20 találat a(z) anyagbeszerzés cimkére
Levonható áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaságnak, melynek a fő tevékenysége szakmai középfokú oktatás (teáor 8532) a legtöbb bevétele a szakképzési hozzájárulás visszaigényléséből adódik, mely az egyéb bevételek között kerül kimutatásra. A szakmai vizsgáztatáshoz szükséges anyagok, például kőműveseknél, gépi forgácsolóknál az anyagok, eszközök (zártszelvények, köracél, vágókorong, stb.), bolti eladóknál az élelmiszerek, egyéb anyagok beszerzése esetén ezen anyagok áfája levonásba helyezhető-e? Másik kérdésem, hogy a cégnek az értékesítés nettó árbevétele különböző vevőknek gyártott anyagok (például ablakdeszka, rakományrögzítő kengyel, rámpakorlát) és szolgáltatások (festési munkálatok, eszközbérbeadások) értékesítéséből adódik, melyeket áfásan számláz a társaság (a munkát szintén a diákok végzik). Az ezekhez kapcsolódó anyagok és eszközök áfáját a cég levonásba helyezheti-e? Ugyanez merül fel a rezsiköltségek (telefon, internet, villany, távhő, stb.) esetében is: levonhatja a cég a rezsiköltségek áfáját vagy nem? Válaszát köszönöm! Glück Attiláné
Fordított vagy egyenes áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi dologban kérném segítségüket: Építésiengedély-köteles munkánál két cég között (mindegyik belföldi áfaalany gazdasági társaság) létrejött szállítási keretszerződés építési anyagra és szállításra. A szerződés és a számla is egyenesen adózik. A másik szerződés és számla ugyanezen két cég között vállalkozási szerződés, mely a leszállított anyagok beépítését tartalmazza. A szerződés és számla is fordítottan adózik. Jól járunk-e el abban az esetben, ha ezt a két ügyletet külön kezeljük? Vagy függetlenül a szerződésektől és számláktól, ez egy ügyletnek minősül, és mivel építésiengedély-köteles tevékenységhez tartozik, fordítottan adózik? Az anyag és szállítás értéke körülbelül a háromszorosa a munkadíjnak. Válaszát előre is köszönöm! Glückné
Vas- és acéláru feldolgozása Kérdés
Tekintettel arra, hogy a vas- és acéltermékek eladása a fordított adózás hatálya alá tartozik, egy fémmegmunkálással foglalkozó vállalkozás, ha vásárol, mondjuk üreges profilt, akkor a beszerzés áfáját bevallja, és vissza is igényli, ez eddig tiszta. De hogyan számlázza le a vállalkozó az ebből az anyagból készült kaput? A NAV információ szerint a változatlan formában eladott anyagnál nem probléma, de ha már feldolgozzák ezt az anyagot, akkor mi a teendő? Külön számlázza ki az adóalany részére a felhasznált anyagot fordított áfásan, és külön a munkadíjat a hagyományos módon? Ez akkora többletmunka a vállalkozásoknak is, hogy szinte kivitelezhetetlen. Ráadásul lassan külön alkalmazottat kell felvenni ahhoz, hogy egy számlát ki lehessen állitani.
Fordított áfa Kérdés
Cégünk építőipari tevékenység miatt fordított áfás számlákat bocsát ki. Egy konkrét munkára szerződünk, de több részletben történik az elszámolás. Az anyagszükséglet a munka végzése során alakul ki. Mi előre megveszünk minden tevékenységhez anyagot, de csak időközben derül ki, hogy melyiket használtuk fel fordított áfás és normál áfás tevékenységhez. Így kezdetben minden anyagbeszerzési számla áfáját levonásba helyezzük. Kérdésem, hogy a fordított áfa miatt ezen anyagbeszerzések áfája egyáltalán levonható-e, és ha nem, de már levontuk, akkor önellenőrzéssel kell korrigálni, vagy a végső elszámolás időpontjában lesz korrekciós tétel? Válaszukat köszönöm!
EU-s áfa értékhatár Kérdés
Segítséget szeretnék kérni. Egy vállalkozás az EU-ban nyújt szolgáltatást, mekkora az a bevételi összeghatár, amely alatt még nem kell belépnie az áfakörbe? Az anyagbeszerzés is külföldről történik. Itt is van értékhatár? Magyarországon nincs bevétele a vállalkozásnak. Köszönöm előre is a válaszukat.