65 találat a(z) alanyi mentesség cimkére
Alanyi mentesség Kérdés
Tisztelt Szakértők! Ügyfelem jelenleg áfa hatálya alá tartozik. Jövő januártól szeretne alanyi mentességet választani, de már előre tudjuk, hogy át fog esni az áfatörvény hatálya alá körülbelül áprilistól, arányosítva az évre. A kérdésem az lenne, hogy ez megoldható így? Segítségüket előre is nagyon köszönöm!
Tárgyi eszköz levont áfakorrekciója az alanyi mentességre való áttéréskor Kérdés
Kedves Szakértők! A minap meglepő dologgal találkoztam: az adóhatóság támogató eljárást indított a cég ellen, arra hivatkozva, hogy a 2012-ben beszerzett (még áfás időszak) tárgyi eszközökre alkalmazott levont áfát fizetendő áfaként állítsa be a 2016-os áfabevallás (2016.01.01-jén lett alanyi mentes a cég) 31-es sorába, az áfatörvény 135. § (2) hivatkozva. Ez létezik? Én eddig csak értékesítéskor foglalkoztam ezzel, de itt nem történt tárgyi eszköz értékesítés az alanyi mentes időszakban. Köszönöm mielőbbi válaszukat.
Alanyi mentesság választása áfában Kérdés
Mire kell figyeljen a könyvelő áfából való kilépéskor, áfa alanyi mentesség választásakor? Különös tekintettel a tárgyi eszközökre vonatkozóan? Köszönettel!
Kataalany áfa alanyi mentessége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kataalany az alanyi áfamentességet választotta. 2017 decemberében ki kell állítania egy számlát, mellyel meghaladja bevétele a 8 millió forintot – amennyiben ezt az összeget a 2017-es bevételhez hozzá kell számítani. Azonban ezt az összeget csak 2018. január 20. után utalják át neki (30 napos átutalási határidővel). Ennek a számlának az összegét bele kell-e számítani a 8 millió forintos értékhatárba 2017-ben, kell-e rá áfát számolni, illetve be kell-e jelenteni a NAV-nak, az értékhatár túllépése miatti alanyi mentesség megszűnését? Tisztelettel várom válaszukat. Boskóné
Tárgyi eszköz – áfaarányosítás alanyi mentesség miatt Kérdés
Az azonos témában 2017.01.26-án felmerült kérdéssel kapcsolatban szeretnék kérdezni. A korábbi kérdés linkje: http://adozona.hu/kerdesek/2017_1_26_Targyi_eszkoz_afa_aranyositas_ala_yen A válasz egyik része szerint: "Az Áfa tv. 135. § (2) bekezdésében foglalt utólagos korrekciós kötelezettség eredményeként az adóalany pótlólagos adófizetési kötelezettsége a korábban levont, tárgyi eszközökhöz kapcsolódó előzetesen felszámított adó meghatározott része tekintetében fennáll az alanyi adómentes időszakban is. Az alanyi mentesség időszakában évente tehát 1/5 résznyi áfát kell visszafizetni." A kérdésem arra irányul, hogy az áfatörvény szerint: 153/C § (1) Abban az esetben, ha a levonható előzetesen felszámított adó összegét meghatározó tényezőkben utólag, az adólevonási jog keletkezését követően változás következik be, és ennek eredményeként az eredetileg levonható előzetesen felszámított adó összege csökken, az adóalany a különbözetet abban az adómegállapítási időszakban köteles a 153/A § (1) bekezdése szerint megállapított fizetendő adó összegét növelő tételként figyelembe venni, amelyben ... c) a változás bekövetkezik az a) és b) pontok alá nem tartozó esetekben. Értelmezésem szerint, ha a vállalkozó alanyi adómentességet választ, akkor a teljes korrekciót az utolsó áfabevallásában rendeznie kell. Köszönettel.
Alanyi adómentesség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katas egyéni vállalkozás alanyi adómentesség számításába beletartozik-e a magánszemélyként kapott értékpapír visszavásárlás értéke, illetve annak nyeresége? Köszönöm
Alanyi mentesség lehetőségei Kérdés
Milyen lehetőség van az alanyi mentességen belül, milyen határok vannak egyes tevékenységi körökön belül? Konkrétabban: van egy 4939 sofőrszolgálati tevékenységet folytató kft., meddig lehet alanyi mentes? Hallottam olyan, hogy akár 12, illetve 50 millióig is. Szeretném pontosan tudni, esetleg milyen igazolások szükségesek. Üdvözlettel: Kiss Erzsébet
Családi gazdálkodás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A családi gazdaság 4 főből áll és áfakörbe jelentkezett be. A számlák a családi gazdaság vezetője nevére szólnak. Az egyik tag (nem a vezető) alanyi mentes egyéni vállalkozó, független a tevékenysége a családi gazdaságtól. Alanyi mentes egyéni vállalkozó éves bevétele: 1 960 000 Ft. Éves bevétel a családi gazdaságban: nettó 16,5 millió forint, melyből terület alapú támogatás 4,8 millió forint. A tagok nyilatkozattételre jogosultak és rendelkeznek 20% költséggel. Hogyan osztható fel ebben az esetben a bevétel? Az egyéni vállalkozó bevétele és a családi gazdaságból származó egy főre jutó bevétel, ha meghaladja az áfa értékhatárát, megszűnik-e az alanyi mentessége? Köszönettel
Alanyi mentes – közösségi adószám Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes adószámos magánszemély a budapesti lakását az Airbnb szervezeten keresztül adja ki. A teljes összeget az Airbnb szedi be, és a jutalékával csökkentett összeget utalja át a lakását kiadó magánszemélynek. Az Airbnb a levont 4% jutalékáról 27% áfával növelten számlát állít ki a magánszemély nevére, így pl. a teljes összeg 200 euró (62 500 Ft), ebből az Airbnb 8 euró (2500 Ft) jutalékot és 2 euró (625 Ft) áfát, összesen 10 euró (3125 Ft) összeget von le és számlát ad róla. Kérdéseim a leírtakkal kapcsolatban: 1/ az alanyi adómentes magánszemély rendelkezik közösségi adószámmal, de mivel alanyi mentességet választott, így az Airbnb számlája miatt kell-e neki 17A60-as bevallást benyújtania? 2/ a 17A60 bevalláson a 04 lapot (közösségi szolgáltatás igénybevétel) kell kitöltenie a 2500 Ft összegről (8 euró jutalék)? 3/ ha a 17A60 bevallással egyidejűleg 1765-ös áfabevallást is be kell nyújtania, akkor a havi áfabevallásban melyik sorokban kell ezt szerepeltetni, illetve fizetendő és visszaigényelhető adóként is be kell vallania? 4/ van-e esetleg még valami ezzel kapcsolatban, amire figyelemmel kell lennie a rövidtávú lakáskiadással kapcsolatban? Válaszukat előre is köszönöm.
