11 találat a(z) alultőkésítés cimkére

A kivaalanyiság megszűnésének esetei Cikk

A magyar adórendszerben 2013. január 1-jén bevezetett kisvállalati adó (kiva) egyik nagy előnye, hogy év közben is választható. Az adóalanyiság választásának feltételei mellett aránylag kevés szó esik az adóalanyiság megszűnésének eseteiről.

Alultőkésítés 0% kamat esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérem segítségét: adott két kapcsolt vállalkozás, ahol "A" kölcsönt adott "B"-nek, de a kölcsön kamatát 0%-ban határozták meg. Egyéb, alultőkésítés szempontjából releváns kötelezettsége nincs "B"-nek. Kérdésem, hogy az alábbiak szerint kell "B"-nek az alultőkésítés szabályának megfelelnie? Ki kell számolnunk: a szokásos piaci kamat mellett mennyi kamatot kellett volna megfizetnie, ez az összeg csökkentő tétel lesz [18. § (1) a) szerint], – feltétele, hogy kapjon "A"-tól nyilatkozatot, hogy ő megnöveli az adó alapján? –, és (mintha a számított kamatot megfizette volna – a [18. § (1) j) szerint] növelő tételként számolok a kamattal? Másik kérdésem, hogy ha a fentiek alapján kell számolnom, van-e könyvelési kötelezettségem, vagy csak korrekciós tételként veszem figyelembe a számítást? Válaszát előre is köszönöm.

Alultőkésítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alultőkésítés számításánál a kötelezettségeknél a cégben meglévő kölcsöntőkére évek alatt felszámított kamat is növeli a kötelezettségeket? És még egy kérdés: követelések összeszámításánál a bankban lévő befektetési jegyek értékének átlagállományával csökkenthető-e a kötelezettségek értéke? Köszönettel.

Alultőkésített a cége? Így kerülheti el a kényszertörlést Cikk

Havi 2-3 ezer új kényszertörlési eljárást tesz közzé a cégbíróság, amelyben jelentős szerepe van annak, hogy sok cég nem tudja a jogszabályi előírásoknak megfelelően rendezni a tőkehelyzetét. Ez javarészt arra vezethető vissza, hogy az adóhatóság szigorúbban ítéli meg azt a korábban bevett gyakorlatot, mely szerint a cégek úgy próbálták helyrebillenteni a hitel-tőke arányukat, hogy a tulajdonosok a társaságnak nyújtott tagi kölcsönöket a társaság saját tőkéjébe apportálták.

Alultőkésítés Kérdés

Tisztelt Szakértők! Kérdésem a következő: helyesen alkalmazzuk-e az alultőkésítési szabályt, amikor egy gazdasági társaság üzletrészt vásárol, és azzal azonos értékű kölcsönben részesül (nem banki hitel, nem tagi kölcsön), és a saját tőke/kölcsönforrás arány számításánál ezt a kölcsönt figyelmen kívül hagyjuk? Egyébként a befektetésre van vételi opciós joga egy másik gazdasági társaságnak, és az opciós jog érvényesítésékor kell a kölcsönt törleszteni a kamataival együtt. Erre fedezetet fog nyújtani a vételi opciós díj. Válaszukat előre is köszönjük.

Figyelem! Újdonságok a társasági adóbevallásban, itt a fogódzó Cikk

Elérhető a NAV holnapján a 1329-es társasági adóbevallási nyomtatvány és a kitöltési útmutató. Cikkünkben azokra az újdonságokra hívjuk fel a figyelmet, amelyekkel a 2013. adóévi adóbevallásban találkoznak először a vállalkozások.

Alultőkésítés negatív saját tőkénél Kérdés

Tisztelt Szakértő!Taggal szembeni kötelezettség 14 M Ft. Saját tőke negatív. - 1 M Ft., a saját tőke 3-szorosa - 3 M Ft., a saját tőke háromszorosát meghaladó kötelezettség 17 M Ft. A kötelezettség rész 17/14= 1,2. Elszámolt kamat 1 M Ft. Kérdésem, hogy a tásasági adót 1,2 M Ft.-tal kell növelnem, vagy 1 M Ft.-tal (maximum az elszámolt kamattal)? Segítségüket nagyon köszönöm

Cégeknek kedvező új szabály az alultőkésítésnél Cikk

Kedvező az a 2012-től hatályos módosítás, amelyik figyelembe veszi azt, ha a felvett idegen forrásból a vállalkozó kihelyezést, közvetítést végez, azaz a kötelezettségek meghatározásánál csökkentő tényező a befektetett pénzügyi eszközök, a követelések, vagy az értékpapírok közt kimutatott pénzkövetelés adóévi átlagos napi állománya.

Alultőkésítés: hogyan változtak a szabályok 2012-ben? Cikk

A társasági adó alanyainak sokszor fejtörést okoz az úgynevezett „alultőkésítési” szabály és az emiatti adóalap-növelés alkalmazása. E téren 2012. évtől is változott a társasági adóról szóló törvény, így a következőkben összefoglaljuk a már több évtizedes múltra tekintő „intézményt”, amelynek ugyanakkor a nemzetközi adótervezésben is jelentős szerepe lehet.

Társasági adó: szigor és megszűnő adókedvezmény Szakértői Kommentár

A társasági adót érintő változásokat ismertető cikkünk első részében a veszteségelhatárolással foglalkoztunk, a folytatásban a vállalkozókat érintő szigorításokat vesszük sorra.

Hogyan lehetne megfékezni az "elbocsátás-számlálót"? Cikk

Rendkívüli időkben érdemes elgondolkodni azon, hogy az adótörvényeken keresztül is próbáljunk enyhíteni a vállalkozások terhein, illetve, hogy érdemes lenne felülvizsgálni korábbi álláspontokat, dogmákat. Véleményem szerint a mostani válság több adóalap-módosító tétel felülvizsgálatát is megkívánhatja. Egy életből vett példával illusztrálva.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink