66 találat a(z) családi ház cimkére
5 százalékos áfa szerződésmódosítés esetén Kérdés
Tisztelt Válaszadó! Új családi ház értékesítésekor (2018, nov. 01. előtti egyszerű bejelentésnél) a vevővel jelen pillanatban szerkezetkész állapotra kötnénk adás-vételi szerződést, de a későbbiekben, ha kulcsrakész állapotúra módosítanánk a szerződést, így is a teljes vételárra tud vonatkozni az 5 százalékos áfakulcs (készpénz és piaci lakásvásárlási hitellel lenne a finanszírozás, nem CSOK)? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Családi ház építése 2019 Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély új családi házat építtet ebben az évben. A tervezés folyamatban van, és még ebben az évben szeretne használatba vételi engedélyt kapni. Mikor kaphat 5 százalékos áfával kiállított számlát? Él még az 5 millió forint áfavisszaigénylési lehetőség? És mi a feltétele? Köszönettel várom a válaszokat: Csuhainé Imréné
Gomba módra szaporodnak az új lakások, száz négyzetméter fölött az átlagterület Cikk
Az első félévben 6517 új lakás épült, 30,2 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 18 066 volt, 8,9 százalékkal kevesebb, mint 2017 azonos időszakában – jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Lakóépület kivitelezése Kérdés
Tisztel Szakértő! Egyéni vállalkozó (áfakörös) lakóépület kivitelezésével szeretne foglalkozni. Családi házat építene, majd eladná. Milyen feltételek szükségesek a tevékenységi kör elindításához? Áfaelszámolás szempontjából a családi ház építéséhez szükséges anyagok áfatartalma levonható-e? Van-e annak jelentősége áfa szempontjából, hogy megveszi az anyagot az adott évben a vállalkozó, de lehet, hogy csak a következő, vagy az azt követő évben építi be? Az alvállalkozók milyen áfával számláznak a vállalkozók felé? Az elkészült ház értékesítésekor milyen áfával számlázzuk ki a vevő felé a vételárat? Válaszát előre is köszönöm!
5 százalékos áfa építés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha a beruházó a családi házat telekkel együtt adja el, akkor mindenre 5 százalékos áfa vonatkozik. Amennyiben külön adja el a telket és külön a felépítményt ugyanazon személynek, akkor ha jól tudom, a felépítménnyel megegyező áfát (5 százalékot) kell fizetni, így csökkenthető az ár, a telek után nem kell illetéket fizetni, csak a felépítmény után? Várom megtisztelő válaszukat,
Illeték Kérdés
Tisztelt Cím! A következő kérdéssel fordulok önökhöz: új építésű lakás esetén 30 millió felett a teljes árra kell illetéket fizetni. 30 millió feletti új építésű családi házakra is vonatkozik ez a jogszabály? Válaszukat előre is köszönöm!
Ingatlan – 5 százalékos áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. a saját tulajdonában lévő telekre családi házat épít, melyet magánszemélynek értékesít majd. A hasznos alapterület megfelel a törvényben leírtaknak. Az anyagot az építkezéshez maga szerzi be, az egyes építési munkákra pedig több vállalkozóval is szerződik, akikkel a fordított adózás szabályait alkalmazza. Az elkészült ingatlant értékesítheti 5 százalékos áfakulccsal, vagy mindenképpen generálkivitelezőt kellene ehhez megbíznia a munkára? Válaszát köszönöm!
Ajándékozás utáni szja Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő témában kérném a segítségét. Van egy család 1 gyermekkel. 2003-ban a férj meghal. A feleség és a gyermek öröklése 50-50 százalékban a következőképpen alakul: 1 db családi ház összérték: (100 %) 12 000 e Ft, 1 db szántó 36 e Ft, egy másik szántó 250 e Ft és egy harmadik szántó 1 100 e Ft értékben. A fenti tételekből 2017.évben eladták a családi házat 12 000 e Ft-ért, valamint a második szántót 600 e Ft-ért. Eddig nincs is baj, mivel letelt az öt év, adót nem kellene fizetni, de itt jön a gond:: A gyermek eladás előtt az anyának ajándékozta a fenti ingatlanok 50 %-át, úgy hogy a családi ház ajándékozási értéke 6 450 e Ft, míg a második szántót 4 000 e Ft-ért. A kérdésem arra irányul, hogy mi után kell az anyának 2017-ben személyi jövedelemadót fizetni? Tisztelettel: zsmami
Egyéni vállalkozó tulajdonában lévő ingatlan családi házzá minőSítése Kérdés
Tisztelt Adózóna! Férjem egyéni vállalkozóként saját beruházás keretében épített egy szolgáltató házat. Erre azért volt szükség, mert egy telken belül nem lehetett kettő családi ház. Most, hogy meg tudtuk osztani a telket, a szolgálató ház külön helyrajzi számot kapott, így családi házzá lehetne minősíteni. Kérdésem: hogyan lehet kivonni a vállalkozásból ezt a szolgáltató házat? Milyen tennivalók kellenek ennek érdekében? Hogyan induljunk el? Milyen adózási vonzata van? Köszönettel: Medgyesné
Családi ház kivitelezésének áfája II. Kérdés
Tisztelt Bartha László! Az adókamara fórumán, az alábbi választ kaptam az Önnek is feltett kérdésemre "RE: Családi ház kivitelezés, áfa 1. Az 5 százalékos áfakulcs alkalmazásának a feltétele az, hogy az épület legalább szerkezetkész állapotban legyen átadva. 2. Utána már csak 27 százalékos áfával lehet számlázni." Ön szerint mit is takarhat a szerkezetkész állapot? Ha a falak állnak, tető elkészült,esetleg az ablakkeretek beépítésre kerültek? Ettől ugyan az ingatlan még egyáltalán nem lakható, áram,víz, burkolás, külső pucolás stb. nincs készen. Ha csak szerkezetkész, és új vállalkozó fejezi be a kulcsrakész ingatlant, akkor ő már csak 27 százalékos áfával számlázhat? Ha nekünk kell a helyes áfa felszámításához tanácsot adnunk, ezt hogyan tegyük meg, mi alapján döntsünk? Kérem, ne a törvény pontjait sorolja fel, ezt mi is ismerjük, de a válasz megadásához nem találok sehol állásfoglalást. Segítségét előre is köszönöm!
Családi ház kivitelezésének áfája Kérdés
Tisztelt Bartha László! Az alábbi kérdés merült fel: Magánszemély megrendelő generálkivitelezői szerződést kötött egy építési vállalkozóval családi házának megépítésére. A ház 60 százalékos készültségi fokon áll. A magánszemély felbontotta a szerződést a kivitelezővel, mert nem volt megelégedve a munkájával, és keresett egy másik kivitelezőt, akivel szerződni szeretne a háza befejezésére. Az első vállalkozó 5 százalékos áfakulccsal állított ki számlákat a magánszemély megrendelő felé. Kérdésem az lenne, hogy az új kivitelező milyen áfakulccsal állíthatja ki a számláit? Az Ön írásában ezt olvastam:" A létrehozott ingatlan a jogosult részére átadásra kerül. Az 5%-os adókulcs vonatkozik a szerkezetkész, félkész, kulcsrakész állapotban történő átadásra is, illetve mindazon részmunkákra kiterjed, amelyeket az ingatlan szerződésszerű átadásához a vállalkozónak teljesítenie kell. -A kérdésében leírtak alapján ezen feltétel feltehetően teljesül." Mi alapján kell eldönteni, hogy 5 vagy 27 százalékos áfát kell felszámítanunk, ha megfelel az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 3. számú melléklet 86. § (1) bekezdés j) pontja és a 10. § (1) bekezdés d) pontja alapján az 5 százalékos adókulcs alkalmazási feltételeinek?
Épitkezésnél visszaigényelhető áfa Kérdés
T. Szakértő! Magánszemély családi házat épít. A szükséges anyagokat saját maga veszi meg, a beépítéshez szakembereket hív.Termászetesen mindenről rendelkezik számlával. Kérdésem az, hogy mikor és milyen feltételekkel igényelheti vissza az áfát?Esetleg készültségi fokhoz, vagy lakhatási engedélyhez van kötve, vagy más engedély kell hozzá? Ha megfelel a kritériumoknak, akkor milyen módon kell a visszaigénylést lebonyolítani? Köszönette: Fodor Gyuláné
Ketyeg az árbomba az ingatlanpiacon Cikk
A GKI fővárosi és magyarországi ingatlanpiaci index értéke 2017 októberében -1, illetve 0. A fővárosi index 2 ponttal csökkent, az országos nem változott az előző felméréshez képest. Az egy évvel ezelőtti értékeket az előbbi mutató 4 ponttal múlja alul, míg az utóbbi 2 ponttal haladja meg. Az ingatlanpiaci kilátások tetőzésén már körülbelül egy évvel túl vagyunk, de még a jelenlegi várakozások is derűlátóak, írja elemzésében a GKI.
Kéményseprők tüntetnek hétfőn a Parlamentnél Cikk
Hétfő reggelre tüntetést szervez a Parlament elé a Kéményseprők Országos Szakszervezete – idézi a Hír Tv-t a Klubrádió. A demonstráción több ellenzéki képviselő is felszólal majd.
Lakás, 5 százalékos áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély családi házat építettet garázzsal együtt. A garázs értékesítése 27 százalékos áfával történik. A garázzsal együtt az épület 310 négyzetméter lesz, a hasznos lakóingatlan alapterület garázson kívül 280 négyzetméter. A 300 négyzetméter átlépése nem veszélyezteti az 5 százalék áfa-visszaigénylési lehetőséget? Köszönettel Ildikó