1945 találat a(z) őstermelő cimkére

Katás egyéni vállalkozó és őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély őstermelői és egyéni vállalkozói tevékenyéget egyaránt végez. Őstermelőként mellékállásúnak minősül, egyéni vállalkozói tevékenységét főállású katásként végzi. A kérdésem: amennyiben szüneteltetné az egyéni vállalkozói tevékenységét, a szüneteltetés hónapjaira főállású őstermelővé válna? Köszönettel: Deák Balázs

Őstermelő járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018-ban családi gazdaságként működő egyéni vállalkozással rendelkező személy, aki őstermelő igazolvánnyal nem rendelkezett 2018-ban, a 2019. évben kiváltja az őstermelői igazolványát, egyéni vállalkozásban már csak őstermelőként nem végezhető tevékenység marad. Amikor egyéni vállalkozói tevékenységét szünetelteti, azon időszakra fizetheti-e az őstermelői biztosításában a járulékot az előző évi árbevétel 20%-a után, amennyiben a 20%-hoz kapcsolódó egyéb feltételeknek megfelel? Tehát a kérdés arra irányul, hogy az adott személy nem minősül kezdő őstermelőnek 2019-ben, mert a 2018. évben már egyéni vállalkozóként családi gazda volt? A Tbj. az Szja törvényre hivatkozik az őstermelő fogalmi meghatározásában, az Szja törvény pedig őstermelőnek tekinti az egyéni vállalkozás alapján működő családi gazdaságot is. Jól gondolom? Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm! Boros Zsanett

Őstermelők, figyelem! Fontos határidő közeleg Cikk

Az őstermelői igazolvány és a közös őstermelői igazolvány a mezőgazdasági őstermelőre vonatkozóan igazolja, hogy a magánszemély mezőgazdasági őstermelői tevékenységet folytat, és jogosult a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) mezőgazdasági őstermelőre vonatkozó rendelkezései szerinti adózásra.

Mezőgazdasági őstermelő fő- vagy mellékállású? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy fiatalember tavaly májusban kiváltotta az őstermelői igazolványát. Nem volt máshol bejelentett jogviszonya, viszont mellékállású őstermelőként jelentkezett be. Fizette maga után az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Rendben van a jogviszonya így? A fiatalember tavaly nem szerzett őstermelőként bevételt. Idén viszont már foglalkozik sertéstenyésztéssel és vágni szeretné a sertéseket, majd értékesíteni a húst. Idén már főállású őstermelő akar lenni. Változásbejelentővel át kell őt jelenteni a T1041-esen főállásúra vagy a tavalyi évi bejelentkezése sem jó és visszamenőleg kell őt már főállású őstermelőnek bejelenteni? Mi lesz a járulékalapja idén, és mi a tavalyi évre? Melyik lesz a kezdő éve járulékfizetés szempontjából?

Családi gazdálkodó Kérdés

Szeretném kérdezni, hogy családi gazdálkodásban és közös őstermelői igazolvánnyal őstermeléssel foglalkozó házaspár tagjai között hogyan kell megosztani a jövedelmet a 2018-évre? A feleség az év utolsó két hónapjában lépett be a családi gazdaságba, és váltott őstermelői igazolványt. Addig az apa és a fiuk szerepelt a gazdaságban. Az apa a kilépésekor nem kért jövedelmet, azt a fiának adta, mert nem is dolgozott a gazdaságban ténylegesen. Kérdésem: hogyan osszam meg a jövedelmet a feleség és férj között? És a támogatást? Az asszonynak nincs MVH regisztrációs száma, csak a férjnek. Köszönöm válaszukat.

Mezőgazdasági őstermelő egyéni vállalkozásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekkel fordulok Önhöz. Ügyfelünk 5-ös adószámos mezőgazdasági őstermelő, egyéni vállalkozóként működik. 1. Végezhet-e más tevékenységet is, mint az őstermelés, például könyvesbolt működtetése? Vagy meg kell szüntetni az 5-ös adószámot, és sima egyéni vállalkozást alakítani, mivel most már az eredeti őstermelői tevékenységet nem végzi? 2. Ugyanez az ügyfél az EU-ból szerzett be tárgyi eszközt (nem a mezőgazdasági tevékenységhez kapcsolódik az eszköz). Alanyi mentességet választott, és a beszerzéskor megfizette az áfát. Kérem, erősítsen meg, hogy ezen eszköz belföldi értékesítésekor áfásan kell számlázni, de ugyanabban az áfafizetési időszakban levonásba is helyezheti az adót! Válaszukat előre is köszönöm!

