28 találat a(z) földvásárlás cimkére

Egyéni vállalkozó földvásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozóval kapcsolatosan tennék fel kérdéseket. 1. Egyéni vállalkozó rverés útján vásárolt az NFA-tól termőföldeket. A kifizetéshez hitelt igényelt, amit 10 év alatt kell visszafizetnie. Mivel az NFA-tól megvásárolt földet földművesként bejegyzett egyéni vállalkozó vagy őstermelő vásárolhat, hogyan számolható el a vásárláshoz kapcsolódó ügyvédi, közjegyzői díj, illeték, kamat, a hitelfelvételhez kapcsolódó költség? Mi számolható el költségnek minősülő kiadások között az egyéni vállalkozás árbevételével szemben? 2. A föld ára, mint beruházási költség hogyan vehető figyelembe? 3. A leltárban szerepeltetni kell a földterület adatait, értékét? Ez az egyéni vállalkozás tárgyi eszköze? 4. A megvásárolt föld értékével az adózás utáni vállalkozói jövedelem csökkenthető-e, mivel a vállalkozói tevékenységéhez használja, kizárólag üzleti célt szolgál? 5. Korábban (10 éve) vásárolt termőföldet a gyermekének szeretné elajándékozni, milyen feltételekkel lehetséges ez? 6. Egyéni vállalkozók (akik testvérek) tervei között szerepel, hogy építenének a vállalkozás működéséhez szükséges irodát, tárgyalót, szociális helyiséget. Közösen vásárolhatnak-e telket, és milyen módon lehet a két fél között megosztani a telek, az építkezés költségeit, majd a víz, villany, fűtés költségét? A beruházás a vállalkozás érdekét szolgálja. Hogyan járnak el helyesen? Válaszukat előre is megköszönve! Tisztelettel: Vigné

Termőföldvásárlás illetéke II Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét válasza értelmezésében. A családi gazdálkodó nem bérletet vagy jogot vásárolt, hanem földet, arra kérte az illetékmentességet.

Mezőgazdasági egyéni vállalkozó földvásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági egyéni vállalkozó elszámolhatja-e költségei között a földvásárlást, szerződésben 5 évre vállalja a mezőgazdasági művelését? Továbbá a földhivatali igazgatás szolgáltatási díjat és az ügyvédi költséget? Válaszát előre is köszönöm.

Családi gazdálkodó földvásárlása Kérdés

Családi gazdálkodó a meghirdetett program szerint termőföldet vásárol. A vásárláshoz hitelt vesz igénybe. A megvásárolt földre még hosszú ideig érvényes bérleti szerződés van. A mindenkori bérleti díj a szerző szja-mentes bevétele lesz, a jelenlegi szabályok szerint. Kérdésem az, hogy a családi gazdálkodói minőségében felvett hitel után megfizetendő kamat költségként elszámolható-e a családi gazdaságban ?

Termőföld-elszámolás egyéni vállalkozónál Kérdés

A mezőgazdasági egyéni vállalkozó külterületi szántót, termőföldet kíván vásárolni. Lehetőség van-e kisvállalkozói kedvezmény, illetve fejlesztési tartalék igénybevételére?

Földvásárlás Kérdés

Mezőgazdasági egyéni vállalkozó vagy őstermelő vásárolt külterületi szántóföldet és gyepet. Mivel a föld nem értékcsökkenthető, így költségnek elszámolható-e a kifizetett vételár?

Bevétellel szemben felmerülő költség Kérdés

Adószámmal rendelkező magánszemély, aki őstermelő és falusi szállásadással foglalkozik, költségként elszámolhatja-e a földvásárlás jogcímen kifizetett összeget?

Föld adásvételi szerződés érvényessége Kérdés

Tisztelt Szakértő! 15 éve kötöttünk adásvételi szerződést földvásárlásra, azóta már többször volt bírósági tárgyalás ez ügyben, melynek az eredménye az alperes, azaz az én javamra dőlt el. Azonban a felperes még mindig fenyeget azzal, hogy nem léphetek a saját tulajdonú földemre. Mit tegyek hogy művelhessem a saját földemet?

Földügy Kérdés

Tisztelt Cím! 10 éve tulajdonomba került 1,3 hektár területű szántó, amit tulajdoni lapon is bejegyeztek. Azonban ezt a földet használni nem tudom, mivel a korábbi tulajdonos többszöri birtokba vétel ellenére nem adja át. A földet már földmérő is kimérte, és ezáltal saját önálló számot adott neki, de még így sem élvezhetjük a föld hasznát, mivel továbbra sem engedi át a területet a korábbi tulajdonos. Területalapú támogatást sem tudok igényelni, mivel annak jár a támogatás, aki a földet használja. Kérem, segítségemre lenni szíveskedjen, mitévő legyek, mivel a föld az én saját tulajdonom, mégsem évezhetem a föld hasznát. Várom válaszát.

Földterület-értékesítés Kérdés

Tisztelt Cím! Egy egyéni vállalkozó 2007-ben földet vásárol, mint magánszemély. A földet pályázatkiírás útján vásárolta, amelyben feltétel volt, hogy egyéni vállalkozóként művelje a földterületet. A vásárlás birtok-összevonási hitellel történt, amelyhez kamatköltség és kamattámogatás társult. A számla alapján felvette tárgyi eszközként az egyéni vállalkozásába. A vásárolt földterület (kiselejtezett gyümölcsös) művelésre alkalmatlan volt, ezért pótlólagos beruházásokat kellett végezni, mint például területtisztítás. Az ehhez kapcsolódó költségeket minden évben elszámolta. A számlák összegével növelte a beruházás értékét. Majd 2011-ben a földterület értékesítése mellett döntött. A vételárat két részletben kapta meg, 2011-ben és 2012-ben, az új tulajdonos bejegyzése a földhivatali nyilvántartásba 2012-ben történt. Melyik évben kell ezután adózni? Az adásvételi szerződés dátuma, amely 2011. szeptember (ekkor nyújtotta be a földhivatalhoz) vagy a birtokbaadás éve számít? A részösszegek után kell adózni vagy a teljes vételár után egy adott évben? Az eladott földterületért járó összeg 21 millió forint, csökkenthető-e valamilyen összeggel? A vásárláskori értéke 6,05 millió forint, az eladás évében a pótlólagos beruházások miatt 7,3 millió forint az értéke, de nem lett aktiválva, ez jelent-e akadályt a csökkentő tétel figyelembe vételénél? Helyesen járt-e el, hogy az egyéni vállalkozásában számolta el a bevételeket és kiadásokat, és együttesen adózott a vállalkozás összes jövedelmével?

Erdővásárlás illetékmentesség Kérdés

Tísztelt Szakértő! Az illetéktörvény illetékmentességet határoz meg föld (erdő) vásárlásakor a következő esetben: "mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól a termőföldnek a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szerv által kiadott nyilvántartási (regisztrációs) számmal rendelkező őstermelő, egyéni mezőgazdasági vállalkozó vagy családi gazdálkodó által, visszteher ellenében történő megszerzése, feltéve, ha az így vásárolt termőföldet a birtokbaadástól számítva 5 évig nem idegeníti el – ide nem értve a kisajátítást, a kisajátítás alapjául szolgáló közérdekű célra történő elidegenítést és a birtokösszevonási célú önkéntes földcserét –, azon vagyoni értékű jogot nem alapít, és egyéni vállalkozóként, mezőgazdasági őstermelőként vagy családi gazdálkodóként a termőföldet mezőgazdasági célra hasznosítja a vevő. Mivel a megvett erdő közös tulajdonban van, a törvény a társult erdőgazdálkodást írja elő. A 2013. évi CXXII. törvény 38,. 40., 42. §-ai szerint nem minősül a használat átengedésének, ha társult erdőgazdálkodást folytat. Egyébként az erdőgazdálkodó cégben többségi tulajdonos vagyok, és így a 42. § (2) ab) és b) nek is megfelelek. Jól értelmezem, hogy amennyiben regisztrált őstermelő vagy mezőgazdasági egyéni vállalkozó vagyok, illetékmentes a tranzakció? Előre is köszönöm a válaszát.

Földbiznisz: csak így lehet megúszni az illetékfizetést Cikk

Mikor nem kell illetéket fizetni termőföld vásárlása után? Haszonbérbe lehet-e adni annak egy részét? – kérdezte olvasónk. Szakértőnk, dr. Verbai Tamás, a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. vezérigazgatója válaszolt.

Regisztrált őstermelő adózása Kérdés

Egy regisztrált őstermelő magánszemélytől földet vásárol (400.000 Ft/ha értékben). A kifizetett vételár magasabb lesz 200.000 forintnál. Ilyen esetben az eladó magánszemélynek kell-e adót fizetnie, ha regisztrált őstermelő veszi meg a földet?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink