87 találat a(z) ekáerszám cimkére
Ekáerszám – saját termés fuvarozása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogyan kell ekáerszámot kérni abban az esetben, ha az egyéni vállalkozó saját termelésű terményét eladja a telephelyén, de azt nem szállítják el rögtön, hanem szerződés szerint "raktározza", míg a vevő el nem szállítja a saját gépjárművével, amely esetleg hetek, vagy hónapok múlva történik? Ekkor már tulajdonképpen a saját áruját szállítja a vevő a saját telephelyére. Köszönöm.
Csomagolótermék értékesítése + ekáer Kérdés
Kedves Szakértő! Cégünk csomagoló termékeket gyárt. Belföldi értékesítés esetén milyen mennyiségben és értékben szállítható az áru ekáerkód nélkül? A vevő átvállalhatja-e a bejelentési kötelezettséget? Valamint az áru megérkezését, lerakodását kinek kell jelenteni, illetve jelentheti-e azt a vevő is? Köszönettel várjuk válaszukat.
Fűrészáru-beszerzés + ekáer Kérdés
Kedves Szakértő! Fenyő fűrészárut vásárolunk tüzépen, illetve fakereskedőnél. Milyen mennyiségben szállítható egyidejűleg összeg és súlyhatárig ekáerkód nélkül? Az eladót vagy a vevőt terheli-e a bejelentési kötelezettség? Az áru megérkezését is jelenteni kell-e, és kinek? Várjuk válaszukat.
Ekáerszám harmadik országból érkező ruházati termékre Kérdés
Tisztelt Szakértő! Harmadik országból érkező ruházati termék (felső- és alsóruházat, ruházati kiegészítő) Hamburgban lép be az unió területére, ott történik a vámkezelés is. A hajóról az árut a kikötőben átpakolják kamionba, és közúton folytatja tovább az útját Magyarországra. Az áru súly és értékhatár feletti, tehát, ha az unió területéről indulna, akkor természetes, hogy ekáerszámot kap a szállítmány. Kérdésem, hogy a fentiek alapján ekáerköteles-e ez a harmadik országból érkező szállítmány? Köszönöm válaszát!
Ekáer – zöldség-nagykereskedés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk zöldség-gyümölcs-nagykereskedés. Az árut a nagybani piacon vásároljuk, közúton nem szállítjuk, a piac területén van az üzletünk, onnan történik az értékesítés kiskereskedőknek. Kérdésem: kell-e nekem ekáerszámot kérnem? A kiskereskedőknek kell-e ekáerszám?
Ekáerszám mezőgazdasági termékhez Kérdés
Tisztelt Szakértő! Értelmezésem szerint, ha egy kereskedő vállalkozó a nagybani piacon vásárol – áfakörös mezőgazdasági termelőtől nem felvásárlási jegyen – kockázatos élelmiszerek körébe tartozó zöldségfélét, akkor a áru "feladójának", tehát az eladónak kell kikérnie az ekáerszámot abban az esetben, ha a súly eléri a 200 kilogrammot, vagy a termék adó nélküli értéke a 250 ezer forintot. Az eladónak a helyszínen kellene kikérnie az ekáerszámot. Ez hogyan fog megvalósulni? Ugyanis ezek az eladók csupán egy bérelt placcal rendelkeznek, ehhez nem lesz meg a szükséges technikai feltételük. Ha viszont ennek ellenére az árut a kiskereskedő elhozza a saját gépjárművével, úgy az áru igazolatlan eredetűnek minősül, illetve kockáztatja a hatósági zárolást is.
Ekáerszám – húsipari hulladék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság Ausztriába szállítja megsemmisítésre a húsfeldolgozás során keletkezett veszélyes hulladékát. A megsemmisítésért a társaság fizet. Termékértékesítés nem valósul meg. Ebben az esetben szükséges ekáerszámot igényelni a fuvarra? Köszönettel: Simonné Ibolya
Ekáer építőiparban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az EU-ból útdíjköteles gépjárművel egyéb kockázatos termék beszerzése ekáerköteles. Az így beszerzett termékeket a belföldi beszerzőtől megrendelt építőipari szolgáltatások teljesítéséhez, alkalmasint több címre és alkalommal szállítja ki, útdíjköteles és nem útdíjköteles gépjárművel. Ott beépíti, majd a vonatkozó szabályoknak megfelelően egyenes vagy fordított áfás számlát állít ki. A számlán nem szerepelnek külön az EU-ból beszerzett és beépített anyagok. Kérdésem: az így kiszállított és beépített anyag, termék első adóköteles (ekáerszám-köteles köteles értékesítésnek minősül-e?
Ekáer – belföldi építőipari kivitelező Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem segítségüket: Belföldi, magyar építőipari kivitelező gazdasági társaság vállalkozási szerződés alapján a kivitelezési munkálataihoz a központi telephelyén gyártott építési szerkezeteket, burkolatokat szállít a kivitelezés helyszínére. Ezen szállítás telephelyek közötti szállításnak minősül-e, figyelembe véve az alábbi tényeket: – az építési helyszín iparűzési adó szempontjából a gazdaság társaság ideiglenes vagy időtartamtól függően állandó telephelyévé válik az építési projekt befejezéséig; – a szállított szerkezetek nem termékértékesítés formájában kerülnek a megrendelőhöz, hanem a vállalkozási szerződés alapján nyújtott építési szolgáltatás keretében, amit a beépítést követően havi ütemezésben számláznak? Válaszukat előre is köszönöm. Üdv: Bácsi Ferencné
Ekáer – külföldi gazdasági társaság Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. kérdés: Külföldi székhelyű építőipari gazdasági társaság Magyarországon vállalkozási szerződés alapján építési projektet valósít meg. A külföldi székhelyű társaság rendelkezik magyar adószámmal és magyar uniós adószámmal az áfajelentés és -bevallás végett, de nem rendelkezik magyarországi székhellyel, telephellyel. Az építési projekt kapcsán az EU más tagállamaiból érkeznek építési anyagok a projekthez, ahol a külföldi gazdasági társaság az áru címzettje, mivel az építési anyagokat a szolgáltatásnyújtásához használja. A külföldi gazdasági társaság belföldi adóalanynak minősül-e, az ekáer hatálya alá tartozik vagy sem, azaz az építkezésre érkező szállítmányokat jelenteni kell az ekáerben? 2. kérdés: Amennyiben az 1. kérdésre a válasz IGEN, akkor a külföldi székhelyű gazdasági társaság hogyan tud beregisztrálni az ekáerbe, illetve annak törvényes képviselője vagy annak meghatalmazottja hogyan tud regisztrálni az ekáerben, tekintettel azon körülményre, hogy a társaságnak munkavállalói külföldi állampolgárok, nem magyarországi adóalanyok, így nem rendelkeznek ügyfélkapus regisztrációval, hozzáféréssel, hiszen nincs nekik magyar adóazonosító számuk, ami az ügyfélkapu-regisztrációhoz szükséges. 3. kérdés: Amennyiben az 1. kérdésre a válasz igen, és a 2. kérdésre is van megoldás, akkor a külföldi székhelyű – magyarországi székhellyel nem rendelkező – építőipari kivitelező gazdasági társaság vállalkozási szerződés alapján a kivitelezési munkálataihoz a központi külföldi telephelyén gyártott építési szerkezeteket, burkolatokat szállít a kivitelezés helyszínére, azaz EU más tagállamból Magyarországra, ezen szállítás telephelyek közötti szállításnak minősül-e, figyelembe véve az alábbi tényeket: – az építési helyszín iparűzési adó szempontjából a gazdasági társaság ideiglenes vagy időtartamtól függően állandó telephelyévé válik az építési projekt befejezéséig; – a szállított szerkezeteket nem termékértékesítés formájában értékesítik a megrendelőnek, hanem a vállalkozási szerződés alapján nyújtott építési szolgáltatás keretében, a beépítést követően számlázzákl havi ütemezésben.
Ekáer-mentesség Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Az ekáerrel kapcsolatban: Autópályán megyek kocsival, van éves matricám. Megbüntetnek, mert nincs heti matricám? Úgy tudom, hogy VAGY heti, VAGY éves matrica jogosít a használatra. Esetleg, ha a NAV állít meg, akkor megbüntet, mert nincs heti ÉS éves matricám? Jól értelmezem? Várom válaszát. Tisztelettel: Nagy István
Ekáer – hajóról tehergépjárműre Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk dunai hajóállomáson kirakodást végez. A gabona Ausztriából érkezik hajón, és cégünk végzi a a gabona kirakodását útdíjköteles teherautókra. A fuvart minden esetben vagy speditőr cég, vagy az áru beszerzője biztosítja. Cégünk kizárólag rakodik, illetve elvégzi a gabona mérlegelését, és szállítólevelet állít ki. Ebben az esetben kinek kell kikérnie az ekáerszámot? Álláspontunk szerint a gabona vevőjének. Ha így van, akkor cégünknek kötelessége megbizonyosodni az ekáerszám meglétéről? Esetleg azt rá kell írnunk a szállítólevélre? Mi a helyzet akkor, ha cégünk berakodást végez, és a gabonát uniós tagországba szállítják? Ebben az esetben is kizárólag a rakodást végzi cégünk. Álláspontunk szerint a gabona eladója kéri ki az ekáerszámot. Cégünknek ezt kötelessége ellenőrizni? Megtisztelő válaszát köszönöm.