23 találat a(z) adószámos cimkére

Katás, adószámos magánszemély Kérdés

Egy adószámos magánszemély évente néhány alkalommal fotózást vállal (10 százalékos költséghányaddal adózik). Ez a személy katás egyéni vállalkozást szeretne indítani, irodai szolgáltatásra. Kérdésem, hogy a két tevékenység, adózási forma futhat-e párhuzamosan, vagy a fotózást be kellene olvasztani a vállalkozásba? (Fotózásról nincs szakképesítése, így egyelőre azt nem tudja berakni a vállalkozásba). Ha párhuzamosan futhat, akkor érvényesíthető-e továbbra is a 10 százalékos költségátalány levonása utáni adózás a fotózásra? A bevételek összeadódnak-e, amikor a kata-, áfabevételi határt vizsgálom?

Ingatlan értékesítése adószámos magánszemélyként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyolcórás munkaviszonnyal rendelkező magánszemély kft.-vel rendelkezik, és ingatlanforgalmazással szeretne foglalkozni. Egyelőre a magánszemély bank általi finanszírozása sokkal kedvezőbb, mint cégként történő finanszírozása, ezért abban gondolkodunk, hogy adószámos magánszemélyként kívánjuk ezt a tevékenységet folytatni. Van-e valamilyen határ arra vonatkozóan, hogy a magánszemély például egy évben hány használt ingatlant vásárolhat, illetve értékesíthet felújítás után? A sorozatjellegű értékesítés szabálya ebben az esetben érvényesülhet-e? Hol van az a határ, amikor már nem lehet adószámos magánszemélyként ezt a tevékenységet végezni, hanem csak vállalkozási formában? Milyen adóvonzata van magánszemélyként egy használt ingatlan megvásárlás, felújítás utáni értékesítésének? Előre is köszönöm. Reinhardt Éva

Adószámos magánszemély járulékai Kérdés

Kedves Szakértő! Adószámos magánszemély, akinek nincs sehol máshol biztosítása, havi 55 000 forintos számlát állít ki takarításról. Hogyan kell ez után adózni, valamint a havi egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni kell-e? Köszönettel várjuk a választ.

Őstermelő és egyéni vállalkozó is egyben iparűzési adó tekintetében Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megtaláltam egy 2014-es cikküket, melyben foglalkoznak azzal a kérdéskörrel, hogy egy személy egyéni vállalkozó és őstermelő is egyben. Viszont arra már nem találtam megoldást, ha más adózási formát választ egyéni vállalkozóként, és mást őstermelőként (például katás egyéni vállalkozó és átalányadózó őstermelő), akkor az iparűzésiadó-bevallást hogyan kell elkészíteni. Esetleg még megcifrázza szüneteléssel a vállalkozói idejét. A másik kérdésem: a helyi adókról szóló törvényben, mely 2017.01.01-től hatályos, szerepel, hogy a közös őstermelői igazolvánnyal rendelkezők az adószámos adóalany nevében benyújthatják az iparűzésiadó-bevallásukat, a többiek nyilatkoznak. Ez vonatkozik a családi gazdaságra is, mint lehetőség. Már a 2016-os évre szóló bevallásban alkalmazhatjuk ezt a megoldást? Vagy csak 2017-től? Nagyon köszönöm válaszukat!

Nyugdíjas adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném segítségét az alábbi kérdésekben. Ügyfelem öregségi nyugdíjas, adószámos magánszemély, áfa alá tartozó őstermelő. – Magánszemélyként bérleti díjról is állít ki számlát. Ezt is áfával növelten kell kiállítania? A 10% költséghányad-levonást nem alkalmazhatja, ha adószámos magánszemélyként a tételes költségelszámolást alkalmazza? –Van-e, és milyen mértékű adó- és járulékkötelezettsége a kiadott számlái (szőlőeladás) után, ha a havi bevétele meghaladja a minimálbér 30%-át? – Kell-e egészségügyi szolgáltatási járulékot (fix összegűt) fizetnie? – Mint adószámos magánszemély van-e valamilyen korlátozás a költségelszámolásában, értékcsökkenési leírás elszámolásában? – Úgy tudom, mint adószámos magánszemély, nincs iparűzésiadó-fizetési kötelezettsége. – 2016-ban több alkalommal mezőgazdasági fejlesztési támogatásban részesült (például fagykár miatt), ez ugye nem adóköteles bevétel? Köszönöm segítségét!

Magántanár járulékfizetése Kérdés

Nappali tagozatos egyetemista magán nyelvórákat szeretne adni, ehhez keressük a legjobb megoldást. Az adószámos magánszemély esetén gondolkodtam el. Ezzel kapcsolatban több helyen azt írják, hogy a jövedelem után be kell fizetni a 15 % szja-t és a 27% ehót. Engem viszont nem hagy nyugodni a gondolat, hogy nem jön-e létre biztosítási jogviszony? Havonta kb. 100 ezer forint bevételre számít, költsége minimális. Ha például 90 ezer forint havi jövedelmet veszünk alapul, az bőven meghaladja a minimálbér 30 %-át. Ugyanakkor ha óránként nézzük (mivel ez a 100 ezer forint nem egy magánszemélytől jön össze) és 60 perc 5 ezer forint, az is több mint a minimál órabér 30 %-a. Hogyan kell tehát ilyen esetben megállapítani, hogy létrejön-e a biztosítási jogviszony? Ha igen, akkor kinek kell az szja-t, a keletkező nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot valamint a szociális hozzájárulási adót befizetni? Ugyanehhez a témához: nappali tagozatos egyetemi hallgató katás egyéni vállalkozóként 50 ezer forint katát fizet? A törvényben nem látom a „25 ezer forintosak” között felsorolva. Nagyon köszönöm a segítséget! Vágner Emília

Adásvétel magánszemély és cég között Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély könyveket ad el rendszeresen egy cégnek, erről számlát állít ki. Mit kell tőle vonnia a kifizetőnek, és hogyan kell bevallani? Válaszát köszönöm.

Művészeti tevékenységet folytató magánszemély adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy adószámos (7-es adószámos) magánszemély ügyfelem, aki festő és saját művészeti képeit értékesíti számlával belföldi vagy külföldi magánszemély felé. A bevételről számlát állít ki, nincs sem megbízási, sem felhasználói szerződés. Ebben az esetben hogyan kell a bevételből adózni és tb-járulékot kell-e fizet, ha kell, mi lesz annak az alapja? Köszönöm válaszát! Nagy Miklósné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink