1764 találat a(z) bevallás cimkére

Egyéni vállalkozó nyugdíjba vonulása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású munkaviszony mellett jelenleg evás egyéni vállalkozó is vagyok. Szeretném nyugdíjazásomat kérni, ennek érdekében tudom, a főállású munkaviszonyomat meg kell szüntetni, az egyéni vállalkozás automatikusan kiegészítő tevékenységűvé válik: ezzel együtt milyen bevallási, bejelentési kötelezettségeim vannak: 1858, 18T1041 és 18T101E vonatkozásában, vagy vannak-e? Ha ezek után szeretnék esetleg katás vállalkozó lenni, akkor mit kell tennem, milyen bevallásokat kell beadnom, és főleg az áfaalanyiságom, amely az eva miatt most van hogyan alakul? Ezzel együtt választhatom-e az alanyi mentességet? Bevételem nem haladja meg a 8 millió forintot. Válaszát előre is nagyon köszönöm. Üdvözlettel

Egyéb szervezet tao-bevallása Kérdés

Közhasznú alapítvány gimnáziumot működtet, amit eredetileg egyetem alapított, a Fővárosi Bíróság jegyzett be, cégbejegyzésre nem kötelezett, önálló jogi személy, kettős könyvelést vezet, egyéb szervezetként van besorolva, vállalkozói tevékenységet nem végez, költségeinek fedezetét az alapítványtól kapja. Kell-e 1729-et benyújtania és ha igen az NY1, NY2-n mit kell bejelölnie? Köszönettel: Zsuzsa

Osztalékkifizetés lépései Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét osztalékkal kapcsolatosan, helyes az alábbi sorrend: - 2017. évi beszámoló elfogadásakor 2018. 03. 31-én határozatot hoz a kft. közgyűlése 1 620 000 forint osztalék kifizetéséről a 2017. évi adózott eredmény terhére, ami 1 622 969 forint. - 2018. 05. hónapban ez az összeg kifizetésre kerül könyvelése (vagy már ki kellett volna fizetni 2018.03.31-én?) T:413 K:479, T:479 K:384 - 1808-as bevallásban 2018. 05. hó - közterhek: 15 százalék szja, 14 százalék eho Van még más feladat? Köszönöm a segítséget.

Szja-bevallás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2013. szeptember óta szüneteltetem az egyéni vállalkozásomat. Előtte kata alá tartozó vállalkozó voltam. 2017 évben öregségi nyugdijas voltam, más jövedelmem nem volt. Kérdésem: kell-e szja-bevallást tennem, vagy valamilyen más bevallást szükséges-e tennem? Köszönettel: TJ.né

Elhatárolt veszteség – áttérés evára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. a kettős könyvvitelről 2018.01.01-től áttért az evára. 2016-ban veszteséges volt, a társasági adót a minimum jövedelem alapján állapították meg. Kérdésem, hogy 2017-ben a társaságiadó-alap megállapításánál csökkentő tételként figyelembe lehet venni az előző évek veszteségét, mert a 1771-es bevallásban nincs úgy kihangsúlyozva, mint a társaságiadó-bevallásnál, ha igen, akkor milyen mértékben.

Erdőbirtokosság – osztalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Erdőbirtokossági társulás több éve, kb. 10 éve folyamatosan nyereséget halmoz fel a kapott MVH-támogatásokból. Jelenlegi eredménytartaléka 4 millió forint, plusz a 2017. évi adózott eredménye 3 millió 500 ezer forint. Tehát 2018-ban 7 millió 500 ezer forint az eredménytartalék. A szervezet formájából adódóan jegyzett tőke nincs, tehát az eredménytartalékon kívül nincs más eleme a saját tőkének. Mivel a 2017. év is nagy mértékben nyereséges volt, és a 2018. évben még nagyobb nyereséggel fognak zárni várhatóan, ezért a mostani közgyűlésen osztalék kifizetéséről szavaznának. Osztalékelőleget fizetnének ki a tagok részére a tulajdoni hányad arányában. Kérdésem: az erdőbirtokossági társulás milyen feltételekkel fizethet ki osztalékot, ilyen szempontból ugyanaz vonatkozik rá, mint egy gazdasági társaságra? Kötelező levonni az erdőbirtokossági társulásnak a szja- és ehoelőleget, és bevallani azt a '08-as bevalláson, vagy kifizetheti a "bruttó" összegeket, és majd bevallják és befizetik a tagok az adót és az ehót? Milyen összeg fizethető ki osztalékelőlegként? A 4 millió forint vagy a 7 millió 500 ezer forint felhasználható az eredménytartalék terhére? Egyáltalán kifizethető minden annak ellenére, hogy ez már a korábbi évekről felhalmozódott eredmény? Mielőbbi válaszát előre is nagyon köszönöm! Nagyon fontos lenne a nagyon részletes, mindenre kiterjedő válasz, mert a közgyűlésen hosszan kell várhatóan érvelnem, a lehetőségeket indokolva.

Kivából való kilépéskor fizetett osztalék Kérdés

Ügyfelem évközben lépett ki a kiva rendszeréből. A kilépés napjával áttérési különbözetet számolt, és az ennek megfelelő összeget az eredménytartalékból a lekötött tartalékba helyezte. (A képletnél az kiva utolsó évének eredményével nem számolt, hiszen az nem az eredménytartalék része.) A kiva utolsó évében osztalékelőleget vettek fel a tagok, mellyel azonos összegű osztalékfizetésről döntött a taggyűlés már a tao adózás alatt, a (kivás) megszűnéskori mérleget elfogadó taggyűlésen. Jól gondolom-e, hogy a taofizetési kötelezettség erre az osztalékra is vonatkozik, és nemcsak az esetlegesen a fenti lekötött tartalékból (később) fizetendő osztalékra? Ha igazam van, akkor a taobevallásban (1729) hol találom ezt a fizetési kötelezettséget? Köszönöm, ha válaszolnak, üdvözlettel: CsK

Innovációs járulék bevallása és befizetése Cikk

Közeleg a május 31-ei bevallási határidő, és a naptári évvel megegyező adóévvel rendelkező adózók esetén az innovációs járulék bevallása is esedékes. Cikkünkben összefoglaljuk a bevalláshoz szükséges lényegi pontokat.

Kivaalany éves beszámolója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Három ponton szeretném megerősítő, támogató véleményét kikérni kivaalany beszámolójával kapcsolatosan. A kivaalanyoknak tudtommal minden üzleti évében ugyanúgy beszámolóközzétételi kötelezettségük van a 17KIVA bevallás benyújtása mellett. Az eredménykimutatásban az éves kiva összegét az "adófizetési kötelezettség" soron tüntetem fel? Az adózott eredményt teljes egészében fejlesztési tartalékként kezelem? Válaszát előre is hálásan köszönöm.

Ingatlanértékesítés Kérdés

Egy kft. az általános szabályok szerinti áfa szerint van bejelentve és az ingatlan-bérbeadás a 86. § (1) bek 1. pontja szerint be van jelentve áfába. 2016-ban vásárolt egy lakóingatlant magánszemélytől (áfamentesen) 2017-ben felújította és a költségek áfáját levonta. 2018-ban eladja egy kft.-tag magánszemélynek, aki 50 százalékos tulajdonos. Kérdésem, hogy az értékesítés áfamentesen lesz kiszámlázva? A felújítás miatt levont áfát mikor és hogyan kell bevallani és befizetni? Van-e egyéb bevallási kötelezettsége a kft.-nek?

Szellemi szabadfoglalkozású Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szellemi szabadfoglalkozású – aki adószámmal rendelkezik – két helyről kapott jövedelmet. Az első helyről önálló tevékenységből származó jövedelmet, amiből szja-t vontak, és a járulékokat is befizették utána. Utána kibocsátott több számlát, szerződés nincs, mintha vállalkozó lenne. Semmit nem fizetett be utána sem ő, sem a vevő. Hogy tudja ezt bevallani, és mit kell utána fizetni?

Áfabevallás összesítő jelentés Kérdés

Tisztelt Szakértő, társaságunk egyik szállítója havonta több olyan számlát állít ki, melynek az áfája meghaladja az 1 millió forintot. Amikor időnk engedi, az ABEV portálon ellenőrizzük, hogy a bevallásokba ugyanazon számlák szerepelnek-e. Március hónapban a szállító kiállított egy számlát, amit azonnal stornózott is, hibás megjegyzés miatt. Se az eredeti, se a stornó számla nem került el hozzánk, azt a szállító lefűzte magánál. Az összesítő jelentésbe partnerünk szerepeltette az eredeti számlát és a stornót is. Mi viszont, mivel ezek a számlák nem jutottak el hozzánk, sehol sem tüntettük fel. Úgy rémlik, hogy egy oktatáson azt hallottam, hogy csak azon számlákat kell feltűntetni az összesítő nyilatkozatba amelyeket a partner meg is kapott, sajnos sehol nem találok erre megerősítést se cáfolást. Helyesen járt el a szállítónk, hogy a saját bevallásában szerepeltette a számlákat? Nem lesz ebből később nekünk problémánk, hogy a mi bevallásunkban ezek a számlák nem szerepelnek?

Őstermelők, figyelem! Jóváhagyás nélkül nem lesz bevallás a NAV tervezete Cikk

A mezőgazdasági őstermelőknek (családi gazdálkodóknak, családi gazdaság tagjainak) ki kell egészíteniük az adóbevallási tervezetüket az önálló tevékenységből, illetve az őstermelői tevékenységből keletkezett jövedelemmel és az ahhoz kapcsolódó fizetési kötelezettségekkel – figyelmeztet újfent a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

E-szja: gyorsabbak az adózók, sokan nem hagyják az utolsó pillanatra a bevallást Cikk

Több mint kétmilliószor léptek már be a NAV e-Szja felületére az ügyfelek, hogy megnézzék adóbevallási tervezetüket. A NAV által készített, személyre szabott dokumentum pillanatok alatt elérhető az ügyfélkapun keresztül. Az adózók többségének nincs dolga a tervezettel, mert a NAV minden jövedelmi adatot megkapott munkáltatójuktól.

Vízum, voucher, meghívólevél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vízumértékesítés mellett előfordul, hogy meghívólevél beszerzését is intézzük, illetve vannak olyan országok, ahol a turistavízum mellé 2 euró értékű vouchert is meg kell vennie az utasnak. Ez a szállodába való belépéshez kell, a szállás foglalásánál kell leadni. Azután érdeklődnék, hogy a voucher és a meghívólevél áfamegítélése megegyezik a vízumértékesítéssel? Ezt a két szolgáltatást is elszámolási kötelezettséggel átvett pénzeszközként szükséges kezelni? Ezekről áfa nélküli számlát kapunk a külföldi partnertől. Akkor ez nekünk egy adóalapot képező bevétel? Ebben az esetben milyen áfamegítélés alá esik? Áfabevallást, illetve áfaösszesítőt be kell nyújtani? Segítségét előre is köszönöm: Páll M.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 April
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink