11 találat a(z) bizomány cimkére

Átalányadózó egyéni vállalkozás, újság értékesítése Kérdés

Horgászjegyek könyvelése és számlázása Kérdés

Arany bizományosi felvásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. több kiskereskedelmi egységet üzemeltet, és jellemzően ásványi kövekből készült ékszereket, valamint bizsukat értékesít (Fő tevékenységi köre: 4777). Rendszeres kapcsolatban áll a fővárosi nemesfémhitelesítő főosztállyal. Az ügyvezető azzal a kérdéssel keresett meg, hogy mi a teendője abban az esetben, ha magánszemélyektől aranyat "vásárolna fel" (szerezne be) bizományban. Teljesen tanácstalan vagyok, mert valószínűleg igen sok jogszabály vonatkozik erre a tevékenységre, és nem tudom, hogy mi lenne a megoldás?

Új jövedéki adó Kérdés

A 2017.07.01-től életbe lépő 2016. évi LXVIII. törvényhez kérném állásfoglalásukat. Esetleírás: Ügyfelem egy benzinkút tulajdonosa és üzemeltetője, önkormányzati működési engedély alapján végzi a tevékenységet, jövedékiengedély-száma nincsen, kizárólag kiskereskedelmi értékesítést végez. Az üzemanyagkúton kettő csoportra oszthatók az értékesített termékek. Vannak saját beszerzésű termékek (kenőolaj, autógáz, egyéb shopban árult termékek, köztük alkoholtermékek is), amelyeket megvásárol, és a saját neve, adószáma alatt értékesít. A másik a bizományi termékek (benzin, gázolaj) amelyet nem vásárol meg, hanem az OMV kiszállítja azokat, és az nagykereskedő adószámával történik az értékesítés is, az ügyfelem havonta ezért jutalékot kap. A 2016. évi LXVIII. törvény 72. § (3) értelmében üzemanyagtöltő állomás forgalmáról havi adatszolgáltatást kell készíteni. A kérdésem, hogy ügyfelemre vonatkozik-e ez az adatszolgáltatási kötelezettség, és mely termékeit érinti: a bizományit, a sajátot vagy mindegyiket? További kérdésem, hogy az ügyfelemnek van-e esetleg valamilyen bejelentési, engedélykérelmi kötelezettsége a 2016. évi LXVIII. törvény értelmében? Az ügyfél jövedéki terméket nem állít elő, kizárólag vásárolt, illetve bizományi termék kiskereskedelmi értékesítését végzi.

Bizományos áru elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy nagykereskedelmi cég egyéni vállalkozókat foglalkoztat, akiknek online pénztárgépük van. A cég az árut bizományba adja oda a vállalkozónak, aki minden nap kifizeti az eladott árut. Ez az összeg jelenik meg a pénztárgépben. Erről számlát kap. A hónap végén kiszámlázza a jutalékot. Ebben az esetben hogyan kell kezelni a pénztárgép bevételét? Ez ugye teljesen megegyezik az áru értékével. Tehát a vállalkozó tényleges bevétele a jutalék, amit hó végén kiszámláz. A pénztárgép bevételét be kell számítani a bevallásban az összbevételbe? Ugyanis ebben az esetben pl. a helyi iparűzési adónál a vállalkozó hátrányos helyzetbe kerül, mert nagyon magas lesz a bevétele, ami valójában nem is az ő bevétele, csak átfut rajta. Válaszát előre is köszönöm!

Bizományba adott készlet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. bizományba adott árukészletet. 1.) Az átadó cégnél ezt az átadást hogyan kell könyvelni? 2.) Értékesítés, elszámolás sajnos a mai napig nem történt meg, hiába szólítottuk fel a bizományost. Milyen módon lehet a könyvelésből ezeket az árukat kivezetni? Köszönettel: Léderer Györgyné

Így adózik, ha kézműves terméket készít eladásra Cikk

Magánszemélyek kézműves termékeket állítanak elő, amelyeket bizományba adnak át a vállalkozónak. Kell-e vállalkoznia a kézművesnek, hogyan adózik? Olvasói kérdésre Sinka Júlia okleveles adószakértő válaszolt.

Bizományosi szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság szolgáltatás nyújtására bizományosi szerződést kötött. A bizományos a társaság szolgáltatását közvetíti az igénybe vevő magánszemélyek felé. A bizományos feladata és kockázata a magánszemélyekkel az elszámolás. A szolgáltatást nyújtó társaság a bizományossal áll szerződéses kapcsolatban. A szerződésben azt rögzítették, hogy a bizományos részére a társaság az általa nyilvánosan közzétett listaáron kiszámlázza a szolgáltatás ellenértékét. A bizományos az őt megillető díjat pedig visszaszámlázza a társaság részére. Ezt az elszámolási konstrukciót aggályosnak érzem. Szerintem a bizományos a szolgáltatást a bizományosi díjjal csökkentett értékben vásárolja meg, és a magánszemélyek felé értékesíti tovább listaáron. Áfa és számviteli szempontból közvetített szolgáltatásként kell kezelni (a bizományos a szolgáltatásnyújtója és igénybevevője)? Válaszikat előre is kööszönöm. Üdv: Bácsi Ferencné

Bizomány/ügynök Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk, mint jegyiroda, külső szervezők által szervezett események belépőjegyeinek terjesztését vállalja. Az értékesítésnél a saját nevünkben, saját számlára járunk el, tehát a végfelhasználóknak mi állítjuk ki a számlát az eladott jegyekről, és mi kapjuk meg az ellentértéket is. Ezután utólagos elszámolással a szervező szintén benyújtja felénk a számláját az eladott jegyekről. Az eladott jegyek függvényében százalékos arányban jutalékot/bizományosi díjat kapunk. Kérdésünk, hogy melyik a helyes elszámolás számlázás és adózás tekintetében? Mi kiállítjuk a számlát a végfelhasználó felé, ezután a szervező ugyanilyen értékben (mivel a jegyeket nem adhatjuk drágábban) kiállítja az ő számláját felénk, végül mi visszaszámlázzuk a jutalékot/bizományosi díjat a szervező felé. Vagy mi kiállítjuk a számlát a végfelhasználó felé az eladott jegyekről, a szervező pedig jutalékkal/bizományosi díjjal csökkentett számlát állít ki felénk?

Internetes eladási bizomány áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bőr használati tárgyakat és ékszereket készítő katás, alanyi adómentes, Magyarországon bejelentett egyéni vállalkozó vagyok főállásban. Szerződést szeretnék kötni egy közösségi (Egyesült Királyság) webshoppal – adóalannyal. (A vevői kör szinte 100 százalékban természetes személyekből áll, és a közösségen kívüli vevők is előfordulnak.) Az előzetes tájékoztatás szerint az értékesítés dropshipment rendszerű lenne, vagyis internetes eladási bizomány. Én lennék alanyi adómentes vállalkozóként a megbízó, a webshop pedig a bizományos, aki áfás számlát állít ki a vevő felé (határérték alatt a székhelye szerinti ország áfájával, afölött pedig a vevő lakhelye szerinti ország áfájával. A megrendelés alapján a termék leszállítását én végzem a vevő felé, és az átvételt követően számlát nyújtok be a bizományos felé a vevőnek adott számla mínusz a bizományos jutaléka értékben. A bizományos állít ki ellenszámlát felém a jutalék összegéről, és ha igen, az áfás számla lenne, vagy közösségi adómentes, aminek az áfáját nekem kellene bevallani és befizetni? Alanyi adómentességemre tekintettel nekem milyen áfatartalmú számlát kell kibocsátanom, kell-e áfát bevallanom, illetve szükséges-e nekem ehhez az értékesítési módozathoz közösségi adószámot igényelnem (beszerzésem nem lesz az EU területéről és semmilyen más országból sem)? Köszönettel: Egy kezdő katás vállalkozó

Ajándékutalvány forgalmazási szolgáltatás keretében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ajándékutalványok forgalmi szolgáltatás keretében történő értékesítése valósul meg. Felmerült kérdéseim: – Milyen nyilvántartások, elszámolások szükségesek a forgalmazónál és külön a kibocsájtónál? (Adminisztráció, könyvelés.) – Mi a helyzet abban az esetben, ha a forgalmazó bizományba kapja meg az ajándékutalványokat, vagy ha minden szállításnál (vásárlásonként) ki kell fizetnie? Mik az eltérések? – Mi van abban az esetben, ha a forgalmazó felvállalja a kibocsájtó szerepét, és az elszámolás a beváltónál történt beváltás (az adott cégnél, üzletében) után történik meg. Milyen eltérések vannak? Ez a megoldás valóban csökkenti a beváltó adminisztrációját? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink