90 találat a(z) egészségbiztosítás cimkére

Munkáltató által fizetett egészségbiztosítás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkáltató a munkavállalói, illetve azok családtagjai részére egészségbiztosítási szerződést kötött. Biztosítottak a a munkavállalók, illetve családtagjaik. A havonta fizetett összeg nem haladja meg a minimálbér 30 százalékát. A kérdésem arra irányulna, hogy a családtagok részére fizetett egészségbiztosítási díjakra az szja-törvény 1. számú melléklet 6.3 pontja szerinti adómentesség ugyanúgy fennáll? A társaságiadó-törvény szerint ezen összegek egyértelműen a nem a vállalkozás érdekében felmerült költségek. Válaszát előre is köszönöm, tisztelettel.

Nyugdíjjárulék Kérdés

2016. szeptembertől osztrák ügyvezetője van a cégünknek. Ausztriában fizeti az egészségbiztosítást és ragaszkodik is hozzá, ezért itt nem kap TAJ számot és nem vonunk tőle egészségbiztosítást. Mint ügyvezetőnek megbízási szerződése van. Szívesen fizetne a nyugdíjalapba és le is vonnánk tőle, de a jelenlegi bevalláson ezt nem tudjuk megtenni. Úgy gondoljuk, hogy szochót sem kell fizetni, hanem ehót.Tudnának segíteni abban, hogy helyesen járjunk el? Köszönettel:Welchnerné

Egészségbiztositás Kérdés

Angliában tanuló fiatalnak van Angliában biztosítási jogviszonya. Magyarországon szeretne háziorvosi ellátásban részesülni (nem csak sürgősségi ellátásában). Ehhez elegendő, ha fizeti a 7050 forintot? Hol és hogyan lehet ezt intézni? Köszönöm

Egészségbiztosítás munkaviszony nélkül Kérdés

A lányom külföldön folytatja a tanulmányait, ami nem számít hivatalos diákstátusznak, ezért én fizetem neki havonta itthon az egészségügyi szolgáltatás járulékát, havi 7050 forintot (munkaviszonya nincs). Jól értem, hogy ez augusztus 1-jétől havi 55500 forintra változik?

Főállású anya vállalkozásának ezeket kell fizetnie Cikk

Főállású anya egyéni vállalkozást indít. Mi után kell a járulékot fizetni, a vállalkozói kivétje után? Illetve ha katát választ, havi 25 000 forintot kell fizetnie? Olvasónk kérdésére dr.Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszol.

Külföldi egészségbiztosítás fenntartása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megtudni, hogy annak a magyar állampolgárnak, aki magyarországi állandó lakcímmel rendelkezik, de huzamosabb ideje Németországban tartózkodik, és munkát végez, hogyan lehetne megtartani a külföldi biztosítását, ha itthon vállal munkát? Jelenleg Németországban munkanélküli segélyen van, illetve gyógykezelés alatt áll. A következő hetekben egy német anyavállalat a magyarországi leánycégnél szeretné őt foglalkoztatni huzamosabb ideig, de felülvizsgálatokra vissza kell járnia Németországba. Ha itthon lenne biztosított, a németországi felülvizsgálatok megilletnék őt ingyenesen? Vagy a német anyacégnél kellene foglalkoztatni, és ide kiküldeni? Melyik esetben, hol keletkezne, és milyen adó- és járulékkötelezettsége, és kinek? Előre is köszönöm szíves válaszát!

Kifizetőhelyek, biztosítottak! Egészségbiztosítási változások itt Cikk

Gyermekápolási táppénz, passzív jogon járó egészségügyi szolgáltatás, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, táppénz, baleseti táppénz igénylése, egészségbiztosító ellenőrzése – többek között ezeken a területeken változtak május 5-ével a jogszabályok.

Adómentesen adható egészségbiztosítás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Adott cég szeretne a munkaviszonyban foglalkoztatott ügyvezetőjére egészségbiztosítást kötni egy olyan szolgáltatónál, amely csak olyan cégekkel szerződik, ahol a munkavállalók létszáma meghaladja a 10 főt, de adott cégnél ez a feltétel nem teljesül. Lehetőségük van azonban, hogy egy közvetítő cégen keresztül mégis meg tudják kötni itt az egészségbiztosítást, a közvetítő cég számlázna az adott cégnek. Ez esetben is adómentes juttatásnak minősül ez az egészségbiztosítás, ha egyébként az értékhatára megfelel a törvényi előírásoknak?

Távmunka és társadalombiztosítás külföldről Kérdés

Ügyfelem családja külföldre (Egyesült Arab Emírségek) költözik. Ügyfelem azonban korábbi, hazai munkahelyével teljes munkaidős távmunkára vonatkozó szerződést kötne, mert a tevékenységét teljes mértékben ellátja külföldi fizikai helyről. Kérdések: 1. Neki is le kell adnia az állandó lakcímét? 2. Hazai egészségügyi és nyugdíjbiztosítása megmarad-e? 3. A hazai munkáltató szempontjából ugyanúgy tb- és egyéb adó köteles, mint egy hazai munkavállaló? 4. Ha egyéb, külföldön szerzett jövedelmei is vannak, akkor a magyar adóbevallását el kell készítse? 5. Adóilletőség szempontjából hova tartozik?

Biztosítás Kérdés

Ügyfelem időnként megbízással foglakoztat egy koreai illetőségű zenészt, aki úgynevezett Fulbright ösztöndíjjal tartózkodik Magyarországon. Semmilyen általunk értelmezhető egészségbiztosítása nincs, csak AAJ-t tudtunk neki kérni. (Az ösztöndíját kezelő iroda szerint erre nincs is szüksége.) A neki kifizetett jelentős összegű – minden más esetben biztosítási kötelezettséggel járó – megbízási díjat milyen egyéni és kifizetői közteher terheli? Köszönöm, CsK

Autokereskedés export-import Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft.-t átvenne egy ismerősöm, és új tevékenységgel, export-import autókereskedéssel szeretne foglalkozni az unión belül. Az ügyvezető egyedüli tagként, egy másik uniós országban dolgozik rendszeresen, és ezért ott van egészségbiztosítása. Kell-e Magyarországon kötelező tb-t fizetnie? Milyen bevallási vagy igazolási kötelezettsége van? Erre a tevékenységre melyik áfaszabályok vonatkoznak, fizetnie kell-e illetéket? Van-e esetleg szüksége valamilyen engedélyre az autóbeszerzési tevékenységgel kapcsolatosan? A könyveléssel e témában nincs tapasztalatom sem a szükséges dokumentációt illetően, ezért szívesen fogadom a tájékoztatásukat. Köszönettel.

Kockázati biztosítás adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném a segítségét kérni. Adómentesen adható egészségbiztosítás feltételeinek néztem utána. Ezt olvasom: „a kockázati biztosítások más személy – kifizető vagy munkáltató – által fizetett díja fő szabály szerint adómentes” Hogyan kell értelmezni az ilyen szövegekben a kifizetőt? Feltételezem, hogy a megbízási szerződés keretében foglalkoztatott ügyvezető igazgató is kaphat ilyen juttatást. És aki csak a vállalkozás tulajdonosa, de egyébként annak működésében személyesen nem vesz részt? Általánosságban hogyan kell értelmezni a kifizetőt? Köszönöm a segítséget! Vágner Emília

EU tagországban tanuló egyetemi hallgató egészségbiztosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2013-as kérdésem volt: "Van-e valamilyen teendő, tehát saját maga utáni járulékfizetés Magyarországon EU tagországban lévő egyetemen tanuló magyar diák EU hallgatói jogviszonya esetén?" Ezt a választ kaptam: "....Ha viszont az a helyzet, hogy Magyarországon nincs hallgatói jogviszony, csak az Eu-s tagállamban, akkor Magyarországon az esetben jogosult egészségügyi ellátásra, ha megfizeti a napi 222, havi 6660 forint összegű egészségügyi szolgáltatási járulékot. Ez esetben Eu-s egészségbiztosítási kártyára is jogosult." A nagylányom azóta is fizeti önmaga után havonta - idén 6810 Ft - az egészségbiztosítási járulékot. A napokban (s lehet késve) figyeltünk fel egy alapproblémára: az adott tagországban is lett biztosítása a hallgatói jogviszonnyal. Holott nem dolgozik, s úgymond nem fizeti utána senki a járulékokat, adókat...Egy 2014. januári HVG cikk sok oldalról közelíti meg a témát: dolgozói, tanulói oldalról: http://hvg.hu/gazdasag/20140116_Kulfold_egeszsegugyi_biztositas_EU/ Számomra kacifántosnak tűnik, mert nagyon úgy néz ki, hogy innen már régen ki kellett volna jelentkeznie, s mint "külföldi" vehet igénybe itthon egészségügyi alapellátást itthoni tartózkodás idején kint igényelt EU-s kártyával, illetve előre finanszírozni kell a magasabb szintű beavatkozások árát, amit majd a külföldi biztosító később térít...stb. Egyetemi hallgatóknál jelenleg napjainkban mi a valóság? Ki kell váltani a kinti EU-s kártyát, a magyar rendszerből pedig kijelentkezni?

Tgyás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ellentmondást látok a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény azon két rendelkezése között, hogy "az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásai (terhességi-gyermekágyi segély, a gyermekgondozási díj, a táppénz) összegének megállapításánál az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyban elért jövedelmet kell figyelembe venni" (39/A. § (1) bekezdés), illetve "a tgyás összegét a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem naptári napi átlaga alapján kell megállapítani" (42. § (2) bek., 48. § (2) bek). Mi a helyzet akkor, ha a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben más volt a munkáltató, mint az ellátásra való jogosultság kezdő napján, tehát a két biztosítási jogviszony nem azonos? Milyen jövedelem alapján kell ekkor megállapítani a tgyás összegét? Válaszát köszönöm.

Erre számítsanak a külföldön dolgozók Cikk

A LeitnerLeitner legfrissebb tanulmánya az unióban dolgozó magyarok egészségbiztosítással kapcsolatos kötelezettségeit és jogait elemzi. A tanulmányt Siklós Márta, a LeitnerLeitner vezető tanácsadója ismertette a Nyugat-magyarországi Egyetem által szervezett Soproni Pénzügyi Napok keretében.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink