1764 találat a(z) bevallás cimkére
Egyéni vállalkozó megszüntetné tevékenységét, hogy katázhasson
Cikk
Tévedésből nem a számára megfelelő adózási módot választotta az egyéni vállalkozó, mit tehet a változtatás érdekében? Olvasói kérdésre Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Belföldi adóalanyrészére kiállított fordított számla
Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Kérdésem hogy belföldi adóalany részére kiállított fordított számla melyen nincs áfa, kell-e jelenteni a NAV felé a számla kiállítójának, ugyanis az áfát a vevő fizeti.. Továbbá a fordított számla befogadónak milyen jelentési kötelezettsége van a NAV felé, amennyiben fizetendő áfát is vall és levonandó áfát is? Válaszukat köszönöm
Katás bt. osztalékfizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy katás bt. bevételi nyilvántartást vezet, beltagja nem végez munkát, csak a kültag, aki katásként be van jelentve. 1. A tulajdoni arány lehet 99-1% is a kültag javára? 2. Ha a tulajdoni hányad arányában a beltagot osztalék illeti meg, milyen módon kell ezt kifizetni? Levonhatók az igazolható költségek (adók, reklámköltség stb.)? 3. A bt. itt kifizetőnek minősül, vagy a beltagnak kell majd a jövedelmét bevallania? Köszönöm szépen.
Tandíj adó- és járulékkompenzáció a 1908-as bevallásban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltató a munkavállalóval kötött tanulmányi szerződés alapján tandíjat fizet. 2019. évtől jövedelemként adózik. A munkáltató az adó- és járulékterhek átvállalása érdekében kompenzációt fizet a munkavállaló részére. A 1908-as bevallásban az adó- és járulékköteles tandíj a 304-es sorban kerül bevallásra. A tandíjra fizetett kompenzációt a 304-es sorban vagy a 300-as sorban kell szerepeltetni?
Katás járulékbevallás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Köszönöm válaszát a bevallási kötelezettség érdekelne. Tudom, hogy nincs járulékfizetési kötelezettség és biztosítási jogviszony a kültagnak. Ezért én 08 bevallásokat be sem adtam. De most visszamenőleg kérik őket (nullás igazolás kérésekor), és nem tudom, mit vallhatnék, illetve az ügyintézőt mivel tudnám meggyőzni, hogy ez nem kell (esetleges jogszabály hivatkozás). Köszönöm a segítségét.
Nyugdijas egyéni vállalkozó járulékfizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2018. december 31-éig heti 36 órát elérő munkaviszony mellett voltam nyugdijas egyéni vállalkozó. Ezen időpontig a 1958-as bevallást 0 forinttal minden hónapban elküldtem. (Vállalkozói kivétem nem volt.) Jól tudom-e, hogy 2019. január 1-jétől havonta meg kell fizetnem a 7500 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot, mivel már nincs munkaviszonyom? Továbbá szeretném megkérdezni, hogy ezt a változást kell-e jelenteni valamilyen nyomtatványon (mivel az 58-as nyomtatványt már nem küldöm) vagy elég ha az év végén az 53-as nyomtatványon bevallom? Várom szíves válaszát!
Mezőgazdasági őstermelő járulékfizetése
Kérdés
Az őstermelő előző évi bevétele 610 000 forint volt. Mennyi a járulékalapja, és mennyi járulékot kell neki fizetni, illetve ebben az esetben van-e szociális hozzájárulási adó? Ha igen, hol kell bevallani?
Egyéni vállalkozás megszüntetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2019. március 31-én kívánom megszüntetni az egyéni vállalkozásomat, melyet tévedésből átalányadózói minőségben kezdtem el működtetni, kata helyett. Az 58-as, a 08-as, a 01-es és a hipa-bevallásokon, valamint majd a 2020-ban esedékes 53-as szja-bevalláson kívül van-e teendőm? Mikortól jelenthetem be a katás egyéni vállalkozásom kezdetét? 2019. március 31-jén vagy április 1-jén? Van erre valamilyen korlátozás a megszüntetés miatt? Köszönettel.
Kártérítés magánszemélynek
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk új megbízást kapott megrendelőjétől, melynek teljesítéséhez új munkavállalókat toborzott. A leendő munkavállalók egy része munkanélkülin volt, más része felmondott régi munkahelyén, hogy nálunk idejében kezdeni tudjon. Cégünk a leendő munkavállalókkal megállapodást/munkaszerződést nem kötött, csak a munkakezdési lehetőséget helyezte kilátásba. Sajnos egyéb okok miatt (újra pályázatot írtak ki a megbízásra) a megbízás megkezdése egyelőre nem lehetséges, akár hónapokat is tolódhat. Szeretnénk a fenti magánszemélyeknek valamilyen kártérítést adni az elmaradt munkalehetőségért, kiesett jövedelemért. Hogyan és milyen jogcímen fizethetünk ki nekik például 100 ezer forintot, ha nincs munkaszerződés, csak szóbeli megállapodás? Milyen adók terhelik a kifizetést és a 08-as bevallásban melyik sorban kell szerepeltetni a magánszemély eme jövedelmét? Válaszát előre is köszönöm.
Mi a teendő?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A társaságot végelszámolással szándékoztak megszüntetni. Indult a végelszámolás 2017. 03.14-ével. Bementek a végelszámolást záró bevallások, beszámoló 2017. szeptember 10-én. A törlési határozat megszűnése előtt meggondolta magát a tulajdonos, eladta a céget és egyúttal kérték a végelszámolás visszavonását. A cégiratokban végelszámolás vége dátumként 2018.05.15. szerepel. Ez a dátum a tulajdonosváltás dátuma is. Hogyan néznek ki az üzleti évek, Milyen bevallást, beszámolót kell beadni, pótolni, hogy a 2018. évi zárást meg lehessen csinálni? Köszönettel!
Létező bt., de mégsem létezhetne
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi problémában kérném a segítségét. Adott egy bt., ahol a kültag 2 éve meghalt, és a cég sosem rendelkezett bankszámlával. A bankszámla meglétét soha senki nem hiányolta. Felszólítás és bírság sem volt A cég 3 éve "él", de gazdasági tevékenységet nem folytat. A kültag halálával a hagyatéki tárgyalás után sem indult meg a kényszertörlési eljárás. (Ha jól tudom, ezt a közjegyzőnek kellett volna jeleznie a cégbíróság felé.) A NAV sosem jelentkezett a cégnél. A bevallások is hiányosan mentek be évek óta. A bt. az ügyfélkapun és a cégjegyzékben is megtalálható. A kérdésem az lenne, hogy honnan kéne elindulni, hogy a cég véglegesen megszűnjön, azaz meg lehessen szüntetni, a lehetséges legkisebb szankciókkal. Ez esetben bírságol a NAV? (Bankszámlahiány.) Az eljárás elindítása előtt célszerű lenne bankszámlát nyitnia a cégnek? (Ha egyáltalán lehetséges a kültag hiánya miatt.) Az eljárás elindítását a NAV-nál kezdjük? Végelszámolás lehetséges annak ellenére hogy nincs kültagja a cégnek? Vagy a cégbírósághoz kéne fordulni először ügyvéden keresztül és kényszertörlési eljárás lesz a vége? Nagyon szépen köszönöm előre is a segítségét!
Bevallás
Esemény
Közhasznú nonprofit kft. – szakképzési hozzájárulás alapja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A közhasznú nonprofit kft. éves szakképzési hozzájárulása alapjának meghatározása speciális a 1808A-01-02. bevallásban: 30.sor: a szakképzési hozzájárulás alapja egyenlő a szochoalap, csökkentve a szakképzési hozzájárulás alól mentesített (közhasznú) tevékenység árbevételének arányával. 31.sor: szakképzési hozzájárulás alapját csökkentő kedvezmények: Foglalkoztatunk pályakezdő és tartós álláskereső munkavállalókat is. Foglalkoztatásuk 1-2. évében maximum 100 ezer forint/fő/hó (teljes munkaidős) összeggel csökkenthető normál esetben a szakképzési hozzájárulás alapja. Kérdéseim: Közhasznú jogállású társaságnál is elszámolható a fenti kedvezmény? Ha igen, akkor a teljes 100 ezer forint/fő/hó figyelembe vehető, vagy csökkenteni kellene azt a 30. sornál alkalmazott arányszámmal? Válaszát megköszönve, tisztelettel Bankóné
Társas vállalkozó jogviszonyának rendezése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Könyvelek egy kft.-t, ahol az egyik tag tulajdonos és személyesen közreműködő is a cégben, és eddig máshol főállással rendelkező tagi jogviszonyosként volt számfejtve, mert rendelkezett főállással. Azzal a céggel szemben, ahol alkalmazták, felszámolást kezdeményeztek, a kft.-m tulajdonosát kijelentették, visszamenőlegesen, nem a felszámolást megelőző napra (2018.09.27.), hanem 2017.09.27-re. Ezt a bejelentést 2019. elején tette a felszámolóbiztos. A cégvezetőm vitatja a kijelentést, emiatt, és a ki nem fizetett bérkövetelés miatt jelenleg munkaügyi per van folyamatban. Viszont az általam könyvelt kft.-ben szeretném rendezni a jogviszonyát: Ön szerint melyik nappal jelentsem a NAV felé a saját cégében a jogviszonyának változását, 2017.09.27-étől vagy 2018.09.27-étől? Ha a bejelentést 2017.09.27-étől teszem meg, elkezdem kijavítani 2017 szeptemberétől a járulékbevallásokat, és utóbb kiderül, hogy a kijelentésénél tényleg elírás történt, és nem 2017-ben, hanem 2018-ban akarták kijelenteni, akkor megint új változásbejelentőt kell benyújtani, és az addig javított járulékbevallásokat újból önellenőrizni? Iyen kavarodás miatt a NAV nem fogja a cégemet behívni ellenőrzésre? Ilyen esetben hogyan célszerű eljárni, meg kell várni a munkaügyi per kimenetelét vagy el kell kezdeni a saját cégben a javításokat? A könyvelt kft. kivás is, így az eljárás – egyebek mellett – a kivabevallásokat is érinteni fogja. Köszönöm a válaszukat. Slága Andrea
Ingóértékesítés szja-bevallás, -befizetés
Kérdés
Mint magánszemély készítettem egy emelőt, amit eladtam a cégemnek. Mint magánszemélynek majd a 1953-as bevallásban kell bevallanom és adóznom a 25% jövedelem után? Kérdésem, hogy a 15% szja-t befizessem most, március hóban, vagy majd az éves adóbevallásban?