4 találat a(z) üzletrész megvásárlása cimkére
Kisebbségi tulajdonosok kontra minősített befolyással rendelkezők: jogi kálvária Cikk
A jog elvben védi a gazdasági társaságban kisebbséggel rendelkezőket azzal, hogy részesedésüket meghatározott esetekben kötelező vételre ajánlhatják fel a többségi befolyással rendelkezőknek. A gyakorlatban ez bonyolultabb: több ügyvédi iroda több ezer órát, több ezer oldal peranyagot készítve dolgozott azon, hogy a bíróságokon elismertesse a közvetetten többségi tulajdonos befolyását az üzleti döntésekre. A számukra eddig eredménytelen ügyben felperesként érintett – a kisebbségi tulajdonosok érdekekeit, védelmét képviselő – ügyvédek foglalták össze a jogeset értelmezési problémáit.
Üzletrész megvásárlása Kérdés
Két személyes kft. (50-50%) egyik tagja megvásárolná a másik üzletrészét. Eddig az ügyvezetést és a személyes közreműködést munkaviszony keretében látta el a két tag. A kft. vagyona 2 cégautó; a házi pénztár és a cég számlája gyakorlatilag üres. A kft.-nek viszont van egy folyamatban lévő szerződése, amit teljesítenie kell, ezt a megmaradó tag elvégezheti. Hogyan alakul a megmaradó tag jogviszonya, milyen fizetési kötelezettségek terhelik az immár egyszemélyes kft.-t?
Pótbefizetés visszatérítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belföldi letelepedettségű magánszemély megvásárolta egy magyar székhelyű kft. 3 millió forint értékű üzletrészét, névértéken. Az üzletrész előző tulajdonosa az értékesítést megelőzően, közvetlenül teljesített 100 millió forint értékű pótbefizetést. Jelen helyzetben a kft. már nyereséges, és lehetőség van a pótbefizetés visszatérítésére is. Kérdésünk, hogy mivel a pótbefizetés összegét nem a jelenlegi tag fizette, ezért annak visszatérítése bevételnek minősül-e az szja-törvény értelmében? Amennyiben igen, akkor melyik jövedelemtípusba tartozik a visszafizetés, és milyen adókötelezettség terheli? Köszönettel!
Elszámolás kilépő taggal Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-ből az egyik tag kilép, a másik megvásárolja az üzletrészét (kicsit kevesebbért, mint a jegyzett tőke). Kérdésünk az, hogy a társaság vagyonából jár-e valami/valamennyi összeg a kilépő tagnak?