104 találat a(z) amortizáció cimkére
Kiva – értékcsökkenés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kkt. 2017. 01. 01-jétől a kiva hatálya alá tartozik. A kiva-időszak alatt beszerzett tárgyi eszközök, immateriális javak esetében nem számolunk el Tao. törvény szerint amortizációt, ha a vállalkozás visszatér a Tao. törvény hatálya alá? A kiva-belépés előtt meglévő eszközök esetében hogyan történik az amortizáció elszámolása? A Tao. törvény szerint nem számolunk értékcsökkenést, amíg a kiva hatálya alá tartozik a kft.? Ha visszatér a Tao. törvény hatálya alá, akkor folytatja tovább a Tao. tv. szerinti amortizáció elszámolását? Várom szíves válaszukat! Köszönettel
Lakásbérbeadás adózása ha a bérbeadó lakcíme megegyezik a bérlemény címével Kérdés
Állásfoglalást illetve tanácsadást szeretnék kérni, ingatlan bérbeadás adózás ügyében. Kétszintes családi házunk (férjemmel 50- 50%-ban tulajdonosok) alsó lakrészét szeretnénk hosszútávon bérbe adni. A közüzemi főórák mérik a teljes ingatlan fogyasztását. A bérlők havi rezsiköltsége havi házi elszámolásban történhet csak. A felső szinthez tartozó altmérők fogyasztását levonjuk a főmérők által mutatott fogyasztásból és az eredmény lesz a lakrészhez tartozó ténylegesen fogyasztás elszámolás alapja. Ebben az esetben hogyan lehet a tételes elszámolással adózni? Elég, ha vezetem a házi elszámolást ahhoz hogy a bevételből le tudjam vonni a rezsiköltséget? Mivel fölöslegesnek tartjuk hogy mindketten adózzunk a bevétel után így úgy döntöttünk hogy férjem lemond a bérbeadás jogáról és az ebből származó jövedelemről is. Amortizációs költségre vonatkozóan van-e korlátozás abban a tekintetben ha a bérbeadó állandó lakcíme azonos a bérlemény címével (két külön lakrész, nem társasház hanem családi ház)? Segítségüket előre megköszönve várom mielőbbi visszajelzésüket, Tisztelettel, Bátai Mária
Erdőtelepítés költségeinek elszámolása Kérdés
Őstermelő erdőt telepít, támogatás igénybevétele nélkül. Mivel az erdő nem amortizáltatható, hogyan számolható el a telepítés költsége?
Ingatlan-bérbeadás elszámolható költségei II. Kérdés
Tisztelt Lepsényi Mária szakértő! Kérem a hivatkozásokat megadni, mely alapján ingatlan-bérbeadás esetén alkalmazható az Ön által vázolt amortizáció elszámolási lehetősége, amit szerintem csak az egyéni vállalkozók és mezőgazdasági őstermelők részére engedélyez az szja törvény. Én csak a magánszemély bérbeadására a 3. számú melléklet III.pontja szerinti átalány amortizációt találtam, ami nagyon szűk keretet ad a költségelszámolásra és csak a tárgyévre engedi elszámolni. Remélem nincs igazam.
Bérbe adott lakóingatlan adózása több tulajdonos esetén Kérdés
Ha a bérbe adott lakóingatlant fele-fele részben tulajdonló, azt közösen hasznosító magánszemélyek úgy állapodnak meg, hogy az egyikük viseli az adóterheket, akkor a.) 10%-os költséghányad alkalmazása esetén a teljes bevétel után számolhatja el a költséghányadot, vagy csak a bevétel rá eső 50%-os részére? b.) tételes költségelszámolás esetén az amortizációt csak a saját tulajdonában lévő ingatlanrész után számolhatja el? Válaszukat előre is köszönöm.
Amortizáció elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság terményszárítási szolgáltatást végez. A szárító 2012-ben újonnan épült. Van egy betonalap, amire a fém felépítmény van csavarokkal lefogatva (elvileg bármikor átszerelhető más helyre, ha van megfelelő alap), fém felépítményhez tartoznak terménymozgatást végző felvonó csigák, csövek is. Az előző könyvelés a szárítót ingatlanként 2 százalékos leírási kulccsal kezdte el amortizálni.Terv szerint a szárító várható élettartama kb. 25 év, nem fog tudni 50 évig üzemelni. A szárítási árbevétel évről évre folyamatosan emelkedik, egyrészt a növekvő terménymennyiség, részben a áremelkedés miatt is. Mindenképpen szeretnénk az éves amortizációt növelni 6-7 százalékra. Helyesen gondoljuk-e, hogy növekvő szárítási mennyiségre hivatkozva emelnénk a visszalévő használati időre a leírási kulcson? További kérdés, hogy a szárító minek minősül: gépnek, vagy ingatlannak? Amennyiben külön választható ingatlanra és gépre, akkor van-e lehetőség utólag a nyilvántartás megváltoztatására? Amennyiben gépnek minősül a tao-törvény szerint, akkor 14,5 százalékos leírási kulcs alá tartozna?
Kiküldetés, napidíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! A KIKÜLDETÉS: - napi díjának belföldre és külföldre minimum összege van-e, - napi díjának maximum összege adómentesen van-e, felette milyen adó érvényes, - mire használható fel a napidíj, arról is kell-e számla, - nem cégnévre hanem alkalmazott vagy megbízási jogviszonyos nevére szóló számla (pl. repjegy) elszámolható-e, - magánszemélygépkocsira NAV-os üzemanyagáron számolt üzemanyag, plusz idén még 9 forint (jövőre 15 forint) amortizáció számla nékül elszámolható, ugye? - milyen költségek számolhatók még el kiküldetés keretében (pl. kiállítás belépő, amiről csak nyugta vagy magánszemély nevére szóló számla van)? - a napidíjat hogyan kell könyvelni? - számvitelileg a kiküldetést lehet-e egyetlen vegyesben könyvelni, és a számlákat mellékelni, vagy számlánként/nyugtánként kell, és akkor a kiküldetésit külön nem kell? Köszönöm!
Lakás értékcsökkenése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás 2016. július 10-én lakást vásárol 15 millió forint értékben, ezen a napon használatba is veszi, az amortizáció elszámolását megkezdi. Az illeték kiszabására 2016. szeptember 20-án kerül sor, melynek összege például 500 ezer forint. Hogyan kell ebben az esetben az éves értékcsökkenést helyesen megállapítani? Milyen dátummal kell az illeték összegével a lakás bekerülési értékét növelni? Köszönettel: Vágner Emília
Támogatott gépek készletre vétele esetén a támogatás kezelése Kérdés
Egy kft. GOP pályázaton nyert támogatást 2009-ben műszaki gépek beszerzésére, melyeknek a számviteli törvény szerinti amortizációja 10 százalék volt. Ennek megfelelően a támogatás is 10 év alatt került volna a bevételek közé elszámolásra. 2016. évben a gépek át lettek sorolva a készletek közé, mivel nem használja őket a kft. (elidegenítve nem lettek). Kérdésem az, hogy a fennmaradó, a még elhatárolásban lévő támogatás összegével mit kell tenni? Ki kell-e a 2016. évben vezetni, vagy majd csak akkor, ha értékesítésre kerülnek, és mivel amortizáció nem lett 2016. évben elszámolva a gépekre, ezért ebben az évben nem kell bevételbe könyvelni az elhatárolásból semmit?
Villanypásztor amortizáció Kérdés
Az állatgazdálkodással foglalkozó egyéni vállalkozó a saját tulajdonú legelője köré villanypásztort szereltetett, építtetett. Nettó értéke (oszlopok, huzal, elektronika, egyéb anyag és a szerelés-telepítés) 2,5 millió forint. Ezt hogyan kell elszámolni, hány százalék az amortizáció?
Nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés
Tisztelt Adózóna! Alábbi kérdéseinkre kérjük szíves válaszukat. Egyéni vállalkozó nyílt végű pénzügyi lízing konstrukcióban személygépkocsit vásárol. A gépkocsit kizárólag a vállalkozás érdekében használja, tételes útnyilvántartást vezet a megtett utakról. A cégautóadót megfizeti. A könyveiben a lízingbe adótól kapott „Számviteli bizonylat” alapján a gépjárművet aktiválja. A tőketörlesztő-részletekről áfával növelt számlát kap a lízingbeadótól. A számlán a fizetendő kamat is szerepel. A gépkocsi mükődéséhez a benzinszámlák áfáját nem igényli vissza. Kérdéseink? 1./ A számlák alapján az áfa összege visszaigényelhető-e a fent leírt esetben a tőkerész után? 2./ A „számviteli bizonylat” alapján a nettó vételár szerint aktivált személygépkocsi után számolhat el amortizációt? 3./ Amennyiben nem amortizáció számolható el, akkor a számlán feltüntetett tőkerész bérleti díjként/lízingdíjként/ elszámolható? Milyen mértékben? 4./ A felmerült karbantartási költség elszámolható? Az áfa visszaigényelhető? Szíves válaszukat köszönöm.
Napelempark amortizációja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel kapcsolatban szeretném a véleményét, tanácsát kérni. Cégünk napelemparkot építtetne egy telken, amely nem a mi tulajdonunkban van, hanem egy magánszemélytől béreljük. A földhivatal nyilvántartásában a telek és a park nem elválasztható, így a magánszemély nevén lenne mind a telek, mind a napelempark nyilvántartva, viszont a könyvelés szerint a napelemet cégünknél aktiváljuk, könyveljük és tartjuk nyilván. Szeretném kérdezni, hogy a fent leírtak – hogy a könyvelés az ingatlan-nyilvántartással nem egyező Ý jelentenek-e adójogi vagy egyéb kockázatot? Illetve helyesen járok el, ha a napelemparkot, mint bérelt ingatlanon végzett beruházást a 12. Ingatlan és kapcsolódó vagyoni értékű jogok soron tartom nyilván, és az adótörvény szerint 6 százalék amortizációval számolom? Köszönöm szépen hozzáértő válaszát. Tisztelettel, Bakonyi Eszter
Villanypásztor Kérdés
Az állatgazdálkodással foglalkozó egyéni vállalkozó a bérelt legelő köré villanypásztort szereltetett, építtetett. Nettó értéke (oszlopok, huzal, elektronika, egyéb anyag és a szerelés-telepítés) 2,5 millió forint. Ezt hogyan kell elszámolni, véleményem szerint egyösszegben nem leírható, de akkor milyen amortizációval kell elszámolni?
Átalakulással átvett eszközök elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Iránymutatást szeretnék kérni, hogy jól értelmezem-e a törvényt az alábbi témában. Beolvadással tovább működö (beolvasztó) társaság esetében lenne kérdésem a beolvadó társaságtól átvett eszközök elszámolásával kapcsolatosan. A vagyonmérlegben szereplő nettó értéken kerülnek be a beolvasztó társaság könyveibe a tárgyi eszközök, és a számviteli politikában meghatározott leirási módon kerül elszámolásra az amortizáció, tehát, ha értékhatár alatti, akkor azonnali leirással, ha nem, akkor a társaság által használt leirási kulcsokkal, így, ha például egy gépjármű a beolvadó társaságnál már leírásra került 3 éve, most újra kell indítani a leirási időszakot, ami várhatóan 5 év lesz? Újra meg kell határozni a maradványérték mértékét, a várható használati időtartamot? Kérem segitségét, hogy jól értemezem az előirásokat. Segitségét megköszönve, tisztelettel: Kövesdi Anita
Tárgyi eszköz Kérdés
A vadásztársaság telket vásárolt 3.600.000 Ft-ért, hogy vadászházat építsen rá. A vadászház terveit elkészíttette 450.000 Ft-ért, kerítést megépítette 340.000 ft-ért. Naplófökönyvet vezet. Mint kiadás szerepelteti a naplófőkönyvben, a tárgyi eszköz kartonra felvezeti ezeket a kiadásokat - nem költség -, valamint az elkövetkezendőben vásárolt építőanyagokat. Amikor az építkezés befejeződik az épület bekerülésével kapcsolatos összes kiadás lesz az amortizáció alapja?