519 találat a(z) egyéni vállalkozás cimkére

Egyéni vállalkozás – kedvezmények Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozásunk évről évre hajt végre nagyobb beruházásokat, fejlesztéseket. Éves árbevételünk kb. 60 millió forint, és évente 5-15 millió forintot tesznek ki a fejlesztések, beruházások, amelyek után kedvezményeket tudnánk igénybe venni adóalap-csökkentés céljából, azonban ezen lehetőségek rendszere nem tisztázott számunkra, ebben kérnénk a segítségét! Kérdésem az lenne, milyen adóalap-csökkentő kedvezmények vannak, milyen feltételekkel, illetve, hogy a kisvállalkozói kedvezmény hogyan kombinálható az egyéb kedvezményekkel? Használt és új beszerzések esetén van-e különbség a kedvezmények között? Csak üzembe helyezett beruházásokra vehetők igénybe a kedvezmények? Értem ez alatt, ha egy beruházás áthúzódik a következő évre, akkor mely évben tudok kedvezményt érvényesíteni utána? Vagy el lehet előre különíteni, mint a társas vállalkozóknál? Van-e összeghatár? Van-e megkötés, hogy valamely beruházásra nem vehető igénybe adott kedvezmény? Például tehergépkocsi (nem fuvarozó cég vagyunk). Ha jól értelmeztük, akkor valóban a kedvezmények érvényesítése után, még az értékcsökkenés is elszámolható? Gondolom nem egyösszegben, hanem a leírási kulcsok alapján. Elnézést, ha túl sok kérdés, csak szeretnénk világosan látni, hisz lehet, hogy eddig nagyon sok kedvezményt nem tudtunk kiaknázni az ismeretek hiányában. Válaszát előre is köszönöm!

Katás egyéni vállalkozás megszűnése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó tevékenységét 09. 30-ával megszüntette. Volt azonban olyan átutalásos számlája, mely a bankszámlájára csak ez idő után érkezett meg. Kérdésem az lenne hogy ez a bevétel katás bevétel, vagy az szja-ban majd az összevont adóalapot képező jövedelem lesz? Köszönöm. Üdv.: Fazekasné

Bérleti díj ehója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ha a bérleti díj 10 százalék költséghányaddal csökkentett összege meghaladja az 1 millió forintot éves szinten, akkor minden forint után meg kell fizetni a 14 százalék ehót, vagy csak az 1 millió forint feletti összegre? Tételes költségelszámolásnál is ugyanez a helyzet? A bérleti díj 50 százalékáig számolható el költség tételesen? Ha valakinek csak ingatlan-bérbeadásból van jövedelme, akkor ebből igénybe vehet családi adókedvezményt a gyermekek után? Ha igen, akkor az 53-as bevallásban? Ha, mint magánszemély adja bérbe az ingatlant egy egyéni vállalkozónak, akkor jól tudom, hogy az egyéni vállalkozó vonja le és fizeti meg – kifizetői minőségében – az szja-t és az ehót? Itt kérhető a családi adókedvezmény? Válaszát köszönöm!

Iskolarendszerű képzés elszámolása egyéni vállalkozásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó felesége heti 8 órában munkaviszonyban van bejelentve az egyéni vállalkozásba. A feleség munkaviszonya gazdasági tárgyú oktatáshoz kapcsolódik, tehát oktatást végez felsőfokú oktatási intézményekben. Ennek a szolgáltatásnak az ellenértékét az egyéni vállalkozó férj számlázza ki az oktatási intézményeknek. A feleség beiratkozik egy gazdasági témájú iskolarendszerű képzésbe. A feleségnek ez nem az első diplomája. Ez már továbbképzés. Az egyéni vállalkozó elszámolhatja-e adómentesen költségként az egyéni vállalkozásban az iskolarendszerű képzés tandíját, vizsgadíját, a tankönyveket és az egyéb felmerülő költségeket? Köszönöm előre is a válaszát!

Egyéni vállalkozás – családi gazdaság Kérdés

Mária nagyon köszönöm az eddigi válaszait. Most már csak az egyéni vállalkozás zárása nem teljesen tiszta a fejemben. Tehát egy egyéni vállalkozó, aki októbertől családi gazdaságot alapít. Szeptember 30-ávall lezárom a vállalkozását, a meglévő tárgyi eszközeire eddig a napig értékcsökkenést számolok el. Kérdésem, hogy kisvállalkozói kedvezményt érvényesíthet-e az év folyamán beszerzett permetezőre? Októbertől pedig az értékcsökkenés már felosztódik a családtagok között, ezért kell az elkülönítés (a szerződés szerint az összes gépét beviszi a családi gazdaságba). Az szja-bevallásban tételesen levezetem a 13. lapokon az egyéni vállalkozó dolgait. Ha a családi gazdaságnál az egy főre jutó árbevétel 600 ezer forint alatt lesz, akkor a 12. lapokat ki sem kell töltenem? Vagy, ha az egy főre jutó árbevétel 600 ezer forint alatti, akkor jelen esetben megteheti a 20 százalékos nyilatkozatot? Nagyon köszönöm előre is a segítségét!

Csed alatti vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem világos számomra, hogy csed alatt folytatható-e az egyéni vállalkozás alkalmazottal, vagy a nem szüneteltetett vállalkozás eleve személyes közreműködést feltételez? Köszönöm válaszát.

Fiatal gazdák támogatása Kérdés

Egyik ügyfelem nyert a fiatal gazda pályázaton, s kiváltotta az egyéni vállalkozói igazolványt. Az igazolvány kiváltása után (még mielőtt a tényleges tevékenységét megkezdte volna) családi gazdaságot alapított, melynek ő lett a vezetője. (Az MVH-nál nem kizáró ok a családi gazdaság alapítása.) A pályázati pénzek elszámolásánál a problémám az, hogy hogyan kezeljem a támogatást: – az egész a családi gazdaságra vonatkozik, tehát a tagok a bevételekből és a kiadásokból egyenlő arányban részesednek, vagy – a támogatás felhasználása – bevételek között szerepeltetése és felhasználása – az egyéni vállalkozó tagnál történik? A vállalkozás és a családi gazdaság tevékenysége azonos. Ebben az esetben vállalkozói bevétel lesz, vagy mivel családi gazdálkodó, ezért őstermelőként adózik utána? A vállalkozás egyébként csak szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozik, az egy főre jutó árbevétel 8 millió forint alatt van, így a 40 százalék kistermelői költségátalányt figyelembe vehetik. A támogatásból termőföld-vásárlás és gépbeszerzés történt. Ha jól tudom, ebben az esetben a termőföld vételárát berakhatom a költségek közé (APEH 2006.05.30), és ugyanekkora részt szerepeltetek a bevételeknél. A gépbeszerzést pedig egy összegben a költségek közé rakom, szintén ennek megfelelő támogatással szemben. Ebben is kérnék megerősítést. Segítségüket előre is köszönöm. Józsa Károlyné

Ingatlanvásárlás előleg vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó új üzleti célú ingatlan vásárlást tervez. Kérdésem: ha az ingatlanra számla ellenében előleget fizet 2015. évben, de az ingatlan végső adásvétele 2016-ban fog megtörténni, akkor az előlegként kifizetett vételárrész figyelembe vehető-e a 2015. évi szja-bevallásban adózás utáni vállalkozóijövedelem-csökkentésként, gondolok itt az szja-törvény 49/C § 6.d) pontra? Köszönöm.

Egyéni vállalkozás indítása Kérdés

Hogyan lehet úgy bejelenteni egyéni vállalkozóvá váló kérelmet, hogy a kérelem alapján a következő naptól működhessen? Például 31-én elküldve, de 1-jétől szeretnénk működni.

Kapcsolt vállalkozás értelmezése kft. és egyéni vállalkozás között Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy kft., amelyben a szülők 50-50 százalékban tulajdonosok, illetve ügyvezetők. Felnőtt fiúk egyéni vállalkozó. Van-e kapcsolt vállalkozói viszony a társaság és az egyéni vállalkozó között.

Boltban eladó vállalkozói igazolvánnyal Kérdés

A következő kérdésre szeretnék választ kérni. Egy alkalmazott főállásban dolgozik egy kft.-nél. Egy másik kft.-nél végezhet-e másodállású egyéni vállalkozóként bolti eladói munkát? Szerződést köt egyéni vállalkozóként a bolt üzemeltetőjével, és ha a bolt alkalmazottja szabadságon van vagy beteg, vállalkozóként ő dolgozna ott. Lehetséges így munkát végezni? Köszönöm.

Munkaviszony plusz egyéni vállalkozás:: melyik után jár táppénz? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Heti 40 órás munkaviszonnyal rendelkezem, emellett egyéni vállalkozást működtetek. Második gyermekünk érkezését jövő nyárra tervezzük. Kérdésem, hogy a teljes munkaidős munkaviszonyom mellett, az egyéni vállalkozásból történő jövedelemkivét után is kapok-e majd táppénzt és anyasági ellátásokat? Tisztelttel: Emese

Diákként vállalkozók, figyelem! Így kell megfizetni a járulékokat Cikk

Bár a vállalkozói tevékenység nem tipikusan diákmunka, mégis nem kevesen vannak, akik a tanulmányaik mellett saját egyéni, illetve társas vállalkozással rendelkeznek, vagy éppen őstermeléssel is foglalkoznak. Cikkünkben összefoglaltuk, hogy az egyes jogviszonyokra milyen járulékfizetési szabályok vonatkoznak, amelyek között egyes esetekben egyáltalán nem könnyű kiigazodni.

Kata főállásban és bt.-beltag (ügyvezető) Kérdés

Főfoglalkozású egyéni vállalkozó a tevékenységét katásként végzi. Bt.-t szeretne létesíteni, amelyben beltag, s egyben az ügyvezető szerepét is betöltené személyes közreműködéssel. Itt is választhatja-e a katát, s ha igen, akkor ebben az esetben milyen fizetési kötelezettségek terhelik katás egyéni vállalkozóként, s katás bt.-beltagként?

Egyéni vállalkozó – cégautóadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó költségelszámolásával kapcsolatban a következő kérdések merültek fel. Hogyha a magánszemély a lízingelt autóját az egyéni vállalkozáshoz használja, akkor a vezetett útnyilvántartás tételes költségelszámolásnak minősül-e a cégautóadó szempontjából? Ebben az esetben cégautóadót köteles fizetni? Ha igen, akkor a vezetett útnyilvántartás alapján a vállalkozás érdekében felmerült egyéb, autóval kapcsolatos költségeit (például gépjárműadó, műszaki vizsga, javítási költség) arányosan elszámolhatja? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Ácsné Huszti Erika

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink