147 találat a(z) egyes meghatározott juttatás cimkére
Kiva és egyes meghatározott juttatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy mi a hivatalos állásfoglalás, fel kell-e szorozni 1,18-cal szja- és kivaalap számításánál az egyes meghatározott juttatást vagy sem? "A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (Katv.) – 2019. január 1-jétől hatályos – 20.§ (2) bekezdésének c-d) pontjának megfogalmazásából következően a kisvállalati adó alapjának számításakor a hivatkozott törvényhely szerint személyi jellegű kifizetésnek a jövedelemként meghatározható értékét kell alapul venni, nem a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. (Szja tv.) szerinti adóalapként meghatározott összegét a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (Szocho tv.) egyes rendelkezéseire utalás alapján. ennek megfelelően a béren kívüli juttatásnak nem minősülő egyes meghatározott juttatások – a kisvállalati adóalap részét képező – értékének megállapításakor az 1,8-as szorzót nem kell alkalmazni.” Köszönöm szépen!
Csekély összegű ajándék Kérdés
Tisztelt Adózóna! Állásfoglalásukat kérnénk az szja-törvény 70. §-ában meghatározott, egyes meghatározott juttatásnak minősülő csekély értékű ajándék keretén belül adható ajándékutalvány besorolásával kapcsolatban. Az szja-törvény 69. §-ába tartozó meghatározásba beletartoznak-e az alábbi, készpénzre nem átváltható, de meghatározott körben szolgáltatásokra, termékre beváltható utalványok, mint Edenred kártya, Aji Kártyák, Shopmark utalvány, Allee utalvány? Ezekkel a kártyákkal előre meghatározott összegben (ebben az esetben a minimálbér 10 százalékát meg nem haladó mértékében), meghatározott elfogadóhelyeken lehet vásárolni terméket vagy szolgáltatást.
Az egészség védelmét szolgáló céges juttatások, rendezvények adózása Cikk
A munkavállalókért folyó harcban egyre több munkáltató számára fontos, hogy munkavállalói számára olyan körülményeket teremtsen, mellyel egészségtudatosan élhetik mindennapjaikat. Ennek megvalósítása érdekében többféle juttatás nyújtható, mely után teljesítendő adókötelezettség az alábbi összefüggések alapján állapítható meg.
Karácsonyi ajándékok, céges rendezvények adózása Cikk
Decemberben csaknem minden cég, munkahely szervez munkatársai, ügyfelei számára ünnepi összejövetelt, évzáró közösségi programot, ahol a résztvevőket ingyenesen megvendégeli, gyakran ajándékban is részesíti. Milyen szja-előírásokhoz igazodjanak a szervezők?
Készpénzes juttatás értékhatár felett Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018.01.01–12.31. közötti időszakban a dolgozó összesen 192 000 forint készpénzjuttatást kapott a munkáltatójától. Ezt 100 000 forint keretösszegig béren kívüli juttatásként számfejtette a bérszámfejtő (kedvezményes adózás mellett, 34,22 százalék), e felett pedig egyes meghatározott juttatásként, 40,71 százalék adóteher mellett. A dolgozó semmilyen más béren kívüli juttatásban nem részesült 2018-ban. A felettes rész (92 000 forint) helyesen adózott-e 2018-ban, vagy bérként kellett volna adóznia és utána a bérjövedelemre vonatkozó szabályok szerint levonni és kifizetőként megfizetni az adóterheket? Válaszát előre is köszönöm!
Csoportos egészségügyi szolgáltatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk egy orvosi szolgáltatással foglalkozó céggel szeretne csoportos egészségügyi szolgáltatásra szerződést kötni (különböző szűrések). Amennyiben ez csoportos, tehát például az ár is sávonként van meghatározva, akkor ez egyes meghatározott juttatásnak minősül? Köszönöm válaszukat!
Egyes meghatározott juttatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Következő kérdésben kérném szakértői válaszát: Cégünk dolgozói részére heti 1 óra rendszerességgel jógafoglalkozás megtartását tervezi. Dolgozóink túlnyomó részben ülő munkát végző női foglalkoztatottak, a szervezett testmozgás segít az ülő munka okozta gerinc- és hátproblémák enyhítésében, szerencsés esetben megelőzésben. Az órákon heti egy alkalommal bármely részleg bármely dolgozója részt vehet. Véleménye szerint a költség elszámolható-e az Szja tv. 70. §-ában felsoroltak szerint egyes meghatározott juttatásnak? (Én a következő bekezdésben szereplőre gondolok: "az olyan ingyenes vagy kedvezményes termék, szolgáltatás révén juttatott adóköteles bevétel, amelynek igénybevételére egyidejűleg több magánszemély jogosult, és a kifizető – jóhiszemű eljárása ellenére – nem képes megállapítani az egyes magánszemélyek által megszerzett jövedelmet, továbbá az egyidejűleg több magánszemély (ideértve az üzleti partnereket is) számára szervezett, ingyenes vagy kedvezményes rendezvénnyel, eseménnyel összefüggésben (ha a rendezvény, esemény a juttatás körülményeiből megítélhetően döntő részben vendéglátásra, szabadidőprogramra irányul) a kifizető által viselt költség"). Ha igen, milyen módon kell, illetve kell-e külön dokumentálni a biztosított foglalkozásokon való jelenlétet? Ha a fenti besorolás nem alkalmazható, ön szerint hogyan számolható el (elszámolható-e) a jógafoglalkozás költsége a vállalatnál? Válaszát előre is köszönöm!
Vállalati kirándulás elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalatunk kirándulást tervez az állomány részére. Az utazási költség, a programok költsége és az étkezés költsége egyes meghatározott juttatásként, vagy bérként fog adózni? Válaszukat előre is köszönöm.
Kölcsönzött munkavállalónak nyújtott juttatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunknál több kölcsönzött munkavállaló is dolgozik, akik ugyanolyan juttatásokban részesülnek, mint a saját munkavállalóink. A juttatások között vannak, amelyek egyes meghatározott juttatásként adóznak, és vannak olyanok, amelyek bérként. Ezeket hogyan kell kezelni? Ki kellene számlázni ennek a költségét a kölcsönző cégnek? A kölcsönző cég vonja le a béréből a juttatás miatti adókat és járulékokat? Ha személyi jellegű egyéb kifizetésként vannak könyvelve, akkor taoalapot növelni kell vele (mivel nem a saját munkavállalónkkal kapcsolatos a költség)? Válaszukat előre is köszönöm.
Béren kívüli juttatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk korábbi években ruhautalványt (mint egyes meghatározott juttatást) adott a dolgozóknak (évente egyszeri alkalommal). Idén is szeretne hasonló juttatást biztosítani a dolgozók részére. Lehetséges ezt készpénzben teljesíteni (a keretből a cég levonja a munkavállalót terhelő adókat, és megfizeti a munkáltatót terhelő adót)? Ha igen, az így adott készpénzjuttatás számvitelileg elszámolható-e személyi jellegű egyéb kifizetésként vagy bérköltségbe tartozik?
Céges vacsora elszámolása Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Cégünknél bevett szokás, hogy az egyes osztályok vezetői a dolgozókat alkalmanként megvendégelik (pizzarendelés, éttermi vacsora). Eddig ezt elszámoltuk egyes meghatározott juttatásként. 2019-től ezt hogyan kellene helyesen elszámolni? Egyes meghatározottként, vagy bérként? Ha bérként, akkor lehetőség van-e arra, hogy ne kelljen felosztani pontosan a költségeket személyenként, hanem a meghívó béreként kerüljön számfejtésre? Előre is köszönöm válaszát!
Elszámolható ruha Kérdés
Tisztelt Szakértő! Több nekifutással, több irányból, más-más választ kaptunk a lenti kérdésre, ezért az Önök véleményére is kíváncsiak vagyunk, bízva, hogy Önök elvezetnek minket a jó irányba. Társaságunk ügyvezetőjének öltönye és ingje, amiket a munkatárgyalásokon vagy az irodában használ, elszámolható-e költségként a társaságban (akár mint munkaruha)? Míg egy értékesítő cég esetében az értékesítők öltözéke, mint munkaruha elszámolható, addig mi van az ügyvezető öltönyével, ingjeivel és a kapcsolódó cipőjével, neki ez ugyanúgy munkaruha. Ha el lehet számolni, akkor ezután mint béren kívüli és egyes meghatározott juttatásokra vonatkozóan kell adózni, vagy normál munkaruhaköltségként tudjuk elszámolni? Segítő válaszukat várjuk és előre is köszönjük.
Mol-kártya elszámolása, adófizetési kötelezettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! A Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) és közigazgatási intézetünk között megkötött megállapodás alapján intézetünk egy munkatársának a KEF Mol-kártyát biztosít. A kártya a munkatárs nevére szól, hivatali-üzleti utazás esetén a saját gépjárműve használatához biztosít üzemanyagot és a Mol-kártyához kapcsolódó szolgáltatás igénybevételét. A felhasznált üzemanyagról és az igénybe vett szolgáltatásról a számla a KEF részére készül, amelyet intézetünk utólag térít meg a KEF-nek. A hivatali-üzleti utazás nem kiküldetési rendelvény alapján kerül elszámolásra, a munkatárs hivatali-üzleti utazásairól útnyilvántartást vezet a költségelszámoláshoz, amely egy időszakban hiányos (az előző időszak elszámolása alapján a kilométerenkénti üzemanyagköltséget alapul véve). A Gjt. tv. alapján a magánszemélynek saját gépkocsija használatakor a hivatali-üzleti útjaihoz az elszámolt költség után cégautóadót kell megfizetnie, azonban az útnyilvántartás hiányosságából adódó költségkülönbözetet hogyan, milyen adófizetési kötelezettséggel vegyük figyelembe? A cégautóadón kívül – a juttatás után – az szja-törvény rendelkezéseire tekintettel akár a magánszemélynek, akár Intézetünknek van-e adófizetési kötelezettsége? Egyes meghatározott juttatásként vagy bérjövedelemként kell az adót és járulékot megfizetni a juttatás után? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Kiküldetés vagy egyes meghatározott juttatás? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben a munkavállalók külföldi hivatalos úton voltak. Az szja-törvény 70. §-a alapján egyes meghatározott juttatásnak minősül a hivatali, üzleti utazáshoz kapcsolódó étkezés vagy más szolgáltatás. Ez után az adóalap 1,18-szorosa után szja-t és idén már szociális hozzájárulási adót kell fizetni. Ez arra vonatkozik, amikor számlával rendelkeznek a költségekről? A hivatalos kiküldetéssel elszámolható jövedelem, amikor meghatározott összeget adnak a munkavállalónak és abból a napi 30%, legfeljebb 15 euró adómentes? A kérdésem az, hogy melyiket, mikor kell használni? Ha nincs számla, akkor kiküldetés, és járulékköteles jövedelem is keletkezik, ha van számla, akkor juttatásnak minősül, és a céget terhelő adó keletkezik? A kft. esetében, ahol a kérdés felvetődött, előleget adtak a dolgozóknak, akik nyugtákat hoztak a kinti útjukról étkezésről, utazási jegyekről. Ez esetben kiküldetést kellene számfejteni nekik? A kiküldetés adóköteles része szja-, nyugdíjjárulék- és egészségbiztosításijárulék-levonással is jár, úgy tudom. Várom válaszukat.
Taxiköltség oktatás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésre szeretném a válaszát kérni: cégünk kötelező jellegű oktatásokat ír elő telephelyünkön dolgozóinknak, ami nem mindig az ő munkaidejük alatt történik. Előfordul, hogy más műszak alatt kell az oktatásokon részt venniük, ilyenkor cégünk taxit biztosít számukra, mivel a bejutást ilyenkor nem lehet tömegközlekedéssel számukra megoldani. Kérdésem ezzel kapcsolatos: hogyan kell ezt a taxiköltséget elszámolni adózási szempontból – ez egyes meghatározott juttatásnak minősül vagy esetleg jövedelemként kell adóznia? Köszönettel: LV