489 találat a(z) adószámos magánszemély cimkére

Adószámos magánszemély és családi gazdaság. Kérdés

Áfás családi gazdálkodás tagja más, oda nem illő tevékenységet szeretne folytatni adószámos magánszemélyként. Választhatja-e ezt? Ha igen, lehet alanyi adómentes is?

7-es adószám Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretnék segítséget kérni, hogy a 7-es adószámot inkább a nem üzletszerű tevékenységhez szokták kiváltani. Kérdésem az lenne, hogy konkrétan mi számít üzletszerű tevékenységnek? Ha egy magánszemély, aki ingatlan-bérbeadásra váltja ki az adószámot, s ebből van két éven keresztül rendszeres bevétele (cégnek és magánszemélynek is), akkor ez alapján annak számít-e? Segítségét előre is nagyon szépen köszönöm!

Adószámos magánszemély és a szakképzési hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy az adószámos magánszemélynek (mezőgazdasági őstermelő) az általa foglalkoztatott munkavállaló után meg kell-e fizetnie a szakképzési hozzájárulást? Az adóhivatal ügyfélszolgálata szerint kell, de a beadott 1608-as bevallásban hibaüzenetet kaptunk vissza, hogy nem lehet azt a lapot kitölteni.

Adószámos magánszemély szobakiadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély nyáron két hónapig kiad egy szobát a Balatonnál. Az új szabályok szerint kell-e neki pénztárgépet használni? Köszönettel: Fidler Gáborné

Építési telek ajándékozásának adóterhei Kérdés

Kiindulás: áfás adószámmal rendelkező magánszemély (nincs egyéni vállalkozása) tíz évvel ezelőtt szántóterületet vásárolt, melyet mezőgazdasági termelésből való kivonás után felparcelláztatott. A területen az építési telekké váláshoz szükséges közműveket, közutakat, közvilágítást megcsináltatta, amelyre áfát nem vont le, mert azok kiépítésekor már ismert volt, hogy valamennyi közművet vagy a közműszolgáltatónak vagy a helyi önkormányzatnak kötelezően, ingyenesen át kell adnia. Az ingatlanok tulajdonlása magánszemélyként történik, azok vételi értékét és a közművesítés költségét semmilyen vállalkozásában, soha nem számolta el. A kialakított építési telkek egy részét értékesítette, és mivel az értékesítést üzletszerűnek minősítette, a vevő felé az áfát felszámította, és a fizetendő adót a költségvetésbe befizette. Most közeli hozzátartozói számára ajándékba ad építési telkeket. Kérdéseim: 1.) Jól értelmezzük-e, hogy az ajándéktelkekre, melyekre beszerzéskor – szántó lévén – nem illette meg az adószámmal rendelkező magánszemélyt levonási jog, illetve a közművesítéskor, az ingyenes közműátadási cél miatt nem vált az áfa levonhatóvá, nem kell áfát felszámítania? 2/ A telkek ajándékozása okán szja-, vagy más adófizetési kötelezettség felmerülhet-e?

Bérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég bérel egy lakást adószámos magánszemélytől. A havi bérleti díj 120 ezer forint. A bérbeadó 10 százalékos költséghányad alkalmazását kérte, és a számlán feltüntette, hogy a 16 200 forint adóelőleg levonásra került. Kérdések: A számla fizetendő végösszegét 120 ezer forintban állapította meg, pedig feltüntetésre került a számlán, hogy a 16 200 forint adóelőleg levonásra került. Ilyenkor nem az adóelőleggel csökkentett összeg lesz a számla végösszege, hiszen az adóelőleget a cég, mint kifizető fizeti meg? – Véleményünk szerint, mivel évi 1 millió forint felett a szja és eho is levonásra kell, hogy kerüljön az összegből, így mi vonni szerettük volna azt is, azonban a bérbeadó határozottan elzárkózik ettől. Ha lenyilatkoztatom ehóra, és ott azt nyilatkozza, hogy a bérbeadásból származó jövedelme nem haladja meg az évi 1 millió forintot, akkor így megteheti a cég, hogy nem von ehót? Ha mégis kellene, akkor az eho összegét is levonhatjuk a bérleti díj összegéből? – A bérletidíj-számlán felül, ugyanazon napra kiállít egy másik számlát is a bérbeadó, amelyen havi 15 ezer forintot jelöl meg rezsiköltség címén. Ebben az esetben nem a tételes költségelszámolást kellene alkalmaznia? Ez a 15 ezer forint is beleszámít az évi 1 millió forintos adózási összeghatárba? Szabályos-e összességében a fenti eljárás? Mit kellene módosítani? Köszönöm!

Szerződés kötése adószámos magánszeméllyel Kérdés

Tisztelt Adózóna! Rendszeres tevékenységre köt szerződést egy cég egy magánszeméllyel. A magánszemély adószámos magánszemélyként állítja ki a számláját. Befogadhatja-e a kifizető a számlát annak tudatában, hogy a szerződött tevékenység alapján egyéni vállalkozóként kellene számláznia? (Az adót és a járulékokat a kifizető levonná a számla végösszegéből.) Vagy esetleg ebben az esetben vissza kell utasítania a kifizetőnek a számlát? Válaszát köszönöm.

Saját kiadású könyv eladása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély saját kiadású könyvét szeretné egy könyvesboltnak bizományban otthagyni azzal, hogy amikor a bolt elad egy könyvet, akkor az illető leszámlázza azt. Milyen jogügyletnek minősül ez a tevékenység? Adás-vételi szerződést kell kötni vele? A bolt – mint kifizető – le kell-e vonjon szja-t vagy bármi járulékot a kifizetésből? Válaszát köszönöm

Adószámos magánszemély számlázása Kérdés

Adószámos magánszemélytől befogadott számla oktatásról, havi 100 ezer forintról szól. Nem áfás az illető. Mit kell a kifizető kft.-nek levonni, és utána befizetni? Kérem, ne a törvény szövegét másolja ide, hanem saját szavaival megfogalmazott, egyszerű választ kérnék.

Adószámos magánszemély Kérdés

Adószámos magánszemély számlát állít ki egy cégnek 990 ezer forint értékben gépészeti tervezésről. Kérdéseim: 1. A cégnek (kifizetőnek) kötelező-e levonnia, illetve befizetnie 15 százalék személyi jövedelemadót a 27 százalékos szociális hozzájárulási adót, a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulást, 10 százalékos egyéni nyugdíjjárulékot és a 7 százalékos egészségbiztosítási járulékot. 2. Van-e arra mód, hogy a magánszemély maga vallja be az adókat? Kötelező-e a cégnek nyilatkozatot kérni a magánszemélytől, hogy hogyan kíván adózni? 3. Mi a teendő, ha a magánszemély nem akarja a nyilatkozatot kitölteni, de 50 százalékos költséget kíván figyelembe vetetni?

Adószámos magánszemély 2016 Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély 150 ezer forint végösszegű számlát állított ki a kifizető részére faanyagvédelmi szakvélemény készítéséért. A magánszeméllyel szerződést nem kötött a kifizető (sem megbízásit, sem vállalkozásit, sem felhasználásit). A kifizető az adószámos magánszemély 10 százalékos költséghányadról való nyilatkozatát figyelembe vette, megállapította és levonta az szja-t (150 000*0,9*0,15=20 250 forint), elutalta részére a számla és az szja különbözetét (150 000-20 250=129 750 forintot), majd a 08-as bevallásban szerepeltette mindezt. Az adószámos magánszemély jelezte a kifizető felé, hogy járulékok nem kerültek levonásra, holott korábbi munkái alkalmával ezt más kifizetők mindig levonták tőle. Kérjük a véleményüket, az következő kérdésekben: Keletkezett-e biztosítási jogviszony? Figyelembe kellett volna vennie a kifizetőnek, hogy a tárgyhónap első napján érvényes minimálbér 30 százalékát meghaladta a kifizetett összeg? Helyesen alkalmazta-e a 10 százalékos költséghányad figyelembevételét? Jól járt-e el a kifizető? Van-e teendője az adószámos magánszemélynek járulék, adófizetés szempontjából? (27 %-os eho?) Válaszát előre is köszönöm!

Művészeti alkotás bekerülési értéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy az adószámos magánszemélytől megrendelt alkotás, tárgyi eszköz üzembe helyezésekor a kifizetőt terhelő szochót be kell-e számítani a tárgyi eszköz bekerülési értékébe? Válaszát előre is köszönöm!

Másodállású adószámos magánszemély Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett, adószámos magánszemélynek (900102: előadóművész) miként, és mikor kell járulékot és szja-t fizetnie? Valamint milyen bevallásokat kell, és milyen időközönként beadnia? Köszönettel.

7-es adószám Kérdés

Mezőgazdaság, adószámos őstermelőként, válthatok-e 7-es adószámot?

Adószámos magánszemély 27 százalék eho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy, ha adószámos magánszemélyként kifizetőnek és magánszemélynek is számlázok, és 10 százalék költséghányadot alkalmazok, akkor: 1.) a kifizetőnek adott számlák után nem kell a 27 százalékos ehót megfizetni, mert azt a kifizető fizeti, és 2.) a magánszemélyeknek adott számlák után pedig nekem kell a 27 százalékos ehót megfizetni? Azaz ketté kell (lehet)-e bontani a két irányt vagy sem? Köszönöm a választ!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink