 2017.11.10. Ezt a helyesbítő számlát melyik áfabevallásban kell szerepeltetni? A másik számlán szintén fordított adózású vetőmag beszerzése szerepel, a teljesítés ideje 2017.07.30., a számla kelte 2017.10.26, a fizetési határidő 2017.11.10., kiegyenlítve 2017.11.03-án. Ezt a számlát melyik negyedéves bevallásban kell szerepeltetni? Köszönöm a választ!

Fordított adózás két felszámolás alatt álló cég között Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy belföldi kft. felszámolás alatt áll, így a tárgyi eszköz (gépek stb.) értékesítésére alkalmaznia kell a fordított adózás szabályait, ha a vevő is belföldi áfaalany. Kérdésünk ezzel kapcsolatban: ha a vevő szintén belföldi felszámolás alatt álló kft., akkor lehet-e alkalmazni a fordított adózást a tárgyieszköz-értékesítésre a két felszámolás alatt álló cég között? Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink