871 találat a(z) Illeték cimkére
Lakástakarékpénztári kifizetés engedményezése Kérdés
A lejárt lakástakarékpénztári kifizetést felvettem felújításra, de végül nagykorú gyermekem lakásvásárlására adtam oda. Adó-, illeték- vagy más fizetési kötelezettséggel jár-e a részére ez az engedményezés?
Gépjármű-ajándékozás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemélyek közötti gépjármű-ajándékozás esetén, amennyiben az ajándékozó és az ajándékozott között nincs egyenesági vagy házastársi kapcsolat, az ajándékozási illetéken kívül felmerül-e bármilyen egyéb adó stb. fizetési kötelezettség akár az ajándékozó, akár a megajándékozott részéről? Amennyiben a megajándékozott később a gépjárművet eladja, mi minősül szerzési költségnek az szja-fizetési kötelezettség megállapításakor? (Tekintettel arra, hogy gépjármű esetében az illeték kiszabása nem érték alapján, hanem teljesítmény és életkor alapján történik.) Válaszát köszönöm!
Ajándék vagy jövedelem? Kérdés
Gépkocsi ingyenes átadásával kapcsolatos kérdésre adott szakértői válasz (https://adozona.hu/kerdesek/2019_10_21_ingyenes_atadas_maganszemelynek_kjc) alapján még mindig nem tudom eldönteni, hogy ajándék vagy jövedelem-e az ilyen juttatás? Mennyi az adóalap, ha jövedelem, ha ajándék? Ajándékozhat-e kifizető? Ha ajándéknak nevezzük, akkor csak illetékköteles, és megúszhatók az adók, járulékok (szja, szocho….stb)?
Kedvezményzett átalakulás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kiválás esetén, ha eredetileg 3 millió forint jegyzett tőkével egy kft.-ben 50-50 százalékban van két tulajdonos, melynek a megosztandó vagyona 200 millió forint, és a kiválás után egyik tulajdonos marad 3 millió forint jegyzett tőkével és 150 millió forint vagyonnal, plusz a kiváló (új) cégbe a másik tulajdonos kerül 3 millió forint jegyzett tőkével és 50 millió forint vagyonnal (ez egy ingatlan) – ezt a kiváló tulajdonos elfogadja egyéb pénzbeli ellentételezés nélkül –, az lehet-e kedvezményezett átalakulás az illetékmentességi szempontok szerint? Szja-fizetési kötelezettség keletkezik-e a kiválás kapcsán?
Támogatás adózása II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Támogatás adózása című kérdésemre adott válasznál az „ügyelni kell arra, hogy a 150 ezer forintot meghaladó összeg illetékköteles a megajándékozottnál”, mondattal kapcsolatban kérdezném, hogy mindegy, kitől kapja a magánszemély a támogatást, cégtől vagy egyéni vállalkozástól, mindenképpen illetékköteles a 150 ezer forintot meghaladó összeg? Az illeték alapja a támogatás teljes összege, vagy az igazolt kiadásokkal csökkentett jövedelem? Válaszát előre is köszönöm!
Gazdasági társaság ingatlanapportjának illetéke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gazdasági társaság a tulajdonában álló ingatlant apportálná egy 100 százalékban a tulajdonában álló új gazdasági társaságba. Kérdésem az lenne, hogy ilyenkor keletkezik-e illetékfizetési kötelezettség? Köszönöm válaszát.
Elengedett pótbefizetés cég-cég között Kérdés
Anyacég pótbefizetését, ami az előző évek veszteségeinek finanszirozására adott, a megszűnő tevékenységet folytató cég nem tudja visszafizetni. A pótbefizetés elengedése milyen adó- és illetékfizetést keletkeztet a két cégben? Értékvesztés elszámolható-e év végén az anya égnél? Köszönettel
Adománygyűjtés: ezt kell tudni az adózásról, az illetékkötelezettségről Cikk
Szinte az egész ország figyelemmel kíséri a jótékonysági célból az elmúlt hetekben szerveződött internetes adománygyűjtést, melynek köszönhetően a társadalmi összefogás eredményeképpen több kisgyermek esélyt kap egészségi állapotának javítására. Az alábbiakban összefoglaltuk az internetes adománygyűjtésre vonatkozó adózási tudnivalókat.
Tartozáselengedés jelentése Kérdés
Két társaság között született egy megállapodás tartozáselengedésről. Ez az összeg átkerül egyéb bevételre, és társasági adót kell fizetnünk. Az illetéktörvény alapján úgy látjuk, mentesség van erre. Kérdésem, hogy az illetékmentesség ellenére kell-e valamilyen nyomtatványon jelenteni a NAV felé? Köszönöm!
Apportált ingatlan Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy új vállalkozás ingatlant apportált a vállalkozásba jegyzett tőkeként. Ezt az ingatlant azonban el szeretné majd adni, mivel a vállalkozás fő tevékenysége ingatlan adásvétele. A kérdésem egyrészt az lenne, hogy ha értékesíti az ingatlant, miként kell könyvelnünk? Illetve, hogy az illetéktörvény alapján kell-e a vállalkozásnak illetéket fizetni az ingatlan után? Válaszát előre is köszönöm!
Üzletrész vásárlása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Többszemélyes kft. egyik magánszemély tagja eladná az üzletrészét, magasabb árért annak piaci értékénél. A vevő fizetési kötelezettségei vonatkozásában szeretnék szakmai segítséget kérni. A vevő lehet maga a cég, amely később átadná a bent maradt tagnak az üzletrészt, vagy lehet, hogy közvetlenül a másik magánszemély tag vásárolná meg azt. A kedvezőbb lehetőséget szeretnénk megtalálni. Illetékfizetési kötelezettség elvileg csak belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaság esetében jöhet szóba, de nem ilyen társaság üzletrészéről van szó. Előre is köszönöm válaszukat!
Adózás, illeték magánszemélyek közötti ajándékozáskor Cikk
Gyakori kérdés, hogy kell-e adót vagy illetéket fizetni, ha egy magánszemély ajándékot ad egy másik magánszemélynek. Mit kell tudni erről?
Tagi kölcsön felszámoláskor Kérdés
Felszámolás esetén vannak-e adó- és/vagy illetékterhei a tagi kölcsönnek?
Örökségről lemondás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyenes ági örökség esetén két testvér 50-50 százalékban örököl. Ha az egyik lemond a másik javára (elajándékozza), akkor kell-e a másiknak illetéket fizetni az ajándékba kapott rész után? Van-e különbség illetékfizetés tekintetében, ha a megörökölt ingatlan 50 százalékát később esetleg az egyik testvér megvásárolja a másiktól? Azt olvastam, hogy egyenes ági rokonok közötti adásvétel illetékmentes.
Illeték idegen ingatlanon végzett beruházás esetén II. Kérdés
Tisztelt Dr. Szeiler Nikolett! Illeték idegen ingatlanon végzett beruházás esetén kérdésemre nem kaptam választ teljeskörűen. Kérem, válaszoljon arra a kérdésemre is, hogy az idegen, nem saját tulajdonú ingatlanon végzett beruházás az illetéktörvény alapján ingatlannak minősül-e? Véleményem szerint nem, de ha annak minősül, akkor miért?