Családi gazdaság tagja Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018. évben tartósan beteg gyermekével 10 éves koráig (2025-ig) gyesen lévő, mezőgazdasággal foglalkozó egyéni vállalkozó mezőgazdasági őstermelő szüleivel családi gazdaságot hoz létre. A családi gazdaság tagjaként a gyermek 2018 decemberében megszüntette az egyéni vállalkozását. 2019 január közepén őstermelői igazolvány váltott ki. Kérdésem: az egyéni vállalkozás megszüntetése és a más formában, őstermelőként történő közreműködés befolyásolja-e a családi gazdaságban betöltött szerepét? Hogyan kell járulékot fizetnie? Őstermelőként kezdő biztosított az igazolvány megszerzésétől? A más formában történő közreműködés, illetve néhány nap kiesés befolyásolja az adózást, járulékfizetést? Válaszát nagyon szépen köszönöm!Tisztelettel: Kancsárné

Őstermelők szochója 2019-től II. Kérdés

Korábban kértem Önöket, hogy egy átfogóbb cikkel mutassák be az őstermelők szociális hozzájárulási adójának 2019. évi bevallását. Válaszukban az ígéretet kaptam, hogy a NAV-val egyeztetnek. https://adozona.hu/kerdesek/2019_1_25_ostermelok_szocho_jaruleka_2019to_puw Szeretném tudni, hogy van-e ebben előrelépés? Az Önöknek írt levéllel egyidejűleg a NAV-nak is írtam ezzel kapcsolatban (január 27-én), sajnos azóta sem jött rá válaszuk. Mennyi idő alatt kellene válaszolniuk? Válaszukat köszönöm.

Egyéni vállalkozó-őstermelő iparűzési adója Kérdés

Tisztelt Adószakértő! A helyiadó-törvény 41/B §-a szerint, amennyiben az őstermelő egyéni vállalkozó is, akkor a két tevékenységet együtt kell bevallani. Ez jelentős változás. Amennyiben egy őstermelőnek a bevétele 600 ezer forint alatti, akkor eddig nem kellett csak nyilatkozni az önkormányzat felé. Mellette az egyéni vállalkozása (ami egyébként katás adózású, de nem az iparűzési adóban, mivel alacsony a bevétele) után az egyszerűsített módszerrel volt eddig elszámolva. Most viszont össze kellene vonni a kettőt, ami miatt most már az őstermelése nem adómentes. Vagy nem jól gondolom, és az 56. § 26. b pontja szerint továbbra sem kell őstermelést bevallania? Ugyanakkor mi lesz az olyan őstermelőkkel és egyben egyéni vállalkozókkal, akik eddig a tételes adózást választották, az iparűzési adóban viszont tételesen számoltak el a helyi iparűzési adóval, és az őstermelés – a földek miatt – 4-5 települést is érintett? Abban az esetben, ha egy települést érintene, akkor az 50 ezer forint mindent kivált? Ugyanakkor, ha a tételes adózást választotta, akkor minden településre be kellene jelentkezni az őstermelői földek miatt, és ott is meg kell az 50 ezer forintokat fizetni? Ez adott esetben 5*50 ezer forint lehet? A közös őstermelői igazolvány esetében megoldás lehet, hogy csak az adószámmal rendelkező (főtag) részére vallunk be, de ahol ő az egyéni vállalkozó is, azokkal mit lehet tenni?

Elhunyt őstermelő tárgyévi bevétele és költsége a hagyatéki eljárás alatt. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ügyfelünk őstermelő édesapja januárban elhunyt. Az őstermelő könyvelését nem mi végeztük, az özvegy a SZJA megállapítását már kezdeményezte a NAV-nál. A hagyatéki eljárás még nem zajlott le, a falugazdásznál a vélelmezett örökös megbízása folyamatban van. Jól értelmezzük, hogy az ő kijelölése a jövőbeni támogatások elindításához szükséges, vagy a végzésig minden ügy intézése az ő feladata? A talajelőkészítő munkákat rövidesen elkezdik. Kérdésünk a következő: jól gondoljuk, hogy a költségeket csak az a személy számolhatja el, akinek a nevére a számla szól? Az egyik örökös általános szabályok szerinti áfaalany, egyéni vállalkozó, a másik kompenzáció mellett nem áfás. A bevételek számításba vétele nem fog problémát jelenteni, mert a hagyatéki eljárás lezárásáig a készleten lévő termény nem értékesíthető. Mivel a várható bevétel meghaladja a 600 ezer forintot, nem mindegy, hogy ki, milyen összegű számlával rendelkezik. Az öröklési arányokat nem ismerjük, van benne ági vagyon, közös szerzemény, természetesen minden az őstermelő nevén. Köszönettel: Mlinár Jánosné

Aktuális tudnivalók földeladóknak, őstermelőknek Cikk

A termőföldeladási szezon a tél végéhez közeledve többnyire lezajlott, így az új gazdák használhatják többnyire az idei gazdasági évben a földet. Gyakran merül fel kérdésként, hogyan kell adójogilag kezelni azokat az eseteket, amikor a magánszemély, a mezőgazdasági őstermelő, illetve az egyéni vállalkozó termőföldértékesítéssel összefüggésben előleget kap a másik féltől, vagy termőföld vásárlása során előleget ad a másik félnek. Kérdés az is, mikor számít megszerzettnek ez a bevétel, főként olyan esetben, ha az előleg és a vételár kifizetésére, megszerzésére két egymást követő évben kerül sor.

Mezőgazdasági őstemelő vásárlása mezőgazdasági őstermelőtől Kérdés

Mezőgazdasági őstermelő takarmányt, gabonát, trágyát vásárol másik őstermelőtől. Milyen bizonylat szükséges? – Felvásárlási jegy kiállítása a vevő által? – Adásvételi szerződés kiállítása? – Számla kiállítása az eladó által? Válaszukat várva, köszönettel: Oltványi Sándor

Őstermelő-kistermelő-webshop Kérdés

Egy őstermelő, aki egyben kistermelő is, a saját maga által termelt, előállított termékeket (lekvár, gyümölcs, tészta) a helyi piacon kívül szeretné az interneten keresztül értékesíteni. Létrehozma egy webshopot, ahol meg lehetne rendelni az árut, amit postai úton juttatna el a vevőknek. Kérdésem, hogy az őstermelés, kistermelés keretein belül megvalósítható-e a webes értékesítés?

Őstermelők szochója: nincs összhang a bevallási szabályok között Cikk

Az őstermelők szociális hozzájárulási adójának idei bevallási, befizetési és elszámolási kötelezettsége kapcsán több kérdés fogalmazódott meg olvasónkban. Véleménye szerint nincs összhang a vonatkozó törvény és az 58-as bevallás között. Kérdés például, hogy az év közben bevallott adó előleg lesz vagy végleges adó. Ha előkerül egy bevételi vagy költségszámla, akkor amiatt mindig önellenőrizni kell majd a korábban benyújtott bevallásokat? Széles Imre társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

Faértékesítés bizonylatolása Kérdés

Egy adott erdőterületben résztulajdonnal rendelkezem, és én vagyok – őstermelőként – az erdőterületben erdőgazdélkodói kezelői joggal megbízott személy. Rajtam kívül az erdőterületnek még 4 fő tulajdonosa van. A területről nyárfát termeltünk le, melyet egy kft. részére értékesítettük. A tulajdonostársakat levélben értesítettem a kapott bevételről, és költségről, valamint arról, hogy tulajdoni hányaduknak megfelelően milyen összegű bevétel illeti meg és költség terheli őket. Kértem, hogy az értékesítésről minden tulajdonos a megadott adatok alapján állítson ki számlát, és küldje meg a felvásárló kft. részére, annak érdekében, hogy a kifizetés megtörténhessen. Az egyik tulajdonostárs levélben arról tájékoztatta a felvásárló kft.-t, hogy ő, mint őnálló tevékenységből származó jövedelmet tünteti fel a bevételt a saját adóbevallásában, és kinyilatkozza, hogy a megfelelő adókötelezettséget így kivánja az adóhatóság felé teljesíteni. Kérdesem: a nyárfát megvásárló kft. részére elegendő bizonylat-e az adott nyilatkozat, vagy az értékesítő részére ettől függetlenül számlát is ki kell állítani, mivel nyárfavásárlásról felvásárlási jegyet nem állíthat ki? A nyárfa nem szerepel a kompenzációs termékek listájában. Várom válaszkat. Tisztelettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 April
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink