588 találat a(z) beruházás cimkére

Egyéni vállalkozó – telephely, iroda építése kizárólag vállalkozási célra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem a segítségét. Kizárólag adóköteles tevékenységet végző áfaalany egyéni vállalkozó saját telephelyet alakítana ki, kizárólag vállalkozási célra. Építési területen telket vesz, az eladó felszámítja az áfát. Külső vállalkozóval építteti meg az iroda és szociális épületet. Levonhatja-e ebben az esetben a beszerzéseket terhelő áfát? Van-e áfabejelentési kötelezettsége a nem lakóingatlannak minősülő épület áfakötelessé tétele esetén, és csak így vonhatja le a saját beruházásának áfáját? Ha igen, akkor ezt év közben a beruházás megkezdése előtt kell benyújtania? Segítségüket előre is köszönöm!

Őstermelő értékcsökkenési leírása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét az alábbiakkal kapcsolatosan. Mezőgazdasági őstermelő – heti 36 órát elérő munkaviszony mellett – 2015-ben beruházott egy ültetvény létesítésére, melyet állami támogatásból, hitelből és önerőből fedezett. 2015-ben őstermelésből bevétele csak az állami támogatásból volt, jövedelme nem volt, és így adója sem keletkezett. 2016. évben már 600 ezer forintot meghaladó jövedelme volt plusz egyéb állami támogatást is kapott. Tehát 2016-ról a támogatásokkal növelt jövedelme után, a költségek levonását követően adózik. A kérdésem az lenne, hogy milyen mértékben számolhat el értékcsökkenést (a teljes beruházásra, vagy csak a támogatás feletti összeg után)? Illetve az is érdekelne, hogy mikor lehet aktiválni a beruházást, azaz az szja-törvény szerinti "termőre fordulás" hogyan értelmezhető, mivel 2016. évben már termett az ültetvény, és értékesítette is a terményt a gazdálkodó? Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlanberuházás kedvezménye Kérdés

Üdvözlöm! A társasági adóról szóló törvény 7. § zs) pont szerinti beruházási kedvezményt melyik időpontban lehet érvényesíteni? Csak az aktiválás évében, amikor a 161-re kerül? Továbbá felújítás esetén használt ingatlanon végzett felújítás értéke is elszámolható? Végül: aki bérbeadást is végez (de nem feltétlenül ez a főtevékenysége), annál bérbeadás céljára vett ingatlannál érvényesíthető a kedvezmény? Köszönettel:

Bérelt ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bérelt ingatlanon végzett beruházással kapcsolatban szeretnék kérdéseket feltenni. Adott egy kft., amely magánszemélytől bérel határozatlan időre ingatlant. Ezen az ingatlanon nagy értékű beruházást hajtana végre, szolgáltatási kör bővítése céljából. Jól értelmezem-e a lehetőségeket, hogy amikor a bérleti szerződés megszűnik, mi lesz a végrehajtott beruházás értékével, levonásba helyezett áfájával, valamint a bérbeadónak keletkezik-e jövedelemadó fizetési kötelezettsége? Amire jutottam lehetőségek: 1. Könyv szerinti érték + áfa, kiszámlázza a bérbeadónak. 2. Térítés nélkül átadja. Ebben az esetben az áfafizetésnél ingatlan esetén a 240 hónapot figyelembe véve állapítjuk meg az áfát, vagy a könyv szerint érték áfáját kell fizetendőbe tenni? Valamint itt a bérbeadónak a könyv szerinti érték + áfa értéken egyéb jövedelme keletkezik, ami után szjafizetése lesz? 3. Terven felüli értékcsökkenésként kivezeti a kft. Ingatlan esetében értelmezhető-e a terven felüli értékcsökkenés? Ebben az esetben a bérbeadó magánszemélynek keletkezik-e adófizetési kötelezettsége? Köszönettel: Fazekasné

Egyéni ügyvéd - fejlesztési tartalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni ügyvéddel kapcsolatos kérdésben kérném szíves tájékoztatását: 1. több olyan alkalmazottja van a vállalkozásnak, aki nem a cég székhelyén lakik, ezért az merült fel, hogy egy lakást bérelne ezen személyeknek és mint "munkásszálláson" történő elhelyezést adómentes juttatásként a bérleti díjat számolná el. Ez járható út-e? Ezen ügyvéd 2015-ben fejlesztési tartalékot képezett beruházási célra. Lehetséges megoldás-e, ha ezt az ingatlant szerkezetkész állapotban veszi bérbe és mint idegen eszközön végzett beruházás befejezi a munkálatokat és ezzel a fejlesztési tartalékát feloldja? 2. Szintén ez az ügyvéd nyílt végű lízinggel személygépkocsit bérelne, az egyéni vállalkozónál a személygépkocsi - az ő esetében - nem kizárólagos tárgyi eszköz és feltételezem, hogy a bérleti díj átalányban számolható el, jól gondolom-e? Az áfa tekintetében - a cégekhez hasonlóan - a bérleti díj üzleti célú dokumentált futás arányában levonható? Előre is köszönöm szíves tájékoztatásukat.

Hatalmas visszaesés a beruházásokban Cikk

2016 IV. negyedévében a nemzetgazdasági beruházások volumene 24 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól, ezen belül a költségvetési szervek beruházásai szűkültek nagyobb mértékben – írja legfrissebb jelentésében a KSH.

Beruházási kiegészítő csökkentő tétel Kérdés

Szakképzési hozzájárulás Egy kft. főtevékenységként tanulószerződéses tanulók gyakorlati képzésével foglalkozik. A szakképzési törvény előírásainak megfelelően visszaigényli a szakképzési hozzájárulást. Az éves elszámoló bevallásban a kft. igénybe vette a „beruházási kiegészítő csökkentő tételt” a törvény előírásainak megfelelő mértékben. Ebből az összegből a kft. nagyösszegű (100 ezer forintot meghaladó értékű) eszközöket vásárolt. Kérdésünk a következő: A Kft. a „beruházási csökkentő tételt”, mint bevételt a visszaigénylés évében (2016-ban) számolja el teljes egészében, vagy az eszközök értékcsökkenésével arányosan több éven keresztül?

Fejlesztési tartalék képzése felújításra Kérdés

Sokféle értelmezést találtam. A lekötött tartalék csak az adótörvényben meghatározott beruházásra oldható fel. Mivel a beruházás számviteli fogalma magában foglalja a felújítást is, felújításra is képezhető fejlesztési tartalék, illetve a „beruházásra történő felhasználás” kitétel alatt a 161. Befejezetlen beruházás könyvviteli számlán való elszámolást értjük. Szeretném tudni, hogy a 162. felújítás számlára könyvelt tételeket a feljlesztési tartalék felhasználásakor figyelembe vehetem-e. Konkrétan egy önkiszolgáló étterem pultrendszere lett úgy felújítva, hogy az most kétszer akkora lett, mint volt, több elemmel bővült, és sokkal több mindent szolgáltat.

Alanyi mentes adozó beruházása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét az alábbiakkal kapcsolatban: egy alanyi adómentes adózó esetében a beruházási szállító számlájában szereplő előzetesen felszámított áfa is része-e a beruházásnak és áfával együtt aktiválandó-e az új eszköz? (Mivel alanyi mentes az adózó.) Válaszát előre is köszönettel!

Új adócsökkentő kedvezmények 2017-ben – a bulizás is olcsóbb lehet Cikk

Az idei évtől több új kedvezményt vehetnek igénybe a vállalkozások, amelyek a beruházások növelésére, kutatás-fejlesztésre, a foglalkoztatás bővítésére ösztönöznek.

Fejlesztési tartalék meg nem nyert pályázatra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Képezhető-e fejlesztési tartalék olyan beruházásra, amely nem biztos, hogy teljes egészében meg fog valósulni? Példa: egy cég 300 M Ft fejlesztési tartalékot képez egy, részben pályázati pénzből megvalósítandó beruházásra. A következő adóévben a pályázatát beadja, mellyel kapcsolatban felmerülnek beruházási költségei (pl. geodéziai felmérés, raktárépület-átalakítási engedélyezési terv elkészítése stb.) 20 M Ft értékben. A pályázaton nem nyer. Ebben az esetben a 20 M Ft elszámolható-e fejlesztési tartalék felhasználásaként, vagy – feltételezve, hogy a felhasználás az előírt határidőn belül más projektre nem lesz elszámolva – a teljes 300 M Ft után kell a szankciókkal számolni? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt

Áfa, kapcsolt vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az 5 fős családi gazdaság 4 tagja fejenként 24%-24% tulajdonrésszel tagja egy kft.-nek, ami 2016-ban alakult. A családi gazdaság az Áfa tv. szerint kompenzációs felár érvényesítésével értékesíti mezőgazdasági termékeit. A kft., melyben a 4 fő 24-24%-kal tulajdonos, bérelt területen gazdálkodik és mezőgazdasági szolgáltatást is végez. A termelési eszközök a cégben is rendelkezésre állnak. A kft. vásárol egy kombájnt és visszaigényli az áfát a beruházás után. A betakarítási munkákat a családi gazdaságnak is szolgáltatásként a kft. fogja végezni. Az Áfa tv.-nek mindkét cég eleget tesz? A családi gazdaság mezőgazdasági kompenzációs felár-jogosultsága megmarad? A cég a teljes beruházás áfáját visszakérheti? Kapcsolt vállalkozás lesz a szolgáltatási szerződés megkötése után a családi gazdaság és a kft.?

Családi gazdaság és kft. kapcsolata Kérdés

Az 5 fős családi gazdaság 4 tagja 24-24%/fő tulajdonrésszel tagja egy kft.-nek, ami 2016-ban alakult. A családi gazdaság az áfatörvény szerint kompenzációs felár érvényesítésével értékesít a mezőgazdasági termékeit. A kft., melyben 4 fő 24-24%-kal tulajdonos, bérelt területen gazdálkodik és mezőgazdasági szolgáltatást is végez. A termelési eszközök a cégben is rendelkezésre állnak. A kft. vásárol egy kombájnt és visszaigényli az áfát a beruházás után. A betakarítási munkákat a családi gazdaságnak is a kft. fogja végezni szolgáltatásként. Az áfatörvénynek mindkét cég eleget tesz? A családi gazdaság mezőgazdasági kompenzációsfelár-jogosultsága megmarad? A cég a teljes beruházás áfáját visszakérheti? Kapcsolt vállalkozás lesz a szolgáltatási szerződés megkötése után a családi gazdaság és a kft.?

Áfamentes tevékenységű egyesület, beruházás Kérdés

Egyesület támogatásból valósítja meg egy ingatlan felújítását. Áfa besorolása a tevékenység közérdekű jellegére tekintettel adómentes. Az elkészült felújítást átadja az ingatlan tulajdonosának térítésmentesen bekerülési értéken, aki áfaköteles tevékenységet folytat. Elégséges-e az áfatörvény 11. §-a szerinti besorolást alkalmazni és nem tekinteni értékesítésnek, vagy az áfával el kell számolnia?

Bérelt ingatlanon végzett beruházás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. bérelt ingatlanon végzett beruházást, amit aktivált is. A bérbeadóval – amely egy másik kft. – megegyeztek, hogy a bérleti díjba beszámítják a beruházás érkékét. A bérbeadó kiszámlázza minden hónapban a bérleti díjat. A bérbevevő ugyanolyan összegben állít ki számlát minden hónapban, vagy egyösszegben ki kell állítania a beruházásról a számlát, és azt havonta egyenlítik ki a bérleti díjakkal kompenzálva? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink