434 találat a(z) EVA cimkére
Fontos szempontok az adózási forma választásánál Cikk
„Adott egy másodállású egyéni vállalkozó, jelenleg a kata hatálya alatt, havi 25 ezer forintos járulékfizetéssel. A jelenlegi főtevékenységét, ami biztosítási ügynök, szeretné befejezni, a többi tevékenysége nem termel állandó és magas jövedelmet (átlagban havi 50 ezer forint, de nem állandó rendszerességű). Mi lenne számára az ideális, ha evás lenne, vagy ha bevételarányosan adózna, vagy az átalányadózás?” Olvasói kérdésre Sinka Júlia okleveles adószakértő válaszolt.
Eva vagy kisadózás bevétele lesz-e? Kérdés
Egy korábban evás egyéni vállalkozó 2017. 01. 01-jétől kisadózást választott. Szakmai tréningeket tart, melyekből az utolsó csoport képzése már a 2017. évben történt. A szerződés szerint a számla kiállítására csak a végső teljesítést követően (az utolsó csoport képzésének lezárultával) van lehetősége. A megrendelő ragaszkodik hozzá, hogy a számlában a 2016. évi (rész)teljesítés feltüntetésre kerüljön (elhatárolás). Ez nyilvánvalóan a számlában "szövegesen" ,a teljes összeg megbontásával megoldható. A kérdés csak az, hogy a számlát milyen adózási forma "alapján" (eva vagy kata) állítsa ki a vállalkozó? A számlán az áfateljesítés időpontja mi legyen? (Egyedi szerződésről, nem időszakos elszámolásról van szó, a fizetés átutalással történik.) Kisadózóként áfaalanyiságot választott. Amennyiben esetleg evás bevétel lesz (vagy csak egy része), akkor gondot okozhat, hogy a feltöltés során ezzel a bevétellel nem számolt (ami, ha nincs az adózási mód-váltás, akkor nyilvánvalóan 2017 évi evaalap lenne). Az esetleges bírság kiszabása esetén ez felhozható-e mentő körülményként? Válaszukat előre is köszönöm! Hatlaczki László
Megszűnt evás tárgyi eszköze Kérdés
Tisztelt Szakértő! December 31-én megszűnt evás egyéni vállalkozó tevékenységét a megszűnést megelőzően 5 évig szüneteltette. A vállalkozó 2002 óta evás. Van még nem evás korszakából pár tárgyi eszköze (a 2000. év előtti vásárlás), melyek nettó értéke már évek óta 0 Ft. Evásként értékcsökkenést természetesen nem számolt el a bevételével szemben. Kell-e valami jövedelmet elszámolnia a megszűnés szabályai szerint az szja-bevallásában?
Így térhet át szja-ról vagy eváról katára Cikk
A közteherfizetési kötelezettség változatlanul hagyása mellett az Országgyűlés 2017-től megduplázta a katás bevételi értékhatárt. Így felmerül a kérdés: egyéni vállalkozóként érdemes-e áttérni katára, és milyen szabályok szerint tehetjük ezt meg.
Teherautó Kérdés
Tisztelt Szakértő! A betéti társaság evás adózásból 2012. január 1-jétől áttért kettős könyvelésre. A teherautót piaci értéken vettük nyilvántartásba. Most el szeretné adni. Hogyan történik a könyvelése, elszámolása? Hogyan jár jobban, ha 2016-ban vagy ha 2017-ben értékesíti?
Eváról katára Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy evás bt., mely jelenleg kettős könyvvitelt vezet. A 2017-es adóévtől szeretne katába átlépni. A tavalyi évben keletkező nyereség nem lett osztalékként könyvelve, mert egy tervezett beruházás miatt az ügyvezető a cégben kívánta hagyni a pénzét. Az lenne a kérdésem, hogy most kiveheti-e osztalékként az eredménytartalékban lévő összeget, hiszem evában már leadózta? Az idei éves eredményét szintén kiveheti 2016-ban? Akkor jól gondoljuk, hogy neki nem lehet eredménytartaléka, és áttéréskor nincs osztalékot kiváltó adója? Köszönöm: JT
Eváról katára áttérés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Evás bt. át szeretne térni a katára. Eva alatt a számviteli törvény alá tartozott, áfásan számlázott. A katánál áfamentesen szeretne majd számlázni. Kérdésem lenne, hogy ilyen esetben szükség van könyvvizsgálatra, és a tulajdonában lévő tárgyakat – például autót – ilyen esetben ki kell vezetni a könyvekből vagy nem? Válaszát előre is köszönöm.
