44 találat a(z) betegállomány cimkére
Jogvédelem idős dolgozónak Kérdés
Alkalmazott keresőképességének felülvizsgálata: mutatjuk a változásokat Cikk
2021. január 1-jétől változott a foglalkoztató által kezdeményezhető keresőképesség felülvizsgálatára vonatkozó szabály. Az alábbi cikkben ismertetjük a felülvizsgálatra vonatkozó új rendelkezést, és kitérünk a keresőképtelenség ellenőrzésére is.
Pozitív teszt esetén mit fizethet munkavállalójának a munkáltató? Cikk
Pozitív antigén teszt miatt otthon tartózkodó munkavállalók lehetnek-e betegállományban, illetve fizethető-e számukra 100 százalékos távolléti díj? Olvasónk kérdéseire dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő, jogász válaszolt.
Tanulószerződés Kérdés
Munka helyett betegállomány Kérdés
Köztisztviselőként sajnos 45 napja betegállományban vagyok Kérdés
Orvosi igazolás leadási határideje munkavállaló részéről Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem arra vonatkozna, hogy van-e bármilyen jogszabályi előírás (és ha igen, kérem adjanak meg pontos jogszabályhelyet), hogy a keresőképtelen munkavállaló milyen határidőn belül köteles munkáltatója részére eljuttatni a betegállománya igazolására szolgáló orvosi igazolást? Az "indító" igazolást leadta, a folyamatos keresőképtelenséget igazoló "kutyanyelvet" viszont nem. Mit tehet ilyenkor a munkáltató? Mikor és hogyan szüntethető meg az adott munkavállaló munkaviszonya?
Kata keret betegállomány esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Katás bt. beltagja 3 hónap betegállományban volt, mert műtötték. A bt. működött ezen időszak alatt is, hisz van munkaviszonyban bejelentett alkalmazottja, aki után megfizetik a tb-kötelezettséget. Most a katabevallásnál szembesültem azzal, hogy miután a beltag 3 hónapig nem fizette az 50 e forintot saját maga után, sőt táppénzt is kapott, a bevételi keretét 3 millióval csökkentették. Kérdésem, hogy miért lehet ez jogszerű, hisz az alkalmazott dolgozott és utána a járulék- és adókötelezettség is teljesítve lett. Szíves válaszukat köszönöm! Tisztelettel: Béradmin Kft.
Katás vállalkozó táppénzen, de az alkalmazott dolgozik Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó hosszas betegállományba kényszerült, de az ügyfélkör megtartása végett időnként egyszerűsített munkavégzéssel alkalmazottakat foglalkoztat. Ezekre az időszakokra be is fizeti a katát, hiszen a vállalkozás bevételt termel. Kérdés, hogy jogosult-e táppénzre azokban a hónapokban is, amikor ő személyében keresőképtelen, de alkalmazottak dolgoztak a vállalkozásában?
Beltag betegállománya Kérdés
Egy bt. beltagja a tevékenységét munkaviszonyban látja el mint ügyvezető, nulla forint megbízási díjat kap. Betegállományba, kórházba kerül mint veszélyeztetett terhes, várhatóan utána csed, gyed, gyes követi. A tevékenység végzésére egy helyettes munkavállalót szerződtetett. Rendben van ez így?
Katás vállalkozó alkalmazottal Kérdés
Tisztelt Szakértő! Helyes-e az a megoldás, ha a másodállású katás egyéni vállalkozó betegállománya alatt is megfizeti a kata összegét, és alkalmazottat vesz fel a tevékenysége végzésére? Lehet ez az alkalmazott egyszerűsített foglalkoztatás keretében foglalkoztatott, vagyis alkalmi munkás? Ebben az esetben lehet a betegállomány idejèn is bevétele? Köszönöm a választ!
Kft. ügyvezetője számlázhat-e betegállománya alatt? Kérdés
Ügyfelem egy kft. ügyvezetője, baleset érte, és így táppénzen van. A táppénzes állomány ideje alatt számlázhat-e, ha alvállalkozóval végezteti el a felvállalt munkát? Alkalmazottja nincs. Előre is köszönöm a válaszukat.
Munkaviszony megszüntetése betegállomány alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Dolgozó munkáját többszöri szóbeli figyelmeztetés ellenére is különböző mértékű hibákkal, gondatlanul végezte, mellyel a vállalkozás jó megítélését is kockára tette. Ezért munkáltató 30 napos felmondási idővel felmondott. Eltekintett a 30 napos felmondási idő ledolgozásáról. Dolgozó az írásbeli felmondást aláírásával átvette. Ezt követően 5 nap múlva juttatott el munkáltató részére orvosi igazolásokat, melyek szerint betegállományba vétele 49 nappal korábban kezdődött. Munkáltatót korábban (még a felmondó levél aláírásakor sem) tájékoztatta-e tényről. Felmondás napjáig dolgozott, jelenléti ívet is aláírt, munkabérét készpénzben, átutalással átvette. Betegszabadság az információszerzés napjától került figyelembe vételre. Így a táppénz napja a munkaviszony megszűnésig 1 nap. Ezt követő időszakra OEP-től megkapta az elutasító határozatot, mely szerint munkaviszonya megszűnt, és így nem jogosult táppénz folyósításra. Munkavállaló jogszerűtlenségre hivatkozva kéri a munkaviszony visszaállítását. Mi a helyes megoldás ilyen esetben? Úgy gondolom, a munkáltató jogszerűen járt el. A munkavállaló nem teljesítette együttműködési kötelezettségét, ezért a betegállomány nem hosszabbítja meg a munkaviszony utolsó napját. Válaszát előre is köszönöm.
Mennyi szabadság jár? Kérdés
Egyik dolgozónk 2017.05.17. óta betegállományban van. Előtte letöltötte a 15 nap betegszabadságot. Kérdésem az, hogyha újra munkába áll, vagy netán kilép a cégtől, akkor a betegállományban töltött időszaknak mekkora részére illeti meg szabadság.
Katás bt. beltagja hosszú betegállomány alatt Kérdés
Katás bt. beltagja veszélyeztetett terhes, jelenleg betegállományban van, a gyermek születése után gyes-gyed idejét tölti. Kérdésem, hogy ebben az esetben megbízhatja-e a kültagot vagy alkalmi munkavállalóját az ügyvezetéssel? Mi a teendő, ha a bt. nem működik ezen idő alatt, vagy részben működik, mert alkalmanként egyszerűsített foglalkoztatással dolgozik a bt.-n belül egy munkavállaló? A beltagnak kell-e valamiféle járulékot, adót fizetnie a betegállomány, illetve a gyermekellátás során? Ha kijelentkezik a bt. a kata alól, nulla forintért elláthatja-e az ügyvezetői tevékenységet a betegállományban lévő beltag? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Antal Imréné