Tárgyi eszköz figyelési idő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy ha egy áfakörös egyéni vállalkozó 2017. január 01-jétől alanyi mentességet választott, a 2016 márciusában beszerzett tárgyi eszköz visszaigényelt áfájának az 1/5 részét 2017 decemberében kell-e bevallania fizetendő áfaként, vagy már a 2016. évi utolsó bevallásban is?
Kata - számlázás külföldre Kérdés
Tisztelt Szakértő! Most alakul egy katás vállalkozás, amely Amerikába számlázna jogdíjat. A kérdésem: meg fogja haladni a bevétele az alanyi mentességi határt, de mivel csak Amerikába számláz, így is átkerül alanyi mentesből az áfakörbe? Ha igen, akkor sem lesz a számlának áfatartalma, mert külföldre számláz, de ilyenkor is be kell nyújtani áfabevallást? Ha igen, akkor melyik sorban kell feltüntetni ezeket a bevételeket és milyen gyakorisággal? Válaszát előre is köszönöm!
Ne halogassa a döntést: sokat nyerhet, ha még az idén megteszi Cikk
December 31-én három – a vállalkozásoknak jelentős adómegtakarítást eredményező – határidő jár le. Az év utolsó napjáig választható a kisadózók tételes adója (kata) és a kisvállalati adó (kiva) - ha már január elsejétől ezen igen kedvező adózási módok egyike szerint kíván adózni a vállalkozó -, illetve az alanyi mentesség az áfában. Ehhez mindössze annyit kell tenni, hogy 2016. december 31-én éjfélig az erre vonatkozó nyilatkozatot el kell juttatni az adóhivatalnak. A pénztárgéphasználatra újonnan kötelezetteknek is az év utolsó napján jár le a kassza üzembehelyezésére nyitva álló határidő, amely az állami támogatás igénybevételének egyik legfontosabb feltétele.
Áfa és a kata Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016. évben a bt. kisadózó és áfaalany. 2017. évre alanyi mentességet választott. Kérdésem a számlázással kapcsolatos: ha 2017 januárjában állit ki számlát decemberi időszakról, akkor áfásan vagy áfa nélkül kell számlázmi? (Folyamatos teljesitésnél is ez lenne a kérdésem.)
Áfalevonás alanyi adómentesség választását megelőzően Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Egy könyvviteli szolgáltatást nyújtó betéti társaság értékhatár évközi átlépése miatt (2016. november) jelenleg normál szabályok szerint adózik. Év végével nagyobb mennyiségben vásárolt irodaszereket (toner, papír, dosszié stb.), illetve olyan tárgyi eszközt, melynek áfatartalma nem haladja meg a 10 ezer forintot. Ezek egyértelműen a gazdasági tevékenységéhez szükségesek. Levonásba helyezheti ezen számlák áfatartalmát, ha 2017-től ismét alanyi adómentességet szeretne választani? 2./ Fent nevezett Bt. éves nettó árbevétele nem haladja meg 2016-ban (előző években sem) a 8 millió forintot. Jogosult 2017-től ismét alanyi adómentességet választani? 3./ Amennyiben ismét választhat alanyi adómentességet: Időszakos elszámolású ügylet számlázásakor, amennyiben az elszámolási időszakot követően állítja ki a számlát és a fizetési határidő is az elszámolási időszakot követi (kevesebb, mint 60 nap), akkor a 2016. decemberi elszámolási időszakra vonatkozó 2017. januárban kiállított számlájában (mivel a teljesítési időpont is január) már nem tüntethet fel áthárított adót? Köszönettel:
Áfamentesség választása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ha egy harmadik éve áfakörösen működő vállalkozás jövőre szeretne alanyi mentességet választani, akkor milyen feltételeknek kell megfelelnie? Elsősorban arra keresem a választ, hogy az áfamentességi határ megemelkedése miatt milyen összeghatárt kell figyeljen a vállalkozás a korábbi évi bevételében? 6 vagy 8 millió forintot?