675 találat a(z) adókedvezmény cimkére

Hamarabb jut az adókedvezményekhez, ha már januárban nyilatkozik Cikk

A magánszemélyek számára az a legkedvezőbb, ha már januárban nyilatkoznak munkáltatójuknál az általuk igénybe vehető adókedvezményekről – hívta fel a figyelmet szerdai sajtótájékoztatóján Tamásné Czinege Csilla adószakmai ügyekért felelős helyettes államtitkár.

Egyéni vállalkozók, itt az adóelőleg-fizetés határideje! Cikk

A vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozóknak és az átalányadózást választóknak is 2017. január 12-éig kell megfizetniük a 2016. évi negyedik negyedévi adóelőleget. Cikkünkben összefoglaljuk az előlegszámításra vonatkozó szabályokat.

Őstermelők, figyelem: fizetni kell a negyedéves szja-előleget! Cikk

Január 12-éig kell teljesíteniük az őstermelői tevékenységet folytató magánszemélyeknek a negyedik negyedévi adóelőleg-fizetési kötelezettségüket.

Látványcsapatsport-támogatás pénzügyi teljesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk havi társaságiadóelőleg-fizetésre, illetve adófeltöltésre kötelezett vállalkozás. Látványcsapatsport-támogatás után adókedvezményt szeretne igénybe venni. Kérdésünk az lenne, hogy a támogatás elutalásának/pénzügyi teljesítésének mi a határideje abban az esetben, ha az adókedvezményt a 2016-os adóévre szeretnénk igénybe venni a 1629-es adóbevalláson? Válaszukat előre is köszönöm!

Műemlékfelújítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2017. január 1-jétől lehetőség lesz a műemlékvédelem alatt álló épület felújítására fordított összeg kétszeresével csökkenteni az adózás előtti nyereség összegét. A felújításra fordított összeg ezen felül költségként elszámolható. A felújításhoz kapcsolt fél, hitelintézet, gyakorlatilag bárki nyújthat pénzügyi forrást. A kedvezményezett, ha nem tudja a kedvezményt igénybe venni, igazolást állíthat ki a pénzügyi forrást nyújtónak, aki az igénybe nem vett kedvezményt a saját bevallásában tudja érvényesíteni. Kérdéseim a technikai megvalósulára irányulnak. 1. Ha kapcsolt fél biztosít pénzügyi forrást, azt kölcsönként adja, vagy végleges pénzeszközátadás lesz? Ez esetben társaságiadó-növelő tétel lesz, mint minden más pénzeszközátadás? Vagy úgy kell kezelni, mint például a látványcsapatsport-támogatást, és nem kell az adóalap-korrekció? 2. Ha nincs összegben elszámolási korlátozás (pozitív nyereség 50 százaléka, mint a karbantartásnál), akkor az adózás előtti eredményem negatívba fordulása esetén lehetőségem lesz az elhatárolt veszteséget továbbvinni, felhasználni a következő években (természetesen a korlátozás figyelembe vételével)? Köszönöm a válaszát! Üdvözlettel.

Az adókedvezmény nem minősülne támogatásnak Cikk

Az adókedvezmény nem minősülne támogatásnak a közbeszerzési törvényben az Országgyűlés törvényalkotási bizottsága által csütörtökön javasolt módosítása szerint.

Fejlesztési tartalék felhasználása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy ha egy egyéni vállalkozó a 2013. évi adóbevallásban érvényesítette az 50 százalékos fejlesztési adókedvezményt, akkor ennek a fejlesztési tartaléknak az utolsó felhasználási éve 2016 vagy 2017. december 31.?

Egyesület adományozása Kérdés

Közhasznú minősítéssel nem rendelkező egyesület gazdasági társaságtól adományt kap a működési költségek fedezésére. Hogyan kell ezt elszámolni az egyesületnél, és milyen adókedvezményt tud érvényesíteni az adományt nyújtó társaság? Felmerül-e áfafizetési kötelezettség? Az egyesület alanyi adómentes. Köszönöm válaszukat!

Műemlék-felújítás, társaságiadó-kedvezmény Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz. Két magánszemély tulajdonos tulajdonában lévő műemlék családi ház felújítása után igénybe vehető-e a 2017-től érvényesíthető társaságiadóalap-kedvezmény? 2017-től a társaságok csökkenthetik adózás előtti eredményüket a tulajdonukban lévő műemlék vagy a helyi egyedi védelem alatt álló épület, építmény karbantartásának költségeivel. A kft., amely a felújítást végezné, szintén ugyanezen két magánszemély tulajdonában áll, az épület nem a kft. tulajdona, nem szerepel a társaság tárgyi eszközei között, tehát ilyen módon nem alkalmazható rá a taotörvény 7. § ty) pontja. Ennek ellenére adózási cikkekben olvastam, hogy ebben az esetben is érvényesíthető a társaságnál a kedvezmény, és az ezáltal jövedelemhez jutó magánszemélynek az szja-törvény szerint nem kell adót fizetnie. Terheli-e az ügylet által bármelyik felet adó- vagy járulékfizetési kötelezettség? Köszönettel!