Eva alapja Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy az eva alapjába beleszámít-e a befektetési jegyek után kapott nyereség? Köszönettel: Szűcsné Urbán Ágnes
Iránymutatás a NAV-tól: így kell belépni az evába, és kilépni onnan Cikk
Tájékoztatót tett közzé honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) hatálya alá történő bejelentkezéssel, illetve a törvény hatálya alól történő kijelentkezéssel összefüggő teendőkről.
Evás adózó értékhatár túllépése Kérdés
Kérdésem az lenne, hogy, amikor az evás vállalkozás túllépi az értékhatárt, de ezt a könyvelője nem jelzi neki, és tovább működik így, ebben az esetben a NAV-nak nem lenne valamiféle figyelem felhívási kötelezettsége?
Kata adózásból evába Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015. december 1-jétől kezdő egyéni vállalkozó, aki ekkor a kata szerinti adózást választott, 2017. évre választhatja az eva szerinti adózást? Köszönöm előre is a válaszát!
Egyéni vállalkozó gyed mellett Kérdés
T. Szakértő! Egy evás, munkaviszony melletti egyéni vállalkozó gyed idejére a főállású munkaviszonyában nem, csak az egyéni vállalkozásában szeretne dolgozni. Van-e kötelező jövedelemkivétel, vagy nem kell semmit sem fizetni? Ha mellékállású katás lenne, akkor átmenne főállású katába vagy maradna mellékállású? Köszönettel F. Gáborné
Szellemi szabadfoglalkozás Kérdés
Tisztelt Cím! Jelenleg nyugdíjas evás egyéni vállalkozói formában dolgozó tervező kedvezőbb tevékenységi formát keres. A váltás indoka: kevés bevétel, éves szinten nem haladja meg az egymillió forintot.Van-e olyan tevékenységi forma ahol áfamentesen, csak az árbevétel után kell egészségügyi hozzájárulást és nyugdíjjárulékot fizetni, az adót egy összegben az éves adóbevallással lehet megfizetni, és a gyermekkedvezményt is igénybe lehetne venni. Szóba került az adószámos magánszemély is, mint alternatíva. Várom válaszukat. Köszönöm.
Elhunyt egyéni vállalkozó: mi dolguk az adóval az örökösöknek? Cikk
Az egyéni vállalkozó halála napján megszűnik az egyéni vállalkozói tevékenységre jogosultság az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló törvény alapján. Az elhunyt magánszemély végleges adóját az adóhatóság állapítja meg, mint ahogy az egyéni vállalkozó kifizetői, munkáltatói minőségében keletkezett adókötelezettségét is, abban az esetben, ha a tevékenységet nem folytatja valaki. Ha mégis, akkor a tevékenység folytatójának kell a volt egyéni vállalkozó ez irányú adókötelezettségét teljesítenie.
Kapcsolt vállalkozás és eva Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott "A" magánszemély evás egyéni vállalkozó és "B" magánszemély mint normál adózó egyéni vállalkozó. A két személy semmilyen rokoni kapcsolatban nincs egymással. "A" és "B" személyek egyben 50-50%-ban tulajdonosai egy kft.-nek, ahol mindketten ügyvezetők is, és a szavazati joguk a tulajdoni arányuknak felel meg. Kérdésem: "A" egyéni vállalkozó kapcsolt vállalkozásban van-e a kft.-vel, tehát ha beszámláz, akkor dupla eva-fizetésre kötelezett-e a jelenlegi szabályok szerint? A másik kérdésem, hogy a 2014. évi szabályok szerint mi volt a helyzet?