24 találat a(z) A1 igazolás cimkére
A1 igazolás alkalmi munkaválaló esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alkalmi munkavállalónak tudtommal nem adnak ki A1 igazolást, így nem küldhetem külföldi kiküldetésbe sofőrként. Nyugdíjas alkalmi munkavállalónak kiállítják az A1 igazolást? Vagy abban az esetben, ha a sofőrnek van főállása és hétvégén, vagy szabadsága idején vállal alkalmi munkát? Ezekben az esetekben kiállítható az A1 igazolás a külföldi kiküldetéshez? Segítségét előre is köszönöm!
A1 igazolás birtokában további teendők Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem társadalombiztosítással függ össze. Egy külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe munkaviszonyban foglalkoztat egy magánszemélyt, akinek van egy másik tagállamból érvényes A1 igazolása. Milyen teendője van a fióktelepnek a magyar bér kifizetésével kapcsolatban? Pl. a másik, a járulékfizetés szerinti, EU tagállamban be kell-e jelentkezni és járulékot fizetni a magyar bér után? Válaszát előre is köszönöm.
Alkalmi munkavállalás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alkalmi munkavállalónak tudtommal nem adnak ki A1 igazolást, így nem küldhetem külföldi kiküldetésbe sofőrként. Nyugdíjas alkalmi munkavállalónak kiállítják az A1 igazolást? Vagy abban az esetben, ha a sofőrnek van főállása és hétvégén, vagy szabadsága idején vállal alkalmi munkát? Ezekben az esetekben kiállítható az A1 igazolás a külföldi kiküldetéshez? Segítségét előre is köszönöm!
Könyvelői felelősség A1 igazolás hiánya esetében Kérdés
Könyvelőirodánk ügyfélkörének egy része olyan frissen bejegyzett kft.-kből áll, amelyekben a tulajdonosok (általában egyedüliként) egyben az ügyvezetők is, és külföldiek. Egy részük EU-s állampolgár és/vagy EU-s rezidens, egy részük harmadik országbeli (illetve vegyesen, EU-s állampolgár, de harmadik országbeli rezidens, vagy fordítva). Az világos, hogy ezeknek a cégeknek az ügyvezetői társas vállalkozónak minősülnek itthon, ami egyben azt is jelenti, hogy meg kellene fizetniük legalább a bérminimum utáni járulékterheket. Ha – és ez okoz majd dilemmát – az EU másik tagállamában nem minősülnek biztosítottnak (ennek igazolására szolgál az úgynevezett A1 certifikát). Amit nem tudunk eldönteni, hogy meddig terjed a könyvelői felelősségünk akkor, ha az ügyfél úgy nyilatkozik, hogy ő biztosított máshol, azonban az erről szóló igazolást nem mutatja be nekünk? Azt tapasztaljuk, hogy az esetek jelentős részében jelentős terhet jelent ezeknek az igazolásoknak a beszerzése, jellemzően akár hónapokig is eltart. Ha ebben az esetben a bevallásokat a kapott nyilatkozatnak megfelelően teljesítjük (tehát azt valljuk be a társaság nevében, hogy nem kell járulékterhet fizetni), később felelősségre vonhat-e minket a hatóság azért, ha végül kiderül, hogy nem volt biztosított az adott ügyfél a kérdéses időszakban máshol? Tehát, ha akár szándékosan, akár tévedésből valótlan tartalmú nyilatkozatot kapunk az ügyfelünktől, és annak megfelelően járunk el?
Őstermelő külföldi munkaviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következővel kapcsolatban lenne: osztrák munkáltatónál munkaviszonyban lévő magyar magánszemély kiváltotta az őstermelőit belföldön. A 101-esen lejelentettük, hogy EGT-tagállamban biztosított, így járulékfizetése nem keletkezik, és az 58-ast sem nyújtjuk be. Felmerült, hogy mivel egy országban lehet biztosított az EU-n belül, így az őstermelői jogviszonyára tekintettel elképzelhető, hogy keletkezik/keletkezne Ausztriában járulékfizetési kötelezettsége. (Fordított esetben nem lenne probléma, hiszen a magyar jogszabályok szerint 36 órát elérő egyéni vállalkozó/őstermelő nem kötelezett járulékfizetésre...). Hallomásból tudunk olyan esetről, amikor az A1-es igazolás kiadása után az osztrák egészségbiztosító értesült a magyar egyéni vállalkozásról, és visszamenőleg megállapították 5 évre a kötelezettséget, mivel a kinti szabályok szerint a 40 órás mviszony mellett is kellett volna fizetni... Tudom, hogy nem magyar jogszabályra vonatkozik a kérdésem, de esetleg tudna iránymutatást adni (vagy jogszabályt) amiben megtalálható, hogy vajon mi lehet az osztrák gyakorlat a kérdésben említett többes jogviszonyra? Köszönöm.
Szlovák állampolgár A1 igazolás nélkül Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk szlovák állampolgárt kíván alkalmazni, aki nem rendelkezik A1-es igazolással, és nem is szeretne azt igényelni. Mint munkáltató igényeltünk a foglalkoztatásához taj számot, de elutasították a kérelmünket, azzal az indokkal, hogy a magánszemély másik EGT-államban is rendelkezik – ez bizonyára Szlovákia – kereső tevékenység alapján fennálló biztosítási jogviszonnyal. A1-es igazolást továbbra sem hajlandó kérni az érintett, egyéb nehézségekre (hazautazás stb.) hivatkozik. Körülbelül 2 héttel ezelőtt kapott cégünk egy értesítést, amelyben megállapítanak a leendő munkavállaló részére taj számot, de jelzik, hogy az érvénytelen, és egészségügyi szolgáltatás igénybevételére nem jogosít. Azonban felszólítanak, hogy a T1041-es nyomtatványon haladéktalanul jelentsük be a munkaviszonyt, és a bejelentést igazoljuk. Mivel továbbra is alkalmazni szeretnénk a munkavállalót, kérdésünk, hogy a fent leírtak alapján milyen járulékot vonjunk tőle, illetve fizessünk utánna, azt melyik állam felé rendezzük, illetve az szja-levonás és elszámolás hogyan történik? Köszönettel: Szabóné Sós Ildikó
Hogyan járunk el helyesen, ha a külföldi nem hoz igazolást? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mi a helyes eljárás abban az esetben, ha olyan külföldi illetőségű személlyel kötünk megbízási szerződést, aki csak a külföldi lakcímkártyájával akarja igazolni a külföldi illetőségét, és nem hajlandó az illetősége szerinti ország adóhivatalától illetőségigazolást kérni? Hogyan járunk el helyesen akkor, ha a külföldi illetőségű személy az országában biztosított (állami tisztviselő), majd nálunk munkaviszonyt létesít, de A1 igazolást nem hajlandó küldeni nekünk? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel B.Gy.
Társas vállalkozó külföldi munkaviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar állampolgár magánszemély magyarországi vállalatban személyesen közreműködik, társas vállalkozóként. Rendelkezik magyar lakcímmel, de életvitelszerűen Németországban él, munkaviszonya több éve Luxemburgban van, a munkavégzés helye is Luxemburg. Értelmezésünk szerint a 883/2004 EK rendelet 13. cikkének a két vagy több tagállamban végzett tevékenységre vonatkozó szabályai alapján a tag luxemburgi joghatósága állapítható meg, ezek alapján járulékfizetési kötelezettség a tag után Magyarországon nincs, a biztosítási jogiszony igazolásának nyomtatványa az OEP szerint az A1 nyomtatvány. Azonban Luxemburgban ezt a nyomtatványt a társadalombiztosítási szerv nem ismeri. Mi a teendőnk ilyen esetben? Az OEP-től kell A1 igazolást kérnünk? Válaszát előre is köszönöm!
Kiküldetés vagy nem, és A1 kártya Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. magyar cég alvállalkozójaként Németországba szállít, és ott szerel össze (itthon legyártott) vasanyagból csarnokelemeket. Az előzetes felmérések és a németországi összeszerelés időszakosan 8-10 napot vesz igénybe. A kérdésem az, hogy ez kiküldetésnek minősül-e, ha igen, akkor a kiküldetésre milyen bérezés illeti meg a dolgozókat (német minimálbér szóba jöhet-e), és szükséges-e az A1 kártya kiváltása? Köszönettel: Buriánné