Kisgyermekes munkavállaló után járó adókedvezmény Kérdés

Kedves Adózóna! Az alábbi kérdésem lenne kisgyermekes munkavállaló után járó adókedvezmény igénybevételével kapcsolatban. A munkavállaló gyed folyósítása alatt vissza állt munkába 2014.09.01-jén. Ettől a hónaptól kezdődően igénybe is vették utána az adókedvezményt igazolás alapján. A jogviszonya megszűnt 2015.02.28-án, tehát 6 hónapig vette igénybe a kedvezményt a munkavállaló. Ezt követően 1 évig nem volt állása 2016.02.29-éig. Az új jogviszonya 2016. március 01-jétől van, ahol a kedvezményt még nem vettek igénybe. A törvény értelmében 45. hónap végéig, de legfeljebb 3 évig lehet igénybe venni a kedvezményt (2 gyerek esetén). - 2014.09.01-jétől kezdődik a kedvezmény igénybevétele, a 45. hónap vége pedig 2018.05.31.? - A három év ebben az esetben mikortól kezdődik és mikor van vége? - Számít-e hogy fél évet vett igénybe, a 45 hónap végéig van még neki 2,5 évnyi kedvezménye vagy 2017.08.31-vel megszűnik neki? - A kedvezmény 2017.08.31-vel vagy 2018.05.31-vel szűnik meg? Segítségüket előre is köszönöm!

Szociális hozzájárulási adókedvezmény (gyermeknevelési támogatás) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a szociális hozzájárulási adóból igénybe vehető 462/D. §-ban szereplő adókedvezménnyel kapcsolatos. Egy férfi munkavállalónk, aki 2013. XI. 4-től van munkaviszonyban a cégnél, van 3 családi pótlékra jogosító gyermeke és most igényelte meg a gyermeknevelési támogatást, 2016. XI. 11. naptól. Az ellátásról szóló igazolás kiállítását is most intézi. Eddig a munkáltató nem vett igénybe utána szociális hozzájárulási adókedvezményt. 2016. XI. hónaptól szeretnénk igénybe venni részére/utána szociális adókedvezményt. Kérdésem, hogy a 462/D. § (3)-ban leírtak szerint milyen mértékben lehet igénybe venni? Havi 100 ezer forint bruttó bérnél 27%-kal vagy 14,5%-kal lehet csak számolni (munkaviszonyban van 2013. XI. 4-dikétől)? Bár a 462/D. § (8) kitér erre, de számomra nem egyértelmű a meghatározás. Köszönettel várom válaszukat, Hoffmann Helga

Szoftverfelhasználási jog – taokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég egy meglévő szoftver tulajdonjogának megvásárlásával és továbbfejlesztésével alakította ki a mai rendszereket. Az ügyfél a szoftver megvásárlásakor használati jogot szerez, nem a szellemi termék tulajdonjogát. Az ügyfeleknek a program telepítésekor egy licencszerződést kell elfogadniuk. Ha jól értelmezem a jogszabályt, a kapott ellenértéket meg kell bontani az átruházott szerzői jog ellenértékére, valamint az elvégzett munkadíjra, és csak a szerzői jog értékére lehet adókedvezményt igénybe venni. A társaságiadó-törvény szerint a szellemi alkotás értékesítéséből származó nyereség teljesen mentes a társasági adó alól. A jogdíjnak a szoftverre vonatkozó felhasználási jog biztosításából vagy a szoftver átruházásából származó ellenérték minősül. Kérdéseim: jól gondoljuk-e, hogy a cég érvényesítheti a jogdíj értékére az adókedvezményt, milyen számviteli, egyéb bizonylat szükséges a jogdíj és a munkadíj értékének kimutatására, hogyan, mi alapján választható külön a felhasználási jog értéke és az elvégzett munka értéke? A számlán külön soron szükséges-e kimutatni vagy elegendő tájékoztató adatként feltüntetni? Szükséges külön szerződést kötni vagy elegendő a licencszerződés? Köszönettel: Herczeg Katalin

Adókedvezmény angyaloknak Cikk

Az internet-gazdaság alapjaiban alakítja át a gyártási rendszereket – hangsúlyozta Varga Mihály a második Digitális Jólét Szalon rendezvényén.

Kft.-nél tagsági díj áfavonzata Kérdés

Tisztelt Szakértők! Könyvelünk egy egyszerű kis kft.-nek, amely általános iskolás gyermekek úszásoktatásával foglalkozik, illetve jövőre lehetősége lesz a Magyar Vízilabda Szövetségnek utánpótlás-nevelés keretében kicsiknek úszást oktatni, egyesületi szinten. Erre majd fognak pályázni is, és részt vesznek majd a tao-kedvezményekben is, de az ügyvezető kérdése most az volt, hogy ha a gyerekektől havonta tagsági díjat szed be, akkor ennek milyen adóvonzatai vannak, le kell-e számlázni. Ha igen, akkor hogyan? Kell-e áfát is fizetni ez után? Milyen jogszabályok vonatkoznak erre? Köszönöm szépen a segítséget .Krcsik Eszter

Kevesebb adókedvezmény, szűkült a jogdíj fogalma Cikk

Jelentősen csökkentek a jogdíjakhoz kapcsolódó kedvezmények 2016 júliusától. Szűkült a jogdíj fogalma, vagyis ezután csak a szabadalmakból, különféle oltalmakból és szoftverek szerzői jogából, valamint a ritka betegségek gyógyszerévé minősítésből származó eredmény minősül jogdíjnak.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink