12 találat a(z) alanyi adómentes értékhatár cimkére
Áfaértékhatár átlépése, pénztárgép Kérdés
Alanyi adómentes keret Kérdés
Alanyi adómentes keret mértéke katáról átalányadóra váltás esetén Kérdés
Alanyi adómentes és a távolsági értékesítés szabálya Kérdés
Alanyi adómentes értékhatár Kérdés
Áfa alanyi adómentes értékhatár Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérem segítségüket. Alanyi mentes ügyfelem 2018-ban átlépte az alanyi mentes (8 millió Ft) értékhatárt. A számla, amellyel az értékhatárt átlépte, fordított adós lett volna, ha az általános szabályok szerint tartozott volna az áfatörvény hatálya alá [142. § (1) b. építésiengedély-köteles]. Ön szerint hogyan kell a fizetendő adót kiszámítani ebben az esetben? Az értékhatár átlépésekor kibocsájtott számla AM jelöléssel került kiállításra. Szükséges-e a számlák javítása fordított áfás jelöléssel, vagy a számlát úgy kell tekinteni, mint amely már az általános forgalmi adót (27%) tartalmazza? Köszönöm a szíves segítséget. Üdvözlettel: Orosz Sándorné
Katás egyéni vállalkozó – áfahatár túllépése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó novemberben meghaladja a 8 milliós alanyi mentes áfahatárt. Az ezt átlépő számlát már áfásan fogja kiállítani. A kérdésem az lenne, hogy a fizetendő áfát csökkentheti-e az esetleges beszerzések áfájával? Tekintettel arra is, hogy 2 évig nem választhatja majd az alanyi mentességet, ezek az évek a 2018 és 2019 évek lesznek? Legközelebb 2020-ban lehet esetleg megint alanyi mentes, ha az egyéb feltételeknek megfelel?
Egyéni vállalkozó év közbeni áttérése katára Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném állásfoglalását: egy egyéni vállalkozó 08. 01-jétől katás vállalkozó lett, melyben az áfa adóalanyi mentességet választotta. Az áttérése előtt 07. 31-éig az árbevétele 1 200 000 Ft volt. Kérdésünk: jól értelmezzük-e, hogy a kata időszakában év végéig 5 hónapja van, és a 12 millió Ft-t elosszuk 12 hónapra, majd beszorozzuk 5-tel, akkor 5 000 000 Ft-ot számlázhat ki? Ennyi árbevétele lehet-e, hogy közben az áfamentessége megmaradjon és ne lépje át az összeghatárt? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Tóth Mária.
Kompenzációs rendszer Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelői tevékenységet kezdtem el, és a NAV bejelentő lapján a következő sorokat jelöltem be: – mezőgazdasági kompenzációs rendszer mellett alanyi adómentességet választottam – áfatörvény XIV.fejezete alapján mezőgazdasági tevékenységnek minősülő tevékenységet folytatok és a kompenzációs felár megtéríttetésére tartok igényt. Kérdezném, hogy az alanyi adómentes értékhatár (6 millió forint) rám is vonatkozik, vagy így nálam a kompenzációval nincs semmilyen értékhatár? Válaszát előre is köszönöm!
Katás bevétel: beleszámít-e a kapott vissza nem térítendő támogatás? Cikk
Vissza nem térítendő támogatásra pályázna katás egyéni vállalkozó. Ha elnyeri a támogatást, akkor annak összege beleszámít a vállalkozás bevételébe? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás szakértőnk válaszolt.
Szálláshely-szolgáltatás és ingatlan-bérbeadás egy időben Kérdés
Tisztelt Adózóna! Magánszemély szálláshely-szolgáltatásra adószámot váltott ki, áfa szempontjából alanyi mentességet, szja tekintetében tételes átalányadózást választott. Az adószám kiváltásánál csak a szálláshely-szolgáltatást (5520 és 5590 teáor) jelölte meg. Egy másik ingatlanját hosszú távon bérbe adná magánszemélynek (6820 teáor), bérleti szerződés szerint, nem számlával. Kérdésem, hogy az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem a szálláshely-szolgáltatás 6 millió forintos alanyi mentességet biztosító jövedelmébe beletartozik-e vagy sem? A bérbeadásból származó jövedelem nem éri el az 1 millió forintot évente, alapesetben nem ehoköteles, feltételezem a szálláshely-szolgáltatás jövedelme ezt nem növeli, mert azután az eho meg van fizetve.
Alanyi mentes értékhatárnál milyen bevételeket kell figyelni? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk egyéni vállalkozó, fő tevékenységi köre: zöldség- gyümólcs kiskereskedelem m.n.s. (472101), és emellett biztosítás-közvetítői tevékenységet is végez. Vállalkozása 2013 szeptemberétől él, akkor az adózással kapcsolatban alanyi adómentességet választott, úgy ítélve meg, hogy a bevétele nem fogja meghaladni a 6 millió forintos alanyi adómentességi értékhatárt. 2015-ben a biztosítás-közvetítői tevékenységből származó bevétele megemelkedett, és emiatt vélhetően az összes bevétele meghaladja a 6 millió forintot. Kérdésem az lenne, hogy az alanyi mentes értékhatár figyelésénél a két tevékenységből származó bevételt együttesen kell-e szem előtt tartani, vagy esetlegesen, miután a bolti kiskereskedelemből származó bevétel biztosan nem éri el az alanyi adómentes értékhatárt az idei, és várhatóan a későbbi adóévekben sem, a biztosítás-közvetítés pedig tárgyi mentes tevékenység, így továbbra is választhatja az alanyi adómentességet? Üdvözlettel: CsÉ